Samohran roditel-ima i poloso

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.400
( za pismovo se izvinuvam,nikako da ja najdam kirilica od kako smeniva nekoj del.)
Sto e toa SAMOHRAN RODITEL - njacesto slusame vo mediumi koga ima nekoe intervju so nekoja licnost toa go naglasuvat ama vo skoro site slucaevi se spomnuva SAMOHRANA MAJKA.
Verojatno postoj i SAMOHRAN TATKO no retko vo javnost da se cue-vidi.
Poveke se potencira na samohrana majka,verojatno deka poveke gi ima.Dali po nivna volja ili po drugi okolnosti (razvodi-nesreki).
No dali ima i takvi majki koj dete sakaat so niv ama ne i maz.
SAMOHRANA= znaci toa e majka sto sama go rani deteto TAKA. (ne koga cica toa nego i potoa)
Dali toa i znaci deka e majkata SAMA, nema maz ili ne e vo brak- ke razjasnite.
---------------------
No ima i poloso i od ova......za toa ponatamu.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.446
Поени од реакции
34.363
Самохран родител (може да е и мајка и татко) е кога еден од родителите од Х причини сами се грижат за своето дете или деца.
- случај кога е починат брачниот партнер
- случај кога се доверува детето на едниот родител после развод
и по желба кога жената ќе си одлучи да си роди дете, а таткото да си остане непознат.
Денес модерно уште се вика и еднородителско семејство.:pipi:
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.400
ima i poloso od TOA
ako toe e samohran roditel,kako sto razbrav,znaci zivee eden roditel so deteto ili decata i go HRANI sebe i niv i tolku.
ima i poloso od TOA.
edniot riditel se hrani sebesi i decata...ama + go hrani i drugiot roditel...STO NE E JASNO TUKA.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.819
Поени од реакции
3.322
ima i poloso od TOA
ako toe e samohran roditel,kako sto razbrav,znaci zivee eden roditel so deteto ili decata i go HRANI sebe i niv i tolku.
ima i poloso od TOA.
edniot riditel se hrani sebesi i decata...ama + go hrani i drugiot roditel...STO NE E JASNO TUKA.
Ако се работи за паразит кој на никаков начин не придонесува во семејството, трут кој не е од никаква помош туку уште е и товар на другиот родител, тогаш да, тоа е полошо и од самохран родител.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.400
Ако се работи за паразит кој на никаков начин не придонесува во семејството, трут кој не е од никаква помош туку уште е и товар на другиот родител, тогаш да, тоа е полошо и од самохран родител.
IMA I POLOSO...zatoa ja otvoriv ovaa tema..bas za toa sto go napisa. Kolku gi ima takvo semejstva,kade edniot go HRANI drugiot?[DOUBLEPOST=1552572054][/DOUBLEPOST]-------
Eden CUDEN primer me natera ili e povod da ja napisam temava(otvoram).
Slucajot e od Skopje. Majkata-zenata raboti vo drug grad,sekoj den patuva.Decata se veke pogolemi mozat se sami.
Roditelot br.2...zivee tuka so niv i tuka se HRANI od ili na ista masa.
Roditelot br.2..vo ovoj primer i tatkoto na decata nikade i nikogas ne rabotel.
Roditelot br 1...po ova gore iskazano so dokazi zanci ne e SAMOHRANA majka-odnosno samohran roditel.
Edinstvena rabota sto ja vrsi roditelot br.2,dodeka e na rabota roditelot br1, e da go seta kuceto po kej i da sedi po klupite.
------
Dali sum vo pravo deka IMA I POLOSO od samohran roditel (najcesto e samohrana majka)
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2016
Мислења
408
Поени од реакции
81
А што ако едниот родител не може да најде работа, можеби не е способен да работи:( или е слабо платен ,тогаш сигурно финансискиот дел ќе биде на товар на другиот родител.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.819
Поени од реакции
3.322
А што ако едниот родител не може да најде работа, можеби не е способен да работи:( или е слабо платен ,тогаш сигурно финансискиот дел ќе биде на товар на другиот родител.
Ако не е способен, тогаш ок, тоа е тоа, судбина. Дека неможе да најде работа не е никакво оправдување, има работа колку сакаш, посебно ако си семеен човек ке работиш било каква работа за да допринесеш во семејството, макар и аргат по ниви, по градежни објекти, магацини, работа колку сакаш.... дури и за помалку пари ако треба. За човек кој е родител нема никакво оправдување да се излежува и да си го шета кучето по кеј.
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
408
Поени од реакции
81
Ако не е способен, тогаш ок, тоа е тоа, судбина. Дека неможе да најде работа не е никакво оправдување, има работа колку сакаш, посебно ако си семеен човек ке работиш било каква работа за да допринесеш во семејството, макар и аргат по ниви, по градежни објекти, магацини, работа колку сакаш.... дури и за помалку пари ако треба. За човек кој е родител нема никакво оправдување да се излежува и да си го шета кучето по кеј.
може имаат таков договор со сопругата??:toe::toe::toe::toe:
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.239
Поени од реакции
1.941
Не може да му судиме на еден родител ако не работи поради здравствени проблеми.Но,ако е работоспособен,а е мрзлив и се потпира на парите од другиот родител,тогаш и те како заслужува прекор и осуда од народот. :popce:
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.903
Поени од реакции
41.840
Маж кој не работи или е алкохоличар кој никој нема да го вработи или има некоја болест, ама и да е тешка болест ќе добие некаков месечен надомест.
За секој здрав маж има работа, не којзнае каква ама физичка работа ќе најде во секое време.

Мој комшија остана без работа и може над 10 години си наоѓаше по нешто за дневница, цепење дрва, копање, кроење лозје, помагање на мајстори итн за разлика од него друг не се ни трудеше ни тоа да го најде и целиот товар беше на жена му и дремеше пред зградата. Е на ваквите ни леб да не и дадеш да јадат.

За разлика од мажите, жените прифаќаат да работат и слабо платена работа, не бираат многу само да не е физичка и повеќе се жртвуваат. За нив не може да се суди ако седат дома, иако се поретки од мажите.
Има и два типа на мажи кои не им дозволуваат на жените да одат на работа, а тоа се оние со поголема плата кои можат без проблем да издржуваат цела фамилија и оние љубоморните кои живеат во 19 век и мислат дека жената треба да биде домаќинка и да седи дома да пере и да готви, а мажот да работи. Демек оние што идат на работа не се домаќинки.

Таквите што си ги затвараат дома жените и не сакаат да бидат во контакт со народ абе да земеш и да ги утепаш. Кај нема, па и не ја пушта да работи.
Имав ваков колега кој не ја пушташе да оди на работа, а не идеа ни на одмор, а ни пак сама низ град или со него или со мајка му. Немој некој ќе ја види и ќе му ја украде. Говедо.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Ne0

上帝的僕人
Член од
15 март 2019
Мислења
67
Поени од реакции
33
Маж кој не работи или е алкохоличар кој никој нема да го вработи или има некоја болест, ама и да е тешка болест ќе добие некаков месечен надомест.
За секој здрав маж има работа, не којзнае каква ама физичка работа ќе најде во секое време.

Мој комшија остана без работа и може над 10 години си наоѓаше по нешто за дневница, цепење дрва, копање, кроење лозје, помагање на мајстори итн за разлика од него друг не се ни трудеше ни тоа да го најде и целиот товар беше на жена му и дремеше пред зградата. Е на ваквите ни леб да не и дадеш да јадат.

За разлика од мажите, жените прифаќаат да работат и слабо платена работа, не бираат многу само да не е физичка и повеќе се жртвуваат. За нив не може да се суди ако седат дома, иако се поретки од мажите.
Има и два типа на мажи кои не им дозволуваат на жените да одат на работа, а тоа се оние со поголема плата кои можат без проблем да издржуваат цела фамилија и оние љубоморните кои живеат во 19 век и мислат дека жената треба да биде домаќинка и да седи дома да пере и да готви, а мажот да работи. Демек оние што идат на работа не се домаќинки.

Таквите што си ги затвараат дома жените и не сакаат да бидат во контакт со народ абе да земеш и да ги утепаш. Кај нема, па и не ја пушта да работи.
Имав ваков колега кој не ја пушташе да оди на работа, а не идеа ни на одмор, а ни пак сама низ град или со него или со мајка му. Немој некој ќе ја види и ќе му ја украде. Говедо.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Така е бате, само за едно нема да се сложам со тебе што викаш дека за жените неможе да се суди ако седат дома. Каде е еднаквоста тука што ја посакуваме? И мажот и жената треба да работат ако се способни, а не еден мора леб да носи, друг деца да чува. За сите подеднакво треба да се суди, она што е жена незначи дека не треба да работи. Иначе се согласуем со тебе комплет.

Поздрав
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.903
Поени од реакции
41.840
Така е бате, само за едно нема да се сложам со тебе што викаш дека за жените неможе да се суди ако седат дома. Каде е еднаквоста тука што ја посакуваме? И мажот и жената треба да работат ако се способни, а не еден мора леб да носи, друг деца да чува. За сите подеднакво треба да се суди, она што е жена незначи дека не треба да работи. Иначе се согласуем со тебе комплет.

Поздрав
Не кажав дека не треба да работат ако се способни, ама секој треба сам да си одлучува, а не еден за двајцата.
Тоа дека треба двајцата да носат леб кажи и го на оние мажи што не ги пуштаат жените да одат на работа и тие жени не ги осудувам. Друг одлучува за нив, а не тие самите.
Иако се брак и решиле заедно да живеат секој треба да си заработува и да носи леб дома, не е исто кога чекаш секое сабајле некој да ти даде пари. Некои мажи може ништо нема да кажат, ама некои кај не ги пуштаат да работат пак жените и треба да ги молат за пари.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.400
ima i poloso... ama ima i od toa mnogu poloso (ponatamu ke dojdeme i do najlosoto)
zenata RABOTI, (sopruga i majka vo ovoj vtor slucaj) mazot NE,decata se ucenici.
ama taa nema pristap do parite i nema pari vo sebe, kartickata od banka i bankomat se kaj mazot i toj raspolaga so nea i parite
---------------
Nemoj pak da kazes-moze imaat takov dogovor so soprugata...zimi majka.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Ne0
Член од
17 јануари 2018
Мислења
124
Поени од реакции
111
ima i poloso... ama ima i od toa mnogu poloso (ponatamu ke dojdeme i do najlosoto)
zenata RABOTI, (sopruga i majka vo ovoj vtor slucaj) mazot NE,decata se ucenici.
ama taa nema pristap do parite i nema pari vo sebe, kartickata od banka i bankomat se kaj mazot i toj raspolaga so nea i parite
---------------
Nemoj pak da kazes-moze imaat takov dogovor so soprugata...zimi majka.
Овде се работи за класичен дебил-МАЈКАТА
На клоци и сечам картичка/блокирам/пријавувам за исчезната, освен ако не живее во домот кој е на име на мажот а таа би немала каде со децата ако не заработува доволо за да плаќа и кирија.

Има жени што се би трпеле само да не речат дека се распуштеници ( разведени/оставени/избркани итн)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom