Paypal vo Makedonija

Член од
12 ноември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
4
Дечко програмерчо, за почеток веќе имаш соодветна тема за PayPal на форумов.

http://forum.kajgana.com/threads/paypal-официјална-тема.20572/

Понатаму, PayPal почна да ги нуди повторно своите услуги во Македонија во 2014 година, но само за праќање пари, односно само за купување.

Примање пари, односно продавање, сеуште не е достапно преку македонскиот PayPal, но сепак сеуште е достапно преку словенечкиот PayPal со картичка од македонската филијала на НЛБ Банка, која до неодамна се викаше НЛБ Тутунска Банка.

И за крај, нема теоретски шанси ти да се занимаваш со програмирање, јас лично не познавам програмер кој не знае што е тоа PayPal и кој не знае дека може да се праќаат пари преку македонскиот PayPal.

Знам што е пејпал, ама не го знам 100% законот. И веќе имам испрограмирано програми, + сега правам сајт веќе готов ама на српски јазик, а на следниот апдејт ќе има подршка за македонски, и англиски јазик.

На Српски е бидејќи има повеќе посетители од Србија одколку од Македонија.

И не прашав дали може да се примаат пари, него веќе дали е дозволено да се користи пејпал, законски. Да не дојдам во судир со законот, пошто тие од банката сешто изнакажаа во врска со законот. хаха


@kurtoazija Знам дека е подржан пејпал за веб хостинзи, затоа се информирам за законот во Македонија.[DOUBLEPOST=1484930306][/DOUBLEPOST]
Дечко програмерчо, за почеток веќе имаш соодветна тема за PayPal на форумов.

http://forum.kajgana.com/threads/paypal-официјална-тема.20572/

Понатаму, PayPal почна да ги нуди повторно своите услуги во Македонија во 2014 година, но само за праќање пари, односно само за купување.

Примање пари, односно продавање, сеуште не е достапно преку македонскиот PayPal, но сепак сеуште е достапно преку словенечкиот PayPal со картичка од македонската филијала на НЛБ Банка, која до неодамна се викаше НЛБ Тутунска Банка.

И за крај, нема теоретски шанси ти да се занимаваш со програмирање, јас лично не познавам програмер кој не знае што е тоа PayPal и кој не знае дека може да се праќаат пари преку македонскиот PayPal.

Знам што е пејпал, темава е поврзана за законот, а не дали можам да примам пари или праќам.

И веќе имам изработено програми, + имам еден проект сајт завршен, на Српски јазик е ама наследниот апдејт ќе има опции да избереш јазик Англиски, Српски или Македонски.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.062
Поени од реакции
7.006
Знам што е пејпал, ама не го знам 100% законот. И веќе имам испрограмирано програми, + сега правам сајт веќе готов ама на српски јазик, а на следниот апдејт ќе има подршка за македонски, и англиски јазик.

На Српски е бидејќи има повеќе посетители од Србија одколку од Македонија.

И не прашав дали може да се примаат пари, него веќе дали е дозволено да се користи пејпал, законски. Да не дојдам во судир со законот, пошто тие од банката сешто изнакажаа во врска со законот. хаха


@kurtoazija Знам дека е подржан пејпал за веб хостинзи, затоа се информирам за законот во Македонија.

Знам што е пејпал, темава е поврзана за законот, а не дали можам да примам пари или праќам.

И веќе имам изработено програми, + имам еден проект сајт завршен, на Српски јазик е ама наследниот апдејт ќе има опции да избереш јазик Англиски, Српски или Македонски.
Користењето на PayPal е законски дозволено во Македонија, исто како и во сите држави низ светот во кои PayPal ги нуди своите услуги.

Потребна ти е Visa дебитна картичка - како Visa Classic Debit во Охридска Банка, или Visa Electron дебитна картичка - како Visa Electron во НЛБ Банка, или MasterCard дебитна картичка - како MasterCard Gold дебитна картичка во Охридска Банка или како MasterCard Debit Contactless во НЛБ Банка, или било која друга дебитна картичка од било која банка која може да се користи за плаќање преку Интернет, односно која доаѓа со CVV2 или CVC код од задната страна до полето за своерачен потпис на картичката. Во оваа група на картички не спаѓаат Maestro дебитните картички кои доаѓаат со CVV2 или CVC код, бидејќи малкумина се веб сајтовите и Интернет сервисите кои дозволуваат плаќање преку Maestro дебитна картичка.

Секако, Visa и MasterCard кредитните картички исто така доаѓаат со CVV2 код и исто така можат да се користат за плаќање преку Интернет, исто како и на PayPal и на било кои други Интернет сервиси за трансфер на финансиски средства преку Интернет.

Откако ќе регистрираш корисничка сметка - што не е исто што и банкарска, односно трансакциска сметка - на некој Интернет сервис, како Skrill, односно поранешен Moneybookers на пример - кој патем дозволува и праќање и примање на финансиски средства во и надвор од Македонија, потоа ја додаваш дебитната Visa/Visa Electron/MasterCard картичка или кредитната Visa/MasterCard картичка на твојата корисничка сметка на Интернет сервисот на кој си регистриран, и можеш да праќаш пари, а ако конкретниот Интернет сервис дозволува, можеш и да примаш пари.

Во случајот со македонскиот PayPal - регистрираш корисничка сметка, потоа ја додаваш твојата дебитна Visa/Visa Electron/MasterCard картичка или твојата кредитна Visa/MasterCard картичка, по што PayPal ќе одземе сума помеѓу 3 и 5 американски долари во денарска противвредност кои ќе ги стави на твојата корисничка сметка за да направи тест трансакција, а кои ќе можеш да ги потрошиш откако ќе ја верификуваш картичката. За да ја верификуваш картичката, мораш да го внесеш безбедносниот код на трансакцијата, кој ќе треба да го побараш од банката која ти ја издала картичката - или преку проверување на состојбата на сметката преку Интернет доколку банката нуди таква опција, или преку одење во локалната експозитура на банката за да ти отпечатат извештај за трансакциите направени во последните недела дена или во последните месец дена. Во опис на трансакцијата го пишува безбедносниот код кој ќе треба да го внесеш за да ја верификуваш картичката на твојата PayPal корисничка сметка, по што ќе можеш да праќаш пари, односно да плаќаш и да купуваш преку македонскиот PayPal, законски дозволено во Македонија и во сите држави низ светот во кои PayPal ги нуди своите услуги.
 
Последно уредено:
Член од
12 ноември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
4
Ти благодарам, ова ми требаше. Оти овој тотално ме збуни во врска со законот.

Барем да кажеше нешто трето, немаше да му верувам ни 1%.

хаха[DOUBLEPOST=1484940596][/DOUBLEPOST]Ти благодарам, ова ми требаше. Оти овој тотално ме збуни во врска со законот.

Барем да кажеше нешто трето, немаше да му верувам ни 1%.

хаха
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
281
не си играј со законот да не завршиш во затвор
батали и пејпал и картички не ти требаат такви проблеми
 
Член од
12 ноември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
4
не си играј со законот да не завршиш во затвор
батали и пејпал и картички не ти требаат такви проблеми
Даваат ли можност за бирање во кој затвор сакаш да одиш?
 
D

deli

Гостин
Kakvo e iskustvoto so drugite drzavi koi imale na pocetokot opcija samo isprakanje pari preku paypal?
Kolku vreme/godini cekale da im se ovozmozi i opcija primanje pari preku paypal?
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
40
немале, и ние немавме едно време, ама бидејки сме многу паметни и кога крадеме не само што не крадеме колку што ни е потребно туку крадеме и за да нанесеме максимална штета сега еве имаме. :)
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.265
Во србија после две години се воведе мислам. Прво имаа само да плаќаат после 2 години и да примаат пари.
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
281
србија чекаше две години ама кај нас мислам веќе поминаа две години
којзнае и дали воопшто ќе овозможат примање пари за МК
многу сме расипани одма ќе фатиме со измами и ќе ја блокираат МК скроз
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.265
Во Србија требаше после една година, па одложија за две. А за тоа дали сме расипани или не, чим во бугарија функционира немаме гајле, не е до тоа.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
966
Поени од реакции
725
Имам ПејПел, имам нарачувано од Ибеј и сл. страни преку ПејПел и досега немало никаков проблем, (освен нели со овие торковците од царина). Нема ништо противзаконски, како прво како што напишаа погоре тоа не е никаква банкарска сметка, едноставно твојата банкарска сметка ја поврзуваш со ПејПел, е сега ако ти стигнат пари пратени преку ПејПел, ТИЕ ќе те прашуваат од каде ти се, кој ти ги пратил, што продаваш и сл. а и колку што знам ќе ти ја замрзнат сметката. За плаќање нема никаков проблем, а исто и за Refund (да ти ВРАТАТ пари) имам добиено Refund и се плашев да не ќе се случи нешто, но немаше никаков проблем. Прв пат слушам за одење во затвор и такви срања.
 
Член од
12 ноември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
4
Имам ПејПел, имам нарачувано од Ибеј и сл. страни преку ПејПел и досега немало никаков проблем, (освен нели со овие торковците од царина). Нема ништо противзаконски, како прво како што напишаа погоре тоа не е никаква банкарска сметка, едноставно твојата банкарска сметка ја поврзуваш со ПејПел, е сега ако ти стигнат пари пратени преку ПејПел, ТИЕ ќе те прашуваат од каде ти се, кој ти ги пратил, што продаваш и сл. а и колку што знам ќе ти ја замрзнат сметката. За плаќање нема никаков проблем, а исто и за Refund (да ти ВРАТАТ пари) имам добиено Refund и се плашев да не ќе се случи нешто, но немаше никаков проблем. Прв пат слушам за одење во затвор и такви срања.
Ako primam pari, ke treba godisna danocna prijava da pravam. Inaku ke imam problem so zakonot :D

Za toa veke sum informiran
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
454
Поени од реакции
147
Имам познавање и тоа многу одлично. Се занимавам со програмерство.

Ме збуни тоа законот за „Отворање нови сметки во странство“ а иако гуглав да го најдам тоа во кривичниот закон ама тешко оди.

А незнам ни @kurtoazija дали беше озбилен.
paypal mozes da otvoris kolku se secavam, ama samo za placanja od tvoja smetka kon nadvor, a ne i obratno znaci ne moze priliv da imas. inaku zakonot od mk zabranuva makedonec da raboti so stranska smetka, paypal e isklucok
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
40
ке треба да пријавуваш данок само доколку ги повлекуваш парите на сметка во банка, доколку ти стојат на paypal акаунтот и си купуваш ствари од ebay, хостинг и сл не треба да плакаш нишсто бидејки никој нема пристап и не смее да има и нема да знае што и колку имаш на самата paypal сметка.

Ako primam pari, ke treba godisna danocna prijava da pravam. Inaku ke imam problem so zakonot :D

Za toa veke sum informiran
 
На врв Bottom