Post rock/post punk

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Kwoon во Солун

квон.JPG



 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
167
Поени од реакции
135
Може ќе ме мразите, ама само мене Могваи не ми се нешто посебно од бенд?

Ги имам слушано, ама ако споредуваме со други гитарски ориентирани пост рокери, можам двапати на двете раце да избројам поарни од нив. :D
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Може ќе ме мразите, ама само мене Могваи не ми се нешто посебно од бенд?

Ги имам слушано, ама ако споредуваме со други гитарски ориентирани пост рокери, можам двапати на двете раце да избројам поарни од нив. :D
Mogwai се посмирен пост рок, со големо влијание врз другите. Нешто налик на Explosions, за двете ти треба преслушување посалам за да те примат, воедно треба некогаш да имаш потреба од флегматско лежење и слушање онака, нешто да си чкрипи во позадина смирено :)
Јас слично чувство добивам со Sigur, им дадов повеќе пати прилика, слушани се претерано низ светот, но само онака, арен бенд и ништо повеќе заклучив (спрема моја потреба за таква музика) :)
Вкусови, темперамент, момент, потреба, желба за некаков филм да си направиш, сето тоа е сплет на околности во кои си го примил и слушнал бендот, сметам дека првиот впечаток е најбитен.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Може ќе ме мразите, ама само мене Могваи не ми се нешто посебно од бенд?

Ги имам слушано, ама ако споредуваме со други гитарски ориентирани пост рокери, можам двапати на двете раце да избројам поарни од нив. :D
После GYBE! за мене се најдобриот пост рок бенд кој досега постоел и дефинитивно најдобриот бенд кој сум го гледал во живо.
Најверојатно ти повеќе кокетираш со амбиент од тоа што можем да го видам ако не ти лежат Mogwai како бенд.
Ти се допаѓаат GYBE!, Tortoise, Slint како бендови?
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
167
Поени од реакции
135
После GYBE! за мене се најдобриот пост рок бенд кој досега постоел и дефинитивно најдобриот бенд кој сум го гледал во живо.
Најверојатно ти повеќе кокетираш со амбиент од тоа што можем да го видам ако не ти лежат Mogwai како бенд.
Ти се допаѓаат GYBE!, Tortoise, Slint како бендови?
Оооо да! :)

Па да, ваљда повеќе сум по амбиент, џез, електроника пост рок, отколку со вака гитари.

МОНО и Јинди Халдар ми се најјакото од пост рок. И Сигур Рос ваљда. :D
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Mogwai се посмирен пост рок, со големо влијание врз другите. Нешто налик на Explosions, за двете ти треба преслушување посалам за да те примат, воедно треба некогаш да имаш потреба од флегматско лежење и слушање онака, нешто да си чкрипи во позадина смирено :)
Јас слично чувство добивам со Sigur, им дадов повеќе пати прилика, слушани се претерано низ светот, но само онака, арен бенд и ништо повеќе заклучив (спрема моја потреба за таква музика) :)
Вкусови, темперамент, момент, потреба, желба за некаков филм да си направиш, сето тоа е сплет на околности во кои си го примил и слушнал бендот, сметам дека првиот впечаток е најбитен.
Уф Mogwai воопшто не се некој мек пост рок освен Take me somewhere nice, 2Rights Make 1 Wrong, и Cody скоро сите останати песни се со јаки дисторзии и далеку се од песните на Sigur Ros кои се онака релаксирачки со амбиент елементи.
Дефинитивно Mogwai се бенд кој мораш да го слушаш стрпливо од причина што музиката е прекомплицирана за да ти легне од прва.

Ова за мене воопшто не е меко.

 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Уф Mogwai воопшто не се некој мек пост рок освен Take me somewhere nice, 2Rights Make 1 Wrong, и Cody скоро сите останати песни се со јаки дисторзии и далеку се од песните на Sigur Ros кои се онака релаксирачки со амбиент елементи.
Дефинитивно Mogwai се бенд кој мораш да го слушаш стрпливо од причина што музиката е прекомплицирана за да ти легне од прва.

Ова за мене воопшто не е меко.

Мислев на овој пост рок и пост метал мешаните бендови, што е со потешка дисторзија, спрема таа на Mogwai, Mogwai се филмски повеќе за мене, имам таков впечаток спрема други бендови од пост рок сцената кои мешаат разни елементи и вокали кои поднапнуваат на моменти, наспроти оние на гореспоменатите.

п.с Ова во последно го цепкам
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Ќе издвојам сега нешто од модернава пост панк сцена, бидејќи темава е и за пост панк.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
А

Антоние

Гостин
Случајно го најдов овој семпл од кампања за превенција од дрога.

--- надополнето: 12 август 2012 во 02:58 ---
ПС:

 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
What are they gonna say when he dies? They gonna say he was a kind man? He was a wise man? He had plans? He has wisdom? BULLSHIT, MAN!
Опасни Швеѓани. Воедно песнава ми е една од поемотивните пост рок песни воопшто, особено почетокот, текстов кој го копирам не чека голем дел од нас.............допрва
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Не знам кај да ги сместам The Minutemen, посебно овој албум...Ме потсети на него еден пријател денеска.
Лудница, се има во него..како Trout Mask Replica во некое панк издание.

 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Бендов денеска си го сметнав и сум позитивно изненаден. Албумот е супер добар, вреди да се преслуша, ако веќе не се...... :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Бендов денеска си го сметнав и сум позитивно изненаден. Албумот е супер добар, вреди да се преслуша, ако веќе не се...... :)
Dead Flag Blues :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom