Street Fitness

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Сила???? Што можат со нозете да направат освен скокови и pistols? Стави им 150кг и ќе почнат да се тресат ко девица пред кинење.
Хм, а која е потребата пак да може да дига преку 150кг на нозе? Дечките се за почит, познавам еден куп луѓе кои се бават со бодибилдинг по 4-5 години, а неможат да се кренат повеќе од 5пати на вратило. Погоре Adam Raw не верувам дека е натурал иако се бави со улично вежбање според мускулната маса што ја има, али сепак човекот е за почит има изградено одлично тело, а реално и супер сила.
дека ако не си силен целосно, бар според мене не си вистински силен.
и пауер лифтер дадов како пример,може кој било олимписки дигачи на пример исто се многу силни,дури и доста боди билдери(шо вежбаат нозе).
а сеа има гиманстичари шо идат на олимписки игри или незнам што,ама работите што тие ги прават се неспоредливо подобри него работите што ги прават овие стреет вежбачиве.
и тоа ми е поентата,не се доволно добри за да се наречат гимнастичари,а не се ни нешо силни,што е тогаш поентата?-да се курчиш за гледања на youtube. и тоа е тоа што ме нервира кај нив.
--- надополнето: 10 јануари 2014 во 14:53 ---
Гимнастичарите се едно овие сосема друга работа. Дечкиве се сепак за почит, гледано од тоа колкава тежина дигаат не се за потценување. Инаку подолу што си го дал примерот за да може да исфрли машина или било каква работа тоа не го добиваш со бодибилдинг. Ќе ти дадам јас пример вака, летово туравме плоча на куќа кај пријател, еден од другариве се бави со бодибилдинг веќе 4,5 години без никакви паузи и е има солидна мускулна маса, али се покажа дека таа мускулна маса не му вреди за ништо! Да неможеш да издржиш и да се заморуваш од обични луѓе не го викам способност и сила. Лично јас се си терам нешто помеѓу сите три, гледам да имам сила особено нозете ми се најака мускулна група, па рамената и грбот, да се држам колку што е можно почист односно колку што нудат условите, а вежбиве со своја тежина не ги изоставам и покрај теретаната. Пауерлифтерите, не ги почитувам во целост и овие момци, поголемиот дел од нив вежбаат цел живот имаат сила да дигнат големи тежини али кажи ми каде би ги употребиле во реален живот истите. Бодибилдерите, стрит вежбачиве, фитнес моделиве барем градат тело, пауерлифтерите најчесто се со стомаци до колена, не велам дека неможат да се исчистат мастите и кај нив и да се дефинира телото али сепак некако не ми се по кеф и тие. Секоја дисциплина за себе, овие се подобри во едно, бодибилдерите во друго.....али ниедни не треба да се потценуваат барем од моја гледна точка.
 

Mj

Маестро
Член од
25 јануари 2008
Мислења
754
Поени од реакции
212
Никој не вика дека имаат потреба да кренат толку нити дека не се за почит, јас само реков дека тоа тие што го прават не претставува сила иако нели имаат одредени нивоа на сила. Повеќе преставува издржливост, кондиција, движење на телото низ простор, енормна контрола врз своето тело. Тоа што сте турале плоча е ИЗДРЖЛИВОСТ. И самиот знаеш дека има луѓе што вежбаат по 10-15-20 години и ПАК после тој почетен прогрес немаат ништо, нити сила, нити мускулатура.
Bench press да, нема некоја посебна примена во животот надвор од теретаната, упс, не баш, ајде дупи ја женска ти во мисионерска поза и кажи ми кои мускули ги користиш хаххаха ок малце се шалев. Ама на пример мртвото кревање, се од носење на торби до подигнување на некого на кого му е потребна помош, не зезај па и ти, милион примени има. А тоа што мислиш дека powerlifter-ите се гудиња пред колење си грешка бидејќи тоа најчесто се тешкашите. Зошто? Бидејќи тие немаат ограничување со килажа и гледаат да имаат што повеќе маса со цел да дигнат што повеќе килажа, но во помалите категории ретко ќе видиш луѓе кои што не се во форма, а се на врвно ниво.
И на крај во право си, не треба ниеден спорт да се потценува, само мислам дека не ме разбра со тоа што го имав претходно напишано.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
ОК е сум гледал и јас за помалите категории ок се дечките и пауерлифтерите. Не велам дека не се потребни само тие вежби, али ако нема човек амбиции за натпреварување, второ ако не е ограничен со време за кое сака да постигне одредена мускулна маса( и нормално зависи колку мускулна маса) и овие вежби со своја тежина не се за фрлање, пред се бидејќи и самиот кажа се добива колку толку сила, а и многу издржливост. Секоја физичка подготвеност ќе си најде примена, секој спорт е подобар од лежење и никаква физичка активност, така да секој и знае за себе што му прави поголем кеф, за што има услови и што му треба повеќе во животот :)
 
D

DAoliHVAR

Гостин
ОК е сум гледал и јас за помалите категории ок се дечките и пауерлифтерите. Не велам дека не се потребни само тие вежби, али ако нема човек амбиции за натпреварување, второ ако не е ограничен со време за кое сака да постигне одредена мускулна маса( и нормално зависи колку мускулна маса) и овие вежби со своја тежина не се за фрлање, пред се бидејќи и самиот кажа се добива колку толку сила, а и многу издржливост. Секоја физичка подготвеност ќе си најде примена, секој спорт е подобар од лежење и никаква физичка активност, така да секој и знае за себе што му прави поголем кеф, за што има услови и што му треба повеќе во животот :)
A be,glej,treba da si vo site sveri silen,toa so vikas ti e tocno,ako nemoze 5 pati na vratilo da se digne a vezba tolku vreme i toa e glupo...
ama ovie pa samo toa go pravat.
se treba,kondicija,sila u goren i u dolen del od telo,izdrzlivost ova ona.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom