Overclocking

  • Креатор на темата STOLE_MKD
  • Време на започнување

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.133
Поени од реакции
5.872
И што е заклучок сеа околу РАМ меморијава? Да мењам волтажа, курац-палац или сепак 3.6 ќе ми е максимум? :nesum:
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
40
Поени од реакции
2
Абе со овај кинстонот не ти е сигурно. Прво пробај со 2волти и со 2 множител на меморијата. Ако не, земи си да речиме...OCZ или A-Data кои се обележани за 800МХз, па тогаш ќе видиме...:wink:
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Еми нешто како шит...така... :jaj:

Се ми изгледа овде има недоразбирање...:nesum:

Манга е сленг за јако, опасно, добро. Имаш право, не се разбравме добро. Сеа ти го капирам првобитното мислење за Northwood и Cedar Mill, и на место ти е.
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
40
Поени од реакции
2
Манга е сленг за јако, опасно, добро. Имаш право, не се разбравме добро. Сеа ти го капирам првобитното мислење за Northwood и Cedar Mill, и на место ти е.
Ех...гледаш...мило ми е шо се разбравме...:baeh:
 

NetworX

Кретен
Член од
9 ноември 2009
Мислења
252
Поени од реакции
19
Го праша некој човеков(old_school) дали воопшто има тенеќе на мемориите ставено или тоа не беше важно може и 2V без ладење да издржат:toe:
Според мене за 4+GHz доволни би биле 1.32V+- гледај да ти биде ставено на 70c да ти се гаси pc-то, стави 2 вентилатори на ладилникот ако имаш 1 и тестирај :smir:
Иначе Northwood се тиња, ама сепак служеше некое време, Prescott се ок за клокање ама ти треба течен азот за да го изладиш:pos2:со cedar mill не сум си играл ама штом е 65nm бил ептен лесен за клокање и ладење, core i5 може и баба ми да го клокне. На почетокот мислев дека ќе биде нешто тешко ама додека трепнав отиде 4GHz :)
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
40
Поени од реакции
2
Го праша некој човеков(old_school) дали воопшто има тенеќе на мемориите ставено или тоа не беше важно може и 2V без ладење да издржат:toe:
Е не знам сега ете ти викам моите без тенеќе одма се вжештуваат. Ама не сум сигурен за Кингстонот, имав ист таков како на old_school, го возев на 900МХз на 2волти, ама дали се вжештува не сум видел.

Според мене за 4+GHz доволни би биле 1.32V+- гледај да ти биде ставено на 70c да ти се гаси pc-то, стави 2 вентилатори на ладилникот ако имаш 1 и тестирај :smir:
Процесорот е обележан за ~74 степени. Да се гаси на 70 степени е малку ниско. Нека бидат 73.

Иначе Northwood се тиња, ама сепак служеше некое време, Prescott се ок за клокање ама ти треба течен азот за да го изладиш:pos2:со cedar mill не сум си играл ама штом е 65nm бил ептен лесен за клокање и ладење, core i5 може и баба ми да го клокне. На почетокот мислев дека ќе биде нешто тешко ама додека трепнав отиде 4GHz :)
Prescott можат Антарктикот да го топлат.

Northwood не сум користел, ама пошо е од најстарите и е 135nm, сигурно е многу лош за клокање и тежок за ладење.

Сedar Мill се подобри за клокање (веќе споменав дека имав добро искуство со нив), а и полесни за ладење со оглед на тоа дека се 65nm.

core i5 може и баба ми да го клокне. На почетокот мислев дека ќе биде нешто тешко ама додека трепнав отиде 4GHz :)
Тука веќе нема што да се дискутира.:smir:
 

NetworX

Кретен
Член од
9 ноември 2009
Мислења
252
Поени од реакции
19
Процесорот е обележан за ~74 степени. Да се гаси на 70 степени е малку ниско. Нека бидат 73.
Еве мерак да ти направам те цитирав :pos2: иначе како што знам т.н. термостатот се покачува по 10с така да неможе на 73с да се стави, а што по далеку од дозволената граница толку подобро

Northwood не сум користел, ама пошо е од најстарите и е 135nm, сигурно е многу лош за клокање и тежок за ладење.
за клокање е БУЛЛ ШИТ, а за ладење не беше тежок со тие додатни 400MHz всушност иста му беше темп. Prescott-от пак е пеј ин ди ес за ладење :uvo: па дури и на сток волтажи и freq.
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
40
Поени од реакции
2
Еве мерак да ти направам те цитирав :pos2:
:smir::smir::smir:

иначе како што знам т.н. термостатот се покачува по 10с така да неможе на 73с да се стави
Ах...можи да си во право...

што подалеку од дозволената граница толку подобро
I agree...:smir:

Prescott-от пак е пеј ин ди ес за ладење :uvo: па дури и на сток волтажи и freq.
Да де то ти зборам :helou:

за клокање е БУЛЛ ШИТ, а за ладење не беше тежок со тие додатни 400MHz всушност иста му беше темп.
Е супер ако нема разлика меѓу температурите на дифолт и температурите при оверклок.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.133
Поени од реакции
5.872
It's me again... Имам еден сериозен проблем. Последнава недела цело време тестирав оверклок на процесоров на неколку фреквенции, а највеќе на 3.6. Проблемот е: температурата на idle за 3.0 GHz ми е 36, при load во OCCT 48, а замислете, при idle на 3.6 е 48-50 С, а на load во OCCT за 5 минути достигнува температура од 73 степени :nesvest:.
Читав нешто дека имало некои заебанции со вистинските температури за Е8400 со некои програми, па го симнав и Real Temp 3.40 ама пак иста приказна. Тие се температурите. Мора да напоменам дека иако сакав да го исчистам кулерот пред неколку дена и да сменам паста - не можев, од причина што кулеров се монтира само со извадена матична, што јас не би сакал да го правам (да го расклопувам цел компјутер за да го чистам кулерот). Има ли некое друго чаре? Дај препорачајте нешто.
BTW, не мењав волтажа, ниту фреквенција на РАМ-от. Све си е на auto, а во OCCT ми покажува волтажа од 1.26 волти на 3.6 (на 3.0 ми е 1.14 при full load). Правев benchmarks да видам дали има некое подобрување со 3.6 GHz и мора да кажам дека има. На пример, на тестот во CS:S, при 3.0 ми вади 437 fps, а при 3.6 511 (све ми е на max при резолуција од 1024*768).
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
40
Поени од реакции
2
Ако VCore ти е на Auto, најверојатно автоматски се зголемува поради зголемувањето на клокот(поточно на 1,3 волти). Оди во BIOS и намести ја VCore на 1,15v (дифолт волтажа на тој процесор...)

Пробај вака и кажи дали има промени...
 

NetworX

Кретен
Член од
9 ноември 2009
Мислења
252
Поени од реакции
19
@old_school
ај направи слика од кулерот чкрапни го со телефон мислам дека нема потреба да се вади матична
freq на рамот ако ти е на ауто тогаш се израмнува со фсб-то т.е. се прави со ratio1:1
сепак врати го во нормала додека не го исчистш кулерот и смениш паста многу му е 73с
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.133
Поени од реакции
5.872
Ако VCore ти е на Auto, најверојатно автоматски се зголемува поради зголемувањето на клокот(поточно на 1,3 волти). Оди во BIOS и намести ја VCore на 1,15v (дифолт волтажа на тој процесор...)

Пробај вака и кажи дали има промени...
Епа направив како што кажа. Ставив волтажа на 1.15 и имаше разлика, морам да признаам. При idle сега беше 40 степени, што е добро, ама па од друга страна после 10 мин тестирање со ОССТ достигна 63, што баш и не е некој сјаен резултат :nesum:. Нешто друго што ќе ми помогне?
 

NetworX

Кретен
Член од
9 ноември 2009
Мислења
252
Поени од реакции
19
Нов кулер... ако ти е обичниот интел кулер :toe:
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
40
Поени од реакции
2
Епа направив како што кажа. Ставив волтажа на 1.15 и имаше разлика, морам да признаам. При idle сега беше 40 степени, што е добро, ама па од друга страна после 10 мин тестирање со ОССТ достигна 63, што баш и не е некој сјаен резултат :nesum:. Нешто друго што ќе ми помогне?
Амм...па сигурно температурата се зголемила поради клокот...

Инаку процесорот е обележан за 74 степени, па ич не бери гајле ако температурата е под 70...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom