Opera

Е

експерт

Гостин
Како да го изгасам овој бар?
оди во File и подолу има нешто како Hide (не знам шо) и ќе го исклучиш, оваа не ми изгледа како 10,51, таму автоматски е исклучен, и темата направи ја, НЕ Windows Native, туку Opera Theme.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
File - show menu bar - отштиклирај и тоа е тоа :)
 

nikaТa

Mr.Lover Lover
Член од
16 април 2010
Мислења
524
Поени од реакции
60
Помош со опера, 1пат ми излезе тоа да ми зачува лозинка, и отидов никогаш повеке да не ми излева, сеа сакам да ми излезе а нејке :) како да направам тоа пак да ми се појавува да можам да си зачувувам пасворд?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Preferences - Forms - штиклирај Enable Password Manager :smir:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Иии долгоочекуваната 10.60 излезе, сите кои имате опера апдејтирајте, останатите симнувајте, доста... добро средено :smir:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ad Blocker за Opera кликнете на копчето со сина позадина Block Ads, притиснете ОК и понатаму ќе ви се отвори прозорче од кое со повлекување ќе можете да го поставите новото копче кое сте го додале (опционално), додуша ова и не е од некоја важност, за да можете да блокирате банери, реклами, слики и слично десен клик на некоја страница одберете Block Content, и целата страница (текстот) ќе побели со тоа што видливи ќе бидат сликите, рекламите итн. Понатаму само кликнете на некоја - слика, реклама или што и да е и преку неа ќе се појави црвена лента која кажува дека тој елемент е блокиран, стиснете Done на лентата која ќе се појави горе под адрес барот и тоа е тоа, понатаму за да избришете/тргнете од блокирани некој елемент десен клик на страницата повторно десен клик на страницата Block Content и од менито кое се отвора под адрес барот одберете details и од прозорчето ќе може да уредувате - додавате, тргате и изменувате блокирани елементи.

Има опција да додадете блокови во (текст) фајл во опера профилите ама тоа знајчајно ја забавува/ло работата на операта. Начинов кој го пишав е најлесниот и кој сам го открив и користев... со ум и секое добро.


п.с ако најде некој како се блокира фејсбук плагинов на форумов нека пише :)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.511
Поени од реакции
33.678




Вака ми ги модифицира ствариве Операва, и на секоја страна, речениците ми ги собира колку што собира. Во првата слика се гледа разлика меѓу опера и фајрфокс, за втората, кој користи имдб знае. Како да средам?
 
С

сашенко

Гостин
Еве вака ми покажуе и незнам што да и правам.Ја реинсталирав ама ништо.Порано и за мозила вака праеше ама некако се опраи.И апдејт на операта напраив пак си е исто.
 

Attachments

Член од
6 септември 2008
Мислења
1.049
Поени од реакции
367
Добро не знам дали сте приметиле на Опера кога ќе кликневте на на midle mouse, средниот клик ( на скролот) можеш да отвориш линк во нов таб без да преминш право на него, а од вчера чудно самото се смени, кога отвараш линк во нов таб директно те префрла на тој таб...ако можете да ми помогнете како да го вратам како што беше, односно да отвара линк во нов таб без да ме носи директно на него. Благодарам однапред.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
7
Поени од реакции
1
Дали може некој да ми каже како на Опера да ги ставам bookmarks - ите на чело на прелистувачот, наместо додатно да влегувам во menu/bookmarks? Значи, барам нопцијата да биде (ако веќе постои) како на Фајрфокс што е меѓу history и tools?
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Океј бе ја се понудив, фајрфокс со години неам користено ;)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Дечки излезе Опера 11, од која се очекува многу, подобрена е брзината, изгледот и некои досадни багови (оној со линковите кликнати од страна) - го заебале mouse gestures (ги измешале), од останатите визуелни новитети - персонал барот (оној на кој стоеја bookmarks) сега се вика bookmarks bar и е под адрес барот во кој новитет се линковите т.е изгледот на нив, сега со црни букви во линковите е означена само домашната страна а остатокот е со сиви букви, и уште нешто околу адресите пред сите да се фатите за тоа :D (кога ќе забележите дека не ги дава целите линкови) - десен клик на глобусот (најлево во адрес барот) и од таму show full web addresses.

Е да, ја има на целосен македонски (иако би го натепал тој кој одзипувањето го пишал - распаковка), и текст едиторов на форумов уште си е... таков. Ако имате прашања пуцајте тука... ако знаете убави екстензии пишете ги тука.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Дечки излезе Опера 11, од која се очекува многу, подобрена е брзината, изгледот и некои досадни багови (оној со линковите кликнати од страна) - го заебале mouse gestures (ги измешале), од останатите визуелни новитети - персонал барот (оној на кој стоеја bookmarks) сега се вика bookmarks bar и е под адрес барот во кој новитет се линковите т.е изгледот на нив, сега со црни букви во линковите е означена само домашната страна а остатокот е со сиви букви, и уште нешто околу адресите пред сите да се фатите за тоа :D (кога ќе забележите дека не ги дава целите линкови) - десен клик на глобусот (најлево во адрес барот) и од таму show full web addresses.

Е да, ја има на целосен македонски (иако би го натепал тој кој одзипувањето го пишал - распаковка), и текст едиторов на форумов уште си е... таков. Ако имате прашања пуцајте тука... ако знаете убави екстензии пишете ги тука.

И јас ова го заприметив ама пробај симни ја и Англиската верзија и кога ќе ја инсталираш пак пишува Распаковка, случајно да не е преземено тоа од руска верзија на Опера, пошто мислам за руски јазик е Распаковка....незнам се е можно....:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom