Serie A 2009/2010

Кој според вас ќе ја освои Serie A во сезоната 2009/2010?


  • Вкупно гласачи
    534
Статус
Затворена за нови мислења.

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.223
Поени од реакции
8.091
Мене лично како навивач на Јувентус, а верувам и други десетици милиони навивачи ширум светот, не ги интересира колку клубот е богат или колку има остварено заработка, колку дресови продале или колку сезонски билети. Мене единствено мерило за успехот на мојот тим ми се освоените титули кои во последниве 5 години ги нема. Јас од нивната заработка немам ништо:toe:
 

Маршалот

Bianconeri
Член од
29 декември 2009
Мислења
2.090
Поени од реакции
2.393
Мене лично како навивач на Јувентус, а верувам и други десетици милиони навивачи ширум светот, не ги интересира колку клубот е богат или колку има остварено заработка, колку дресови продале или колку сезонски билети. Мене единствено мерило за успехот на мојот тим ми се освоените титули кои во последниве 5 години ги нема. Јас од нивната заработка немам ништо:toe:

За освоените титули дека се мерило си во право. А како би се осеќал ако клубот западне во долгови? Без разлика дали ние имаме заработка или не од нивните финансии, тие претставуваат темел на самиот клуб.Стабилни финансии = Стабилен клуб.:toe:
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.223
Поени од реакции
8.091
За освоените титули дека се мерило си во право. А како би се осеќал ако клубот западне во долгови? Без разлика дали ние имаме заработка или не од нивните финансии, тие претставуваат темел на самиот клуб.Стабилни финансии = Стабилен клуб.:toe:
Епа сите посилни тимови подигниваат кредити, купуваат скапи засилувања и пак ги враќаат долговите. Дури и да западнат во долгови, успеваат да ги вратат за година-две и да имаат позитивно салдо. Јуве работи во позитива ама тие пари не ги вложува во засилувања а без засилувања, нема ни титули. Управата треба да се потсети какви успеси забележа Јуве кога решија да го одврзат кесето и да ги купат Буфон, Недвед, Турам и подоцна Канаваро.
 

Маршалот

Bianconeri
Член од
29 декември 2009
Мислења
2.090
Поени од реакции
2.393
Епа сите посилни тимови подигниваат кредити, купуваат скапи засилувања и пак ги враќаат долговите. Дури и да западнат во долгови, успеваат да ги вратат за година-две и да имаат позитивно салдо. Јуве работи во позитива ама тие пари не ги вложува во засилувања а без засилувања, нема ни титули. Управата треба да се потсети какви успеси забележа Јуве кога решија да го одврзат кесето и да ги купат Буфон, Недвед, Турам и подоцна Канаваро.
Не се враќат така лесно кредитите,еве на пример Манчестер се во долгови поради кредитите на Глејзери кои ги подигаа да го купат клубот,па до скоро сакаа да го продадат и тренинг кампот,Арсенал исто има долгови кои ги враќа пополека.А од послабите Портсмут :pop:. Реал пак од кредити живеат,само кредити подигат. А горенаведените играчи Јуве ги купи поради продажбата на Зидан од 75 милиони евра, и тие пари беа правилно искористени.Јувентус сега за сега е без долгови, и тоа ме радува лично мене.
 

Stara dama

Luciano Moggi fan
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.336
Поени од реакции
95
Епа сите посилни тимови подигниваат кредити, купуваат скапи засилувања и пак ги враќаат долговите. Дури и да западнат во долгови, успеваат да ги вратат за година-две и да имаат позитивно салдо. Јуве работи во позитива ама тие пари не ги вложува во засилувања а без засилувања, нема ни титули. Управата треба да се потсети какви успеси забележа Јуве кога решија да го одврзат кесето и да ги купат Буфон, Недвед, Турам и подоцна Канаваро.
Никој не го одврза ќесето за Буфон , Недвед Турам , него поголемиот дел од тие пари беа од продажбата на Зидан ... Јувентус имаше најдобра трансфер политика и беше клуб кој трошеше најмалку пари од сите гиганти во европа , а сепак беше поквалитетен од повеќето ...

Сега се други времиња ... се фрлаат пари вбунар и резултати фала богу нема ... трансфер политиката е најважна , а со тоа фала богу буџетот , но Јувентус ова првото одамна го нема ...
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.223
Поени од реакции
8.091
Никој не го одврза ќесето за Буфон , Недвед Турам , него поголемиот дел од тие пари беа од продажбата на Зидан ... Јувентус имаше најдобра трансфер политика и беше клуб кој трошеше најмалку пари од сите гиганти во европа , а сепак беше поквалитетен од повеќето ...

Сега се други времиња ... се фрлаат пари вбунар и резултати фала богу нема ... трансфер политиката е најважна , а со тоа фала богу буџетот , но Јувентус ова првото одамна го нема ...
Дел од парите беше обезбеден од продажбата на Зидан, а другиот дел го даде клубот. Ако добро се сеќавам Буфон беше доведен за 105 милиони тогашни марки на што беа потрошени најголем дел од парите за Зидан. Каде се тука трансферите на Недвед и Турам?
 

Stara dama

Luciano Moggi fan
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.336
Поени од реакции
95
Дел од парите беше обезбеден од продажбата на Зидан, а другиот дел го даде клубот. Ако добро се сеќавам Буфон беше доведен за 105 милиони тогашни марки на што беа потрошени најголем дел од парите за Зидан. Каде се тука трансферите на Недвед и Турам?
Па ти реков поголем дел од парите значи повеќе од 50%... иначе тоа лето и Инзаги беше продаден за 25 милиони евра ми се чини ... :wink:
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.223
Поени од реакции
8.091
Па ти реков поголем дел од парите значи повеќе од 50%... иначе тоа лето и Инзаги беше продаден за 25 милиони евра ми се чини ... :wink:
Да, да и Инзаги беше продаден на Милан за 40 и кусур милиони марки ако не се лажам.
 

Маршалот

Bianconeri
Член од
29 декември 2009
Мислења
2.090
Поени од реакции
2.393
Дел од парите беше обезбеден од продажбата на Зидан, а другиот дел го даде клубот. Ако добро се сеќавам Буфон беше доведен за 105 милиони тогашни марки на што беа потрошени најголем дел од парите за Зидан. Каде се тука трансферите на Недвед и Турам?
Точно за Буфон беше потрошен најголем дел од парите,остатокот и плус другиот дел беше од клубот даден за Недвед и Турам.Сепак голема улога имаа парите од продажбата на Зидан.А и минатото лето дадовме 50 милиона за засилувања,се најавува и за ова лето исто толкава сума али ќе видме.За еден или два трансфер периоди не се прави шампионси тим, за тоа си треба континуитет.
 

Маци-

ragazzo pazzo
Член од
17 април 2007
Мислења
6.184
Поени од реакции
3.513
а бе дискусијава може да ја продолжите и во фан клуб јуве па да си помуабетиме и ние:)
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.472
Поени од реакции
47.414
^хеахеа си ме претркал да сибеш векот, им ги уништив ганглиите на моите интеристички другарчиња откако заврши утакмицата со оваа :icon_lol:

Катанија муда слонски покажување денес. Ала вера, може за пример да им служат на сите што бркаат опстанок.
Ми се врати верба у Итаљансково у целина, дечкото од погорниот рефрен веројатно е еден од најпотцентите играчи во лигата, мислам дека со игрите последниве две сезони си заработи солиден трансфер во Наполи или Фиорентина одгодина..

Сеа уште Милан да не ја ебе у недела фали... :)
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
6.676
Бре бре сити волци на форумов....таман мислев да продискутирам за вечерашната утакмица а вие одма се нафативте со клипови ,несоодветни постови и што уште не.Најкриво ми е за модераторите кој треба да ве бришат...дека очигледно тука нема да има добра дискусија
 
B

Beck's

Гостин
kako stoi rasporedot,posle 2 kola ocekuvam Milan da se kaci na vrvot.Ako ne se koristi ova sansa,nz koga bi se nadevale na 1va pozicija:toe:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom