SEO Оптимизација

Член од
5 јуни 2009
Мислења
15
Поени од реакции
1
Search Engine Optimization

Здраво на сите!

Јас сум во потрага по луѓе што се разбираат во ЅЕО, основни познавања на НТМL и др.

Моментално работам за Англиска и Американска фирма и неможам да постигнам сам.

Доколку има некои што се заинтересирани нека ми пишат email.

seo.web.art@gmail.com


поз!

p.s.

доколку немаат познавање ќе се потрудам да ги научам.
 

iko3vc

www.32seconds-media.com
Член од
27 ноември 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Jas pocnav od pred nekoj den da primenuvam SEO za mojot nov sajt www.32seconds-media.com i seuste sum vo faza na ucenje.

Kade mozam da najdam novi linkovi so PR5-7?

Fala
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
1.325
Здраво на сите!

Јас сум во потрага по луѓе што се разбираат во ЅЕО, основни познавања на НТМL и др.

Моментално работам за Англиска и Американска фирма и неможам да постигнам сам.

Доколку има некои што се заинтересирани нека ми пишат email.

seo.web.art@gmail.com


поз!

p.s.

доколку немаат познавање ќе се потрудам да ги научам.
Работиш за англиско-америчка фирма, а имаш маил што завршува на gmail.com?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
267
Поени од реакции
82
Може си врбува приватно луѓе што ќе му бркаат покасно работа, немора да го остава службениот мејл секаде и за сешто.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
768
некој поупатен во SEO да објасни некои основни работи ....
некој Tips да даде околу ова? :smir:

Едит: дали изработена страна во ASP.NET C# е SEO friendly .....
ако не тогаш кои се ?

ај ќе прогуглам ... иако сакам да чујам лични искуства или познавања од наш чоек :wink:
 
Член од
15 јули 2008
Мислења
26
Поени од реакции
0
некој поупатен во SEO да објасни некои основни работи ....
некој Tips да даде околу ова? :smir:

Едит: дали изработена страна во ASP.NET C# е SEO friendly .....
ако не тогаш кои се ?


ај ќе прогуглам ... иако сакам да чујам лични искуства или познавања од наш чоек :wink:
Страна изработена во ASP.NET C# има околу 50% проценти SEO Score, ова ти го кажувам од искуство, во план ми е да го покачам овој процент значително, не моментално не сум баш при време за да можам да експрериментирам.
Доколку успеам да го качам SEO score, ќе бидете известени.
Инаку SEO score проверувам на [URL="http://www.domaintools.com/"]http://www.domaintools.com/[/URL].
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Пред некој ден улетав на еден блог на кој типчето имаше пишано една многу интересна идеја околу SEO оптимизацијата пра реков да ја споделам и тука.

Значи ќе палите прелистувачите и ќе појдете до офифијалните страни на пребарувачите и ќе ја најдете точната шема според која се извршува рангирањето, одкако ќе го направите тоа во вашата страна ќе креирате по една страна за секој пребарувач посебно и една универзална страна т.е. онаа вистинската за сите останати посетители и потоа со проверка на UserAgent-от ќе одлучите која страна да биде прикажана. Значи вака би изгледало сето тоа:

if UserAgent == Googlebot
-> страна за ботот на гугл
else if UserAgent == Yahoobot
-> страна за ботот на јаху
...и вака ќе поредите за сите ботови (или по ваша желба...)
else
-> страна за сите останати посетители

Значи страните односно кодот за ботовите на пребарувачите ќе ги направите според нивната шема на рангирање на сајт (позитивните работи ќе ги додадете, негативните ќе ги исфрлите) со што кога они ќе дојдат во посета на вашиот сајт ќе бидат опслужени со она што тие го бараат за да вашиот сајт котира повисоко на ранг листата.

За да го проверите UserAgent-от:

Python:
Код:
os.environ.get("HTTP_USER_AGENT", "N/A")
Perl:
Код:
[I]$ENV{'HTTP_USER_AGENT'}[/I]
PHP:
Код:
$_SERVER['HTTP_USER_AGENT']
Едит: Еве ви една универзална (ако можам така да се изразам) ранкинг листа:  • 24% Trust/Authority of the Host Domain
  • 22% Link Popularity of the Specific Page
  • 20% Anchor Text of External Links to the Page
  • 15% On-Page Keyword Usage
  • 7% Visitor/Traffic & Click-Through Data
  • 6% Social Graph Metrics
  • 5% Registration & Hosting Data
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
if UserAgent == Googlebot
-> страна за ботот на гугл
else if UserAgent == Yahoobot
-> страна за ботот на јаху
...и вака ќе поредите за сите ботови (или по ваша желба...)
else
-> страна за сите останати посетители
Toa e лоша практика и со кратотраен успех (дали ке има и кратко траен е прашање)

Затоа се вика оптимизација бидејки сајтот треба да биде еднаков за сите дали ботови или живисуштества сепак крајната цел се луѓе
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Toa e лоша практика и со кратотраен успех (дали ке има и кратко траен е прашање)

Затоа се вика оптимизација бидејки сајтот треба да биде еднаков за сите дали ботови или живисуштества сепак крајната цел се луѓе
Тоа што го пишав во претходниот пост практично го немам пробано, а и немам никакви информации како би се покажало истото во пракса. Е сега, логички и теоретски е издржано, ама исто така на други блогови налетав каде што се збори дека пребарувачите токму ради вакви трикови праќаат ботови со други UserAgent names и доколку детектираат некаков трик за SEO оптимизација тогаш ранк позицијата на сајтот драстично опаѓала... Колку е и ова точно незнам, како и да е, трикот горе што го пишав останува на ризик на програмерите/сопствениците на сајтовите.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
768
Страна изработена во ASP.NET C# има околу 50% проценти SEO Score, ова ти го кажувам од искуство, во план ми е да го покачам овој процент значително, не моментално не сум баш при време за да можам да експрериментирам.
Доколку успеам да го качам SEO score, ќе бидете известени.
Инаку SEO score проверувам на [URL="http://www.domaintools.com/"]http://www.domaintools.com/[/URL].
ASP.NET 4.0 има екстра додатоци за оваа намена ..
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Споени се повеќе теми за SEO(Search Engine Optimization) во една главна тема. Дискусијата, споделување на совети и трикови може да продолжи овде. За оживување на темата неколку совети од мене за како да го зголемете PR(Page Rank) на вашиот сајт или блог.

Пресметките за PR се сметаат спроед бројот на дојдовни/повратни линкови кои ги добивате. За да го направите тоа може да се користат различни техники кои ќе генерираат повратни линкови како што е на пример промовирање на вашиот сајт на некој форум или во вашиот потпис (ЧИТАЈ: Не спам теми/мислења и сл.), коментирање на други блогови и сајтови, пишување на други сајтови или т.н. гостинско пишување што кај нас не е практика, социјалните мрежи, рекламирање, разменување на линкови. Кога сум веќе кај линкувањето ќе напоменам и дека повеќе се уважуваат линковите од сајтови кои немаат линк кај вас, односно не се работи за размена на линкови помеѓу двата сајта... или попросто кажано: 2 поени - доколку некој ве има линкувано во некој напис или на др. место кај него на блог, а вие немате линк до него; односно 1 поен - доколку се работи за размена на линкови.

Втора работа е пишување на квалитетна и оригинална содржина. Содржината не влијае директно на ранкот, но сепак има голема улога за развојот на сајтот и добивање на повратни врски. Доколку копирате нечии постови и ги потпишувате како ваши тоа многу влијае на ранкот на вашиот сајт, пребарувачите одма знаат дека таа содржина е копирана бидејќи претходно е индексирана од оригиналниот сајт. Затоа обидувајте се да бидете што е можно пооригинални и уникатни.

Оптимизирање на линковите - Тоа е нешто што мора да го имате направено. Пример за добра линк SEO структура е: http://kajgana.com/Seo-Optimizacija, наместо http://kajgana.com/?p=123. Тоа значи дека доколку некој пребарува на Google „Seo Optimizacija“ во топ резултатите ќе го добие http://kajgana.com/Seo-Optimizacija бидејќи во самата адреса го содржи тој поим.

Наслов на страницата - Google најмногу внимание обраќа токму на насловот на страницата и треба да се обидете да биде специфичен за вашата област. Доколку се занимавате со продажба на хардвер, би требало насловот на страницата да биде „Продавница за хардвер - КГН Технологија“, наместо само „Хардвер- КГН Технологија“.

Site Map - Креирајте site map и испратете го на Google Webmaster Tools, така Google ќе знае кога е ажуриран вашиот сајт и ќе се врати да ја индексира новата содржина.

PR на вашиот сајт можете да го проверите од овде. Кајгана моментално има 5/10.

Споделете ваши мислења и се надевам на квалитетна дискусија.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Еве корисен и поучен текст како Google го гледа Вашиот сајт. Текстот е објавен во eSpace дигитално ИТ списание (бесплатно).

http://espace.mk/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=4&Itemid=40&limitstart=69

Поздрав.
Корисен текст, само има мала грешка во насловот - поЛетници. Инаку се чудам како има уште луѓе што се палат на голем PR? Може сајт да има илијадници посетители, па да има пејџ ранк 0.
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
184
Поени од реакции
22
Тешко дека со PR=0 ќе имаш илјадници посетители дневно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom