the clip that shocked Bulgaria

Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21


Од лево кон десно, од антика до денес.

Еве, оди сега на Божо кажи му да фалсификува и некој камен во БГ, ама ќе испадне Македонец а не бугар :baeh:
 
A

anaveno

Гостин
Намали малко с тези Татаро-Монголи бе Анавено.ште ти стане нешто.Почваш да ме плашиш.Др'ж се.Не се давај.
Е ако го зак'саш-познавам един доб'р психиат'р в Софија.Ама и тој-ТатароМонгол.
Прав си!



Eдeн добaр психиjатaр вo Софиja. Ама и тоe e Татаро-Монгол.

Kазва се Аспарух Аспарухов.

Tатаро-монголска блгарија...
 
N

n/a

Гостин
Божо си е Божо.Ама по вашија в'прос като него мислјат и останалите сериозни учени в Света.Без МАНУ.А на страната на МАНУ са Александ'рДонски Кол'о Диаманто и оште неколко подобни гении.Абе като вашија цирк направо нема.:vozbud: :vozbud: :vozbud:
Skrati be malku so pridavkite...
ubav mi e denov...:toe:
Eden pameten decko pet-sest posta pogore opisno ti kaza deka negativniot efekt kon Bugarija i bugarite sami go postignuvate so vasite pazarski prikaski...
I ne na kraj...bidi siguren deka sekoe selo si ima svoi kucinja...
Samo sto ovie tukasnive...ne laat...direktno kasaat!
 
A

anaveno

Гостин
A History of the Roma of Bulgaria

by Elena Marushiakova and Vesselin Popov

In the latest census of 1992, 313.000 people declared themselves as Gypsies. Other information from confidential censes of the Ministry of the Interior from 1989 and 1992 give different numbers - 576.927 and 553.466 (incomplete) respectively. Based on a comparison from these censes (taken with due reservations) and other observations and considerations, the number of people of Gypsy origin in Bulgaria can be defined approximately to 700-800.000. This makes Bulgaria the country with one of the relatively highest shares of Gypsy population. Another issue would be to determine the number of people who would choose, for one reason or another, to declare themselves Gypsies or be perceived as such.


A тие што им менувавте имињата ???
 
N

n/a

Гостин
A History of the Roma of Bulgaria

by Elena Marushiakova and Vesselin Popov

In the latest census of 1992, 313.000 people declared themselves as Gypsies. Other information from confidential censes of the Ministry of the Interior from 1989 and 1992 give different numbers - 576.927 and 553.466 (incomplete) respectively. Based on a comparison from these censes (taken with due reservations) and other observations and considerations, the number of people of Gypsy origin in Bulgaria can be defined approximately to 700-800.000. This makes Bulgaria the country with one of the relatively highest shares of Gypsy population. Another issue would be to determine the number of people who would choose, for one reason or another, to declare themselves Gypsies or be perceived as such.


A тие што им менувавте имињата???
A be ostaj...
Pa sega ene go onoj torbalan_bg...proud bulgarian :pos2: :pos2: :pos2:
Samo se cudam kaj zivee taa torba ciganska:
Ja na fakulteta,ja sheker-mahalata ili Stolipinovo...ja u Varna u cigan-maaloto.:toe:
Sigurno i buljash im e na ciganite.
 
Член од
4 август 2007
Мислења
113
Поени од реакции
0
С Турците доник'де не ја докара почна с циганетата.што вие да не би да ги немате.Аз имам спомен от Скопие -много джамии и мангали.:helou:
 
A

anaveno

Гостин
хе...хе...Анти со татаро-монголско име.

Tурците пак викаат нивно е.

3ошто блгарите и турците имаат иста историја???
 
Член од
1 август 2007
Мислења
153
Поени од реакции
10
Клип којто шокира Македонија:
http://www.vbox7.com/play:08015889?Gaddafi=FREEDOM_FOR_BULGARIAN_MEDICS
Много б'рзо ште го изтријат и нјама да ги шокира достат'чно!!!
"Филм'т е произведен по пор'чка на Дирекцијата по националната пропаганда"!

Ти требе повеќе коментари?

И денес jа шириш истата булгарска историcка "вистина" по порачка на "Дирекциjата за истористка шпионажа" на булгаркото КГБ!!!

Заш во Бугариjа со историjа на Македониjа се занимуват само платени шпиуни: Парванов - "Гуце", Каракачанов - "Иванчо", Б. Димитров - "Чекисто", ......, едни такви "комита", "заводски", "георгиев", "канзуров", "ризински", "младенофф" ..... ?

И како така во Бугариjа платените шпиуни си имaaт и политичка партиjа спроти бугарската конституциjа, дека дефинитивно е напишано дека воени, полициjа и шпиуни не мора да бидат членови на политички партии? А шпиуните си имa партиjа БНД и се председатели, членови и тн.

Како така булгарскио суд ги регистрира и заш бугарскио jавен обвинител не посакува изтрага за противоконституционост на БНД, како правее изтрага на македонците и не ги регистрираа без да се воени, полицаjци или шпиуни???

Аjде, клади оше некоjа сериja от "Дирекција по националната пропагандата" ?
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
103
Поени од реакции
1
evo na

A be ostaj...
Pa sega ene go onoj torbalan_bg...proud bulgarian :pos2: :pos2: :pos2:
Samo se cudam kaj zivee taa torba ciganska:
Ja na fakulteta,ja sheker-mahalata ili Stolipinovo...ja u Varna u cigan-maaloto.:toe:
Sigurno i buljash im e na ciganite.
Па има ги данните от задниот попис (2001) а знаш, дека сите избори су пописи - актуализират се бирачките спис'ци. И данните се турци - 730 хил (ама заедно с онези, дето имат л.к, обаче живејат в Турција), цигани(роми) - 300 хил. Обшто 1млн. при 7,5 млн. население не е голем проблем. Ама важното е дека сите сме ги прснали на разни места - и турци и цигани, и нема никоја област или обштински центар со процент 90 к'м 10 %. А вие на Косово баш сте тако. Ајде оди се прегледај и се стјагај да празнуваме новата држава след месец-два.
 
A

anaveno

Гостин
A зошто на кабелските БГ канали,само гарави и косооки лица?

И зошто блгарите мислат дека ние не ги познаваме, колку само пати сме биле таму.

Oбелевте откога влеговте во ЕУ или косооките ги снема???
 

Никсън

бамбуча
Член од
12 октомври 2007
Мислења
283
Поени од реакции
0
Аз мненијата на Зевс и анавено и оште 2-3 ма ги чета само ако с'м на 2-3 ракии, штото иначе може да получа инфаркт от смјах. :vozbud:
Другите мненија малко или много са обективни, и може да се научи нешто от тјах.

Зевсе, почнахте с б'лгарите сте номади от Азија, каза ви се - да така е.
Прод'лжихте с б'лгарите сте турци, каза ви се след 500 години робство има нјакој нешта останали, заради робството, но все пак ние казваме обшти теми, не обшти муабети.:uvo:
Сега б'лгарите сме били п'к цигани - ми то цигани има и при вас, не само тук.
Утре да не прочета, че б'лгарите сме ескимоси еј! Др'жте се малко на ниво бе.:vozbud:

Поздрави :smir:
 
A

anaveno

Гостин
Tатаро-монголите се занесуваат дека имале некакви 7 Анти.

Cпоред генетските истражувања на Marushiakova and Popov 1997:

Gypsy presence in Bulgaria was recorded ∼700 y...
Koshnichari
Turgovzi,
Feredjelli
Rudari
Kalaidjii
Darakchii
Musicians

Eте 7 Анти...
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
зашто не питаш татко му как'в :)) в Петрич нема да намериш и 50 човека, които ште ти кажат че са македонци като националност..македонци, да, ама като регионално име за б'лгарин
мојата баба не зборува кој знае колко по-различно от баштата да дечкото, аз с'м шоп, разликата е че они казват 'ке', а ние казваме 'че'..другото кажи речи си е с'штото...и не използуваме ср'бски думи, за разлика от вас
при нас никога не е имало асимилација, а при вас е имало македонизација
А бе токму си или не????
Кај нас имало МАКЕДОНИЗАЦИЈА??? Сакаш да кажиш дека ние не сме МАКЕДОНЦИ туку сме само македонизирани???А од кого бе??? И баба ми која е 84 години е Македонизирана???И тоа од србите???:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:

А бе вие бугариве сте биле ептен заебани типчиња...уствари појче заебани отколку типчиња:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Сите соседи имаат различна теорија за МАКЕДОНИЈА и МАКЕДОНЦИТЕ!!!

Тоа докажува дека сите лажете!!!

Регистрирајте ги ОМО ИЛИНДЕН и ОМО ИЛИНДЕН-ПИРИН, воведете графа МАКЕДОНЕЦ при пописот и направете го анонимен па че прајме муабет за тоа колку МАКЕДОНЦИ има таму!!!!!!!!!!!!!
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Море глуп !!!:uvo: Се знае дека МАКЕДОНИЈА во тоа време била бојно поле на кое се "бореле" Егзархијата бугарска, Српската и Грчката Патријаршија...Ако прошеташ низ Битола и прашаш дали има некој (нема ниту еден) Бугарин, в'газ че те еба.:hump:

А за твоја информација во Прилеп има една црква која народот ја вика Грчка оти ја граделе грците, а нема ниту еден грк во Прилеп!!!
Па сега биди паметен и размисли...:uvo: (ако можеш?!?!?!?) за што станува збор!!!
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
the clip that shocked macedonia

имитатори невидени..друг пат ке уплатам авторски права за фразата:vozbud:

дојди во Скопје има една црква градена од српска војска за време на прва светска војна..кога ке влезеш над олтарот пишува..за краља и отаџбину..дрн дрн....и сега што????
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
А бе Македонцки не вреди да му се кажува и докажува...
Глупи се татариве и не можат да размислуваат со своја глава...
 
B

Borg_Drone

Гостин
Глупи сме.Затова сме у ЕС.Вие като по паметни-оттат'к шенгенскиот зид.И на опашки пред ембасадите.За визи.:wink:

Ете гледаш убаво си рече човекот , со ова го потврди зборот Voulgare кој подоцна ќе евоулира во Бугар.Ништо чудо што самиот збор си има сочно значење.

Сељак,глуп,туп и.т.н. (да не редам сега)

Запрашај се малце зошто вие влеговте во ЕУ а зошто една Хрватска која е трипати појака економски и трипати има помала корупција и уште не знам си што , не влезе во ЕУ а вие влеговте:helou::wink:
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Г'рците са нај мразени от Кип'рците
Французите от Белгијците
Рум'нците от Молдавците
Германците от Австријците
Руснаците от Украинците
Б'лгарите от Македонците.
Та не сте единствени.Нема да се учудја след некоја година ако Албанците б'дат нај мразени от Косоварите.:vozbud:Това се нарича комплекса на по малкија брат.
Ова се бесмислици кои ти сам си ги измислил!!!

Кипарските Грци не само што не ги мразат Грците туку се сметаат за еден ист народ!

Валонците воопшто не ги мразат Французите, не знам од каде таа мисла?

Австрииците воопшто не ги мразат Германците туку напротив имаат многу пријателски односи.

Дел од Украинците кои се проруски настроени сигурно не ги мразат Русите а другите не ги сакаат претерано но за некоја омраза не станува ни збор.

Извини ама Грците се најомразени и Блгарите нема шанси да им го земат местото :wink:. Реално освен некој индивидуалци вас никој не ве мрази, не знам од каде таква деструктивна мисла?

И тоа за поголем и помал брат не ти држи вода.
 
Член од
19 април 2007
Мислења
629
Поени од реакции
37
бре ама ти верваш ли си..на так'в клип в Б'лгарија може само да се смееме..а нај-много ште се смејат пиринските македонци, които не са били в титова југославија и затова се признават за б'лгари, доброволно и по желание
Абсурд е да се прави сравнение между Б'лгарија и Г'рција по в'рпоса- византијците не признават нито б'лгари, нито македонци в Егејска Македонија
Ние не можеме на накараме насила б'лгарите от Пиринска Македонија да станат насила македонци по националност, дори и да искаме
това е положението :))
Абе бугар,или збори МАКЕДОНСКИ,или не доагај веке на форумов.Па на крај краева,ова е МАКЕДОНСКИ ФОРУМ,СЕ ЗБОРИ МАКЕДОНСКИ!
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.638
Поени од реакции
5.317
Другарчиња Бугарчиња!!ВЕ читам овде , и не можам а да не се прснам од смеење!!Немате сопствена култура, немате сопствена музика, па на вашиве канали само крадена музика односно преработена музика се пушта..Оние што се на Планета, забавните од Србите и Грците сите се крадени, а народната музика ви е од Македонците!!Имате нешто ваше бе??Имате освен оние миривчињата од роза, на мочка што мирисаат!!Имате нешто оригинал ваше??Имате...К**ви на секој чекор!!То имате...
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.638
Поени од реакции
5.317
Абе бугар,или збори МАКЕДОНСКИ,или не доагај веке на форумов.Па на крај краева,ова е МАКЕДОНСКИ ФОРУМ,СЕ ЗБОРИ МАКЕДОНСКИ!

Браво Марио!!Браво..За тоа треба да се погрижат модераторите..Јас на бугарски форум напишав на македонски и одма ми запретија да зборвам бугарски,инаку ќе летам..Ние кај ги пуштаме тука уште ум да ни солат!!Нека си ги гледаат нивните работи, ама не знам дали ги имаат!!затоа само по нашите се пулат
Можи и Александар Македонски бил блгар??:))Глуп да се ќе сватиш...
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.638
Поени од реакции
5.317
Абе што се замарате за тоа што ги шокирало..Не гледаш дека како нација швркнати се ...Поголем шок од тоа..:toe::helou:
 
Член од
4 август 2007
Мислења
113
Поени од реакции
0
Абе што се замарате за тоа што ги шокирало..Не гледаш дека како нација швркнати се ...Поголем шок од тоа..:toe::helou:
В Г'рција требваше да објаснјавам че не сам од МК а од БГ за да ми дадат пиво в бар...В Словенија в магазин ми извикаха полиција зоштото взели б'лгарскија ми език за македонски.Показах лична карта и полицаите ми се извиниха. Та кои се швркнати? За пред Свето де.Не пред тебе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom