Samohran roditel-ima i poloso

Дискусија во форумот 'Брак' започната од Anco, 12 март 2019.

 1. Anco

  Anco За солун ДА, ЗА срем НЕ

  Член од:
  1 ноември 2011
  Мислења:
  7.276
  Допаѓања:
  12.574
  ( za pismovo se izvinuvam,nikako da ja najdam kirilica od kako smeniva nekoj del.)
  Sto e toa SAMOHRAN RODITEL - njacesto slusame vo mediumi koga ima nekoe intervju so nekoja licnost toa go naglasuvat ama vo skoro site slucaevi se spomnuva SAMOHRANA MAJKA.
  Verojatno postoj i SAMOHRAN TATKO no retko vo javnost da se cue-vidi.
  Poveke se potencira na samohrana majka,verojatno deka poveke gi ima.Dali po nivna volja ili po drugi okolnosti (razvodi-nesreki).
  No dali ima i takvi majki koj dete sakaat so niv ama ne i maz.
  SAMOHRANA= znaci toa e majka sto sama go rani deteto TAKA. (ne koga cica toa nego i potoa)
  Dali toa i znaci deka e majkata SAMA, nema maz ili ne e vo brak- ke razjasnite.
  ---------------------
  No ima i poloso i od ova......za toa ponatamu.
   
 2. Јаневски

  Јаневски

  Член од:
  1 јануари 2010
  Мислења:
  1.597
  Допаѓања:
  904
  Има.
   
 3. Darklady

  Darklady

  Член од:
  29 октомври 2011
  Мислења:
  2.065
  Допаѓања:
  12.315
  Самохран родител (може да е и мајка и татко) е кога еден од родителите од Х причини сами се грижат за своето дете или деца.
  - случај кога е починат брачниот партнер
  - случај кога се доверува детето на едниот родител после развод
  и по желба кога жената ќе си одлучи да си роди дете, а таткото да си остане непознат.
  Денес модерно уште се вика и еднородителско семејство.:pipi:
   
  На vladok му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Anco

  Anco За солун ДА, ЗА срем НЕ

  Член од:
  1 ноември 2011
  Мислења:
  7.276
  Допаѓања:
  12.574
  ima i poloso od TOA
  ako toe e samohran roditel,kako sto razbrav,znaci zivee eden roditel so deteto ili decata i go HRANI sebe i niv i tolku.
  ima i poloso od TOA.
  edniot riditel se hrani sebesi i decata...ama + go hrani i drugiot roditel...STO NE E JASNO TUKA.
   
 5. lazar31

  lazar31

  Член од:
  7 ноември 2011
  Мислења:
  1.887
  Допаѓања:
  1.948
  Ако се работи за паразит кој на никаков начин не придонесува во семејството, трут кој не е од никаква помош туку уште е и товар на другиот родител, тогаш да, тоа е полошо и од самохран родител.
   
  На Anco му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Anco

  Anco За солун ДА, ЗА срем НЕ

  Член од:
  1 ноември 2011
  Мислења:
  7.276
  Допаѓања:
  12.574
  IMA I POLOSO...zatoa ja otvoriv ovaa tema..bas za toa sto go napisa. Kolku gi ima takvo semejstva,kade edniot go HRANI drugiot?
  --- Споено дупло мислење, 14 март 2019 ---
  -------
  Eden CUDEN primer me natera ili e povod da ja napisam temava(otvoram).
  Slucajot e od Skopje. Majkata-zenata raboti vo drug grad,sekoj den patuva.Decata se veke pogolemi mozat se sami.
  Roditelot br.2...zivee tuka so niv i tuka se HRANI od ili na ista masa.
  Roditelot br.2..vo ovoj primer i tatkoto na decata nikade i nikogas ne rabotel.
  Roditelot br 1...po ova gore iskazano so dokazi zanci ne e SAMOHRANA majka-odnosno samohran roditel.
  Edinstvena rabota sto ja vrsi roditelot br.2,dodeka e na rabota roditelot br1, e da go seta kuceto po kej i da sedi po klupite.
  ------
  Dali sum vo pravo deka IMA I POLOSO od samohran roditel (najcesto e samohrana majka)
   
  Последно уредено: 14 март 2019
  На vladok му/ѝ се допаѓа ова.
 7. vladok

  vladok

  Член од:
  19 февруари 2016
  Мислења:
  250
  Допаѓања:
  34
  А што ако едниот родител не може да најде работа, можеби не е способен да работи:( или е слабо платен ,тогаш сигурно финансискиот дел ќе биде на товар на другиот родител.
   
 8. lazar31

  lazar31

  Член од:
  7 ноември 2011
  Мислења:
  1.887
  Допаѓања:
  1.948
  Ако не е способен, тогаш ок, тоа е тоа, судбина. Дека неможе да најде работа не е никакво оправдување, има работа колку сакаш, посебно ако си семеен човек ке работиш било каква работа за да допринесеш во семејството, макар и аргат по ниви, по градежни објекти, магацини, работа колку сакаш.... дури и за помалку пари ако треба. За човек кој е родител нема никакво оправдување да се излежува и да си го шета кучето по кеј.
   
  На Anco му/ѝ се допаѓа ова.
 9. vladok

  vladok

  Член од:
  19 февруари 2016
  Мислења:
  250
  Допаѓања:
  34
  може имаат таков договор со сопругата??:toe::toe::toe::toe:
   
 10. redfogv

  redfogv Царица

  Член од:
  10 мај 2017
  Мислења:
  1.627
  Допаѓања:
  1.062
  Не може да му судиме на еден родител ако не работи поради здравствени проблеми.Но,ако е работоспособен,а е мрзлив и се потпира на парите од другиот родител,тогаш и те како заслужува прекор и осуда од народот. :popce:
   
  На Anco и vladok им се допаѓа ова.
 11. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.349
  Допаѓања:
  31.803
  Маж кој не работи или е алкохоличар кој никој нема да го вработи или има некоја болест, ама и да е тешка болест ќе добие некаков месечен надомест.
  За секој здрав маж има работа, не којзнае каква ама физичка работа ќе најде во секое време.

  Мој комшија остана без работа и може над 10 години си наоѓаше по нешто за дневница, цепење дрва, копање, кроење лозје, помагање на мајстори итн за разлика од него друг не се ни трудеше ни тоа да го најде и целиот товар беше на жена му и дремеше пред зградата. Е на ваквите ни леб да не и дадеш да јадат.

  За разлика од мажите, жените прифаќаат да работат и слабо платена работа, не бираат многу само да не е физичка и повеќе се жртвуваат. За нив не може да се суди ако седат дома, иако се поретки од мажите.
  Има и два типа на мажи кои не им дозволуваат на жените да одат на работа, а тоа се оние со поголема плата кои можат без проблем да издржуваат цела фамилија и оние љубоморните кои живеат во 19 век и мислат дека жената треба да биде домаќинка и да седи дома да пере и да готви, а мажот да работи. Демек оние што идат на работа не се домаќинки.

  Таквите што си ги затвараат дома жените и не сакаат да бидат во контакт со народ абе да земеш и да ги утепаш. Кај нема, па и не ја пушта да работи.
  Имав ваков колега кој не ја пушташе да оди на работа, а не идеа ни на одмор, а ни пак сама низ град или со него или со мајка му. Немој некој ќе ја види и ќе му ја украде. Говедо.

  Sent from my Mi A1 using Tapatalk
   
  На redfogv му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Ne0

  Ne0 上帝的僕人

  Член од:
  15 март 2019
  Мислења:
  65
  Допаѓања:
  29
  Така е бате, само за едно нема да се сложам со тебе што викаш дека за жените неможе да се суди ако седат дома. Каде е еднаквоста тука што ја посакуваме? И мажот и жената треба да работат ако се способни, а не еден мора леб да носи, друг деца да чува. За сите подеднакво треба да се суди, она што е жена незначи дека не треба да работи. Иначе се согласуем со тебе комплет.

  Поздрав
   
 13. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.349
  Допаѓања:
  31.803
  Не кажав дека не треба да работат ако се способни, ама секој треба сам да си одлучува, а не еден за двајцата.
  Тоа дека треба двајцата да носат леб кажи и го на оние мажи што не ги пуштаат жените да одат на работа и тие жени не ги осудувам. Друг одлучува за нив, а не тие самите.
  Иако се брак и решиле заедно да живеат секој треба да си заработува и да носи леб дома, не е исто кога чекаш секое сабајле некој да ти даде пари. Некои мажи може ништо нема да кажат, ама некои кај не ги пуштаат да работат пак жените и треба да ги молат за пари.
   
  На t20p18, vladok и redfogv им се допаѓа ова.
 14. Anco

  Anco За солун ДА, ЗА срем НЕ

  Член од:
  1 ноември 2011
  Мислења:
  7.276
  Допаѓања:
  12.574
  ima i poloso... ama ima i od toa mnogu poloso (ponatamu ke dojdeme i do najlosoto)
  zenata RABOTI, (sopruga i majka vo ovoj vtor slucaj) mazot NE,decata se ucenici.
  ama taa nema pristap do parite i nema pari vo sebe, kartickata od banka i bankomat se kaj mazot i toj raspolaga so nea i parite
  ---------------
  Nemoj pak da kazes-moze imaat takov dogovor so soprugata...zimi majka.
   
  На Ne0 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. t20p18

  t20p18

  Член од:
  17 јануари 2018
  Мислења:
  62
  Допаѓања:
  56
  Овде се работи за класичен дебил-МАЈКАТА
  На клоци и сечам картичка/блокирам/пријавувам за исчезната, освен ако не живее во домот кој е на име на мажот а таа би немала каде со децата ако не заработува доволо за да плаќа и кирија.

  Има жени што се би трпеле само да не речат дека се распуштеници ( разведени/оставени/избркани итн)
   
  На Anco му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: