Paypal vo Makedonija

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Cyb3rr005, 20 јануари 2017.

 1. Cyb3rr005

  Cyb3rr005

  Член од:
  12 ноември 2014
  Мислења:
  49
  Допаѓања:
  4
  Dali e zaraneto da se koristi paypal vo makedonija.


  Potocno da ja linkirate vasata debitna/kreditna karticka na paypal i so nea da plakate online smetki ili pak da kupuvate uslugi od tipot: Web hosting, Gejm Hosting i slicno.


  Imam slusneno deka e zabraneno i deka se kaznuva so zatvorska kazna, dali e toa tocno ili?
   
 2. kurtoazija

  kurtoazija

  Член од:
  29 септември 2016
  Мислења:
  464
  Допаѓања:
  281
  tocno e
  dosega okolku 50 luge zavrsile vo zatvor poradi toa
   
  На Јаневски и blagojkk им се допаѓа ова.
 3. Cyb3rr005

  Cyb3rr005

  Член од:
  12 ноември 2014
  Мислења:
  49
  Допаѓања:
  4
  Samo zatoa sto plakale onlajn?
   
 4. blagojkk

  blagojkk

  Член од:
  5 март 2014
  Мислења:
  140
  Допаѓања:
  40
  ц ц ц ц ц ц :)

   
 5. Cyb3rr005

  Cyb3rr005

  Член од:
  12 ноември 2014
  Мислења:
  49
  Допаѓања:
  4
  Луѓе, работава е сериозна. Значи озбилно прашувам дали е законски казниво или не. Пошто денес во банката кога прашав дали смее картичката да се линкува на пејпал налог, ми рекоа дека не, бидејќи е законски забрането, бидејќи како што велат „Забрането е отворање на сметки во странство“, и дека законот уште не е сменет во врска со тоа.
   
 6. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.169
  Допаѓања:
  2.263
  Да, точно е. Наскоро ќе почне да се емитува серијалот "Судени за ПејПал" на МТВ.
   
  На acereal, Јаневски, KyleXY и уште 3 други им се допаѓа ова.
 7. Cyb3rr005

  Cyb3rr005

  Член од:
  12 ноември 2014
  Мислења:
  49
  Допаѓања:
  4
  Прочитај го мојот коментар погоре од твојот.

  Од банката истотака ми рекоа дека некои велат дека ги линкувале и дека немат никаков проблем. Или најдобро е да одам кај адвокат и да прашам за ова, незнам зошто никој не е озбилен на темава.

  Иако и на мене ми е смешно за ова да го забранат, бидејќи е глупо да се забрани вакво нешто поготово што 90% од сајтовите подржуваат начин на плаќање преку пејпал.
   
 8. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.169
  Допаѓања:
  2.263
  Смешно е затоа што ти го дале наједноставниот одговор за да те откачат. Штом немаш основни познавања за тоа како се користи пејпал, ќе требало да седнат некој со тебе едно саат два да ти објаснува. Вака е полесно - не дечко не може незаконски е чао.
   
 9. Cyb3rr005

  Cyb3rr005

  Член од:
  12 ноември 2014
  Мислења:
  49
  Допаѓања:
  4
  Имам познавање и тоа многу одлично. Се занимавам со програмерство.

  Ме збуни тоа законот за „Отворање нови сметки во странство“ а иако гуглав да го најдам тоа во кривичниот закон ама тешко оди.

  А незнам ни @kurtoazija дали беше озбилен.
   
 10. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.169
  Допаѓања:
  2.263
  Технички пејпал сметката не е банкарска сметка а законот се однесува на банкарска сметка.
   
  На EDCer му/ѝ се допаѓа ова.
 11. kurtoazija

  kurtoazija

  Член од:
  29 септември 2016
  Мислења:
  464
  Допаѓања:
  281
  тие од банката врска немаат значи
  може да се користи пејпал за плаќање единствено во МК сеуште не може да се примаат пари преку пејпал
  а за плаќање нема никакви проблеми
  подржана е МК од пејпал и не е противзаконско
   
  На EDCer му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Cyb3rr005

  Cyb3rr005

  Член од:
  12 ноември 2014
  Мислења:
  49
  Допаѓања:
  4
  А дали може сега јас например преку пејпал да платам во странство, пример веб хостинг од локација српска или француска.

  А за примање на пари преку пејпал, не мислам за тоа.

  Или да нарачам од алиекспрес нешто?
   
 13. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  8.018
  Допаѓања:
  6.956
  Дечко програмерчо, за почеток веќе имаш соодветна тема за PayPal на форумов.

  http://forum.kajgana.com/threads/paypal-официјална-тема.20572/

  Понатаму, PayPal почна да ги нуди повторно своите услуги во Македонија во 2014 година, но само за праќање пари, односно само за купување.

  Примање пари, односно продавање, сеуште не е достапно преку македонскиот PayPal, но сепак сеуште е достапно преку словенечкиот PayPal со картичка од македонската филијала на НЛБ Банка, која до неодамна се викаше НЛБ Тутунска Банка.

  И за крај, нема теоретски шанси ти да се занимаваш со програмирање, јас лично не познавам програмер кој не знае што е тоа PayPal и кој не знае дека може да се праќаат пари преку македонскиот PayPal.
   
  На пунтер му/ѝ се допаѓа ова.
 14. kurtoazija

  kurtoazija

  Член од:
  29 септември 2016
  Мислења:
  464
  Допаѓања:
  281
  на алиекспрес нема пејпал може директно со картица да плаќаш

  а за хостинг, сервери, ибеј итн може слободно преку пејпал да плаќаш секаде е подржан пејпал
   
 15. мојќен

  мојќен Гостин

  Терај фурај без гајле, на ибеј преку пејпал плаќам.
   

Сподели преку: