sony ericsson споредба со nokia во хардвер

Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Од лично искуство,мислам дека не можеме да збориме генерално.

Јас имам p990i и w800i,и толку се различни во квалитет,што нема да ви се верува да е можно дека се од иста фирма.

P990ката,ми има паѓано на плочки,ја имам распукувано,блицот преку милион пати држен за непотребни работи,ми се има истурено цело нес-кафе врз него,и пак работи како штотуку купен од продавница.

Од друга страна,w800ката,камерата рикна сама од себе и почна да покажува психоделични бои.
Мемори картицата при едно ставање,ми ја избаци назад и сега веќе не ни влегува...мелодиите,темите и звуците на телефонот исчезнуваат сами по себе,и се враќаат дури по нареден рестарт.

Така да,би рекол дека се е релативно со марките,и облигаторно е по модели да гледаме :wink:
 

Necrophilia

Find Beautiful Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Aj malku strucno (ako moze da se smeta za strucno).Za da sporedis koj e "podobar"
nemoze da gledas samo dali se kvari fizicki mora da gledas i kolku drzi voda softverot, i da go izvadime ona od glava Nokia si e Nokia. Sporedi malku i cena.Ne se sporeduva Nokia od 400 eura so S-E od 200 i slicno. Se sporeduva cena performansi kvalitet ... I.T.N


Za informacija poredenosta po uspeh na brend (spored renomirani spisanija za mobilni):

SPORED POTROSUVACITE:
Nokia
Sony Ericsson
Samsung
Motorola
LG
Siemens
HTC

SPORED EKSPERTITE:
HTC
Sony Ericsson
Palm
Samsung
Qteq
Nokia
Neonode (Imaat 2-3 modela nesum fatil vo raka nieden)
според потросуваците хтц е пред самсунг зоки :)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Aj malku strucno (ako moze da se smeta za strucno).Za da sporedis koj e "podobar"
nemoze da gledas samo dali se kvari fizicki mora da gledas i kolku drzi voda softverot, i da go izvadime ona od glava Nokia si e Nokia. Sporedi malku i cena.Ne se sporeduva Nokia od 400 eura so S-E od 200 i slicno. Se sporeduva cena performansi kvalitet ... I.T.N


Za informacija poredenosta po uspeh na brend (spored renomirani spisanija za mobilni):

SPORED POTROSUVACITE:
Nokia
Sony Ericsson
Samsung
Motorola
LG
Siemens
HTC

SPORED EKSPERTITE:
HTC

Sony Ericsson
Palm
Samsung
Qteq
Nokia
Neonode (Imaat 2-3 modela nesum fatil vo raka nieden)
Ова ми се допадна за хтц не сум знаел

поздрав до зоки :helou:
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
185
Поени од реакции
4
nemoze da gledas samo dali se kvari fizicki mora da gledas i kolku drzi voda softverot

Sporedi malku i cena.Ne se sporeduva Nokia od 400 eura so S-E od 200 i slicno. Se sporeduva cena performansi kvalitet ... I.T.N


SPORED POTROSUVACITE:
Nokia
Sony Ericsson
Samsung
Motorola
LG
Siemens
HTC

SPORED EKSPERTITE:
HTC
Sony Ericsson
Palm
Samsung
Qteq
Nokia
Neonode (Imaat 2-3 modela nesum fatil vo raka nieden)
Збориме за квалитет на хардвер а не за dali se kvari fizicki
Само за хардвер е темава.... за софтвер не ме интересира
Батали цени само за хардвер збориме

SPORED EKSPERTITE:
HTC
Е ова е веке информација која не треба да се занемари
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
185
Поени од реакции
4
Од лично искуство,мислам дека не можеме да збориме генерално.

Јас имам p990i и w800i,и толку се различни во квалитет,што нема да ви се верува да е можно дека се од иста фирма.

P990ката,ми има паѓано на плочки,ја имам распукувано,блицот преку милион пати држен за непотребни работи,ми се има истурено цело нес-кафе врз него,и пак работи како штотуку купен од продавница.

Од друга страна,w800ката,камерата рикна сама од себе и почна да покажува психоделични бои.
Мемори картицата при едно ставање,ми ја избаци назад и сега веќе не ни влегува...мелодиите,темите и звуците на телефонот исчезнуваат сами по себе,и се враќаат дури по нареден рестарт.

Така да,би рекол дека се е релативно со марките,и облигаторно е по модели да гледаме :wink:
Епа тоа е проблем, некои телефони се погодуваат добри а некои не
Го имам тоа искуство со тогашниот Ериксон, два телефони ист модел
имаа различни перформанси во однос на мрежа и др. работи
 
Член од
27 септември 2008
Мислења
375
Поени од реакции
24
Имам К550, 3 месеци стар и почна сам да се исклучува,ако знае некој што би можело да биде нека пише
И МЕНЕ МИ ПРАВИ ТАКА К550i!!!

Можеби нокиа се поквалитетни ама сони ериксон се 100 пати поубави од нокиа.За мене.
 
C

cige

Гостин
на никој нема да му влијае ова дека Нокиа е толку ниско рангирана од експертите, туку на комшијата братучед му купил Нокиа па ајде и ние
ОФФТОПИК
сите се болни за golf оти така рекол маалскиот механичар, а никој не брнува внимание дека Јапанците се први на сите topлисти
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
мислам дека хардверски во квалитетот се исти тие се деловите дали ке ги склопи сони или ке ги склопи нокиа ти е се, можи само да биде различно од тоа за кој пазар се(знаете кај нас се пушта фушаријата П990ките малезиски на пример) разликите се само софтверот кој кај сони ериксон е подобар(барем за мене) а и кај нокиа не е лош сепак овие 2 марки се едни од најпродаваните и не верувам да прават фушарски телефони ни едните ни другите. сепак сони ериксон имаат подобар квалитет на изработка еве и пример:имам сони ериксон W200i паѓан чукан шо не праено со него маската А не вели а имам еден другар зеде нокиа 3120класик пред 1 месец и крцка целиот а телефонот не е ни паднат ни ништ ко очите го чува чоекот па така да мојот следен телефон сигурно ке биде сони ерксон или па можеби моторола(кои се тапа во функции ама па ке знам дека и да мавнам по некој со неа нема да се деси ништо)
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
185
Поени од реакции
4
можи само да биде различно од тоа за кој пазар се(знаете кај нас се пушта фушаријата П990ките малезиски на пример)
А зошто би имало разлика тоа од каде е произведен телефонот?
Еве Нокиа се прави во Финска но се прави и во Германија, Унгарија...
нели тие фабрики работат со лиценца издадена од нокиа од финска и
деловите се исти само што се склапаат во германија или унгарија?
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
А зошто би имало разлика тоа од каде е произведен телефонот?
Еве Нокиа се прави во Финска но се прави и во Германија, Унгарија...
нели тие фабрики работат со лиценца издадена од нокиа од финска и
деловите се исти само што се склапаат во германија или унгарија?
Иста е германската Корса и унгарската Корса по квалитет? Нормално и финската и унгарската нокиа не е иста. Унгарската е наменета за источен пазар, за источни (понеразвиени, посромашни) земји. Не дека е неквалитетна, али послаб квалитет од финската.
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
185
Поени од реакции
4
Иста е германската Корса и унгарската Корса по квалитет? Нормално и финската и унгарската нокиа не е иста. Унгарската е наменета за источен пазар, за источни (понеразвиени, посромашни) земји. Не дека е неквалитетна, али послаб квалитет од финската.
тое е катастрофа секој пклаќа исто да добива различно квалитетен производ. Секогаш неквалитетното за сиромашните земји а квалитетното за богатите. не е ич фер што сите плаќаат исто
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
185
Поени од реакции
4
Богатите луѓе што лесно заработуваат пари како за еден ден за да купат мобилен
телефон со врвен квалитет а сиромавиот ке се мачи 2 месеци за да купи еден телефон со по слаб клавлитет ај да не речам сомнителен
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Тоа е друже ... како за телефониве така е и за све во нашава е*ана држава ... си ја сакам ама таков народ сме сите ... ај доста оф топик

ако почнеме да глеаме што се не е фер ондак самоубиство е спасот јеби*а :pop::pop:
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
тое е катастрофа секој пклаќа исто да добива различно квалитетен производ. Секогаш неквалитетното за сиромашните земји а квалитетното за богатите. не е ич фер што сите плаќаат исто
Јебига. Лути им се на твоите што те родиле во Македонија. Незнам што да ти кажам:D Се е такво посрано кај нас. Иди пресели се во побогата држава па ќе имаш поквалитетни производи.
Немој само со наредниот пост да ме испровоцираш да почнам за компјутерските делови да ти зборам што класа носат кај нас.:D
Мониториве самсунг имаат различни панели. Едни се оргиналните самсунг, другите беа австрија или словенија произведени наменети за посиромашни земји, додека третите се на брод склапани (буквално на брод) па ни ги продаваат на нас:). Ај што имаме се најшкартно, доста поскапи сме од странство кај што имаат 10 пати повисоки плати и 100 пати поквалитетна роба.
Али тоа е, ако не ти чини никој не те тера да купуваш:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom