Street Fitness

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Tи у теретана вежбаш боди билдинг. Он со таа тежина и мускул на шипки вежба сила.
Вежбај и ти у теретана сила и ќе видиш дека нема да паѓаш за кратко време у јачина.

Мешате сила и бодибилдинг.
Ко така street вежбањето и пауер лифтинг на исто место се според тебе, по твоево и едните и другите вежбаат за сила?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ко така street вежбањето и пауер лифтинг на исто место се според тебе, по твоево и едните и другите вежбаат за сила?
Не се скроз исто, ама стрит е повеќе накај пауер лифтинг него накај боди билдинг, пошто најчесто, вежбачи со прекумерена тежина и мали мускули (рецимо 90 кила, 25% боди фет) коа ќе се фатат на шипка да се креваат да прават згибови (и можат да напраат само еден или ниеден) тие вежби се дефинитивно пауер лифт а не бодибилд, и ќе бидат пауер лифт се додека он не почне да праи 3х5 од прилика.
Сфаќаш која ми е логиката?

И сега уште малку да дообјасниш разлика во вежбање за сила и бодибилдинг - и благодарен однапред бива?
Ова само ради Мајерс сум вака смирен иако чичко гугл има се ама ок.
Ќе сумирам само а ти ќе си побараш детални информации сам.

Висок напор на мускулот, релативно брзи експлозивни движења, до МАКС 5 репетиции (мада реално до накај 3-4) = Миофибрална хипертрофија = Тренинг на нервниот систем и општата јачина на мускулот, зголемување на неговата густина и сила.

Среден напор на мускулот, релативно спори фокусирани движења, од 8 - 12 репетиции (златна средина 9-10) = Саркоплазмичка хипертрофија = Полнење на мускулот со водена смеса која ја зголемува неговата големина, додавање на нови мускулни влакна.

Е сеа, глеј ги ко јин-јанг. Во миофибрална јачаш сила и малце големина, во саркоплазмичка јачаш големина и малце сила. Едно без друго не идат - и така треба и да се има пристап кон вежбање - без разлика дали вежбаш за перформанс или за изглед. Едно без друго не иде.

(note: реп опсегот не е фиксен, релативен е, ама од прилика тој е)
 
Член од
3 април 2013
Мислења
175
Поени од реакции
75
Не се скроз исто, ама стрит е повеќе накај пауер лифтинг него накај боди билдинг, пошто најчесто, вежбачи со прекумерена тежина и мали мускули (рецимо 90 кила, 25% боди фет) коа ќе се фатат на шипка да се креваат да прават згибови (и можат да напраат само еден или ниеден) тие вежби се дефинитивно пауер лифт а не бодибилд, и ќе бидат пауер лифт се додека он не почне да праи 3х5 од прилика.
Сфаќаш која ми е логиката?


Ова само ради Мајерс сум вака смирен иако чичко гугл има се ама ок.
Ќе сумирам само а ти ќе си побараш детални информации сам.

Висок напор на мускулот, релативно брзи експлозивни движења, до МАКС 5 репетиции (мада реално до накај 3-4) = Миофибрална хипертрофија = Тренинг на нервниот систем и општата јачина на мускулот, зголемување на неговата густина и сила.

Среден напор на мускулот, релативно спори фокусирани движења, од 8 - 12 репетиции (златна средина 9-10) = Саркоплазмичка хипертрофија = Полнење на мускулот со водена смеса која ја зголемува неговата големина, додавање на нови мускулни влакна.

Е сеа, глеј ги ко јин-јанг. Во миофибрална јачаш сила и малце големина, во саркоплазмичка јачаш големина и малце сила. Едно без друго не идат - и така треба и да се има пристап кон вежбање - без разлика дали вежбаш за перформанс или за изглед. Едно без друго не иде.

(note: реп опсегот не е фиксен, релативен е, ама од прилика тој е)

Епа фала и до тебе и до Мајерс ти стои те личи да си смирен пари вреди тоа
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
62
Поени од реакции
9
Се заразив со улучно вежбање склекови пропаѓања згибови па ме интересира целта ми е да можам да правам што повеќе не да праам мускул СИЛА ми е целта па ме интересира за сила да вежбам секој ден сите или преку 1 ден денес склекови утре пропаѓања задутре згибови.ЌЕ ПОВТОРАМ ЦЕЛТА МИ Е СИЛА ЗА ШТО ПОВЕЌЕ ДА ПРАВАМ.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Се заразив со улучно вежбање склекови пропаѓања згибови па ме интересира целта ми е да можам да правам што повеќе не да праам мускул СИЛА ми е целта па ме интересира за сила да вежбам секој ден сите или преку 1 ден денес склекови утре пропаѓања задутре згибови.ЌЕ ПОВТОРАМ ЦЕЛТА МИ Е СИЛА ЗА ШТО ПОВЕЌЕ ДА ПРАВАМ.
За сила се вежба со голема тежина и мал број повторувања, ова што ти го вежбаш е издржливост не е сила.
 

Mj

Маестро
Член од
25 јануари 2008
Мислења
754
Поени од реакции
212
Сила???? Што можат со нозете да направат освен скокови и pistols? Стави им 150кг и ќе почнат да се тресат ко девица пред кинење.
 
D

DAoliHVAR

Гостин
Боже боже....
Овоа глупациве се само гиманстичари(и тоа ако гледаме не толку добри гимнастичари)шо само знаат да се курчат.
каква сила може да има човек со 70 кила слаб како некој од кенја и нозете стапови??
Нема шо да серам ја самиот перфектно се опишав со горнава реченица,ама ја не се праам некој голем силен човек.
претпоставувам повеќево глупаци неможат да напраат 100 кила на скуат...
друго нешо ако најдете натурал боди билдер шо не е силен,и натурал пауер лифтер шо не е развиен,кажете ми кој е,и јас ќе ви бидам слугин цел живот.(натурал е keyword)
идат заедно тие 2,ми требаше и мене некое време да го сватам ова.
едно видео од овој франк курдано, човекот едвај(едвај) направи 225 lbs на бенч и сеа ке кажува некој он има функционална сила.
море глупаци,ШО ФУНКЦИЈА правиш ако можеш да си го дигнеш торсото од 50 кила?
шо функција?
....
ок end rant.
се нервирам коа ги глеам ствариве
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Боже боже....
Овоа глупациве се само гиманстичари(и тоа ако гледаме не толку добри гимнастичари)шо само знаат да се курчат.
каква сила може да има човек со 70 кила слаб како некој од кенја и нозете стапови??
Нема шо да серам ја самиот перфектно се опишав со горнава реченица,ама ја не се праам некој голем силен човек.
претпоставувам повеќево глупаци неможат да напраат 100 кила на скуат...
друго нешо ако најдете натурал боди билдер шо не е силен,и натурал пауер лифтер шо не е развиен,кажете ми кој е,и јас ќе ви бидам слугин цел живот.(натурал е keyword)
идат заедно тие 2,ми требаше и мене некое време да го сватам ова.
едно видео од овој франк курдано, човекот едвај(едвај) направи 225 lbs на бенч и сеа ке кажува некој он има функционална сила.
море глупаци,ШО ФУНКЦИЈА правиш ако можеш да си го дигнеш торсото од 50 кила?
шо функција?
....
ок end rant.
се нервирам коа ги глеам ствариве
полека ти малце, ова се две различни ствари, за некој сила не е само бенч чучњеви и мртво
 
D

DAoliHVAR

Гостин
полека ти малце, ова се две различни ствари, за некој сила не е само бенч чучњеви и мртво
лол па нема врска тоа,ама ако некој има големи бенч скуат и дед лифт сигурно е силен така?
што ти подразбираш под сила?
еве да речеме практично,треба машината за перење да се фрли надвор и друга да се донесе,а нема никакви помагала,кој побрзо ќе го направи тоа,некој со кокошка нозе шо може на вратило да се дигне 20 пати или поуер лифтер
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
лол па нема врска тоа,ама ако некој има големи бенч скуат и дед лифт сигурно е силен така?
што ти подразбираш под сила?
еве да речеме практично,треба машината за перење да се фрли надвор и друга да се донесе,а нема никакви помагала,кој побрзо ќе го направи тоа,некој со кокошка нозе шо може на вратило да се дигне 20 пати или поуер лифтер
затоа има upper и lower body strenght, очигледно овие неможат таа сила на нозе да ја направат ама нее ни тоа поентата, горе убаво си имаш пишано гимнастика и за таа сила јас ти зборам, незнам зашто сила одма ве асоцира на power lifting
 
D

DAoliHVAR

Гостин
затоа има upper и lower body strenght, очигледно овие неможат таа сила на нозе да ја направат ама нее ни тоа поентата, горе убаво си имаш пишано гимнастика и за таа сила јас ти зборам, незнам зашто сила одма ве асоцира на power lifting
дека ако не си силен целосно, бар според мене не си вистински силен.
и пауер лифтер дадов како пример,може кој било олимписки дигачи на пример исто се многу силни,дури и доста боди билдери(шо вежбаат нозе).
а сеа има гиманстичари шо идат на олимписки игри или незнам што,ама работите што тие ги прават се неспоредливо подобри него работите што ги прават овие стреет вежбачиве.
и тоа ми е поентата,не се доволно добри за да се наречат гимнастичари,а не се ни нешо силни,што е тогаш поентата?-да се курчиш за гледања на youtube. и тоа е тоа што ме нервира кај нив.
--- надополнето: 10 јануари 2014 во 14:53 ---
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
лол па нема врска тоа,ама ако некој има големи бенч скуат и дед лифт сигурно е силен така?
што ти подразбираш под сила?
еве да речеме практично,треба машината за перење да се фрли надвор и друга да се донесе,а нема никакви помагала,кој побрзо ќе го направи тоа,некој со кокошка нозе шо може на вратило да се дигне 20 пати или поуер лифтер

da ti ebam prakticnata sila za frlanje tovar....bolje da ja nemas
 

Kajgana Shop

На врв Bottom