Open Source vs. Комерцијални програми

Gandalf

Претплатникот не е достапен во моментов
Член од
23 јануари 2006
Мислења
76
Поени од реакции
0
Ок, дојде време кога Мајкрософт и БСА ке не стегнат и нема да ни даваат да си инсталираме пиратски офис и корел, па ќе мора да почне нешто да се купува. Не знам ни еден човек кој за дома ќе одвои 300 евра за офис или слично. Дали да се продолжи со пиратерија, или сепак секој комерцијален програм си има своја бесплатна конкуренција која е употреблива ?
Јас сум за Open Source, Open Office наместо Microsoft Office, Gimp наместо Photoshop...
Вие за каде сте?
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Haha ne e isto gimp so photoshop....1000 svetlosni godini e ponapred photoshop, a i site drugi od ovie emitaciive. A za piraterija ne se sekiraj ke ja imat se dur postojt PC-vo. Ako ne stegnit Microsoft i BSA, ke begame na Linuks ;)
 
Член од
6 февруари 2006
Мислења
94
Поени од реакции
1
Ќе се префрлам на open source сигурно за се друго освен Photoshop. Нема замена за него.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
i jas neznam od koga nemam instalirano microsoft office . Open office e dobar go imam instalirano mnogu vreme i zadovolen (office retko koristam):coffee:
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Се чудам кој е тој начин кој ќе ја спречи 100% пиратеријата. :raz:
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
И шо праите толку во фотошоп?
Или ве фатил бесот па само сакате да го имате и да си играте?

Фејс ит : за 99.99% од потребите ви е доволен и Paint.

@Orion : не беше прашањето дали има кракови или не. Прашањето беше - дали би одвоил пари, или би употребил Open Source?

Јас веќе одамна сум по сите прашање префрлен на Open Source. Освен во нужни ситуации кај што не постои еквивалентен софтвер (за тесно специјализирани задачи).
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Ej ne zbori taka za photoshop. Programceno e zakon. Na koi potrebi mislis deka e dovolen Paint, za da skratis slika? Samo to moze da se napravi vo paint :)))
 
V

Vlad II Draculea

Гостин
deXterche напиша:
Ej ne zbori taka za photoshop. Programceno e zakon. Na koi potrebi mislis deka e dovolen Paint, za da skratis slika? Samo to moze da se napravi vo paint :)))
Не мислеше Спуки буквално Паинт за се.. но вистина дека постој слободенн софтвер кој можи да користи барем за минимумот од потребите.. обработка на слика не е лоша во гимп
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Јас не реков дека Фотошоп е лош. Реков дека за 90% од работите кои ги правите - доволни се и многу поедноставни програми.

А Гимп е исто така закон. Само не сте го ни отвориле, и ако сте го отвориле - сте се откажале по 30 секунди, оти не изгледа исто како Фотошоп.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
lele ke mi ispotepate :) abe pravo da ti kazam za gimp imam slusnato 2-3 pati i go imam videno interfaceot ne e los, ama zs da si ja tupam glava koga veke go znam paint super?
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Јас ќе се вратам да работам во DOS 6.22 зашто го имам оригинал :kez:
Не бе се заебавам, А кажете ми кој мене ќе ме спречи дома да си симињам програми? Јас поштено си пизнавам дека ќе си продужам со пиратски софтвер, зашто сум работел толку време до сега на windows платформа, сум се навикнал на овој интерфејс и не мислам да се префрлам на Linux. Ама за програми ај може и ке најдеш некоја замена ама за игри на пример, тука што правиме? Зашто сакам јас од време на време да седнам и да утепам малку време на комјутерот:icon_bigg Ама како е кај нас јас мислам дека има време дур се деси сето ова, зашто плата на еден македонец е 250-300 евра и со кој памет очекуваат они човек да даде пола плата за еден ебан програм :lud:
 
V

Vlad II Draculea

Гостин
Дома никој не ти забранува да снимаш шо сакаш, ама то би треело дут не ги скина сите нелегални сервери(да се надеваме дека нема да дојди)...Уствари дур не му скурчи на провајдеро да ти ги блокира сите нелегални адреси. Па после че го барате слободнио софтвер..
НАјдобрите игри се создадени и за Линукс платформа не се секирај, и игра секогаш ќе оди подобро на Линукс отколку на Виндовс.

цитат:
Зашто сакам јас од време на време да седнам и да утепам малку време на комјутерот:icon_bigg

ако сакаш, има програмери кои го направиле тоа и треба да бидат за истото платени, а тие пари не идат од нигде.

Дека ќе ја скинат пиратеријата, можи не. Убаво ви кажа Спуки. Чим не не е лично не значи дека не чини... Линуксот како ОС е мнооогу постабилен од Виндовс..
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Абе точно дека има програмери на кои треба да им се плати умствениот труд, јас не викам не, но еве да речеме јас можам да си дозволам да купам и windows оригинал, и некоја игра и некој програм, но има луѓе кои месечнп треба да презивеат со 250е и да дадат третина плата за еден ебан софтвер не ми се верува. А за тоа дека провајдерот ке ми плогира адреси не ми се верува, зашто ностоп ќе излагаат нови и нови, а плус тука се и торентите, емулето и многу други П2П програмчиња, а на крај краева вака по форуми ќе писуваме адреси од уплоаридани фајлови на некои страни како megaupload, rapidshare и други. А иначе што викаат старите кога ќе дојде јајцето под гзот тогаш на луѓето ќе им текне да почнат да користат OpenSorce софтвер
 

Kajgana Shop

На врв Bottom