Paypal vo Makedonija

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Cyb3rr005, 20 јануари 2017.

 1. Cyb3rr005

  Cyb3rr005

  Член од:
  12 ноември 2014
  Мислења:
  49
  Допаѓања:
  4

  Знам што е пејпал, ама не го знам 100% законот. И веќе имам испрограмирано програми, + сега правам сајт веќе готов ама на српски јазик, а на следниот апдејт ќе има подршка за македонски, и англиски јазик.

  На Српски е бидејќи има повеќе посетители од Србија одколку од Македонија.

  И не прашав дали може да се примаат пари, него веќе дали е дозволено да се користи пејпал, законски. Да не дојдам во судир со законот, пошто тие од банката сешто изнакажаа во врска со законот. хаха


  @kurtoazija Знам дека е подржан пејпал за веб хостинзи, затоа се информирам за законот во Македонија.
  --- Споено дупло мислење, 20 јануари 2017 ---

  Знам што е пејпал, темава е поврзана за законот, а не дали можам да примам пари или праќам.

  И веќе имам изработено програми, + имам еден проект сајт завршен, на Српски јазик е ама наследниот апдејт ќе има опции да избереш јазик Англиски, Српски или Македонски.
   
 2. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  8.019
  Допаѓања:
  6.957
  Користењето на PayPal е законски дозволено во Македонија, исто како и во сите држави низ светот во кои PayPal ги нуди своите услуги.

  Потребна ти е Visa дебитна картичка - како Visa Classic Debit во Охридска Банка, или Visa Electron дебитна картичка - како Visa Electron во НЛБ Банка, или MasterCard дебитна картичка - како MasterCard Gold дебитна картичка во Охридска Банка или како MasterCard Debit Contactless во НЛБ Банка, или било која друга дебитна картичка од било која банка која може да се користи за плаќање преку Интернет, односно која доаѓа со CVV2 или CVC код од задната страна до полето за своерачен потпис на картичката. Во оваа група на картички не спаѓаат Maestro дебитните картички кои доаѓаат со CVV2 или CVC код, бидејќи малкумина се веб сајтовите и Интернет сервисите кои дозволуваат плаќање преку Maestro дебитна картичка.

  Секако, Visa и MasterCard кредитните картички исто така доаѓаат со CVV2 код и исто така можат да се користат за плаќање преку Интернет, исто како и на PayPal и на било кои други Интернет сервиси за трансфер на финансиски средства преку Интернет.

  Откако ќе регистрираш корисничка сметка - што не е исто што и банкарска, односно трансакциска сметка - на некој Интернет сервис, како Skrill, односно поранешен Moneybookers на пример - кој патем дозволува и праќање и примање на финансиски средства во и надвор од Македонија, потоа ја додаваш дебитната Visa/Visa Electron/MasterCard картичка или кредитната Visa/MasterCard картичка на твојата корисничка сметка на Интернет сервисот на кој си регистриран, и можеш да праќаш пари, а ако конкретниот Интернет сервис дозволува, можеш и да примаш пари.

  Во случајот со македонскиот PayPal - регистрираш корисничка сметка, потоа ја додаваш твојата дебитна Visa/Visa Electron/MasterCard картичка или твојата кредитна Visa/MasterCard картичка, по што PayPal ќе одземе сума помеѓу 3 и 5 американски долари во денарска противвредност кои ќе ги стави на твојата корисничка сметка за да направи тест трансакција, а кои ќе можеш да ги потрошиш откако ќе ја верификуваш картичката. За да ја верификуваш картичката, мораш да го внесеш безбедносниот код на трансакцијата, кој ќе треба да го побараш од банката која ти ја издала картичката - или преку проверување на состојбата на сметката преку Интернет доколку банката нуди таква опција, или преку одење во локалната експозитура на банката за да ти отпечатат извештај за трансакциите направени во последните недела дена или во последните месец дена. Во опис на трансакцијата го пишува безбедносниот код кој ќе треба да го внесеш за да ја верификуваш картичката на твојата PayPal корисничка сметка, по што ќе можеш да праќаш пари, односно да плаќаш и да купуваш преку македонскиот PayPal, законски дозволено во Македонија и во сите држави низ светот во кои PayPal ги нуди своите услуги.
   
  Последно уредено: 20 јануари 2017
  snatch, The-spiki, DonExo и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Cyb3rr005

  Cyb3rr005

  Член од:
  12 ноември 2014
  Мислења:
  49
  Допаѓања:
  4
  Ти благодарам, ова ми требаше. Оти овој тотално ме збуни во врска со законот.

  Барем да кажеше нешто трето, немаше да му верувам ни 1%.

  хаха
  --- Споено дупло мислење, 20 јануари 2017 ---
  Ти благодарам, ова ми требаше. Оти овој тотално ме збуни во врска со законот.

  Барем да кажеше нешто трето, немаше да му верувам ни 1%.

  хаха
   
  Последно уредено: 20 јануари 2017
 4. kurtoazija

  kurtoazija

  Член од:
  29 септември 2016
  Мислења:
  464
  Допаѓања:
  281
  не си играј со законот да не завршиш во затвор
  батали и пејпал и картички не ти требаат такви проблеми
   
 5. Cyb3rr005

  Cyb3rr005

  Член од:
  12 ноември 2014
  Мислења:
  49
  Допаѓања:
  4
  Даваат ли можност за бирање во кој затвор сакаш да одиш?
   
  На staycalm и dragonsky им се допаѓа ова.
 6. deli

  deli Гостин

  Kakvo e iskustvoto so drugite drzavi koi imale na pocetokot opcija samo isprakanje pari preku paypal?
  Kolku vreme/godini cekale da im se ovozmozi i opcija primanje pari preku paypal?
   
 7. blagojkk

  blagojkk

  Член од:
  5 март 2014
  Мислења:
  140
  Допаѓања:
  40
  немале, и ние немавме едно време, ама бидејки сме многу паметни и кога крадеме не само што не крадеме колку што ни е потребно туку крадеме и за да нанесеме максимална штета сега еве имаме. :)
   
  На пунтер му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.169
  Допаѓања:
  2.263
  Во србија после две години се воведе мислам. Прво имаа само да плаќаат после 2 години и да примаат пари.
   
 9. kurtoazija

  kurtoazija

  Член од:
  29 септември 2016
  Мислења:
  464
  Допаѓања:
  281
  србија чекаше две години ама кај нас мислам веќе поминаа две години
  којзнае и дали воопшто ќе овозможат примање пари за МК
  многу сме расипани одма ќе фатиме со измами и ќе ја блокираат МК скроз
   
 10. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.169
  Допаѓања:
  2.263
  Во Србија требаше после една година, па одложија за две. А за тоа дали сме расипани или не, чим во бугарија функционира немаме гајле, не е до тоа.
   
 11. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  959
  Допаѓања:
  718
  Имам ПејПел, имам нарачувано од Ибеј и сл. страни преку ПејПел и досега немало никаков проблем, (освен нели со овие торковците од царина). Нема ништо противзаконски, како прво како што напишаа погоре тоа не е никаква банкарска сметка, едноставно твојата банкарска сметка ја поврзуваш со ПејПел, е сега ако ти стигнат пари пратени преку ПејПел, ТИЕ ќе те прашуваат од каде ти се, кој ти ги пратил, што продаваш и сл. а и колку што знам ќе ти ја замрзнат сметката. За плаќање нема никаков проблем, а исто и за Refund (да ти ВРАТАТ пари) имам добиено Refund и се плашев да не ќе се случи нешто, но немаше никаков проблем. Прв пат слушам за одење во затвор и такви срања.
   
 12. Cyb3rr005

  Cyb3rr005

  Член од:
  12 ноември 2014
  Мислења:
  49
  Допаѓања:
  4
  Ako primam pari, ke treba godisna danocna prijava da pravam. Inaku ke imam problem so zakonot :D

  Za toa veke sum informiran
   
 13. Јаневски

  Јаневски

  Член од:
  1 јануари 2010
  Мислења:
  1.598
  Допаѓања:
  907
  Paypal?
  Сургун, гемиџиски ортоми!
   
 14. mambo2

  mambo2

  Член од:
  7 јануари 2015
  Мислења:
  452
  Допаѓања:
  144
  paypal mozes da otvoris kolku se secavam, ama samo za placanja od tvoja smetka kon nadvor, a ne i obratno znaci ne moze priliv da imas. inaku zakonot od mk zabranuva makedonec da raboti so stranska smetka, paypal e isklucok
   
 15. blagojkk

  blagojkk

  Член од:
  5 март 2014
  Мислења:
  140
  Допаѓања:
  40
  ке треба да пријавуваш данок само доколку ги повлекуваш парите на сметка во банка, доколку ти стојат на paypal акаунтот и си купуваш ствари од ebay, хостинг и сл не треба да плакаш нишсто бидејки никој нема пристап и не смее да има и нема да знае што и колку имаш на самата paypal сметка.

   
  На DonExo му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: