PayPal (официјална тема)

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
Ај вака јас да прашам нешто. Имам сметка во Америка, и дебитна картичка на Виза. Дали можам да се регистрирам на PayPal, и како? Јас кога одам да се регистрирам ми бара да пишам телефонски број, ама за Македонија нема позивен број. Има начин како да се регистрирам и како?

И втора работа дали можам да префрлам пари од македонска сметка во американска смета, колкава е провизијата и останати трошоци? Како што ми кажаа нема никаква провизија и останати трошоци, се додека е умерена сума на пари и парите да се легнати најмалку 15 дена, ама повеќе од ова незнам
а како имаш сметка во америка без телефонски број? :) за да отвориш сметка во америка мора да имаш број па искористи го него.
а за второво прашај на банка тие ќе ти кажат колку земаат и дали земаат провизија
 

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
а како имаш сметка во америка без телефонски број? :) за да отвориш сметка во америка мора да имаш број па искористи го него.
а за второво прашај на банка тие ќе ти кажат колку земаат и дали земаат провизија
Јас додека бев во Америка летово си отворив сметка таму, и го напишав домашниот број што го имав таму. Е сега еве на пример да го напишам домашниот број, дали е потребно при регистрирање да ми се јават, или да ми пратат некоја порака на мобилен?
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
Јас додека бев во Америка летово си отворив сметка таму, и го напишав домашниот број што го имав таму. Е сега еве на пример да го напишам домашниот број, дали е потребно при регистрирање да ми се јават, или да ми пратат некоја порака на мобилен?
да :/ треба да ти испратат некој пин/код за да го активираш акаунтот...ако имаш некој во америка познат замоли го за услуга повикот трае 10 секунди и не кошта ништо
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Само што успеав да регистрирам на PayPall AMEX картица издадена од Алфа Банка. Е сега, финтата е што е кредитна, и не секој може да ја добие.
 
Член од
11 јануари 2009
Мислења
722
Поени од реакции
90
Само што успеав да регистрирам на PayPall AMEX картица издадена од Алфа Банка. Е сега, финтата е што е кредитна, и не секој може да ја добие.
Можеш барем да пишеш кој и како може да ја добие.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
377
Поени од реакции
116
Можеш барем да пишеш кој и како може да ја добие.
Треба да прикажеш колку плата имаш, да однесеш рекапитулари и на крај меница како гаранција да потпишеш за во случај да не можеш да ги враќаш парите едноставно без судење те пуштаат на извршител.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
644
Поени од реакции
402
mi istece karticata od tutunska i probav novata da ja vnesam ama ne ja prifakja, so e rabotata?
 
Член од
11 јануари 2009
Мислења
722
Поени од реакции
90
момци, имам другарчиња во странство енглеска и словенија.. као да напрам да средам со пејпелов? што треба да извадат таму ? електрон картица??? и на мојот акаунт да верификувам со таа картица ?
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
И јас користам ПП веќе некој период (3-4 години) и засега не сум имал проблем. Ако не се лажам, минатата година овој период ми истече картицата и од ПП ми пратија меил дека е истечена. Кога ја земав новата, ја регистрирав и ја верифкував со последните 4 цифри како што направив и при регистрација првиот пат. Иначе користам преку НЛБ, и кога се регистрирав ставив земја Словенија, а се друго информации од Македонија.
Претежно купувам некои ствари за компјутер кои немаат високи цени, до 40-50$. Досега не сум имал проблем.

Ако може некој да ми објасни што значи тоа подвлеченото со црвено. Дали е тоа она што го зборат погоре луѓево, дека може да ти се префрлат пари преку ПП на трансакциска?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.628
И јас користам ПП веќе некој период (3-4 години) и засега не сум имал проблем. Ако не се лажам, минатата година овој период ми истече картицата и од ПП ми пратија меил дека е истечена. Кога ја земав новата, ја регистрирав и ја верифкував со последните 4 цифри како што направив и при регистрација првиот пат. Иначе користам преку НЛБ, и кога се регистрирав ставив земја Словенија, а се друго информации од Македонија.
Претежно купувам некои ствари за компјутер кои немаат високи цени, до 40-50$. Досега не сум имал проблем.

Ако може некој да ми објасни што значи тоа подвлеченото со црвено. Дали е тоа она што го зборат погоре луѓево, дека може да ти се префрлат пари преку ПП на трансакциска?
ако го разбирам добро(види на прашалникот што пишува) ова значи дека парите што ги имаш на пејпал можеш да ги пребациш на картичката.

P.S. ај вие шо бевте со истечени картици и не можевте да се регистрирате на пејпал со новите, пробајте пак :)
ја нешо пробав сеа, изглеа ми ја прифати ама моментално иам само 9 денари(треба долар и пол да платам па да ми вратат) на сметка а банкиве не работат и не можам да ја потврдам картичката.

mi istece karticata od tutunska i probav novata da ja vnesam ama ne ja prifakja, so e rabotata?
Probav denes da otvoram paypal acc so dve kreditni kartici od NLB Tutunska so Slovenija ko zemja, i za dvete go dobiv slednoto:

The credit card number you have entered cannot be verified. Only credit cards from approved countries may be used on PayPal.

Procitac negde deka nemoze da se otvaraat vise acc so ponovi kreditni poso u kodot se odcituvala drzavata t.e. Makedonija i nemoze da se otvorat novi acc. Dali imate nekoi soznanija okolu ova i so da se prai sega...?
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
377
Поени од реакции
116
Ајде честито еве ја новава година према сител завршена е работава министерот уште во август завршил работа... . :tapp::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::vozbud: Нема бариери хахахаха
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
Не верифициран пејпал, од која држава да пишам дека сум(При регистрација) и освен тоа што неможам да ги извадам парите од банка кои се другите лимити?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.628
од која држава да пишам дека сум(При регистрација)
словенија, бугарија, хрватска.
подредени по користеност(најмногу->најмалку) од тоа што имам читано
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
дали може со Master Card на УНИ Банка да се направи сметка?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom