Premier League - Season 2020/2021

Кој ќе биде шампион во сезоната 2020/2021?


  • Вкупно гласачи
    166
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 февруари 2021
Мислења
398
Поени од реакции
1.043
Инаку, не ми дава душата а да не напишам неколку зборови околу засилувањата на Челзи, на кои масовно се свршуваше овде во темата. Хаверц е дефинитивно најлошото засилување на ниво на Европа оваа година, флоп над флоповите, а Зијеш машки се труди да го стигне. Вернер цело време е тука некаде, а всушност не е никаде. Чилвел одигра неколку натпревари добро на почетокот, за сега да биде очаен. Тиаго Силва беше донесен без пари, па не вреди да се коментира, иако повеќе е повреден од што игра. Менди сега за сега е ОК, ама реално Челзи можеше и требаше да донесе подобар голман од типот на Поуп на пример, или Мартинез.

Од најдобар, преодниот рок на Челзи се претвори во ноќна мора. Најдобри играчи на Челзи оваа сезона се староседелците кои одиграа одлична сезона под Лампард пред фамозните засилувања за паѓање на газ.

Eве, бидејќи @Донев се смее, нека објасни како е добар преодниот рок на Челзи и кој играч од засилувањата е погоден и игра добро.
 
Последно уредено:
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Постојат варијации помеѓу одредени периоди за било што. Лигата може да има подем овие 4 години, и после во следните две да има пад, Челзи и Манчестер да се во моментов ирелевантни, па во следните две да се релевантни, Ел класико пред 5 години беше најголемо дерби во Европа, сега не е, и тн. Да кажеш 21 век е премногу широк поим за било што, а не па за фудбал каде работите можат да се сменат за многу кратко време.

Јас убаво потенцирав од кој до кој период лигата била падната, од кој до кој период дербињата помеѓу Челзи и Манчестер Ј се ирелевантни, и од кој до кој период лигата се крена, сето тоа со аргументи.

Ти пак со извртување на муабети се обидуваш да поентираш, само што сега се реши да одиш чекор напред. Си го едитирал постот што сум ти го цитирал, за мојот одговор да изгуби на значење.
Имено, кога те цитирав имаше напишано само „ Буквално, се спротивно.“, па после тоа откако те цитирав си едитирал и си додал „И 21 век не се само годините на Јунајтед пост-Фергусон“. И сега ми велиш „јас убаво напишав во 21 век“. Еве и другите можат да видат во мојот претходен пост како ти изгледаше оригиналниот пост. Апсолутно патетично.

И тоа со моите „блебетања“ и слични такви обиди за омаловажувања кои се користат кога соговорникот нема доволни аргументи, па мора да се служи со такви неумешни обиди за навреди и омаловажување на својот соговорник само си ја потврдуваш твојата неумешност за аргументирана дискусија.

20210228_222331.jpg

Да. Едит, сечено, лепено, монтирано.

Значи буквално е ова мојот прв пост и ова е постот што си го цитирал.
Во првата реченица, во првата, стои: ,,Манчестер-Челзи е најголемиот натпревар во 21 век".

А тебе првата реченица во првиот цитат на овој пост ти е: ,,Манчестер и Челзи во последните години се такви и такви", а втората: ,,лигата беше лоша во тие и тие години".

Какви аргументи, какво неблебетање бараш? Ти од старт не знаеш каде удираш. Ти од самиот старт измислуваш дискусија, ти измислуваш противник за да ги изблебеташ твоите субјективни мисли за квалитетот на лигата.

Како што гледаш, се обидувам да разговарам. Не го отфрлив веднаш твоето. Да беше така, после првиот бесцелен цитат ќе ти се насмеев и немаше да ти обрнам внимание.

Бидејќи имам образложено претходно на таа тема, за да не бидам досаден и да не си наштетувам на своето ментално здравје, овојпат решив со елементи од твојата ,,теза" да ја побијам истата твоја ,,теза".

И не му треба на човек повеќе. На твоето ,,откако дојдоа Пеп и Клоп лигата е далеку поквалитетна, погледни во Европа", ти поставувам прашање ,,која Европа дечко, една титула на Ливерпул и едно полуфинале на Пеп и Сити?"


Или со издвојување на твојот значаен параметар ,,никогаш во лигата немало подобри тренери". Ова го тргам само настрана, да стои, да се насмее човек и можеби да го искористи некогаш во ,,Меридијан - Ѓорче Петров".

По сите параметри. :(

Кога ќе престанат паралелните дискусии, можеби ќе се одважи некој фан на Јунајтед, Арсенал, Ливерпул и ќе ти каже каков е квалитетот на Премиер Лига. Некој што гледа од недела во недела и не ги зема предвид имињата на тренерите кои фигурираат во лигата.

Аргументи, аргументи, аргументи имам, гледајте ме.
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.483
Поени од реакции
4.135
Инаку, не ми дава душата а да не напишам неколку зборови околу засилувањата на Челзи, на кои масовно се свршуваше овде во темата. Хаверц е дефинитивно најлошото засилување на ниво на Европа оваа година, флоп над флоповите, а Зијеш машки се труди да го стигне. Вернер цело време е тука некаде, а всушност не е никаде. Чилвел одигра неколку натпревари добро на почетокот, за сега да биде очаен. Тиаго Силва беше донесен без пари, па не вреди да се коментира, иако повеќе е повреден од што игра. Менди сега за сега е ОК, ама реално Челзи можеше и требаше да донесе подобар голман од типот на Поуп на пример, или Мартинез.

Од најдобар, преодниот рок на Челзи се претвори во ноќна мора. Најдобри играчи на Челзи оваа сезона се староседелците кои одиграа одлична сезона под Лампард пред фамозните засилувања за паѓање на газ.

Eве, бидејќи @Донев се смее, нека објасни како е добар преодниот рок на Челзи и кој играч од засилувањата е погоден и игра добро.
Инфо од прва рака - за да не делува како да се пуштени низ ВЦ шоља огромната сума пари ова лето, ќе им доделат утешна награда на Челзи на крајот од оваа сезона за ,,најмоќна клупа" во топ 5 лиги во Европа, тешка 400+ милиони.
Нема лабаво кај управата на Челзи, му нема равен во влечење генијални потези. Кога ќе стегнат уште 300 милиони ова лето, плус ги враќаат Бакајоко и Дринквотер од позајмици да ја појачаат екипата на скапоцени шлукачи на клупа, спремни ќе се да добијат една утакмица против Јунајтед, Сити или Ливерпул.
 
Последно уредено:
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
Прегледај го приврзокот 286158

Да. Едит, сечено, лепено, монтирано.

Значи буквално е ова мојот прв пост и ова е постот што си го цитирал.
Во првата реченица, во првата, стои: ,,Манчестер-Челзи е најголемиот натпревар во 21 век".

Манчестер и Челзи е најголемиот англиски натпревар во 21 век. Дуелите помеѓу овие две екипи беа спектакл. Прскаше на сите страни. Токму преку последните дуели, не ви треба друго да земате предвид, на Јунајтед и Челзи, може да се огледа (не)квалитетот на лигата во изминатите четири сезони.
А тебе првата реченица во првиот цитат на овој пост ти е: ,,Манчестер и Челзи во последните години се такви и такви", а втората: ,,лигата беше лоша во тие и тие години".

Какви аргументи, какво неблебетање бараш? Ти од старт не знаеш каде удираш. Ти од самиот старт измислуваш дискусија, ти измислуваш противник за да ги изблебеташ твоите субјективни мисли за квалитетот на лигата.

Како што гледаш, се обидувам да разговарам. Не го отфрлив веднаш твоето. Да беше така, после првиот бесцелен цитат ќе ти се насмеев и немаше да ти обрнам внимание.

Бидејќи имам образложено претходно на таа тема, за да не бидам досаден и да не си наштетувам на своето ментално здравје, овојпат решив со елементи од твојата ,,теза" да ја побијам истата твоја ,,теза".

И не му треба на човек повеќе. На твоето ,,откако дојдоа Пеп и Клоп лигата е далеку поквалитетна, погледни во Европа", ти поставувам прашање ,,која Европа дечко, една титула на Ливерпул и едно полуфинале на Пеп и Сити?"


Или со издвојување на твојот значаен параметар ,,никогаш во лигата немало подобри тренери".Ова го тргам само настрана, да стои, да се насмее човек и можеби да го искористи некогаш во ,,Меридијан - Ѓорче Петров".

По сите параметри. :(

Кога ќе престанат паралелните дискусии, можеби ќе се одважи некој фан на Јунајтед, Арсенал, Ливерпул и ќе ти каже каков е квалитетот на Премиер Лига. Некој што гледа од недела во недела и не ги зема предвид имињата на тренерите кои фигурираат во лигата.

Аргументи, аргументи, аргументи имам, гледајте ме.
Значи ти си напишал дека на Ман Ј и Челзи сме требале да земеме предвид колку лигата била падната во последните четири сезони и ништо друго. Си го избришал болдираниот дел :pos:. Значи си напишал дека дербито е паднато и дојде до заклучок дека лигата е падната во последните четири сезони поради тоа. На тоа јас ти одговорив дека Јунајтед и Челзи и нивното ривалство не се релеватни во последните четири сезони, и дека не може да се оцени дали лигата е во пад по нивното дерби кога двата клуба се ирелеватни во последните 4 сезони. Временската рамка „последни четири сезони“ ја стави ти, не јас.
Па после тоа јас изкажав мислење дека лигата е во подем последниве четири сезони за разлика од периодот кога шампиони на лигата беа Лестер, Челзи, Сити на Пелегрини (да, ова јас го додадов, ама чисто колку да направам споредба). Значи од старт било прилично јасно на што алудирам.

Ајде сега втор болд. Да, со доаѓањето на Пеп и Клоп квалитетот на лигата е во подем, прво затоа што тие направија големи промени во нивните клубови. Кога дојде Клоп, Ливерпул не личеше на ништо, но со паметно работење успеа да направи позитивни промени во клубот и да му донесе титула во ЛШ и титула во ПЛ после 30 години. Пеп кога дојде во Сити, екипата изгледаше како банда разгалени богаташи, банда без команда. После една година адаптација и приспособување Пеп од Сити направи машина која меле пред себе. Како одговор на ова Јунајтед го ангажираше Мурињо со негов проект. Да не навлегувам подедатално, но лигата се раздвижи. Во моментов во лигата варираат доста квалитетни тренери, а тимовите се доста поквалитетни. Манчестер Ј почнува да се крева пак, Тотенхем со Мурињо е тука, Евертон со Анчелоти, Лестер со Роџерс, Челзи со Тухел, сите овие покажуваат амбиција за повеќе. Едино Арсенал има пад.

Ајде сега за Европа. Ливерпул играше две финалиња ЛШ, освои едно. Тотенхем играше финале ЛШ (каков глич во Матриксот), Манчестер освои ЛЕ со Мурињо, Челзи освои ЛЕ, Арсенал играше финале ЛЕ. Челзи и Ливерпул играа во Супер купот, Сити се секогаш меѓу главните фаворити за освојување, ќе видиме и сезонава дали ќе чоукнат. Влијанието на англиските клубови се врати во Европа, откако претходно приматот го имаше Примера со Реал, Барса, па и Атлетико кој играше две финалиња во ЛШ.

Такво нешто „никогаш во лигата немало подобри тренери“ е лага, јас не сум напишал такво нешто. Јас напишав дека најдобрите тренери во последните 20 години (оние што се активни како Пеп, Мурињо, Клоп, Анчелоти) се во ПЛ, дека во моментов тренерскиот крем е во Англија, а не дека немало подобри тренери во ПЛ.

Грото од најквалитетните тренери се во ПЛ, грото од најдобрите фудбалери (посебно со падот на Барса и Реал, како и падот на Меси и Роналдо) се во ПЛ, клубовите се најбогати и најстабилни. Успесите во Европа се во пораст и тн. Значи да, по сите параметри.

Какви се тоа „паралелни дискусии“, демек само вие што навивате за ПЛ тимови имате привилегии да пишувате тука, или само вие имате разбирање од лигата. Од каде знаеш колку јас ја пратам ПЛ, тоа што не пишувам често на темава не значи дека не ја пратам лигата или дека не ја разбирам.

Аргументи немаш, имаш спинови. Има разлика. ;)

Мислам дека во постов опфатив се што можев да кажам и мислам дека барем сега сум прилично јасен. :)

Au revoir!
 
Последно уредено:
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
...а можеше само да кликнеш ,,одјави се".

Не, не, апсолутно. Опфати, сега работите ептен се избистрија. Особено со ,Au revoir" сфатив колку е часот и сфатив дека налетав на ,,тврдо". Но и ова намиг емоџи исто така не се заебава. Инстантно ја воочив разликата. ;)

Аргументи има. Малку познати факти. Доколку репетитивно кажуваш дека имаш аргументи, може да се случи навистина и да ги имаш.
И доколку репетитивно кажуваш за соговорникот дека ,,нема аргументи", може да се случи тој навистина и да ги нема.


Три часа го немаше за да се врати и да напише онака, баш ништо.

Ајде во ред, нека. Ама па ништо и не разбира. Паралелната дискусија се однесува на тоа што во исто време кога ти дојде наоружан со ,,аргументите" ( :pos: ), овде се дискутираше и за Солскјер, пеналот, дербито, засилувањата на Челзи, Ливерпул и повредените играчи. А не се однесуваше на тоа дали некој има ексклузивно право на пишување на темава.

Само и јас сум за ќотек, не...
 
Последно уредено:

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.556
Поени од реакции
52.348


Ајде бекпедлинг :icon_lol:


А не знам зошто сите лошо ги сфатија зборовите на судијата. Убаво кажал, ако донесе таква срамна одлука нормално дека повторно ќе се збореше колку се неспособни. Он секако и првично не го досуди. Од ВАР му беше кажано да прегледа (судија од Манчестер бтв), и не ја смени одлуката ни после тоа. Конечно некој со малце памет.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Вие што сте претплатници на А1 каде гледате Премиер лига, од кога ги скинаа Спорт Клуб?
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260


Ајде бекпедлинг :icon_lol:


А не знам зошто сите лошо ги сфатија зборовите на судијата. Убаво кажал, ако донесе таква срамна одлука нормално дека повторно ќе се збореше колку се неспособни. Он секако и првично не го досуди. Од ВАР му беше кажано да прегледа (судија од Манчестер бтв), и не ја смени одлуката ни после тоа. Конечно некој со малце памет.
Не ги сфатија сите лошо, да бидеме реални. Одреден дел од фан-базата. И Солскјер. Тотално непотребно му беше она. Лампард, создаден наратив против Јунајтед, па слушнал Шо нешто, па не слушнал како што треба, па веб-сајтот.

Повторно ќе речам, Мурињо или еве Клоп да изјавеа вакво нешто, имаше на глава да им стоиме со денови.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670


Голот му е против Тотенхем од пенал
На сите тие утакмици (ако ја тргнеме на Тотенхем на страна) максимум имаше по 3-4 шанси вкупно од двете екипи креирани. Пет утакмици завршија 0-0, Јунајтед загуби од Арсенал после пенал. Значи никој ниту постигнал гол, ниту направил асистенција. Не знам што не е јасно. :)
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Очаен играч. Лесно ви е вас со Џака и Елнени да се заебавате со играчи од средниот ред на другите екипи.
хех, кога не знаеш како удри по Џака и Елнени :)

Никој не спомна дека е очаен, супер играч е.

Ама сега за сега не игра како што треба на дербињата.
Не лаже статистикава сезонава, очаен е против "Big Six", на што се должи тоа треба да си процените сами, дали тактика на Оле, дали го затвараат како што треба итн итн
Автоматски споено мислење:

Значи никој ниту постигнал гол, ниту направил асистенција. Не знам што не е јасно. :)
Да де, нели Бруно треба да ја направи разликата со постигнат гол или асистенција или да креира шанси, како што го прави тоа против малите екипи?

Зашто се меша одбраната и колку голови примил Јунајтед со ова?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom