the clip that shocked Bulgaria

Член од
4 август 2007
Мислења
113
Поени од реакции
0
Калојан не е бил хан.Разбива кр'стоносците при Одрин.Бил е признат от Папата за крал.Името му е било Иваница.Калојан на езика на вашите пријатели Г'рците значи-хубавија Иван..Не им е бил фен.Убит е от куманина Манаст'р при обсадата на Солун. Свети Димит'р там нјама пр'ст...Гроб'т му в Царевец е намерен.Бил е много висок на р'ст-над190см.На черепа му има следа от стара рана в по млади години което објаснјава бујнија му нрав.Приживе се е изживјавал като отм'стител за војните на Самуила...И тој горкија като мене не е знаел че са антични Македонци.Кво да прајш.Простотија.
 

Никсън

бамбуча
Член од
12 октомври 2007
Мислења
283
Поени од реакции
0
бркаш мали бркаш...ако некој пропатувал или застанал не ја прави таа земја негова..ме потсекаш на Милошевич,где гази српски опинок тамо је Србија:nenene:

За Кубер КАлојан и другите неразбирливи КАНОВИ е докажано дека пустошеле убивале и пљачкале низ Македонија, затоа таа икона, како свети Димитри го убива бугарскиот кан и го Спасува Тесалник/Солун...па кого сте пњачкале и убивале????

еве еден едноставен експеримент..оди во Битола застани на широк сокак и викај на цел глас

ги барам Кубровите Блгари... ги барам Кубровите Блгари...


што мислиш ке се случи????
Е, хајде кажи, какво ште се случи?
 
Член од
4 август 2007
Мислења
113
Поени од реакции
0
Малуброjните Бугари (Кутригури)на хан Кубер никогаш не се населиле ниту пак се измешале со домородните Македонци. Тие биле протерани од Македониjа. А како што укажав, целата лага ви се заснова на наводното населувањае на Кубер во Македониjа:

"Кутригурите биле протерани од овие краишта. ... Археолошките наоди укажуваат дека Кубер тргнал кон граничниот северно-епирски регион за да се насели таму. Во Ерзеке близу Корча и во Врап каj Елбасан наjдени се делови од неговата благаjна, заробена во борбите против аварскиот каган. Два дела од ова фамозно богатство се откопани уште на почетокот од нашиот век, а по третиот дел сe уште се трага. ................"

http://www.kroraina.com/macedon/mik_3_2.html
Ааа толкова малобројни са били че след два века ги е имало там и са се обединили с другата Б'лгарија. Нјакои учени предполагат че хан Крум(Курт ) е от тјах. По негово време Б'лгарската војска на нјаколко п'ти обсажда Цариград.Уништожава Аварскија каганат.Пешта е в Б'лгарија-Буда в Франција.Има и оште но ме м'рзи.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Е, хајде кажи, какво ште се случи?
јас не знам, иди викај, дознај па кажи ми


Христо, калојан е познат по неговите пљачкосувања во македонија, како и секој бугар пред и после него
 

Никсън

бамбуча
Член од
12 октомври 2007
Мислења
283
Поени од реакции
0
Знаеш ли какво ште стане ако се развикам в Битолја? Ништо нјама да стане!
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Ништо нема да стане зошто тие ликови не постоjат каj нас, едноставно не се наши ниту ние нивни...


Христо, калојан е познат по неговите пљачкосувања во македонија, како и секој бугар пред и после него
Сами се поставуваат прашањата:

1. Чиja земja уништувале турко-монголските Бугари?

2. Зошто е тоа наjромантичниот период од бугарската историja???

Видете само за какви Апачи и Команчи се работи: :vozbud:

http://uk.youtube.com/watch?v=YDW7__k_tZg&feature=related

http://uk.youtube.com/watch?v=SGLnaK0JUng&feature=related
 
A

anaveno

Гостин
Mалку за татаро-монголските фалсификати.

Kако ја пеат нашата песна:

"Hиe не сме Грци, Византијци, Срби, Чеда сме на Аспаруха, Гордост најб'лгарска..."

Значи вие сте чеда на човек кој припаѓал на жолтата раса, каков што бил хан Аспарух...
(Илија Миланов,в.Народна волја,Благоевград, февруари, 2000, стр. 4)


И сега уште една:

"Марије бела(а Аспарух?) Бугарко...".
"нашата вера б'лгарска"...

Каква е таа вера " 6'лгарска? Да не е тоа некоја нова секта?
(С. Ратевски, во македонскиот весник "Народна волја", јануари, 1999)


P.S. 1300 г. традиција, а без песна за белци, па кради од Македонците...
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
103
Поени од реакции
1
Е, и

Нјакој да е казал, че не сме потомци на Аспарух - нјама так'в б'лгарин, п'к и сериозен световен историк. Ама, че вие нјамате и 1% обшто со Александ'р Велики Македонски - го кажува цел свет и веке доволно много граждани на РМ.
Е добре, да приемем, че сме "жолта раса" - как така тогава пак за цел свет бугарски=македонски език, дека нај-много родствени вр'зки измегу балканските држави има мегу бугари и гражданите на РМ от христијански етнос и нај-многу заедничка историја имаме со вас.
А и да не заборавим, дека за цела Европа сме си Бугарија уште от 716г. (првиот официален договор во којто Византија признава државата).
 
A

anaveno

Гостин
татаро-монголите немаат заедничка историја со нас..
Во 1944 година во близината на Горна Џумаја (денешен Благоевград, з.м.) бил отстранет споменикот од римскиот период, на кој пишувало дека градот Скаптопатра (град што се наоѓал близу денешниот град Сандански) бил македонски град.
На споменикот пишувало:
Јас Цезар им забранувам на моите војници, како и на моите офицери да влегуваат во Скапопатра и да Ги обеспокојуваат жителите на овој македонски Град-држава.
Доколку овој споменик и навистина е уништен (како што некои претпоставуваат), тогаш станува збор за чист варваризам на уништување на остатоци од древната историја.

ете татаро-монголите што прават...заедничка историја а?..
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
103
Поени од реакции
1
еј

Еј това в МАНУ ли ви го казаха, леле сте глупи. Ами зошто тогаз нема бар уште един подобен надпис во којто Цезар да забранјава нешто подобно за друг "македонски" град или сите сме ги уништили. А и не забравјај, дека МАКЕДОНИја е нај-вече географско понјатие. Бегаш от темата ама пак слабичко го даваш. Значи 1944, леле, леле...
 
A

anaveno

Гостин
Bо 1936 год. татаро-монголите формирале ПОЛИТИЧКА ПАРТИЈА "Ратништво за напредок на б'лгарштината". (РНБ)
Таа имала свои центри во над 2.000 места во Бугарија со повеќе стотици илјади приврзаници.

Она што е интересно во врска со РНБ е фактот дека членовите и симпатизерите на РНБ не сакале ни да слушнат за некакво словенство или пак за тврдењата дека Бугарите се Словени. Напротив, тие со гордост изјавувале дека Бугарите се Хуно-Татари и тоа бил еден од нивните основни постулати.

Да потсетам дека оваа организација ја поддржувале стотици илјади Бугари и дека од нејзините редови бил и еден министер Петар Габровски (кој според идеологијата на РНБ и самиот се сметал за директен потомок на Хуно-Татарите).

Инаку,по окупацијата на Македонија, РНБ направила обид да ги убедува и Македонците дека се потомци на Хуно-Татарите, но доживеала неуспех, па во својот најголем зенит, во цела Македонија РНБ успеала да собере одвај околу 150-200 свои членови и симпатизери.

Hемало ТАТАРО-МОНГОЛИ, a?

ИЗУМРЕЛЕ???

АЈДЕ БЕ...
 
Член од
23 октомври 2007
Мислења
1.034
Поени од реакции
1.022
E moram eden offtopic , vishe preku k..!!!
Dobro be bugari , ve citam i se mislam.
Ve ima na forumov nad 20 kako sto moze da sogledam , i dosta ste aktivni na temava "Makedonija" , "Politika".
Vaka sega, covek i da e cisto indiferenten kon vas (kako sto jas licno bev) , po sevo ova serenje na sekoj mozen topic za Makedonija , nejzinata istorija , politika shto go plasirate , stvarno stvaram strashna averzija kon vas kako narod i kako drzava.
Znam , pogreshno e! Generalizacija (stereotip) e odlika na netolku jaki intelektualni likovi , ama stvarno ja preteruvate!
Pa ne vidov ni eden grk, srbin nitu albanec (neli kako nashi sosedi so koi imame nekoi otvoreni prashanja) , da sere ovde i da ne ubeduva vo nekoi nivni propagandi , vo oblik "Toa pa toa!".
I dobro be lugje , aj eve HIPOTETICHKI da kazeme deka deneshnive Makedonci se bugari (po vashe neli).Zasto ne se kazuvaat kako bugari?
Eve mene nekoi lugje od Pirinska Makedonija ako mi kazat deka se bugari ke im veruvam i ke im go pocituvam nivnoto pravo za nacionalno custvo.
Isto neka bide i od Ohrid.Ako kaze nekoj deka e grk, neka e grk.Sho k.. mene me boli?
Samo mene ova mi mirisa na nesto drugo.Na gadna propaganda.I ve molam , ako sakate da participirate na ovoj forum , bidete konstruktivni , bez tekstovi od vashite istoriski citanki. Da! Se plasham! Ne od toa deka ke mi pomognete da gi "osoznaam moite bugarski koreni", tuku od toa da se povekje na mene kako Makedonec i na moite sogragjani im stanuvate antipatichni , edno kako nacija , isto taka kako i drzava.
Posle ke sere(se izvinuvam) onoj vashiot Kalpak , kako mediumite vo Makedonija stvarale negativna atmosfera kon Bugarija. Samite vie si ja stvorate.
Kontraefekt , ste cule nekogash?
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Знаеш ли какво ште стане ако се развикам в Битолја? Ништо нјама да стане!
Па провери де.не претпоставувај



Го гледам клипот за праблгарска школа...освеј јавањето што е типично татаромонголско гледам и се тепаат у стилу скрши ми ја кичмата...ама тоа се кинески вештини не бугарски..или и кинезите научиле нешто од блгарите
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Дека не треба да се замараме со БГ типови - не треба, туку мене ми е трагично што се расправаме со бугарофили (одродени Македонци)

Постои една изрека, Што е полошо од Турчин? ПОТУРЧЕНИОТ!!!!

Токму тоа е проблемот, бугарија ја водат бугарофили (одродени Македонци) и тоа е најлошата варијанта. Смешно е, да бидеш словен, а да викаш дека си бугар.

Потврда на ова се гркофилите, најмногу проблеми правеле гркофилите, покрај грците. Денес децата на тие гркофили знаат Македонски, но на форуми се најгласни дека се грци .

Затоа поговорката од погоре, Што е полошо од Турчин? ПОТУРЧЕНИОТ!!!!
 
Член од
4 август 2007
Мислења
113
Поени од реакции
0
Че сегашните Б'лгари сме Славјани спор в света нјама.Всички ни имат за такива.Виж в НЕТа за славјански д'ржави култури и какво ли не и ште видиш че сме там.
Виж с вашато антично потекло е по трудно.По деликатните ви казват че нјама данни за такова а по простодушните направо ви се смејат.
Та смех'т не е по наш адрес.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom