PHP vs Microsoft ASP.NET

Што е подобро?

  • PHP

    Гласови: 25 49,0%
  • ASP.NET

    Гласови: 26 51,0%

  • Вкупно гласачи
    51
Статус
Затворена за нови мислења.

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Dobar kod e e pisuvanjeto vo Blokovi, strikno OO kod... PHP e posloboden vo toj pogled zatoa sto mozes da pisuvas pisuvas stavas ?> pisuvas HTML i posle si produzuvas so PHP <?.... TOA E LOSH KOD, vo smisla losh nacin na pisuvanje...
Што му фали на кодот вметнат во хтмл?
Креираш инстанца на класа и ги повикуваш соодветните методи 3,4 линии код.
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
Што му фали на кодот вметнат во хтмл?
Креираш инстанца на класа и ги повикуваш соодветните методи 3,4 линии код.
A zs da ne napravis eden Class koj ke go koristis kako html interpretator.... primer
da si napises vaka
$Div = new Control('div');
$Div->Style['width'] = '0px';
$Div->Content ='sdfsdfsdfsdfs';
$this->Controls->Add($Div);

(nemam namera da objasnuvam po kodot za realizacija...)

vaka poarno e? i pocisto e??
ama mora da si napravis edno classce so ke ti vrsi ovaa rabota ;)
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
A zs da ne napravis eden Class koj ke go koristis kako html interpretator.... primer
da si napises vaka
$Div = new Control('div');
$Div->Style['width'] = '0px';
$Div->Content ='sdfsdfsdfsdfs';
$this->Controls->Add($Div);

(nemam namera da objasnuvam po kodot za realizacija...)

vaka poarno e? i pocisto e??
ama mora da si napravis edno classce so ke ti vrsi ovaa rabota ;)
Што ти е финтата?
Вежбаш сарказам?
PHP е доста побрз од .NET а и башка бесплатен е.
Microsoft дава грдна пара на реклами па затоа во моментов побарани се .NET програмерите.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Што ти е финтата?
Вежбаш сарказам?
PHP е доста побрз од .NET а и башка бесплатен е.
Microsoft дава грдна пара на реклами па затоа во моментов побарани се .NET програмерите.
Кај го прочита ова? Нема апсолутно никаква врска и не е точно, дај не шитете дезинформации.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Кај го прочита ова? Нема апсолутно никаква врска и не е точно, дај не шитете дезинформации.
Декс не се лути одма.
Мерењата ги имам правено со Visual Studio 2003, php беше побрз најмалце 2,3 пати.
Океј можда сум грешка вероватно не сум направил доволен број на мерења.
Најубаво инсталирај php па спореди ги.
Истава ова инфомација пред да ги направам мерењава ја сретнав на asp.net форумот.
Кога му се пуштиа форумџиите на дечкото што го постираше топикот уште малце фалеше да му ја најдат IP адресата и да му пратат платен убиец.
Проблемот е што програмериве го бранат својот омилен програмски јазик или платформа со религиозна фанатичност спремни до одат екстремности(бараат цитати,текстови etc ) само да докажат дека се во право.
Најдобро е сам да ги извршиш мерењата за да не остане на рекла казала.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Декс не се лути одма.
Мерењата ги имам правено со Visual Studio 2003, php беше побрз најмалце 2,3 пати.
Океј можда сум грешка вероватно не сум направил доволен број на мерења.
Најубаво инсталирај php па спореди ги.
Истава ова инфомација пред да ги направам мерењава ја сретнав на asp.net форумот.
Кога му се пуштиа форумџиите на дечкото што го постираше топикот уште малце фалеше да му ја најдат IP адресата и да му пратат платен убиец.
Проблемот е што програмериве го бранат својот омилен програмски јазик или платформа со религиозна фанатичност спремни до одат екстремности(бараат цитати,текстови etc ) само да докажат дека се во право.
Најдобро е сам да ги извршиш мерењата за да не остане на рекла казала.
Сум правел мерења, работам веќе 2 години ASP.NET.
На форуми што сум сретнал вака ги класифицираат PHP и ASP.NET
PHP - многу брз (faster)
ASP.NET - нај брз (the fastest)
ASP.NET има неверојатен кешинг, бавен е само при прво подигање на апликацијата нели е прекомапјлиран.
Многу е тешко да се измерат, но сепак асп-то се смета како еден од најбрзите
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Декс не се лути одма.
Мерењата ги имам правено со Visual Studio 2003, php беше побрз најмалце 2,3 пати.
Океј можда сум грешка вероватно не сум направил доволен број на мерења.
Најубаво инсталирај php па спореди ги.
Истава ова инфомација пред да ги направам мерењава ја сретнав на asp.net форумот.
Кога му се пуштиа форумџиите на дечкото што го постираше топикот уште малце фалеше да му ја најдат IP адресата и да му пратат платен убиец.
Проблемот е што програмериве го бранат својот омилен програмски јазик или платформа со религиозна фанатичност спремни до одат екстремности(бараат цитати,текстови etc ) само да докажат дека се во право.
Најдобро е сам да ги извршиш мерењата за да не остане на рекла казала.
Visual Studio 2003 беше и остана во историја како нај крепи околина и крепи почетна .нет архитектура.
И за брзина дајте не му се фаќате жити бога, не правите world-wide апликации. Имате едно машинче, на него и апликациски сервер, и апликација и база и се и сте му се фатиле на господ за мадињата.
Реално гледано, голема разлика во брзина за нашиов терк на веб апликации не може да се осети. Кој како е побрз, не се правам многу паметен, немам тестирано, но сепак навивам за ASP поради кешираниот компајлиран код. Барем процесорски гледано.

Vaka VB spored mene e umrena rabota, niti se zamaram so VB... pozadinski kod imav predviv C#..... i taka da glavno praev sporedba C# i OO PHP, koi se nedostatocite... a FAKT e deka C# e MNOGU PODOBAR OBJ.O JAZIK.... i ako ne si zabelezal gi potencirav slabostite na PHP....
Демагогии пукате на кило.
VB.NET и VC#.NET ти се како два јазици со иста количина на зборови или ајде барем изрази ама само различно прикажани. Основната идеа позади .нет е language independence, односно една апликација може да се имплементира со .NET фрејмот со бирање на еден од повеќето јазици (VC++.NET, VC#.NET, VB.NET, VJ#.NET). Можностите треба грубо да им бидат исти.
Ако зборуваме вон .NET фрејм, тогаш има видна разлика.

Башка, ќе ми текне. Се правиме паметни со прочитани скриптички и програмерчиња се пичиме на ASP и php. Еден Java web developer да ни дојде, ќе не реши сите.
Затоа, препорачувам темата да продолжи без безвезални постови пошо им ги мериме без добри аргументи. А добиваме ништо.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
25
Поени од реакции
6
Ги знам резултатите, не ми беше тоа целта, јас не го мразам Microsoft или неговите технологии, но како корисник секогаш ми е битно да има конкуренција.

Во сиве овие 20 и некоја година што се занимавам со PC, сите фирми кои ги познавам IBM, Sun, Apple, Borland на еден или на друг начин се испозанесоа кога немаа конкуренција на пазарот.

Типичен пример е и мојата омилена компанија Borland, Tubo Pascal користам уште од времето на PC 8086, и се сеќавам дека кога имаше практично монопол во програмските пакети, му текна на Borland дека можи уште пари да вади, и воведе лиценца и за тоа што го правиш како програмер т.е. реши да наплаќа за секоја продадена програма од твоја страна, што си ја направил со нивни развоен програм.
Тоа е исто како да му продадеш на некого чекан и да му земаш пари за секоја сработена работа со тој чекан.

Со оглед дека Microsoft овие месеци турбо работи, а ваков сум го видел само неколку пати досега, сигурно има сериозна причина зошто го прави сето ова (Google) и во главно на крајот со BRUTE FORCE ќе воведе монопол на пазарот. А после пак ќе почнат да му се вртат во глава идеите дека малце пари вадат и дека ќе треба да се плаќа за нивните софтверски пакети секоја година како што сакаа да воведат пред неколку години.

И немој да ми велите дека не е битно овде во МК дали имаш лиценца или не, затоа што иди време кога за секоја програма што ја продаваш ќе треба да приложиш лиценца со пакетот што си ја сработил.
Google нема шанси со Microsoft . Google во моментов се заглави со Android , неуспеа да го протурка Chrome а углавно нема никакви нови иновации .За разлика од него Microsoft спрема еден куп нови работи и не е комцентриран на борба со Google .Пошто работам Visual Studio и ASP можам да кажама дека PHP моментално е подобар од ASP затоа што ASP е во фаза на развој . За пет години ако ASP продолжи со интеграцијата со .НЕТ програмските јазици и подршката за преносни уреди , PHP тешко ке го стигне .
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
Демагогии пукате на кило.
VB.NET и VC#.NET ти се како два јазици со иста количина на зборови или ајде барем изрази ама само различно прикажани. Основната идеа позади .нет е language independence, односно една апликација може да се имплементира со .NET фрејмот со бирање на еден од повеќето јазици (VC++.NET, VC#.NET, VB.NET, VJ#.NET). Можностите треба грубо да им бидат исти.
Ако зборуваме вон .NET фрејм, тогаш има видна разлика.

Башка, ќе ми текне. Се правиме паметни со прочитани скриптички и програмерчиња се пичиме на ASP и php. Еден Java web developer да ни дојде, ќе не реши сите.
Затоа, препорачувам темата да продолжи без безвезални постови пошо им ги мериме без добри аргументи. А добиваме ништо.
Aaaaaa ame iznervira veke.... Coece nie tepame demagogii .... a zamisli ti mi objasnuvas za .NET i language independance....
I u tema za ASP i PHP mi pisuvas za Java.... sega treba i Javata da ti ja analiziram....
Vaka, procitaj gi ubavo moite postovi i ke vidis deka sum napravil sporedba pomegu ASP i PHP,potkrepeno so licno iskustvo.... toa e i temata, a ne chatalenje.... i koga ke imas da kazes nesto so fakti ke te molam prikazi gi, a ne rekli kazali... i da mi objasnuvas za VS i .NET...
I koga ke izlezes od studentskite klupi, i ke se soocis so realnite problemi, i koga ke go zagrees stolceto , programirajki 10h na den i citas svasta ,za da napravis konkurenten produkt.... togas napisi dva tri zbora, sto drzat voda...
I tolku od mene na ovaa tema, poise neam namera da se zamaram... oti gledam deka ima mnogu prvrzanici kon eden jazik i mnogu custva se vrzuvaat kon nego.... a malku ima fakti ....
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
37
Поени од реакции
1
Еден Java web developer да ни дојде, ќе не реши сите.
Затоа, препорачувам темата да продолжи без безвезални постови пошо им ги мериме без добри аргументи. А добиваме ништо.
Бегаме од него .... :nesvest:

Чук чук јава... Немој барем за веб девелоп ова да го слушам.

Време => Пари. (НЕШТО ОСНОВНО)

Веб страната се вчитува многу побавно и кодот е многу потежок за одржавање (многу важно нешто).

Недај господе да треба да праиш enterprise апликација. Не сакам ни да помислам.

Ако за .нет ми требаат 2000 линии код за Јава ќе ми требаат 14 000.

Ај да не забегавам со темава, ова е веќе сосем шеста дискусија.

@Orion2

Како може PHP да е побрз од .net кога нема compiled code (кој ја зголемува брзината на страната (прекомпајлирањето е побрзо)), туку користи 3th party акцелератори за да се зголемат перформансите, кои ги нема на сите хостинг сервери.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Почнаа мерења. Клише. Една дискусија не може да помине без тоа. Само некој да буцне.

Сите партал прават, сите знаат, а дискусија јок.

Клуч.
:locked:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom