Remix OS

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.178
Поени од реакции
17.990
А Linux и OSx се темелат на UNIX па никој не ги става во ист кош.
Андроид не е десктоп дистрибуција не знам што трипаш. Андроид не е намислен да работи на x86 (desktop) процесори туку на ARM. Android x86 е неофицијален open-source порт на Андроид за десктоп - на кој се темели Remix OS.

И Линукс не е проблематичен за инсталирање програми особено во помодерните дистрибуции каде си има Software center.
Фората е што сите заедно линукс програми не се ни фракција од вкупниот број на андроид апликации.
Како и сите други линукс дистрибуции и андроидот е предвиден да работи на се и сешто, баш како што работи сега на еден куп мобилни, а посебно на голем број на теблети со интел процесори. Ако за тебе на мобилен не е десктоп искуство, тогаш на таблет дефинитивно е. А во крајна линија ова е муабетот што го почна креаторот на темава дека некој најпосле почна да работи на Андроид за pc компјутери како десктоп OS. Неколкумина започнавте без потребен муабет за тоа колку линуксот бил едноставен :pos:ама луѓето неќеле да се замараат.

Инаку линукс апликациите не се посебно тешки за инсталирање во денешно време, ама проблемот е што ги НЕМА. Јас сеуште не можам целосно да се префрлам да го вадам лебот на linux иако најбитните апликации со кои што работам се open source.

Така да од се срце се надевам дека Remix OS ќе успее во намерата да биде квалитетен OS за PC.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Како и сите други линукс дистрибуции и андроидот е предвиден да работи на се и сешто, баш како што работи сега на еден куп мобилни, а посебно на голем број на теблети со интел процесори. Ако за тебе на мобилен не е десктоп искуство, тогаш на таблет дефинитивно е. А во крајна линија ова е муабетот што го почна креаторот на темава дека некој најпосле почна да работи на Андроид за pc компјутери како десктоп OS. Неколкумина започнавте без потребен муабет за тоа колку линуксот бил едноставен :pos:ама луѓето неќеле да се замараат.

Инаку линукс апликациите не се посебно тешки за инсталирање во денешно време, ама проблемот е што ги НЕМА. Јас сеуште не можам целосно да се префрлам да го вадам лебот на linux иако најбитните апликации со кои што работам се open source.

Така да од се срце се надевам дека Remix OS ќе успее во намерата да биде квалитетен OS за PC.
Нигде не реков дека линукс програмите (може да ги викаме програми? пошто се програми, не се апликации) се полесни за инсталирање или линукс е полесен или не знам што.
Реков дека линус не е тема на муабет - РемиксОС е, и е Андроид, па на шо сака нека е базиран. И убунту е базиран на дебиан па не го тупат на форумите за тоа.
Исто така реков дека андроид има повеќе избор за апликации од линукс програми, и воедно неговиот екосистем е многу полесен за баратање (инсталирање, бришење апликации итн) од линукс.

Така да ја и ти се слагаме на тоа дека андроид (у случајов Ремикс ОС) > линукс (моментално) поради тоа што линукс за жал не е стандард кај мејнстрим апликациите.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Хехе, темава ептен фати кривини али ајде ми се бендисва муабето

1. Кои апликации ви се потребни за да се префрлите на Линукс?
2. Што е тоа што РемиксОС ви го нуди а Линукс не?


Ајде да не речите овај прашва а ништо не одговара да си го кажам мојот став. (Во однос на Ремикс ос си кажав погоре, сега за Линукс)
- Лебот го вадам од Линукс.
- И од иОС.
- И од Виндовс.
- Кој вика дека Линукс е нестабилен, немал стандарди и слично? Линукс е стандарден ТОЧКА. Посикс ви е еден како за почеток. Дебиан и РедХет за тие што знаат шо зборам друг стандард.
- Линукс е доволно стабилен шо секој нормален сервер трча на него.
- Инсталација на програми кај линукс си е тамам, има доволно менаџери кои автоматизираат инсталација шо е подобра од виндовс.
- Е сега проблемите. И јас работев на виндовс а деплоирав на линукси и слично.
- Линукс ден денес нема пристоен ГУИ и апликации. Свесен сум за ова и зато го поставив #1.
- Во однос на Апликациите, последниве неколку години сфатив дека огромен дел од времето трошам на некои апликации, а нивните линукс верзии си се супер.
- Ако нешто ми фали то е Скајп. Верзијата за линукс е иста како пред 10 години али на кој му е гајле.
- ГУИ. Гноме, КДЕ, Јунити, Синамон, МАТЕ, опенбокс, флуксбокс се ѓубре. Сериозно. Освен неколку ок фичри во глобала се катастрофално лоши. Сите се базираат на крпење на други производи кои во меѓувреме мигрираат и слично. И тоа е проблем. Еден прозорец изгледа некако други изгледа некако поинаку. Јузер експириенсот е прилично незгоден за некој шо очекува се да е исто.
- Андроид успеа на ова поле затоа што имаше каков таков добар интерфејс и некако направи добар сет на реклами.
- Е сега добрата работа е што никој не користи линукс за гуи работи туку мал милион други фичри кои ги има линуксот.

Андроид има еден куп апликации кои се интересни за нормален корисник, ако добар дел од нив се портираат за десктоп тогаш ќе има причина за популаризација на линукс на десктоп машини. Дотогаш да не се лажиме авериџ џо нема да крпи конфигурации, авериџ џо сака апп сторе и нула замарање.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Што фали
- Се од Adobe
- Се пропратно со Adobe и графика (нивни плагини и third party софтвери кои се дел од workflow-то со графика)
- Игри
- Unity3D
- Ебани драјвери
- Еден тон други proprietary apps што се светски стандардно користени а ги нема на линукс и ме мрзи да ги листирам

Што РемиксОС нуди а Линукс не
- Упростен инсталационен еко-систем (playstore, apks, etc)
- Нема многу алтернативи (да ова е позитивно - Читај: the illusion of choice)
- Еден тон игрички и апликации кои се тазе апдејтирани

Што Линукс нуди а РемиксОС не
- Стабилност и сервер

За нормален секојдневен корисник од виндоус да се префрли на линукс треба
(недостатоци)
- да научи нов оперативен систем
- да научи за пекиџ менаџери за терминал за апт и баш команди и се остало
- да се прости од сите тие апликации што ги знаел и да учи нови алтернативи
(предности)
- бесплатен
- ??????????????

За нормален секојдневен корисник да се префрли од виндоус на РемикОС треба
(недостатоци)
- да не користи виндоус апликации
(предности)
- веќе го знае андроид екосистемот поради тоа што има телефон со андроид
- се што нуди андроид
- оперативен систем полесен на ресорси за стар хардвер

тл-др: линукс моментално е користен за и само за сервери, и од некои ентузијасти кои нејкат пиратиран виндоус да користат
виндоус >>> OSX >> андроид > linux за нормален секојдневен корисник
ФМП
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Се сложвам за повеќето работи.
Само да дополнам неколку работи (црвено инлајн):


Што фали
- Се од Adobe - Апсолутно непотребни за просечен корисник. Овие требаат само за дизајнери и веб девелопери. ПДФ читачи имаш
- Се пропратно со Adobe и графика (нивни плагини и third party софтвери кои се дел од workflow-то со графика) - читај Адобе
- Игри - кој како, мене не ми недостигаат оти ретко играм. За играчи сепак мислам дека конзола е подобра опција од дедициран виндовс
- Unity3D - читај игри
- Ебани драјвери - драјвери има, ама се сложвам дека се комплицирани за инсталирање и тјунирање
- Еден тон други proprietary apps што се светски стандардно користени а ги нема на линукс и ме мрзи да ги листирам - за просечен корисник не користи еден тон пропрајтари апс

Што РемиксОС нуди а Линукс не
- Упростен инсталационен еко-систем (playstore, apks, etc) ---- упростен инстал за краен корисник да. а упростен инстал никако. Линукс има апт, јум, шеф, докер, папет, баш скрипти шо сакаш. Со сите овие автоматизираш инсталација. Јеби га нема некст некст инсталација.
- Нема многу алтернативи (да ова е позитивно - Читај: the illusion of choice)
- Еден тон игрички и апликации кои се тазе апдејтирани - искрено ова го очекував ама сфатив дека тимот на ремикс на рака портира апликации, така да се од андроид мислам дека не е портирано. Али се сложвам за краен корисник ако функционираат како за андроид тогаш ќе биди супер

Што Линукс нуди а РемиксОС не
- Стабилност и сервер - воопшто не е тема на муабет оти има едно чудо работи да се листаат тука. а и не е тема на муабет.

За нормален секојдневен корисник од виндоус да се префрли на линукс треба
(недостатоци)
- да научи нов оперативен систем - да
- да научи за пекиџ менаџери за терминал за апт и баш команди и се остало - краен корисник немора да ги учи. али да потребен е добар софтвер за менаџмент на апликации. добро и во виндовс не е најсјаен али барем има унинстал на аппликација.
- да се прости од сите тие апликации што ги знаел и да учи нови алтернативи - да ова е најголема сопка
(предности)
- бесплатен
- ??????????????

За нормален секојдневен корисник да се префрли од виндоус на РемикОС треба
(недостатоци)
- да не користи виндоус апликации - кај ми е солитерот и мајнсвиперот стално ќе бидат сопки. Знајш не ми чинеше тој линуксо, не му чини солитерот.
(предности)
- веќе го знае андроид екосистемот поради тоа што има телефон со андроид да
- се што нуди андроид
- оперативен систем полесен на ресорси за стар хардвер - хмммм, зависи од многу фактори ова, незнам ккао е со перформанси ремиксов

тл-др: линукс моментално е користен за и само за сервери, и од некои ентузијасти кои нејкат пиратиран виндоус да користат
виндоус >>> OSX >> андроид > linux за нормален секојдневен корисник - ПА види вака во корпоративен свет, истражувачки организации исл се користи доста, особено ако работиш некаков деввелопмент. Тоа што кај нас е поедноставно да инсталираш пиратерија е друга приказна.
А за употребливост кај краен корисник се сложвам дека е подобар виндовсот али дека е подобар од мек доџи јуче.

ФМП
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
124
Поени од реакции
97
Што фали
- Се од Adobe
- Се пропратно со Adobe и графика (нивни плагини и third party софтвери кои се дел од workflow-то со графика)
- Игри
- Unity3D
- Ебани драјвери
- Еден тон други proprietary apps што се светски стандардно користени а ги нема на линукс и ме мрзи да ги листирам

Што РемиксОС нуди а Линукс не
- Упростен инсталационен еко-систем (playstore, apks, etc)
- Нема многу алтернативи (да ова е позитивно - Читај: the illusion of choice)
- Еден тон игрички и апликации кои се тазе апдејтирани

Што Линукс нуди а РемиксОС не
- Стабилност и сервер

За нормален секојдневен корисник од виндоус да се префрли на линукс треба
(недостатоци)
- да научи нов оперативен систем
- да научи за пекиџ менаџери за терминал за апт и баш команди и се остало
- да се прости од сите тие апликации што ги знаел и да учи нови алтернативи
(предности)
- бесплатен
- ??????????????

За нормален секојдневен корисник да се префрли од виндоус на РемикОС треба
(недостатоци)
- да не користи виндоус апликации
(предности)
- веќе го знае андроид екосистемот поради тоа што има телефон со андроид
- се што нуди андроид
- оперативен систем полесен на ресорси за стар хардвер

тл-др: линукс моментално е користен за и само за сервери, и од некои ентузијасти кои нејкат пиратиран виндоус да користат
виндоус >>> OSX >> андроид > linux за нормален секојдневен корисник
ФМП
Игри имаш еден тон за линукс, а во иднина ќе имаш уште еден тон :D. Јас играм Дота 2 и Mount and Blade: Warband моментално на Steam.

Unity3D исто го имаш за линукс и тоа native не ти треба ни wine. Провери на нивната страна ако не си проверувал скоро.

Со драјвери никогаш не сум имал проблем ама буквално никогаш, а секогаш ги инсталирам non-free драјверите и се е супер.

За Adobe за сите можам да ти најдам солидна алтернатива освен за Фотошоп. Фотошоп си е фотошоп и тоа е тоа немам што да дополноам тука освен дека може комотно да се користи преку вајн.

За еден обичен корисник да се префрли на линукс или да користи ремикс ос или што знам што треба само да има желба.

Иначе во врска со Ремикс ОС не гледам ама баш никаква корист од него. Ако сакам да користам телефон ќе користам телефон, а па ако сакам да користам телефон на компјутер би користил емулатор пред ова срање.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Игри имаш еден тон за линукс, а во иднина ќе имаш уште еден тон :D. Јас играм Дота 2 и Mount and Blade: Warband моментално на Steam.

Unity3D исто го имаш за линукс и тоа native не ти треба ни wine. Провери на нивната страна ако не си проверувал скоро.

Со драјвери никогаш не сум имал проблем ама буквално никогаш, а секогаш ги инсталирам non-free драјверите и се е супер.

За Adobe за сите можам да ти најдам солидна алтернатива освен за Фотошоп. Фотошоп си е фотошоп и тоа е тоа немам што да дополноам тука освен дека може комотно да се користи преку вајн.

За еден обичен корисник да се префрли на линукс или да користи ремикс ос или што знам што треба само да има желба.

Иначе во врска со Ремикс ОС не гледам ама баш никаква корист од него. Ако сакам да користам телефон ќе користам телефон, а па ако сакам да користам телефон на компјутер би користил емулатор пред ова срање.
- Игри не се дота и некоја друга f2p од steam или valve native, игри се и еден тон други AAA наслови
- амд драјверите се говно џабе ми збориш, нвидиа се говно со машничка
- Најди ми, на него ми треба да работат nik software, topaz labs, и ред други photoshop only плагини...сеа сфаќаш шо зборам? Башка не може да се работи преку вајн зошто за тебе фотошоп е очигледно кроп и adjust hue/saturation. Не ми се ни расправа зошто wine =/= нативен фотошоп со opengl акселерација.

Да, за обичен корисник да се префрли на линукс или на ремикс ос треба да има желба - ама нема. Зошто нема желба? Пошто ништо повеќе не му нуди линукс или ремикс ос од виндоус кој веќе го знае.

Ти би користел емулатор. Мајка ти коа ке сака на школското ЕееПЦ лаптопче да седне нејке да се нервира зашо виндоусот му треба 5 години да стартува и хромот зима ретардирани 800 мега рам со еден фејсбук таб и еден адблок. Линуксот ако сакаш да е лајт мора да има лајт DE/WM што го осакатува целиот кориснички интерфејс и корисност и ќе се откаже кога ќе и потреба нешо поише од фејсбук и коа ќе се нервира зошто скајпот ја зеза. Нема да го фалам ремиксОС пошто не тврдам дека е најдобар, ама ене го Андроид х86. Плејсторот е тој. Сака мајка ти нова апликација? Нема потреба да те вика да и шљакаш линукс команди да додаваш репос и да средуваш скршени ствари - ќе си кликне инстал на плејстор и ќе си фура. Сфаќаш шо зборам и зашо зборам дека за луѓе од претходната генерација со лаптопи од претходната генерација им е полесен андроид од линукс?
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
124
Поени од реакции
97
- Игри не се дота и некоја друга f2p од steam или valve native, игри се и еден тон други AAA наслови
- амд драјверите се говно џабе ми збориш, нвидиа се говно со машничка
- Најди ми, на него ми треба да работат nik software, topaz labs, и ред други photoshop only плагини...сеа сфаќаш шо зборам? Башка не може да се работи преку вајн зошто за тебе фотошоп е очигледно кроп и adjust hue/saturation. Не ми се ни расправа зошто wine =/= нативен фотошоп со opengl акселерација.

Да, за обичен корисник да се префрли на линукс или на ремикс ос треба да има желба - ама нема. Зошто нема желба? Пошто ништо повеќе не му нуди линукс или ремикс ос од виндоус кој веќе го знае.

Ти би користел емулатор. Мајка ти коа ке сака на школското ЕееПЦ лаптопче да седне нејке да се нервира зашо виндоусот му треба 5 години да стартува и хромот зима ретардирани 800 мега рам со еден фејсбук таб и еден адблок. Линуксот ако сакаш да е лајт мора да има лајт DE/WM што го осакатува целиот кориснички интерфејс и корисност и ќе се откаже кога ќе и потреба нешо поише од фејсбук и коа ќе се нервира зошто скајпот ја зеза. Нема да го фалам ремиксОС пошто не тврдам дека е најдобар, ама ене го Андроид х86. Плејсторот е тој. Сака мајка ти нова апликација? Нема потреба да те вика да и шљакаш линукс команди да додаваш репос и да средуваш скршени ствари - ќе си кликне инстал на плејстор и ќе си фура. Сфаќаш шо зборам и зашо зборам дека за луѓе од претходната генерација со лаптопи од претходната генерација им е полесен андроид од линукс?
Абе точно дека не се само они ама сакам да ти кажам за разлика од пред 2 години сега има многу повише, а ќе има уште толку пошто тоа е планот. За драјверите стварно не сум имал проблеми жими се ти кажувам. Фотошоп ти кажав не бива.

Ништо не осакатува лајт wm или de. Симни на мајка ти Manjaro со LXDE и исто како виноус ќе е. Значи арч со усер френдли интерфејс. И шо знам за мене е многу полесно да напишам yaourt firefox или yaourt steam или yaourt kodi одколку да одам на веб сајт, плеј стор или шо знам кој други курци, палци кога може вака. Затоа ти велам не гледам некоја корист поголема од ова Ремиксот.

Ама како и да е ако веќе збориме за постари генерации па кој ги ебе крај краева технологијата не оде напред поради нив. Те им бесплатен превоз нека одат на пазар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom