Samohran roditel-ima i poloso

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Мислам дека младите не им е гајле за тоа што ќе речат другите.
Ги нема веќе тие жени кои трпат, сега уште од старт ако нешто не и одговара си оди и не се ни замара да го реши проблемот и да смени нешто. :D


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Не може да му судиме на еден родител ако не работи поради здравствени проблеми.Но,ако е работоспособен,а е мрзлив и се потпира на парите од другиот родител,тогаш и те како заслужува прекор и осуда од народот. :popce:
treba osuda ili PRESUDA i od drzavata, zenata-majkata treba da go prijavi tamu deka e so godini parazit,a zavodot da go prati na rabota ako odbie-nesaka togas zatvor i tamu ke mora da si go zaraboti lebot,ke oseti kako e i mozi ke se vrati vo zivot i da pecali za decata sto sam gi napravil.znaci za deca go bivalo a za rabota nE.[DOUBLEPOST=1553118351][/DOUBLEPOST]
Овде се работи за класичен дебил-МАЈКАТА
На клоци и сечам картичка/блокирам/пријавувам за исчезната, освен ако не живее во домот кој е на име на мажот а таа би немала каде со децата ако не заработува доволо за да плаќа и кирија.

Има жени што се би трпеле само да не речат дека се распуштеници ( разведени/оставени/избркани итн)
dosta raboti pogodi,bas taka otisla taa pod kirija..ama po kratko vreme i toj otisol tamu otkako se ispraznil friziderot kaj negovata doma.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
@Anco Во некои случаи треба да се преземат ригорозни мерки.Но,прво би требало личноста да се прати на психијатар.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.977
Поени од реакции
3.695
@Anco Во некои случаи треба да се преземат ригорозни мерки.Но,прво би требало личноста да се прати на психијатар.
Само бегање подалеку од такви паразити. За мрзата не помага психијатар ниту има друг илач. Не познавам некој излечен од мрза.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.476
Поени од реакции
9.420
Да се превземат ригорозни мерки за мрзата? На магаре да го качат и сите да го плукаат по улици дека не му се работело. Тие таквите не се менуваат, затоа на времето оделе мажи во војска, сега се залежано и разпрдено е, до 40 години стана нормално маж од мајка му да зема пари за кафе и кај неа да живее и да спие до 5 попладне. И така и се понашаат сите, ко тинејџери. За жал не се само исклучоци вакви, него исклучоци се тие што се нормални, вредни и со осет. И нема ни компромис ни разбирање ни трпење сега, за ситница разводи се дешаваат, никој ништо не почитува, заминати се луѓето ептен. Нормални бракови со нормални луѓе онаму во минатото само, баба ми и дедо ми и тие генерации, домаќини луѓе.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
sega prasuvam za kerkami...Vladava dava po 6000d. na samohrani roditeli.
Dali taa spaga vo samohran roditel...soprugot pocina pred6meseci.(ima dve deca)
kade i koj dava takov dokument deka e samohran roditel.
Taa prasala nekoj ili nekade i odgovorile - Ne ti sleduva bideiki ti rabotis. ( da raboti, ama ama ne e naglaseno tamu deka vazi za nevraboteni samohrani roditel,
Nisto ne mi e jasno,pomos. Kade da se obratime.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.378
sega prasuvam za kerkami...Vladava dava po 6000d. na samohrani roditeli.
Dali taa spaga vo samohran roditel...soprugot pocina pred6meseci.(ima dve deca)
kade i koj dava takov dokument deka e samohran roditel.
Taa prasala nekoj ili nekade i odgovorile - Ne ti sleduva bideiki ti rabotis. ( da raboti, ama ama ne e naglaseno tamu deka vazi za nevraboteni samohrani roditel,
Nisto ne mi e jasno,pomos. Kade da se obratime.
Ако сопругот плаќал придонеси во пензиско, макар и на кратко време, тогаш следува семејна пензија додека децата не завршат факултет или не наполнат 26 години.

А, за ова не знам точно.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.556
Поени од реакции
34.902
sega prasuvam za kerkami...Vladava dava po 6000d. na samohrani roditeli.
Dali taa spaga vo samohran roditel...soprugot pocina pred6meseci.(ima dve deca)
kade i koj dava takov dokument deka e samohran roditel.
Taa prasala nekoj ili nekade i odgovorile - Ne ti sleduva bideiki ti rabotis. ( da raboti, ama ama ne e naglaseno tamu deka vazi za nevraboteni samohrani roditel,
Nisto ne mi e jasno,pomos. Kade da se obratime.
Ke se obrati kerkata do centarot za socijalna rabota i ke si podnese baranje za uverenie za samohran roditel.
Licna karta i izvodi od maticna kniga na rodeni za decata i izvod od kniga za pocinati (dokaz deka soprugot e pocinat).
Toa uverenie za samohran roditel sluzi kako dokaz deka liceto e samohran roditel
Автоматски споено мислење:

Ако сопругот плаќал придонеси во пензиско, макар и на кратко време, тогаш следува семејна пензија додека децата не завршат факултет или не наполнат 26 години.

А, за ова не знам точно.
E pa ne e bas taka i ne e makar i na kratko, tuku si ima tocno kolku.
Osigurenikot od kogo se izveduva pravoto za koristenje semejna penzija do denot na smrtta napolnil najmalku 5 godini staz na osiguruvanje ili steknal najmalku 10 godini penziski staz
 
Последно уредено:

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Ако сопругот плаќал придонеси во пензиско, макар и на кратко време, тогаш следува семејна пензија додека децата не завршат факултет или не наполнат 26 години.

А, за ова не знам точно.
soprugot rabotese samo poslednite 5 meseci od zivotot,ima staz vkupen 5 meseci. i izgleda ne sleduva toa sto kazuvas treba staz minimum nekolku godini mozebi bar 5 godini.
Автоматски споено мислење:

Ако сопругот плаќал придонеси во пензиско, макар и на кратко време, тогаш следува семејна пензија додека децата не завршат факултет или не наполнат 26 години.

А, за ова не знам точно.
soprugot rabotese samo poslednite 5 meseci od zivotot,ima staz vkupen 5 meseci. i izgleda ne sleduva toa sto kazuvas treba staz minimum nekolku godini mozebi bar 5 godini.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.378
soprugot rabotese samo poslednite 5 meseci od zivotot,ima staz vkupen 5 meseci. i izgleda ne sleduva toa sto kazuvas treba staz minimum nekolku godini mozebi bar 5 godini.
Автоматски споено мислење:


soprugot rabotese samo poslednite 5 meseci od zivotot,ima staz vkupen 5 meseci. i izgleda ne sleduva toa sto kazuvas treba staz minimum nekolku godini mozebi bar 5 godini.

Ова го најдов, ама не е лошо ако имате време да си прашате за секој случај во пензиско :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom