Paypal vo Makedonija

Член од
12 ноември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
4
Dali e zaraneto da se koristi paypal vo makedonija.


Potocno da ja linkirate vasata debitna/kreditna karticka na paypal i so nea da plakate online smetki ili pak da kupuvate uslugi od tipot: Web hosting, Gejm Hosting i slicno.


Imam slusneno deka e zabraneno i deka se kaznuva so zatvorska kazna, dali e toa tocno ili?
 
Член од
12 ноември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
4
Луѓе, работава е сериозна. Значи озбилно прашувам дали е законски казниво или не. Пошто денес во банката кога прашав дали смее картичката да се линкува на пејпал налог, ми рекоа дека не, бидејќи е законски забрането, бидејќи како што велат „Забрането е отворање на сметки во странство“, и дека законот уште не е сменет во врска со тоа.
 
Член од
12 ноември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
4
Да, точно е. Наскоро ќе почне да се емитува серијалот "Судени за ПејПал" на МТВ.
Прочитај го мојот коментар погоре од твојот.

Од банката истотака ми рекоа дека некои велат дека ги линкувале и дека немат никаков проблем. Или најдобро е да одам кај адвокат и да прашам за ова, незнам зошто никој не е озбилен на темава.

Иако и на мене ми е смешно за ова да го забранат, бидејќи е глупо да се забрани вакво нешто поготово што 90% од сајтовите подржуваат начин на плаќање преку пејпал.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.266
Прочитај го мојот коментар погоре од твојот.

Од банката истотака ми рекоа дека некои велат дека ги линкувале и дека немат никаков проблем. Или најдобро е да одам кај адвокат и да прашам за ова, незнам зошто никој не е озбилен на темава.

Иако и на мене ми е смешно за ова да го забранат, бидејќи е глупо да се забрани вакво нешто поготово што 90% од сајтовите подржуваат начин на плаќање преку пејпал.
Смешно е затоа што ти го дале наједноставниот одговор за да те откачат. Штом немаш основни познавања за тоа како се користи пејпал, ќе требало да седнат некој со тебе едно саат два да ти објаснува. Вака е полесно - не дечко не може незаконски е чао.
 
Член од
12 ноември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
4
Смешно е затоа што ти го дале наједноставниот одговор за да те откачат. Штом немаш основни познавања за тоа како се користи пејпал, ќе требало да седнат некој со тебе едно саат два да ти објаснува. Вака е полесно - не дечко не може незаконски е чао.
Имам познавање и тоа многу одлично. Се занимавам со програмерство.

Ме збуни тоа законот за „Отворање нови сметки во странство“ а иако гуглав да го најдам тоа во кривичниот закон ама тешко оди.

А незнам ни @kurtoazija дали беше озбилен.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.266
Технички пејпал сметката не е банкарска сметка а законот се однесува на банкарска сметка.
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
281
тие од банката врска немаат значи
може да се користи пејпал за плаќање единствено во МК сеуште не може да се примаат пари преку пејпал
а за плаќање нема никакви проблеми
подржана е МК од пејпал и не е противзаконско
 
Член од
12 ноември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
4
тие од банката врска немаат значи
може да се користи пејпал за плаќање единствено во МК сеуште не може да се примаат пари преку пејпал
а за плаќање нема никакви проблеми
подржана е МК од пејпал и не е противзаконско
А дали може сега јас например преку пејпал да платам во странство, пример веб хостинг од локација српска или француска.

А за примање на пари преку пејпал, не мислам за тоа.

Или да нарачам од алиекспрес нешто?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.161
Поени од реакции
7.099
Имам познавање и тоа многу одлично. Се занимавам со програмерство.

Ме збуни тоа законот за „Отворање нови сметки во странство“ а иако гуглав да го најдам тоа во кривичниот закон ама тешко оди.

А незнам ни @kurtoazija дали беше озбилен.
Дечко програмерчо, за почеток веќе имаш соодветна тема за PayPal на форумов.

http://forum.kajgana.com/threads/paypal-официјална-тема.20572/

Понатаму, PayPal почна да ги нуди повторно своите услуги во Македонија во 2014 година, но само за праќање пари, односно само за купување.

Примање пари, односно продавање, сеуште не е достапно преку македонскиот PayPal, но сепак сеуште е достапно преку словенечкиот PayPal со картичка од македонската филијала на НЛБ Банка, која до неодамна се викаше НЛБ Тутунска Банка.

И за крај, нема теоретски шанси ти да се занимаваш со програмирање, јас лично не познавам програмер кој не знае што е тоа PayPal и кој не знае дека може да се праќаат пари преку македонскиот PayPal.
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
281
А дали може сега јас например преку пејпал да платам во странство, пример веб хостинг од локација српска или француска.

А за примање на пари преку пејпал, не мислам за тоа.

Или да нарачам од алиекспрес нешто?
на алиекспрес нема пејпал може директно со картица да плаќаш

а за хостинг, сервери, ибеј итн може слободно преку пејпал да плаќаш секаде е подржан пејпал
 
М

мојќен

Гостин
Dali e zaraneto da se koristi paypal vo makedonija.


Potocno da ja linkirate vasata debitna/kreditna karticka na paypal i so nea da plakate online smetki ili pak da kupuvate uslugi od tipot: Web hosting, Gejm Hosting i slicno.


Imam slusneno deka e zabraneno i deka se kaznuva so zatvorska kazna, dali e toa tocno ili?
Терај фурај без гајле, на ибеј преку пејпал плаќам.
 
На врв Bottom