Rammstein

ZACKY VENGEANCE

chuck SUCKScorey ROCKS
Член од
25 ноември 2008
Мислења
226
Поени од реакции
16
Pak so tvrdenja od tipot deka vasiot omilen bend e najdobar.
Rammstein se debilno, industrial metal sranje, koe ima temelna cel da gi privlekuva onie koi ne umeat da go pronajdat vistinskiot kvalitet vo metalot.

Industrial metal sucks as just as my grandmother one month-unwashed ass.

I temata ne e za vo kanta, tuku za celosno da se izbrise.
па кажи некој подобри групи ако овие се срање...
јесте да има подобри групи ама ако вака вреѓаме,до кај сме стасале и ти си единствениот кој постирал вакво нешто ,сите други ги сакаат или пак им се свиѓаат онака.
иначе ми се свиѓаат неколку песни:benzin,ich will,mutter,sonne i links 2345...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Да рамштајн работата веќе подолго врме на нов албум, 2007 им беше година за одмор, не чепкаа ништо.
Бендот е фонаменален, создава неверојатна хармонизација на различни стилови пред се користење на електро звуци со класични метал рифови.
Гласот на Тил е уникатен до сега не сум чул друг вокал да има таков длабок моќен заповеднички глас.
Сценските настапи нема да ги коментирам мислам дека доволно знаете за нив.
Но сега идат два многу важни моменти од нивното творештво што ак не го знаете германскиот јазик неможете ко прво да ги приметите и почувствувате.
Имено текстовите се релативно кратки и концизни, со многу добро избрани зборови, за да бидат до некоја мера и смешни. Но во многу од нивните песни односно инспирацијата за текстот леши во некои многу интересни и сериозни социо-патолошки случувања.
На пример Feuer frei (фојер фрај) односно слободен пламен и Benzin се песни напишпани за пиромани. Текстото на Benzin е многу интересен и на момнети доста смешен, ама сепак ја допира суштината имено моментот на порив за палење на еден пироман.


Од друга страна пак ја имате погореспомнатата Ich will (сакам) кој се занимава со безобзирното мешање и на папараците и новинарите во животот на јавните личности. Нормално тука и видеото за песната симболично ја отсликува на еден начин поентта на текстот.
Исто така ја имате и Keine lust (немам желба) каде се обработува тематиката на живтот на луѓето кои имаат многу пари и кои си ги оствариле сите свои желби и кои веќе немаат идеја веќ што да прават бидејќи веќе се што е можно направиле.


А да и заборавив да спомнам дека видеата за песните им се феноменални ретко така еден бенд да има толку инвентивни и невообичаени видеа кои на интересен начин ја доловуваат поентата на текстот од песната.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Иако се добри/одлични, неам навика да слушам музика што не ја разбирам.
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
Според мене Rammstein имаат глупава музика, и исто така се согласувам со некои што кажаа за тоа што не се разбира ништо и тоа е точно.
Ни на сон не би ги слушал...
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Според мене Rammstein имаат глупава музика, и исто така се согласувам со некои што кажаа за тоа што не се разбира ништо и тоа е точно.
Ни на сон не би ги слушал...
Aбе до некни ги фалеше рамштајн а сега се праиш металец голем.Само лажиш на ова форумиве еден збор вистина да се немало
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
обично не слушам вакви рокеришта, металци или шо и да се , ама рамштајн стварно ме бендисват. мн ми го креват адреналинот песните стално ко ќе иам вишок енергија си ги пуштам
btw ја иам цела дискографија :pipi:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Со други зборови да ги слушате рамштајн а да не разбирате германски е да го читате фауст од гете на македонски, бидејќи пропуштате еден голем дел од целокупнотот уметничко дело, а сепак добивате претстава за генијалноста на делото.
 
Член од
3 јануари 2009
Мислења
190
Поени од реакции
1
Не ми се најомилен бенд ама имат некои добри песни,а концертите им се супер.На некои концерти пејачот се запалува себеси,облечен во азбесен костум,имаат и јака пиротехника и сл.Песни кои повeќе ги слушам од нив се:Feuer Frei,Rosenrot,Benzin(прва песна што сум ја слушнал од Рамштајн),Reise-Reise,Du Hast,Ich Will,Amerika,Rammstein itn.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
431
Поени од реакции
63
на мене ми се ногу интересни,баш ради германскиот..а музиката им е супер
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.651
Поени од реакции
1.597
benziiiiiiin,benziiiin rrm drm rm rmmmmmm
-која шеми ви е со воа ПРКИ?-ви ја правеле на улица,па сеа ја правите преку монитор....убаини:pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom