Tип на денот (Читај правила во прв пост)

Член од
14 април 2012
Мислења
31.588
Поени од реакции
62.673
Внимавајте денес на Кардиф... Во солидно водство се во Чемпионшип, да не му ја пуштат на Брајтон кој брка приклучок кон 4-те места со кои се игра плеј оф за во ПЛ...
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Burnley FC vs Middlesbrough - 1

Middlesbrough има 5 порази во серија на гостински терен, а гледам и доста повредени фудбалери. Ете статистика за тоа:

Burnley FC: Mee (14/1 d), Duff (21/1 d)

Middlesbrough: Hines (19/1 d), Woodgate (18/1 d) (both probably out), McDonald (19/10 f, top scorer) (doubtful), Parnaby (14/0 d), Arca (1/0 m), Hoyte (22/1 d)
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Некој да не знае дали ќе излезе новиот билтен на сајтот на копачка денес ?


ЕDIT: Излезе
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
603
Поени од реакции
146
Crystal Palace - 1
Leicester - 1
Barnsley - 1
Porto - 1

--- надополнето: 19 февруари 2013 во 11:08 ---
Galatasaray - C.Zvezda 1 (1,20)
Arsenal - Bayern 2 (2,10)
Leicester - Charlton GG (1,70)
коеф околу 4...
--- надополнето: 19 февруари 2013 во 11:14 ---
Максимум влог..

Bayern - 2 (2.20)
Northampton - 2 (2.50)

Koеф е 5.5..
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Околу земањето данок(на приход)...
Не знам шо ве чуди толку,мора од некаде да се извадат спомениците и :гомце:кои ги прави власта....
Некој мора да плати зошто буџетот е се попразен,а кредити достасаа за наплата...
А тие знаат дека цвета овај бизнис,дека 3/4 од машката популација е длабоко навлезена во овие матни води и сега ќе гледаат да извадат пари од ова..
А багами и има шо да извадат....ќе се претурат од пари земање....
Е сега идиме на една заебанција...(да објаснам малку стручно)...
Еве ако е точно дека секоја добивка ќе ја евидентираат...
И еве иди крај на година,на пример некој фатил 30 000 од кладилница преку цела година...
И сега го сечат со 10 или 18% данок на приход кој стигнува на крај на година...(а коцкар како коцкар никогаш не чува пари(со секоја чест на исклучоците),па ќе се поебат фатените пари,и после кога ќе се соберат парите на име на данок ќе стигнат :гомце:)....на гладно срце да те акни некој со да речиме 100 евра шо мора да ги платиш,зошто?зошто си се коцкал со твои пари(или позајмени):D.државата само лапа пари....:X3:
И ова е јавна давачка која мора да ја плати во спротивно ќе се соочи со извршители...
Не можи да се вади јас немам приходи,не работам ништо,кога државата ќе има доказ дека батето во текот на година имал приходи регистрирани на негово име....
И ќе биди весело со извршителите....
Ако го спроведат ова(а кај шо има чад има и оган)ни ја ебаа мајката..а богами и кладилниците ќе претрпат голема загуба...
Ќе мора да се префрламе на он-лајн кладење....:нинџ:
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
2.638
Поени од реакции
1.233
Вчера бев у аритократ кладилницава и влагам шо ќе видам , празно ...
УЈП им ги зела сите компјутери и она за трки за кучиња да им инсталираат софтвер така да ова што го пишувате ќе почне да се применува ...
 
Член од
13 март 2011
Мислења
1.939
Поени од реакции
1.930
site postovi , osven eden nemaa i nekoja logika poveketo bea rekla-kazala muabet;... neznam koj bese gore ubavo imase napisano, deka parite so koi lugeto uplakaat se odanoceni, i osven drzavata ako ne smeta deka ste kriminalec, nema pricina da vi gi odanocuva pak. a da ni stiga danok na kraj na godina, demek Johnny Stankovski uplatil 72,000 denari vo 2013, dobil 172,000 , 100,000 cista dobivka aj sea ke mu zeeme 10,000,... toa nema SANSI teoretski da se desi... a ako veke nesto ima, togas ke se vrati ona "manipulativen" trosok na tiket,i uplata od 100 denari, ke ti bide vsusnost 96 denari.... i toa e toa, nisto strasno, do pred 2-3 godini taka bese vo site kladilnici
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
site postovi , osven eden nemaa i nekoja logika poveketo bea rekla-kazala muabet;... neznam koj bese gore ubavo imase napisano, deka parite so koi lugeto uplakaat se odanoceni, i osven drzavata ako ne smeta deka ste kriminalec, nema pricina da vi gi odanocuva pak. a da ni stiga danok na kraj na godina, demek Johnny Stankovski uplatil 72,000 denari vo 2013, dobil 172,000 , 100,000 cista dobivka aj sea ke mu zeeme 10,000,... toa nema SANSI teoretski da se desi... a ako veke nesto ima, togas ke se vrati ona "manipulativen" trosok na tiket,i uplata od 100 denari, ke ti bide vsusnost 96 denari.... i toa e toa, nisto strasno, do pred 2-3 godini taka bese vo site kladilnici
Друже не ги мешај работите,тие 4% манипулативен трошок беа за ПЛАЌАЊЕ НА ЛИЦЕНЦА ЗА РАБОТА НА КЛАДИЛНИЦАТА....
Нагло им ги зголемија цените за лиценцата,плус мораа да плаќаат за секое уплатно место(ако не се лажам по 100 илјади денари месечно)...
Им се видоа многу пари па удрија да лапаат од играчите,кога видоа дека ја претераа се откажаа...
Овај трошок немаше врска со данокот на приход шо сега сакаат да го наметнат...
Дека можат да го направат ова,можат..законот им дава можност.....и никој не смее А да им речи....
Исто како со приватните бизниси,или секоја друга индивидуална работа на физичко лице....секој шо остварува приход мора да даде дел од колачот назад на државата....
Во бизнисите данокот(и обврските кон државата)ги плаќаат работодавците,во случајот сами ќе си плаќаме...
 
Член од
13 март 2011
Мислења
1.939
Поени од реакции
1.930
Друже не ги мешај работите,тие 4% манипулативен трошок беа за ПЛАЌАЊЕ НА ЛИЦЕНЦА ЗА РАБОТА НА КЛАДИЛНИЦАТА....
Нагло им ги зголемија цените за лиценцата,плус мораа да плаќаат за секое уплатно место(ако не се лажам по 100 илјади денари месечно)...
Им се видоа многу пари па удрија да лапаат од играчите,кога видоа дека ја претераа се откажаа...
Овај трошок немаше врска со данокот на приход шо сега сакаат да го наметнат...
Дека можат да го направат ова,можат..законот им дава можност.....и никој не смее А да им речи....
Исто како со приватните бизниси,или секоја друга индивидуална работа на физичко лице....секој шо стварува приход мора да даде дел од колачот назад на државата....
Во бизнисите данокот(и обврските кон државата)ги плаќаат работодавците,во случајот сами ќе си плаќаме...
Moja greska izvini, malce smesav nekoi raboti posto u brzanje citav sve. Pak ne mi se veruva toa da se sluci, na kraj na godina da se plaka danok. Ednostavno ne e logicno,i ne gledam kako bi se izvelo. Pa u kraju kraeva ni na kladilnicite toa ne im se isplati, i tie prvi ke bidat zasegnati i ke najdat nacin kako da ne izgubat ogromna klientela, a i so samoto toa pretpostavuvam deka maloletnicite nema da smeat da uplakaat, so sto povtorno gubat kladilnicite bidejki ima golem broj na deca koi uplakaat sekojdnevno bar po 50-100 denari, a eve jas ako se zemam za primer, i dur bev maloleten, mesecno uplakav okolu 100 evra, nekogas pomalku nekogas poveke. A ne sum bil edinstveniot maloletnik sto go pravi toa.
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Лична карта за да подигнеш добивка,кај го има тоа бе ?
На стриптиз кога одиш некогаш не бараат лична карта,а овие клошариве ако направат така треба да се бесат.:нинџ:
Ќе најдат чаре кладилнициве верувам во тоа,како што најдоа за данок 10% за добивка над 10,000ден.:)
Ако некако успее овој "диктаторски" закон болницине ќе бидат полни од забегани кладионичари.:pos:
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.063
Поени од реакции
6.674
Moja greska izvini, malce smesav nekoi raboti posto u brzanje citav sve. Pak ne mi se veruva toa da se sluci, na kraj na godina da se plaka danok. Ednostavno ne e logicno,i ne gledam kako bi se izvelo. Pa u kraju kraeva ni na kladilnicite toa ne im se isplati, i tie prvi ke bidat zasegnati i ke najdat nacin kako da ne izgubat ogromna klientela, a i so samoto toa pretpostavuvam deka maloletnicite nema da smeat da uplakaat, so sto povtorno gubat kladilnicite bidejki ima golem broj na deca koi uplakaat sekojdnevno bar po 50-100 denari, a eve jas ako se zemam za primer, i dur bev maloleten, mesecno uplakav okolu 100 evra, nekogas pomalku nekogas poveke. A ne sum bil edinstveniot maloletnik sto go pravi toa.
за со малолетниците МОРА нулта толеранција,не може да се забрани влезот,но никако прифаќање на уплата и исплата без лична карта
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Друже не ги мешај работите,тие 4% манипулативен трошок беа за ПЛАЌАЊЕ НА ЛИЦЕНЦА ЗА РАБОТА НА КЛАДИЛНИЦАТА....
Нагло им ги зголемија цените за лиценцата,плус мораа да плаќаат за секое уплатно место(ако не се лажам по 100 илјади денари месечно)...
Им се видоа многу пари па удрија да лапаат од играчите,кога видоа дека ја претераа се откажаа...
Овај трошок немаше врска со данокот на приход шо сега сакаат да го наметнат...
Дека можат да го направат ова,можат..законот им дава можност.....и никој не смее А да им речи....
Исто како со приватните бизниси,или секоја друга индивидуална работа на физичко лице....секој шо остварува приход мора да даде дел од колачот назад на државата....
Во бизнисите данокот(и обврските кон државата)ги плаќаат работодавците,во случајот сами ќе си плаќаме...
точно донесоа закон за 100.000 денари месечно без разлика на шалтери еј колку неспособен закон само да лапаат пари е тоа..не може да донесат така што има некоја маалска кладилница и спортлајф во Кисела Вода што има 20 шалтери исто да плаќаат..тоа е без памет се носат закони, покрај лиценцата која е голема цена па и ова 100.000 изгледа сакаа да ги одкажат. Уште некој закон како овој што се спомна ако се донесе стварно ова е луда работа.
 
Член од
25 август 2009
Мислења
2.078
Поени од реакции
1.243
Ич ми нема логика донесување на таков закон (ако е точно), пошто на тој начин многу луѓе ќе престанат да се обложуваат па автоматски кладилниците ќе имат помалку профит , а тие локалните и помалите кладилници што се сигурно ќе пропаднат. Може да се направи од можната добивка, без разлика колкава е , државата да зима данок едно 10% на пример и тоа е.

А за вечер и утре :
Arsenal - Bayern - gg @ 1.65
Galata - Schalke - T1 2+ @ 2.30
Milan - Barcelona - 2 i 3+ @ 2.20
Washington - Toronto - Tim1 (-96.5) @ 1.90
Denver - Boston - Tim1 (-106.5) @ 1.90
 

Kajgana Shop

На врв Bottom