Rally - Рели

Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Рели е тип на тркање со коли кои може да биде на асфалт и по див терен (оф роуд). Трките се бодуваат според постигнато време од точка А до точка Б и натпреварувачот со совозачот се единствените на стазата кога им е времето и редот за старт, како во другите трки не е дозволено повеке натпреварувачи во ист старт. WRC е меѓународна главна асоцијација за рели трки. (Ова вака грубо во кратки црти како еден основен поим.)

Значи темава е за се и сешто поврзана со овој вид на тркање со автомобили коментирајте трки, настани, тркачи, автомобили. Прашувајте се и сешто, ке ги вклучиме и поискусните на форумов за овие работи па ке приучиме сите едни од други нешто ново и интересно.

Ајде да разбијам мраз со неколку дискусии со моите бубачки од овој свет. :D

Нешто што стварно ме воодушевува и нешто што ако имам прилика во животот ке си го дозволам е Rally School. Школо за Рели каде со инструктор за солена цена учиш финти од еден од најтешките типови на трки. Вака некако тоа изгледа. https://www.youtube.com/watch?v=pFBBl8OZ4L8 Кај нас нема вакви училишта... А од целиов соседен балкан мислам дека единствено во Грција има. Веројатно зошто таму и во годишниот WRC календар има неколку трки.

И втората работа се Low budget rally cars и Amateur rally racing. Нискобуџетни рели автомобили и аматерски рели трки. Значи со минимални средства и најскромните луѓе во странство да можат да си дозволат да се тркаат на рели трка. Значи најниско ниво на организација ама сепак дел од тој свет. Автомобилите се најчесто 15, 20 години стари приправени со минимални средства што си ги заштедил сопственикот не сум сигурен и дали воопшто нешто прават повеке од менување специјални гуми, седишта и roll cage (заштитни шипки во внатрешноста на колата). Еве како тоа изгледа и би сакал да го пробам некогаш. https://www.youtube.com/watch?v=sVF7Q_IwoWY
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.757
Извештаите лани беа на Еуроспорт околу 11 или 11 и пол навечер. Незнам сега дали ќе ги има и во колку. Мислам дека возат на сосема нов терен оваа година и ќе биде интересно, а посебно бидејќи се вклучи најдобриот НЕ Ф1 возач на денешницата Себастиан Леб
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Баш ми е мило што вози Лоеб ова џиповиве се малце поразлични од обична кола башка теренот е тотална природа нема пат воопшто што не е мала разлика... :)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Не е баш за рели,ама е за МОТО-трки, па еве да се знае,а кој знае повеќе нека пише
или нека стави и слики од трките и од првата жена - Возач-шофер во Македонија.
Васовска Лиљана-победник на трка во Битола во машка конкуренција.
Београдски печат пишувал за тој настан.(инаку е родена во Скопје 1936 год.)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Не е баш за рели,ама е за МОТО-трки, па еве да се знае,а кој знае повеќе нека пише
или нека стави и слики од трките и од првата жена - Возач-шофер во Македонија.
Васовска Лиљана-победник на трка во Битола во машка конкуренција.
Београдски печат пишувал за тој настан.(инаку е родена во Скопје 1936 год.)
Не сум слушнал за ова Анчо ама е доста интересно, веројатно зошто е доста одамна. Како за доста мала и сиромашна држава имаме солидна историја на трки и тркачи.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Ќе има пренос од Дакар на Еуроспорт, вечер е првта стаза,од 11 и 30 мислам,тоа време.
Инаку,лани гледа на Еуроспорт некое рели на снег, некој да не знае кое е тоа?

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
За мене најуспешната рели кола,и моја all time фаворит кола:

Impreza WRX STI <3
Легенда во трките и Кен Блок возеше порано Импреза... И Лансерот беше добар тесна конкуренција на оваа ама оваа повекето повеке ја ценат. :) Не ми е јасно зошто трките со овие коли ги снема ми се чини воопшто не ни постојат како категорија сега последниве години се тркаат само со мала градска класа на коли. Фиеста, Поло, Фабиа... Со 1.6 мотори. Зошто врска неам дали зошто се по компактни па помалку клизаат. Врска неам. :unsure:
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Ќе има пренос од Дакар на Еуроспорт, вечер е првта стаза,од 11 и 30 мислам,тоа време.
Инаку,лани гледа на Еуроспорт некое рели на снег, некој да не знае кое е тоа?

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
Откажана беше вчера првата етапа поради невреме. Не можеа хеликоптерите да полетаат. Но имаше инцидент со првата жена учесник на релиот од Кина завчера. Излета со возилото во публиката и имало десетици повредени од кои неколку во критична состојба.
Мој личен фаворит за оваа година е Владимир Василјев.(y)[DOUBLEPOST=1451929188][/DOUBLEPOST]Моата "all time favorite" е вечниот противник на колата од погоре. Тоа е Mitsubishi Lancer Evolution. :ljubove:


Отсекогаш сум бил за Mitsubishi и Томи Макинен. Но најголема почит сум имал за Колин Мекри.
Колин Мекри е легенда. Многу ми беше жал кога слушнав дека почина од незгода со хеликоптерот.
Пораснав со видеата од него и играта за PC, Colin McCrae 2, која сеуште ја играм. :D
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Откажана беше вчера првата етапа поради невреме. Не можеа хеликоптерите да полетаат. Но имаше инцидент со првата жена учесник на релиот од Кина завчера. Излета со возилото во публиката и имало десетици повредени од кои неколку во критична состојба.
Мој личен фаворит за оваа година е Владимир Василјев.(y)[DOUBLEPOST=1451929188][/DOUBLEPOST]Моата "all time favorite" е вечниот противник на колата од погоре. Тоа е Mitsubishi Lancer Evolution. :ljubove:


Отсекогаш сум бил за Mitsubishi и Томи Макинен. Но најголема почит сум имал за Колин Мекри.
Колин Мекри е легенда. Многу ми беше жал кога слушнав дека почина од незгода со хеликоптерот.
Пораснав со видеата од него и играта за PC, Colin McCrae 2, која сеуште ја играм. :D
Играта нема заборав и ја ја играв доста време. :D Иначе ставрно бе поинтересни коли имаше порано сега некако затупавеа со изборов на коли и категоризирањево...
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Играта нема заборав и ја ја играв доста време. :D Иначе ставрно бе поинтересни коли имаше порано сега некако затупавеа со изборов на коли и категоризирањево...
Глобализација. смалување на трошоци по секоја цена. Нема адреналин и возбуда како некогаш. Не знам колку чинат делови, подготовки, мотор и шасија на една рели кола деновиве, но едно време моторот за Subaru Impreza Wrc чинеше 100.000 евра, за останатото да не зборуваме.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Легенда во трките и Кен Блок возеше порано Импреза... И Лансерот беше добар тесна конкуренција на оваа ама оваа повекето повеке ја ценат. :) Не ми е јасно зошто трките со овие коли ги снема ми се чини воопшто не ни постојат како категорија сега последниве години се тркаат само со мала градска класа на коли. Фиеста, Поло, Фабиа... Со 1.6 мотори. Зошто врска неам дали зошто се по компактни па помалку клизаат. Врска неам. :unsure:
Кен Блок нели возеше од кратките Импрези? Тие не ми се свиѓаат уопште,ни па новиве после 2006-7.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Кен Блок нели возеше од кратките Импрези? Тие не ми се свиѓаат уопште,ни па новиве после 2006-7.
И кратка и долга има возено али кратка од овие поновиве многу кратко возеше зошто врска неам... Сега на Фиестава и ја вади душата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom