One Plus One - The 2014 Flagship Killer

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
One Plus One е нов смарт телефон кој работи на Custom ROM-от на CyanogenMod а кој е базиран на Андроид оперативниот систем. Она што е најинтересно и најпримамливо кај овој телефон е фактот што има проклето јаки спецификации, а цената е смешна.



Но има еден проблем, не секој може да го купи бидејќи компанијата што го произведува е релативно нова и слаба во производството па може да се произведат само одреден број на телефони.

За да се купи овој телефон мора да имате Invite од некој што претходно го купил, а купувањето се врши дирекнто преку веб страната на производителот, без посредници, без договор преку оператор, без помош од никој друг. Плаќањето се врши преку PayPal и може да се купи речиси од сите држави во светот, вклучително и Македонија.

Спецификации за телефонот:

Димензии: 152,9х75,9 х 8,9mm
Мрежа: 2G, 3G, LTE
Дисплеј: IPS LCD Capacitive touchscreen, 16M colors
Резолуција: 1080х1920 pixels, 5.5инчи ( 401ppi pixel density )
Заштита на дисплеј: Corning Gorilla Glass 3
Меморија: Нема слот за мемориска картичка, доаѓа во две варијанти, 16GB и 64GB внатрешна меморија.
РАМ меморија: 3GB
CPU: Qualcomm Snapdragon 801 - Quad Core 2.5Ghz Krait 400
GPU: Adreno 300
OS: Android ( CyanogenMod Based ) 4.4.2
Camera: 13MP

Целосни спецификации може да видите ОВДЕ

Е сега цената:

16GB верзија - $299 или 13.564 денари

64GB верзија - $349 или 15.825 денари


Цените се само за телефонот, плус со додатоците што доаѓаат со него, ништо друго. Значи не сте обврзани преку оператор, телефонот е отклучен да работи на сите оператори.

Веб страна на производителот и каде може да се купи телефонот: КЛИК



Искрено, мене телефонот ми се допаѓа многу со оглед на спецификациите и цените. Добиваш екстра телефон за помалку пари отколку другите производители.
 
S

staycalm

Гостин
One Plus One е нов смарт телефон кој работи на Custom ROM-от на CyanogenMod а кој е базиран на Андроид оперативниот систем. Она што е најинтересно и најпримамливо кај овој телефон е фактот што има проклето јаки спецификации, а цената е смешна.



Но има еден проблем, не секој може да го купи бидејќи компанијата што го произведува е релативно нова и слаба во производството па може да се произведат само одреден број на телефони.

За да се купи овој телефон мора да имате Invite од некој што претходно го купил, а купувањето се врши дирекнто преку веб страната на производителот, без посредници, без договор преку оператор, без помош од никој друг. Плаќањето се врши преку PayPal и може да се купи речиси од сите држави во светот, вклучително и Македонија.

Спецификации за телефонот:

Димензии: 152,9х75,9 х 8,9mm
Мрежа: 2G, 3G, LTE
Дисплеј: IPS LCD Capacitive touchscreen, 16M colors
Резолуција: 1080х1920 pixels, 5.5инчи ( 401ppi pixel density )
Заштита на дисплеј: Corning Gorilla Glass 3
Меморија: Нема слот за мемориска картичка, доаѓа во две варијанти, 16GB и 64GB внатрешна меморија.
РАМ меморија: 3GB
CPU: Qualcomm Snapdragon 801 - Quad Core 2.5Ghz Krait 400
GPU: Adreno 300
OS: Android ( CyanogenMod Based ) 4.4.2
Camera: 13MP

Целосни спецификации може да видите ОВДЕ

Е сега цената:

16GB верзија - $299 или 13.564 денари

64GB верзија - $349 или 15.825 денари


Цените се само за телефонот, плус со додатоците што доаѓаат со него, ништо друго. Значи не сте обврзани преку оператор, телефонот е отклучен да работи на сите оператори.

Веб страна на производителот и каде може да се купи телефонот: КЛИК



Искрено, мене телефонот ми се допаѓа многу со оглед на спецификациите и цените. Добиваш екстра телефон за помалку пари отколку другите производители.
Да, си грми телефонот за цената. Инаку знаеш ли за тоа што го имаа организирано, да си го искршиш телефонот и да им пратиш видео и ти даваат oneplus one бесплатно :D Е сега лошото беше што Македонија не е во листата на земјите од кои што може да се учествува, и телефонот мораше да е HTC One, Galaxy S4 итн инаку џабе си го искршил :D
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Да, си грми телефонот за цената. Инаку знаеш ли за тоа што го имаа организирано, да си го искршиш телефонот и да им пратиш видео и ти даваат oneplus one бесплатно :D Е сега лошото беше што Македонија не е во листата на земјите од кои што може да се учествува, и телефонот мораше да е HTC One, Galaxy S4 итн инаку џабе си го искршил :D
Хаха како незнам. Кога првпат видов бев решен да го скршам мојот Нексус 4 за да земам OnePlus One, ама кога видов дека Македонија не е во земјите на листата се разочарав :D Добро е што не си го скршив телефонот пред време инаку ќе останев и без двата.
 
S

staycalm

Гостин
Хаха како незнам. Кога првпат видов бев решен да го скршам мојот Нексус 4 за да земам OnePlus One, ама кога видов дека Македонија не е во земјите на листата се разочарав :D Добро е што не си го скршив телефонот пред време инаку ќе останев и без двата.
Јас сакам да го купам ама немам покана :D а спремен сум да го продадам таблетот за да го купам телефонов :D
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Јас сакам да го купам ама немам покана :D а спремен сум да го продадам таблетот за да го купам телефонов :D
Ако си решен да го купиш побарај низ странскиве форуми за мобилни покана или пак обрати се до производителот. Пиши им еден мејл, можеби ќе ти пратат они invite и ќе ти дозволат да го порачаш. Еве ти линк и од официјалниот форум, пиши таму можеби ќе добиеш.

https://forums.oneplus.net/forums/invites/
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Телефонов е само PR stunt за Oppo.Затоа го има во толку ограничени количини и по таа цена.
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
Xiaomi Mi3s би требало да му парира на овој мобилен
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Хаха како незнам. Кога првпат видов бев решен да го скршам мојот Нексус 4 за да земам OnePlus One, ама кога видов дека Македонија не е во земјите на листата се разочарав :D Добро е што не си го скршив телефонот пред време инаку ќе останев и без двата.
:facepalm:
nexux ke krsi za neprovereno kinesko sranje...ahhh be koa ke naucite deka na hartija sve e mokno....
 
B

BooBojan

Гостин
Го сакам телефонов, ама е речиси невозможно да го имам во мои раце
 
S

staycalm

Гостин
Ако си решен да го купиш побарај низ странскиве форуми за мобилни покана или пак обрати се до производителот. Пиши им еден мејл, можеби ќе ти пратат они invite и ќе ти дозволат да го порачаш. Еве ти линк и од официјалниот форум, пиши таму можеби ќе добиеш.

https://forums.oneplus.net/forums/invites/
http://support.oneplus.net/hc/en-us/articles/201852920-Is-it-available-in-my-country- не сум сигурен дека ќе го добијам и да порачам :D и пробав да најдам инвајт денес не успеав за жал.
 
Член од
7 мај 2012
Мислења
26
Поени од реакции
16
Имам покана за OnePlus One Која трае до утре вечер 23:00. Доколку сте решени да го купите дајте ми мејл да ви ја испратам да не пропадне џабе. Испорака не нудат до Македонија, ниту Бугарија, но затоа јас мојата ја порачав на германска адреса преку http://www.mailboxde.com/ до пријател во Софија кој треба да ми го донесе денес. Стигна за 7-8 дена некаде до Софија, ептен беше брзо. Ако имате некој во Бугарија, можете да ја направите истата финта. Исто така можете да си го препратите и на Македонска адреса преку сервисот mailboxde.com, но најверојатно тука ќе треба да платите 18% ДДВ.
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
214
За 2-3 недели ќе стигне и кај нас :) ќе се продава ексклузивно преку сајтот www.hi.mk
Цена ќе се знае тогаш, но треба да биде добра..
 
M

mar30

Гостин
izracunaj danoci transport i dr.tosoci plus profit taa ke bide cenata najverojatno.
ako eksluzivno samo oni gi prodavaat tuka normalno deka ke ja krenat cenata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom