thermal shutdown

Член од
16 март 2013
Мислења
78
Поени од реакции
95
лаптопот ми прегрева и се исклучува, цело време стои врз кулер и пак загрева многу. Имал ли некој сличен проблем и како го решил? Ако знае некој да ми препорача некое место каде можам да го однесам да го средат.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
лаптопот ми прегрева и се исклучува, цело време стои врз кулер и пак загрева многу. Имал ли некој сличен проблем и како го решил? Ако знае некој да ми препорача некое место каде можам да го однесам да го средат.
... ако ти „седи“ над кулер, сопствениот кулер во лаптопот ти е со прашина блокиран (највероватно) од долго работење прави „тепих од прашина“ помеѓу вентилаторот и решетките од кулерот,



сега ако имаш живци и трпение внимателно да го отвориш лаптопот да стигнеш до кулерот и со четка да се исчисти од прашината, евентуално да се подмачка вентилаторот со ВД40 масло или носи го на сервис каде ќе го сторат ова што ти го пишав, ама ќе ти наплатат :)

 
Последно уредено:

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.678
Поени од реакции
1.990
Да се надополнам на членот над мене, внимавај од статички електрицитет, има гривни за тоа. Го изгорев стариот лаптоп така. Иначе деликатна работа си е, гледај на крај да не ти фали или остане некое мало штрафче. Според мене најдобро у сервис да си го однесеш, се разбира некаде каде што можеш да им веруваш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom