The Mandalorian

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.007
Поени од реакции
18.440
TM.jpg
The Mandalorian или Star Wars: The Mandalorian е американска научно фантастична серија, или спиноф на Star Wars франшизата, позади кој стои Walt Disney продукцијата. Серијата прикажува настани сместени 5 години после настаните во филмот Return of the Jedi. Приказната односно настаните ( секоја епизода носи различни приказна ) се концентрираат на главниот лик The Mandalorian ( Pedro Pascal ) или Mando како што милуваат противниците да го именуваат, ловец на уценети глави ( bounty hunter ) кој патувааќи низ Star Wars универзумот, лови лоши момци.
Првично Mandalorian's се појавуваат во Empire Strikes Back (1980) претставени преку ликот на Boba Fett ( кој понатака ја дава и идејата за спиноф серијалот), а се претставени како безмилосни и бестрашни воини со непробоен оклоп и шлем позади кои го кријат својот идентитет.
Интересна серија, мене ме потсетува на некој вестерн шутер со ликот на Клинт Иствуд, со фантастична кореографија, тепачки, ефекти, костими итн ... и нормално неизбежниот cute baby JODA :)
Сите кои се лубители на SFI-FI т.е. на научна фантастика и франшизата Star Wars, ова е a must серија за гледање :)
 
Последно уредено:
Член од
6 март 2019
Мислења
365
Поени од реакции
570
Серијата е одлична. Денес ја изгледав 7мата епизода и сум презадоволен. Од она што го видов до сега серијата ми се чини многу подобра од се што искочи од Star Wars последниве години.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
11.171
Поени од реакции
26.345
Интересна ми е концепцијата на правење на оклопот, нешто ко ВоВ на времето :)
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
11.171
Поени од реакции
26.345
Мислам IG11 ќе одигра важна улога у осмата епизода.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.333
Поени од реакции
3.826
Одлична серија, а Бејби Јода е хит моментално.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.606
Поени од реакции
11.953
Дали оваа серија е приквел на серијалот Стар Ворс? Да не пишувам спојлери, прашувам заради една мала креатура која се јавува во серијава.
 
Член од
6 март 2019
Мислења
365
Поени од реакции
570
Педро Паскал изгледа нема да биде веќе Мандо. Го напуштил снимањето на пола сезона, се спукале нешто...‍
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
Не мора да значи..во прва сезона Паскал се појавил само на неколку дена снимање, кога мораше да го извади шлемот...можат нешто слично да направат и за наредни сезони.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom