The Hunger Games (Игрите на гладните)

Body Electric

Del Rey
Член од
15 јуни 2011
Мислења
222
Поени од реакции
334

Ова е најновиот тинејџерски хит кој откако ми го „попречи патот“ неколку пати, морав да земам да го прочитам и да видам за што се работи...
Значи, станува збор за трилогија (која за среќа остана само на тоа) наречена The Hunger Games (или Игрите на гладните, како што официјално е преведена кај нас во Македонија) од американската авторка Сузан Колинс. Истата идејата за книгата ја добила додека една вечер седела пред телевизорот и ги менувала програмите и слики од реални шоуа во стилот на Survivor и гладни деца од Африка почнале да и се мешаат во главата, па решила да напише книга за земја во иднината која се наоѓа на тлото на денешна Америка, а во која деца од двата пола, на возраст од 12 до 18 години се натпреваруваат во модерна гладијаторска арена и се убиваат меѓусебе обидувајќи се да преживеат, додека сето тоа се снима со камери, а родителите и целиот свет гледаат.
Серијалот е составен (нормално) од три книги: The Hunger Games (Игрите на гладните), Catching Fire (Раѓањето на огнот) и Mockingjay (Мокингџеј), а според првата книга веќе има снимено филм кој излезе пред неколку дена и веќе ги руши сите рекорди на гледаност (а има и прилично добри критики и одлична актерска екипа).
Главен протагонист во Игрите на гладните е Кетнис Евердин која доброволно се пријавува да учествува во Игрите на место на нејзината 12 годишна сестра, Прим. Од сите 12 реони се избираат 24 учесници т.е. по едно момче и едно девојче од реон. Другиот избраник или трибут од Реон 12 (каде што живее Кетнис) е Пита Меларк, момче кое е вљубено во Кетнис. Тука е и Гејл Хоторн, најдобар пријател на Кетнис кој се „заканува“ да стане нешто повеќе од само другар. Се разбира, го имаме добро познатиот љубовен триаголник по кој тинејџерите (а посебно тинејџерките) страшно се „попалуваат“, но исто така имаме и една интересна приказна која те тера да размислуваш за некои сериозни прашања.
Моето мислење за серијалот е поделено, односно има некои работи што ми се допаѓаат, и некои што ужасно ми пречат. Факт е дека книгата лесно и брзо се чита, дека е возбудлива и дека има многу акција во неа. Меѓутоа, мислам дека нешто му недостасува на стилот на писателката и и покрај тоа што вешто ја води приказната, очигледно е дека во некои делови едноставно не знае што прави, а посебно ме разочара крајот на Мокингџеј, затоа што очекував нешто навистина спектакуларно по првите две книги.
Сепак, тоа е само мое мислење. Мислам дека серијалот вреди да се прочита и да се потрошат неколку дена на него. Би сакал да чујам мислења и од некои други што ги имаат прочитано книгите :)

P.S. Сите три дела ги има преведено на македонски јазик од издавачката куќа Сакам Книги и можат да се најдат и со меки и со тврди корици :)
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Две прашања:
1.Каде има продавница оваа издавачка куќа?
2.Колку пари се сите три да ги купиш? :)
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
271
Поени од реакции
232
Еве моментално ја читам првата книга по трет пат пред да го гледам филмот. Прекрасна е, баш е исполнета од почеток до крај и на ниеден момент нема да ти стане досадна. (y) Можам слободно да кажам дека по првото читање ми стана омилена книга. Втората и третата уште не сум ги прочитал бидејќи кај нас во книжарите ги нема со тврди корици па треба да чекам кога ќе одам во Скопје. :D
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
Две прашања:
1.Каде има продавница оваа издавачка куќа?
2.Колку пари се сите три да ги купиш? :)

Книгите кои се во издаваштво на Сакам книги, можеш да ги купиш во Топер, може ги има и по другите книжари, али за Топер сум сигурна.
За цената не знам точно, мислам дека со мека корица се 400 ден, а со тврда 450. Ова е цена за една книга. Преведени се сите три дела :)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
1 и 2 ги прочитав, и се спремам на третата. Воодушевена сум од првите две, со душа го чекам филмот.
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.263
Поени од реакции
5.081
Ги има на замунда на англиски јазик после колоквиумскава ќе им седнам да видам што викаат :)
 
Член од
28 март 2012
Мислења
23
Поени од реакции
16
Значи после Хари Потер, овај серијал ми е најомилен. Книгите ги читав како што излегуваа, и верувајте чекањето да излези нова книга беше чиста агонија.. -.- Јас сум sucker за романси така да за разлика од The Dreamer, го обожавам и тој дел од серијалот.
Серијалот стварно поттикнува за размислување, што посебно ме бендиса бидејќи приказната не е сконцентрирана само на љубовниот триаголник. А за филмот, многу години го чекам за да си го уништам со кино снимка.. така да ќе си почекам уште малку.. :(
Битно, дефинитивно вреди да се прочитаат овие книги. Се согласувам дека читањето е брзо и забавно, една книга се чита за неколку часа. Мене три-четири пати ми се препрочитани и не ми се здосадени воопшто. Совршенство се, иако третата книга според мене се движи премногу брзо и крајот не беше како што очекував. Но не се жалам, така ги осмислила писателката, нема менување :)
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.479
Овој серијал е плагијат на Battle royal,манга со иста приказна за деца заробени за остров со ултиматум да се испоубијат меѓусебе,само еден да остане жив.
 

-G-

Успешен
Член од
15 јуни 2009
Мислења
636
Поени од реакции
255
Ме застрвивте да седнам да ги прочитам сите еј ... :) ке идам утре у книжара ке си го купам првиот дел па ке пишам како ми се допаднала
 

-G-

Успешен
Член од
15 јуни 2009
Мислења
636
Поени од реакции
255
Ме застрвивте да седнам да ги прочитам сите еј ... :) ке идам утре у книжара ке си го купам првиот дел па ке пишам како ми се допаднала
Ја нема кај нас во книжари ке пробам да интернет да ја најдам иако така нема да ми праи кеф . :(
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Само што почнав да го читам и третиот дел и оп филмот излегува... и мене радостии :vozbud: едвај чекам да видам каков е филмот, ма да знам дека она што може да се долови преку книга не може ниту еден филм... но сепак имам гооолема желба да го погледнам филмот, бидејќи книгата/книгите се феноменлани!!!
Одамна немам прочитано ваква добра книга
--- надополнето: 1 април 2012 во 02:46 ---
Книгите кои се во издаваштво на Сакам книги, можеш да ги купиш во Топер, може ги има и по другите книжари, али за Топер сум сигурна.
За цената не знам точно, мислам дека со мека корица се 400 ден, а со тврда 450. Ова е цена за една книга. Преведени се сите три дела :)
390 со мека корица, а со тврда се 440 ;)
 

-G-

Успешен
Член од
15 јуни 2009
Мислења
636
Поени од реакции
255
Од Кочани сум во ниедна книжара ја нема треба да одам Скопје за да ја купам ама тоа треба да биде за некоја недела две затоа сакакм да ја прочитам сеа па после и ке си ја купам
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Фантастична трилогија, останав без зборови на крајот од првиот дел, вториот дел е продолжение на приказната од првиот и најава за вториот, исто фантастичен. Но третиот дел- е тука веќе, крајно разочарувачки. Те води, патуваш, патуваш... за на крај нишо да не испадне али ајде.. нема везе, во глобала е добар али можела да смисли по фасцинантен крај. Јас си го променив крајот по мое, така да сега почна да ми се свиѓа:icon_mrgr:. Да видеме што ќе биде со филмот, ма да прочитав доста добри критики, како азпазување на детали од книгата, добар избор на глумци и уште подобра глума. Доста добро биле изведени арените (што мене ми беше премногу битно), премногу добри ефекти, Lion Gate продукција, така да, не верувам дека ќе ме разочара... чекам торент:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom