PayPal povlekuvanje

Член од
25 септември 2016
Мислења
699
Поени од реакции
785
Кога ќе прочитам за авантурите на Венко, ми се плаче :facepalm: Не сакам да изговорам тешки зборови, но за мене тој човек многу падна во мои очи.

Може да се повлекува во Македонија, но не со македонски PayPal. МЕТОДИТЕ со словенски, бугарски профили сеуште работат горе доле. Кој сака ќе најде начин, кој не сака ќе си врти во круг.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.669
Поени од реакции
4.156
Najtragicno e sto uste ima lugje koi sekojdnevno nasekade postiraat gluposti od ovoj covek. Neznam sto e tolku tesko da se otvori web na Paypal i da se vidi dali ima novitet vo vrska so povlekuvanje ili ne.


Tolku ednostavno..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
699
Поени од реакции
785
Знаеш што е мега трагично?
Тоа што споделуваат воопшто немаат бизнис на интернет, или не заработуваат на интернет. Ние сме паметни, овие од PayPal се глупи или викаат ајде ние на Македонија ќе им оставиме една дупка, да не се во иста група со Зимбабве и Уганда...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: k3b
Член од
25 ноември 2017
Мислења
159
Поени од реакции
163
PayPal дефинитивно не функционира во Македонија...,зошто е тоа така е мистерија. Така да секој муабет на таа тема е излишен.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
699
Поени од реакции
785
Функционира, но не на начин на кој ние посакуваме и да е достапно и лесно за сите. Не е мистерија, едноставно е PayPal не сака да не додаде за примање, испраќање и тн, и нема авторитет кој ќе се избори за тоа...
 
Член од
25 ноември 2017
Мислења
159
Поени од реакции
163
Функционира, но не на начин на кој ние посакуваме и да е достапно и лесно за сите. Не е мистерија, едноставно е PayPal не сака да не додаде за примање, испраќање и тн, и нема авторитет кој ќе се избори за тоа...
Точно знам што и како функционира од PayPal во Македонија, единствено што не можам да одгатнам е дали тие таму имаат дискриминаторска и апархејд политика за нас овде од некои ним знајни причини или нашиве банки и власта не сака да ни ги овозможи тие погодноти од ним знајни причини. ;)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.087
Поени од реакции
4.393
Точно знам што и како функционира од PayPal во Македонија, единствено што не можам да одгатнам е дали тие таму имаат дискриминаторска и апархејд политика за нас овде од некои ним знајни причини или нашиве банки и власта не сака да ни ги овозможи тие погодноти од ним знајни причини. ;)
Веројатно никој не се нафатил сериозно да го реши проблемот. Кога некој работи со пари баш ги заболе од која земја си ако има money flow... Треба некое посериозно тело да се заангажира а не рандом ликови од ИТ а бидејќи кај нас сеуште таквите пари се во сивата зона немаат интерес да си ги комплицираат работиве дополнително.
 
Член од
25 ноември 2017
Мислења
159
Поени од реакции
163
Веројатно никој не се нафатил сериозно да го реши проблемот. Кога некој работи со пари баш ги заболе од која земја си ако има money flow... Треба некое посериозно тело да се заангажира а не рандом ликови од ИТ а бидејќи кај нас сеуште таквите пари се во сивата зона немаат интерес да си ги комплицираат работиве дополнително.
Не би рекол дека е некоја сива зона,повеќе се работи за дуги мотиви кои сега не би ги дискутирал . Прво со PayPal можеш да плаќаш, а невозможно е наплатувањето. Тоа е априори дискриминација . Од друга страна акаунтот е врзан за домицилна банка, ако така сакаш да укешираш. Проблемот мислам дека е кај нас во основа од две причини. Колку знам (барем беше кога проблемот ме интересираше) граѓанин на МКД не може да има сметка во странска банка , а PayPal може да се подведе под тоа. Второ УЈП смета дека парите кои ги заработуваш надвор нема да ги пријавиш со ГДП. Но тоа е проблем на утајувачите на данок и не би смееле сите ,а приори да се сметаат такви.Има нешто и околу некои трошоци за Банките која треба да ги потрошат за подигање на сигурноста на системот за плаќање како услов за PayPal кои тие не сакаат да го сторат. Генерално неможноста да се наплати од надвор во голема мера ја ништи можноста за нашите домицилни претприемачи. И тоа е срам и за PayPal и за сите наши наводно влади. Но рука на срце кому од нив им е гајле.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
239
Поени од реакции
353
Проблемот е сакаат да спречат перење пари и затајување данок со глупи закони. Со тоа ем ние го јадеме, ем се блокираат стартапи, а тие што перат пари или затајуваат данок пак си наоѓаат начин.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
14.989
Поени од реакции
11.856
A оти не со monese картица што е 0е ? Ем физичка дебитна добиваш ем виртуелна и работат на paypal.

Доставата се плаќа 5е само друго ништо. Ти ја праќаат на адреса :)

Нема трошок за одржување на сметка, нема годишно/месечно трошок за одржување на сметка, ништо такво.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.614
Поени од реакции
16.755
Проблемот е сакаат да спречат перење пари и затајување данок со глупи закони.
У право се, вака барем едно гајле помалце, кај нас барем со плаќање даноци и сметки никогаш немало проблем :icon_lol:
 
Член од
27 април 2013
Мислења
93
Поени од реакции
96
Сакам да прашам дали Paypal е безбеден за пазарење.Дали има некој искуство со ова? знам дека само можеш да праќаш пари и не да добиваш од странство.
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
45
Поени од реакции
23
Сакам да прашам дали Paypal е безбеден за пазарење.Дали има некој искуство со ова? знам дека само можеш да праќаш пари и не да добиваш од странство.
Број 1 оналјн платежно средство. Моментално од македонија можеш да си ја повржеш твојата платежна картичка и секогаш кога ке платиш преку PayPal ке ти повлекува средства од твојата сметка која е повржана. Инаку за македонскиот PayPal сеуште не е дозволена исплата односно да повлекуваш пари од PayPal на твојата трансакциска сметка.

Јас користам PayPal во македонија веќе 7-8 години во двата правца плаќање/исплата преку НЛБ Тутунска Банка. Акаунтот го регистрирав во Македонија и си ја внесов мојата адреса единствено не ставив македонија туку Словенија како моја земја. Без проблеми ја додав мојата НЛБ картичка и еве до ден денес никаков проблем. Во почетокот првите 2 години имав лимит мислам дека беше 3000$ на годишно ниво, сега нема лимит си функционира нормално.

Инаку работам онлајн 10-тина години. Првин повлекував преку MooneyBookers(Skrill), Payoneer но од кога го направив PayPal акаунтот го користам само овој начин на исплата бидејќи имам најмала провизија.
 

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
105
Поени од реакции
34
Во почетокот првите 2 години имав лимит мислам дека беше 3000$ на годишно ниво, сега нема лимит си функционира нормално.
Сигурен си за ова? Немој да шириш дезинформации. Лимитот за неверифициран Пејпал е 1800 евра на годишно ниво, ако го пречекориш лимитот ти бараат документи. Камо да беше толку лесно и едноставно.
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
45
Поени од реакции
23
Сигурен си за ова? Немој да шириш дезинформации. Лимитот за неверифициран Пејпал е 1800 евра на годишно ниво, ако го пречекориш лимитот ти бараат документи. Камо да беше толку лесно и едноставно.
Не сум доставил никакви документи бидејќи немам словенски документи за сумата не се сеќавам точно ама мислам дека беше повеќе од 1800 евра на годишно ниво. 2 Години по ред ги исполнив до 100% и пота ми го тргнаа лимитот.

Не ширам дезинформации лично од мое искуство.
 
На врв Bottom