PlayStation 4

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Ѕирнете ја темава на reddit.. има листа од стримови и liveblogs, плус цело време ќе има коментари и објави во темата и во воведното мислење.

Уствари, еве ги линковите:

ОК, импресиониран сум од хардверот. Уште е рано да се зборува за графика и "wow" игри, ама има сирова моќ: 8-јадрен x86 процесор, кој и да е графички чип кој беше спомнат во гласините од претходните 1-2 недели и 8 GB RAM (GDDR5 = >170 GB/s). Колку за споредба, PS3 има 512 MB (0.5 GB) RAM, меморија која е поспора и поделена на два дела по 256 MB, и е главната причина за повеќето проблеми со игри и додатоци.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Еве го главниот на Gaikai, така да ова е веројатно потврда на гласината за стримување на стари игри.

edit: потврда, ама не за сега, туку за во иднина ("некој ден").
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
PS4 + PS Vita = Wii U, барем оној системот за играње на мобилниот уред додека се користи конзолата.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Омг, контролерон секоја чест ауу ..царски.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Ново (gameplay?) видео од Watch Dogs.. супер.

Иии.. Diablo 3 за PS3 и PS4.

Bungie се враќаат на PlayStation после 10 години со Destiny, играта која беше најавена пред неколку денови.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Тоа е убаво НО пс4 + вита 700$ :pos:
Ќе и` скратат на Vita $50-100 од цената, плус не е неопходен дел од опремата за играње игри на PS4, туку бонус :)

Како и да е, ова беше интересен прв (и краток) поглед на новата PlayStation конзола. Сигурно ќе има многу повеќе игри и информации во месеците до (и заклучно со) E3 и од Sony, и од Microsoft. Мене како PC играч ме радува хардверот на новиве конзоли, посебно префрлањето/враќањето на x86 процесори, со што се намалува трошокот (финансиски и временски) за создавање верзии на игри за различните платформи. И, нормално, студијата нема да бидат ограничени на развивање игри за хардвер од 2005та година.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Безвеза, го покажаа само контролерот, конзолата не. Ноември месец некаде....
 
Член од
7 април 2012
Мислења
1.130
Поени од реакции
1.510
Тоа демото на Watch Dogs изгледаше феноменално! :D
Само, не слушнав...и таа ли ќе биде ексклузивно на PS4? Или останува на повеќе платформи, како што најавија на Е3?

Очекував најава на Uncharted 4, aма изгледа Naughty Dog ќе почека до Е3. Или ќе одмараат уште една година. :P

Најмногу од се ме изненади тоа што Destiny ќе оди на PS4. Да ја имаме таа среќа да ја донесат на РС! :D
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.234
Поени од реакции
41.545
Za evropski pazar spored najavite na pocetok na 2014 ke e dostapno, ali onie koi teraat piratski izdanija pretpostavuvam ke se iznacekaat podolgo za da mozat da ja teraat konsolava. :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
А да си ги почекаме ние Crytek да им покажат што е next gen графика.... :pos:
--- надополнето: 21 февруари 2013 во 03:07 ---
Кажаа нешто дали ќе подржвит 4к резолуција?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom