Tип на денот (Читај правила во прв пост)

Член од
12 март 2009
Мислења
11.616
Поени од реакции
9.264
Најверојатно од 1-ви Март ќе стартува тоа...за секоја добивка, без разлика колкава е, при исплата ќе се бара лична карта. УЈП интервенираа извесно време во софтверот на сите кладилници (мислам сите, би требало да е така) и сега автоматски со секоја добивка, УЈП ќе те има регистрирано и нормално ќе ти го евидентира тоа за да ти скине данок на крај на година :cautious:
Не ми се допаѓа
 

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
Најверојатно од 1-ви Март ќе стартува тоа...за секоја добивка, без разлика колкава е, при исплата ќе се бара лична карта. УЈП интервенираа извесно време во софтверот на сите кладилници (мислам сите, би требало да е така) и сега автоматски со секоја добивка, УЈП ќе те има регистрирано и нормално ќе ти го евидентира тоа за да ти скине данок на крај на година :cautious:
Затоа златно онлајн кладење преку манибукерс. Баш ме интересира како ќе докажат за парите што ги имам добиено на трансакциска во банка од манибукерс дека се заработени преку интернет коцкање а не ми се испратени од некој роднина од странство (што не подлежи на данок). На изводот од банка кога ќе ги повлечеш парите пишува само манибукерс не пишува ништо друго. Баш ме интересира да не ќе им праќаат налог од МВР на манибукерс за секоја трансакција да проверат од каде се парите? А да, сигурно.
 
А

Анноун

Гостин
Сакате да кажете дека со новиот систем ќе се знае кој колку пари уплатил и извадил од кладилница ?
:facepalm::facepalm::facepalm:
 

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
Skrill полиса на приватност


5.4. Other Disclosures
We may also disclose your personal information to:
  • a prospective buyer of our business or a buyer of a substantial number of the shares in our business,
  • the police, other lawful enforcement body, regulatory body or court if we are under a duty to disclose or share your personal data , or to protect the rights, property, or safety of ourselves or our group companies, our customers, or others,
  • ...
Сега ќе им испратам и прашање по мејл за да прашам дали бараат налог од полиција (а би требало) доколку таа им побара трансакциони детали од нечија сметка.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.577
Поени од реакции
4.388
Сакате да кажете дека со новиот систем ќе се знае кој колку пари уплатил и извадил од кладилница ?
:facepalm::facepalm::facepalm:
Па ваљда, штом ќе ја знаат добивката, уствари ќе го знаат тикетот, односно уплатата. А информацијава ја наслушнав во Вил Хил во Скопје додека уплаќав денеска.
 
А

Атомската мравка

Гостин
Најверојатно од 1-ви Март ќе стартува тоа...за секоја добивка, без разлика колкава е, при исплата ќе се бара лична карта. УЈП интервенираа извесно време во софтверот на сите кладилници (мислам сите, би требало да е така) и сега автоматски со секоја добивка, УЈП ќе те има регистрирано и нормално ќе ти го евидентира тоа за да ти скине данок на крај на година :cautious:
Нема шанси да се случи такво нешто ќе ги затворат сите кладилници кај нас така, оти сите ќе се префрлат на интернет. Инаку во Босна пред некој ден наредиле да се забрани пристапот до интернет обложувалниците таму..
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
Нема логика ова, ако бараат само лична карта за исплата, тогаш нема да имаат податоци од уплатата, во тој случај, неможе да ми наплатат данок на добивка доколку не знаат колку сум изгубил. Ќе го утепаат и тој сектор, и многу луќе ќе изгубат работни места, ние вака неможеме да искочиме у ситен ќјар, не па уште ако ни стават данок. тек тогаш нема да знаеме што да запраиме :S
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
38.991
Поени од реакции
76.493
Ај за ЛШ да се проба:

Арсенал 1Х
Галата 1
Милан 1Х

7и нешто коеф.
 

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
Нема смисла таквиот систем. Колку пати може да се случи да се уплати на многу пари системско ливче и да се добие сума помала од уплатените пари назад, и тоа може да се случи многу пати во годината. На крај од годината типот треба да плати данок на парите со кои што веќе е во минус па дополнително да навлезе во минус. Тотален нонсенс. Или пак ќе пресметуваат исплата минус уплатата па на тоа ќе се плаќа данок. Бог да чува какви закони измислуваат за во исто време какви милион пати поважни закони не се спроведуваат. Колку да има што да чукаат дактилографките во собрание :facepalm:
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.577
Поени од реакции
4.388
Нема шанси да се случи такво нешто ќе ги затворат сите кладилници кај нас така, оти сите ќе се префрлат на интернет.
Ехеее...истото се коментирало и за многу други работи, па се вовеле. Држава е тоа, шо ќе одлучат, тоа ќе спроведат, пари се во прашање, и не се прашуваат тука ни кладилниците, ни играчите, се оди по закон. А дека ќе се префрлиме ние на интернет, мало морген. За тоа пак нема никаков закон, а чичковците со 50+ години тешко да ги натераш на тоа...и нив ги интересира добивката, а не уплатата, ти ако сакаш уплати 100 000 на 1.10 коеф и тие ќе ти пресметаат данок на добивка од 110 000, едноставно нели? :D
 
А

Атомската мравка

Гостин
Ехеее...истото се коментирало и за многу други работи, па се вовеле. Држава е тоа, шо ќе одлучат, тоа ќе спроведат, пари се во прашање, и не се прашуваат тука ни кладилниците, ни играчите, се оди по закон. А дека ќе се префрлиме ние на интернет, мало морген. За тоа пак нема никаков закон, а чичковците со 50+ години тешко да ги натераш на тоа...и нив ги интересира добивката, а не уплатата, ти ако сакаш уплати 100 000 на 1.10 коеф и тие ќе ти пресметаат данок на добивка од 110 000, едноставно нели? :D
Нема шанси да ти зимаат данок на секое ливче и на помали уплати, а ако е за поголема ќе ја разложиш уплатата на повеќе ливчиња и пак нема да ти земат. До вчера уште на „диво“ имаше кладилници неможеа да ги затворат сега ова ќе го применувале..
 

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
Ехеее...истото се коментирало и за многу други работи, па се вовеле. Држава е тоа, шо ќе одлучат, тоа ќе спроведат, пари се во прашање, и не се прашуваат тука ни кладилниците, ни играчите, се оди по закон. А дека ќе се префрлиме ние на интернет, мало морген. За тоа пак нема никаков закон, а чичковците со 50+ години тешко да ги натераш на тоа...и нив ги интересира добивката, а не уплатата, ти ако сакаш уплати 100 000 на 1.10 коеф и тие ќе ти пресметаат данок на добивка од 110 000, едноставно нели? :D
Законот сега колку што знам е данок 10% на добивката минус уплатата за да неможе да ти земат 11 000 денари данок на уплата од 100 000 и добивка од 110 000 со што практично си во загуба 1 000 денари. Данокот ќе биде 10% од 110 000 - 100 000 = 10 000 т.е 1 000 денари и тоа е сосема логично.

Затоа и кладилниците автоматски ги разложуваат ливчињата за да не плаќаат данок.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.577
Поени од реакции
4.388
Нема шанси да ти зимаат данок на секое ливче и на помали уплати, а ако е за поголема ќе ја разложиш уплатата на повеќе ливчиња и пак нема да ти земат. До вчера уште на „диво“ имаше кладилници неможеа да ги затворат сега ова ќе го применувале..
Баш наслушнатото беше ЗА СИТЕ ДОБИВКИ, и баш за тоа се разви дебата во кладилницата: е да бе...?! ко ти шо коментираш сега...затоа се прави софтверот...тој едноставно си евидентира за цела година шо играш...и оп на крај на 31 декември лицето ХХХХ YYYY подигнало 22 350 ден. добивка од кладилница...дај сега да му опниме данок по тоа табелата колку треба :D
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.038
Поени од реакции
4.094
Законот може да го донесат само они ако си отворат како што се зборуваше државна лотарија и нивни уплатни места и само таму регуларно демек ќе е и кај нив да одат парите.
Друга логика нема :)
 
А

Атомската мравка

Гостин
Баш наслушнатото беше ЗА СИТЕ ДОБИВКИ, и баш за тоа се разви дебата во кладилницата: е да бе...?! ко ти шо коментираш сега...затоа се прави софтверот...тој едноставно си евидентира за цела година шо играш...и оп на крај на 31 декември лицето ХХХХ YYYY подигнало 22 350 ден. добивка од кладилница...дај сега да му опниме данок по тоа табелата колку треба :D
Прва земја ќе бидеме каде што кладилницата ти води евиденција колку годишно пари си уплатил/земал :LOL: како прво јас така нема ни да уплаќам кој кур се они да ми водат статистика која исто може и да се злоупотреби од вработените на пример, друго да одеше преку сметка ќе имаше некаква логика да ти земат на некој начин пари вака може само да го „дуваат“ и они и владата.
 
На врв Bottom