On.net WADSL интернет

neo-geo

The Empire Strikes First!
Член од
17 август 2005
Мислења
500
Поени од реакции
2
strix_men напиша:
Spored moite soznania za motorola canopy dometot e do 15 km i toa so tanjir ako sum greska popravi me
The Subscriber Module (SM) is the subscriber termination unit. It consists of a single transceiver that operates with a 60-degree antenna. An optional reflector assembly which will extend the range to 10 miles is available (only on 5.7 GHz models in FCC countries). SM synchronization and control is accomplished via the received AP signal. SMs may be located either in – or outdoors, depending on the distance from the AP. Once the SM is initialized, it scans the RF channels and automatically registers and authenticates with the appropriate AP. Each SM requires a Category 5 cable with DC power supplied to the SM through that same cable. The SM kit requires a separate 110 or 220V power supply (ACPS110 or ACPS220) and associated RJ45 connector to power the SM.
Извор
 
Член од
14 мај 2006
Мислења
26
Поени од реакции
0
Dimitarc напиша:
Потребна ти е оптичка видливост. Може и 50-60 километра да имаш и ќе имаш интернет
Значи и од WiMax е појако

иначе за дометот кај canopy
http://www.loginsys.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=255&categoryID=95&productID=368
http://www.loginsys.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=127&ArticleID=341&EditionID=89

Neo epa tolku e 10 milji e 16.09 km
 
Член од
16 ноември 2005
Мислења
52
Поени од реакции
5
Се уште неможам да се поврзам Вирелесс со он нет, најверојатно проблемот е до сигналот, пробав и со друг компјутер но џабе. Денес ке пробам и со клон МАК адресс како што ми кажа нео - гео и ке видиме ако и тоа не ми успее изгледа ке морам да набавам антена.
 
Член од
14 мај 2006
Мислења
26
Поени од реакции
0
Dimitarc 50 километра мозе само кај WiMax и затоа е нов стандард (понов од canopy)
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Promis напиша:
Користам сервис пак 2.
Знаци од кога ке ја селектирам мрежата на он.нет. тогаш излегувам од софтверот на акцес поинтот и влегувам во мојата мрезна картицка и ја подесувам на автоматска конфигурација. но ИП адреси не добивам.
патем малце блокирав со мозоков. Каде бесе Windows services ??? :)
Можно е да не е проблемот до тебе, поточно да нема проблем. Едноставно нема IP адреси. Аксес поинтот на кој пробуваш да се поврзеш има одреден максимален број на IP адреси (не ми текнува колку беа точно ама мислам дека беа околу 50). Јас го имав истиот проблем кога имав WiFi. Кога ми беше свртено зградата на оннет Алуминка многу ретко добивав IP адреса зошто има премногу луѓе со WiFi околу таа зграда и има многу мали фирми кои исто така користеа WiFi и преку ден скоро и да неможев да се закачам, а навечер (1-2 саат) добивав IP адреса. Затоа морав да направам антена и да фаќам сигнал од козле.
Пробај да фатиш конекција од некој друг аксес поинт па пиши дали тоа помогнало.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
strix_men напиша:
Да тоа важи за 2.4ките, но не и за 5.4ките кои ги употребува Он.нет а камоли за 5.7ците, Нерите веќе се у свемир, не се ни споредуваат со канопијата....
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
Се се плашам дека со WADSL нема ништо да испадне. откако дојдоа и ми рекоа дека не бива кај мене поради неповолна локација (AP го ставиле у пичку мајчину, у соседниот град) ми рекоа дека во септември ќе стават AP во мојот град. Ги прашав по mail каде ќе биде AP и ми рекоа дека ќе го стават на столбот на МРД. Е сега се плашам дека и таа локација не се гледа од мојата куќа, а и од поголем дел од куќите во градот. Утре ќе се качам на кров да проверам, но доколку не се гледа не знам што ќе правам. Ако има некој со врски во он.нет нека се јави, ако може да ја наредиме да го стават AP на место што ќе ми одговара мене, а и мислам дека и на скоро цел град ќе ми одговара. Мислам дека локацијата која ја имам на ум е многу подобра. Инаку не верувам дека освен мене има некој друг од мојот град што се има пријавено за WADSL, а ако има тогас тоа се неколку поедници. Зошто не дојдат и да видат која локација ќе ни одговара на сите па таму да стават AP.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
memberix напиша:
Се се плашам дека со WADSL нема ништо да испадне. откако дојдоа и ми рекоа дека не бива кај мене поради неповолна локација (AP го ставиле у пичку мајчину, у соседниот град) ми рекоа дека во септември ќе стават AP во мојот град. Ги прашав по mail каде ќе биде AP и ми рекоа дека ќе го стават на столбот на МРД. Е сега се плашам дека и таа локација не се гледа од мојата куќа, а и од поголем дел од куќите во градот. Утре ќе се качам на кров да проверам, но доколку не се гледа не знам што ќе правам. Ако има некој со врски во он.нет нека се јави, ако може да ја наредиме да го стават AP на место што ќе ми одговара мене, а и мислам дека и на скоро цел град ќе ми одговара. Мислам дека локацијата која ја имам на ум е многу подобра. Инаку не верувам дека освен мене има некој друг од мојот град што се има пријавено за WADSL, а ако има тогас тоа се неколку поедници. Зошто не дојдат и да видат која локација ќе ни одговара на сите па таму да стават AP.
Ако си сигурен дека можеш да помогнеш при одбирање локација за нов АП, јави им се и кажи им, отворени се за таков вид на соработка, но гледај да бидде тоа место каде што може да се гледа цел град...а од кој град си?
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
DA gi viknam da dojdat i da vidat dali odgovara mestoto sto ke go predlozam?
Ako vidat deka odgovara poveke, neka se dogovarat so lugjeto koi se ovlasteni za mestoto. inaku jas sum od negotino, a mesto koe go imam vo plan e eden kompleks zgradi koi se naogaat na mozebi na najvisokata tocka vo gradot.
 
Член од
30 јуни 2006
Мислења
26
Поени од реакции
0
Договорот на Он нет пак е ставен на нивната web страна, ако може некој нека го спореди со оној претходниот кој што го тргнаа од таму.
Дали е истиот или има некои измени?

п.с. Прашање до Он Нет:Дали поставивте базна станица во Н.Лисиче?
(зошто знам дека ја читаат- најмногу од се ја "сакаат"
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
Dogovorot e izgleda povtorno staven bidejki im stignala novata oprema koja trebala da im stigne okolu 15 avgust. Sega izgleda zabrzano ke pocnat da instaliraat pa site sto cekaa mozat da ocekuvaat deka vo skoro vreme ke im bide instalirana antena. A sto e rabotata so google maps. treba da si ja pronajdes lokacijata, za da odredat dali ima moznost za WADSL kaj tebe? A za dogovorot mislam deka e neizmenet.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
memberix напиша:
Dogovorot e izgleda povtorno staven bidejki im stignala novata oprema koja trebala da im stigne okolu 15 avgust. Sega izgleda zabrzano ke pocnat da instaliraat pa site sto cekaa mozat da ocekuvaat deka vo skoro vreme ke im bide instalirana antena. A sto e rabotata so google maps. treba da si ja pronajdes lokacijata, za da odredat dali ima moznost za WADSL kaj tebe? A za dogovorot mislam deka e neizmenet.
А што фајде од тоа ако јас им кажам според мапата каде живеам кога и онака ќе мора пак да дојдат за да проверат. Ќе си ја обележам јас мојата локација и они праволиниски ќе споредат дали таму АП зрачи и ќе заклучат дека може но што ако мојата локација е пример на пониска висинска точка од АП и пред куќата или на пола растојание има некои дрва.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom