ogneno oruzje na Bit Pazar

  • Креатор на темата Standarden Korisnik
  • Време на започнување

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Земи цефка за сок, земи игла, стави и некако напред на врвот калиум нитрат (шалитра, 1кг. околу 120д. во земјоделските аптеки), стави памукче позади иглата и имаш смртоносен blowgun. Друга идеја??
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Верувај дека издржуваат ;) Не се прецизни за над 10 метри, но тебе ти треба за пократко растојание, ако дојде коса до камен. Затоа и напоменав, треба да се оди на минимална обработка на цевката до првиот калибар што може да се усклади, но не би објаснувал ништо повеќе.
Верувај дека не издржуваат :)Максимум .22(малокалибарка по нашки)а и со таа муниција максимум еден куршум ќе испукаш бидеќи нити шаржерот може да се преправи да прима таква муниција нити пак можиш да постигниш правилно "cycle of operation" односно нема теорија екстракторот да ја извади таа чаура ниту пак слајдот ќе може да донесе нов куршум во цевката.Додатно калибарот е доста анемичен а ако пробаш нешто по големо(7.65/9ммК/9х19мм)ќе ти експлодира буквално во рака бидеќи и производителите се свесни за опасноста од вакви модификации па затоа користат се послаби материјали,многу од деловите внатре се од слаба и неквалитетна пластика,и на крај нема да ижможеш да ја 'олучиш' цеката односно да и направиш лакови внатре што значи имаш класична мазна цевка со која добиваш скроз поинаква екстернална балистика што значи ќе треба да бидеш на исто растојание на кое можеш да "свршиш работа"и со бекатонка,така да преправањето гасни пиштоли е повеќе народна митологија и туторијал како да останеш без рака него некој реален начин да се дојде до оружје.Исклучок од ова се само оружјата направени од водоводни цевки кои хипотетички користат 12ка(за сачмарка)за кои има доволно туторијали на youtube....
Некогаш и ти треба за кратко растојание, пример сачмарките т.е чифтиња, бокерици што ги користат во „мафијашките кругови“ со потсечени цевки се со намера да рашират сачмите уште од старт за да направат поголема штета на пократко растојание, ако си пукал со обично чифте сигурно имаш забележано дека сачмите шират после неколку метри и во зависност од обработеноста на цевката внатре може да шират како сноп или да ги пука линиски, пример десната и левата цевка не мора да имаат иста обработка и да испукуваат ист сноп на сачми.
чокирање
Во принцип кај оружјата во цивилната употреба, посебно поевтините пиштоли, сачмарки, малокалибарки, карабини, нема голема наука ниту во ударните игли, ниту во цевките, филозофијата е да поднесуваат соодветен притисок со полнењето во куршумите/фишеците, дијаметарот на цевката соодветен на калибарот, ударната игла да има фиксиран правец кон „кабзите“ (кај нас така ги викаме) и една ректификација на нишанот, со соодветна опрема може што сакаш да произведиш, машинки за полнење на муниција во домашни услови имаат скоро сите ловџии, барут се наоѓа на кило, сачми и кабзи имаш во секоја продавница за ловна опрема, тапите од меките влечки и цврст картон
И тука си грешка,дури и во најефтините оружје на пазарот има голееема наука,како од страна на материјал кој се користи така од механизам,пробај едно иж26 да растуриш што ти е едно од наједноставните и најевтините оружја кај нас и ќе сватиш за колку комплициран систем се работи,полнење патрони за сачмарка е едно,а производство на оружје е друго;)
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Најдовте и вие за која држава да зборите :D Овде да види некој нож дека носиш со себе, ќе ти повика полиција, а не пак оружје... Некој што вадел дозвола да ми објасни како иде процедурата?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Верувај дека издржуваат ;) Не се прецизни за над 10 метри, но тебе ти треба за пократко растојание, ако дојде коса до камен. Затоа и напоменав, треба да се оди на минимална обработка на цевката до првиот калибар што може да се усклади, но не би објаснувал ништо повеќе.

Некогаш и ти треба за кратко растојание, пример сачмарките т.е чифтиња, бокерици што ги користат во „мафијашките кругови“ со потсечени цевки се со намера да рашират сачмите уште од старт за да направат поголема штета на пократко растојание, ако си пукал со обично чифте сигурно имаш забележано дека сачмите шират после неколку метри и во зависност од обработеноста на цевката внатре може да шират како сноп или да ги пука линиски, пример десната и левата цевка не мора да имаат иста обработка и да испукуваат ист сноп на сачми.

Во принцип кај оружјата во цивилната употреба, посебно поевтините пиштоли, сачмарки, малокалибарки, карабини, нема голема наука ниту во ударните игли, ниту во цевките, филозофијата е да поднесуваат соодветен притисок со полнењето во куршумите/фишеците, дијаметарот на цевката соодветен на калибарот, ударната игла да има фиксиран правец кон „кабзите“ (кај нас така ги викаме) и една ректификација на нишанот, со соодветна опрема може што сакаш да произведиш, машинки за полнење на муниција во домашни услови имаат скоро сите ловџии, барут се наоѓа на кило, сачми и кабзи имаш во секоја продавница за ловна опрема, тапите од меките влечки и цврст картон ;)[DOUBLEPOST=1496613128][/DOUBLEPOST]
Црниот пазар за оружје кај нас го држат во моментов „браќата“, скоро во сите села и градови имаат чауши што шиткаат оружје и тоа за смешни цени, само не прашувај колку пати е користено претходно.
се гледа дека те интересира оружјето али немаш искуство со него нешто си прогуглал нешто по некое списание си нашол али ти се испомешало знаењето.
Јас бев таков пред децении и децении, кога ме интересираше (само без гугле) а денес зад мене имам сандаци испукани муниции од 5,6, 7,62х25, 7,65х17, 9х19 7,62х39, 8х57, 20х110, 12-ки... (можи сум пропуштил некој), и одреден број разни експлозиви направи, проектили и по некоја ракета.
Секако дека е можно да се направи во домашни услови некое оружје, али како прво тоа е небезбедно, несигурно непрецизно и незаконски. Додека се испраксираш да го правиш, веројатно ќе изгубиш неколку прсти или можеби дланка. Не е само игла и цевка оружјето, и не секој може да ги направи и тие две работи. А за да полниш сам муниција, треба доста да испукаш и да имаш и искуство и знаење.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.570
се гледа дека те интересира оружјето али немаш искуство со него нешто си прогуглал нешто по некое списание си нашол али ти се испомешало знаењето.
Јас бев таков пред децении и децении, кога ме интересираше (само без гугле) а денес зад мене имам сандаци испукани муниции од 5,6, 7,62х25, 7,65х17, 9х19 7,62х39, 8х57, 20х110, 12-ки... (можи сум пропуштил некој), и одреден број разни експлозиви направи, проектили и по некоја ракета.
Секако дека е можно да се направи во домашни услови некое оружје, али како прво тоа е небезбедно, несигурно непрецизно и незаконски. Додека се испраксираш да го правиш, веројатно ќе изгубиш неколку прсти или можеби дланка. Не е само игла и цевка оружјето, и не секој може да ги направи и тие две работи. А за да полниш сам муниција, треба доста да испукаш и да имаш и искуство и знаење.
Не се сомневам дека имаш поголемо искуство, посебно во војска каде што е муницијата гратис :)
Мене ме носеа уште од мал на лов :) од таму ми е знаењето, имам полнето фишеци и не викам дека е просто како грав, си има и таму финти, посебно при финиш кога мора да ја загрееш пластиката за да го затвориш,мало невнимание може да се убиеш, па количина на барут...
Од мака научив јас да ги полнам, кога се учев да пукам, скапи се да ги купуваш и да ги гориш по лименки и шишиња :D Куршуми во домашни услови не сум полнел, немам апаратура за такво нешто.

Не го сакам оружјето, далеку од тоа дека го сакам, јас сакам да знам да ракувам со се што ќе ми падне во рака, никој не знае какво време доаѓа, ја знаеш таа на другарот „Živimo kao da će sto godina biti mir, a spremajmo se kao da će sutra izbiti rat.”.[DOUBLEPOST=1496678172][/DOUBLEPOST]
Верувај дека не издржуваат :)Максимум .22(малокалибарка по нашки)а и со таа муниција максимум еден куршум ќе испукаш бидеќи нити шаржерот може да се преправи да прима таква муниција нити пак можиш да постигниш правилно "cycle of operation" односно нема теорија екстракторот да ја извади таа чаура ниту пак слајдот ќе може да донесе нов куршум во цевката.Додатно калибарот е доста анемичен а ако пробаш нешто по големо(7.65/9ммК/9х19мм)ќе ти експлодира буквално во рака бидеќи и производителите се свесни за опасноста од вакви модификации па затоа користат се послаби материјали,многу од деловите внатре се од слаба и неквалитетна пластика,и на крај нема да ижможеш да ја 'олучиш' цеката односно да и направиш лакови внатре што значи имаш класична мазна цевка со која добиваш скроз поинаква екстернална балистика што значи ќе треба да бидеш на исто растојание на кое можеш да "свршиш работа"и со бекатонка,така да преправањето гасни пиштоли е повеќе народна митологија и туторијал како да останеш без рака него некој реален начин да се дојде до оружје.Исклучок од ова се само оружјата направени од водоводни цевки кои хипотетички користат 12ка(за сачмарка)за кои има доволно туторијали на youtube....
Толку ти треба некогаш, еден куршум, на црно за тоа и се бара, да земеш на црно за да го носиш со тебе, треба да си навистина глуп, на црно се зема за една употреба, ти си чист, него го уништуваш, а работата е завршена.

И тука си грешка,дури и во најефтините оружје на пазарот има голееема наука,како од страна на материјал кој се користи така од механизам,пробај едно иж26 да растуриш што ти е едно од наједноставните и најевтините оружја кај нас и ќе сватиш за колку комплициран систем се работи,полнење патрони за сачмарка е едно,а производство на оружје е друго;)
Таков пиштол имам видено како дете со свои очи, затоа и ти кажувам дека може да се направи.
Небитно, на кој му треба може да се занимава да прави и да се тупи, ако лично некогаш ми затреба таков homemade, побргу ќе направам нешто поефикасно со многу шрапнели, или некое сечило, отколку да барам дребонзи, фрези, бушилици и да преправам вакво срање :)[DOUBLEPOST=1496678358][/DOUBLEPOST]
Најдовте и вие за која држава да зборите :D Овде да види некој нож дека носиш со себе, ќе ти повика полиција, а не пак оружје... Некој што вадел дозвола да ми објасни како иде процедурата?
@gjoko-mkd е експерт за тоа, детали за постапката од него, знај само дека на многу места ќе треба да подмачкаш за да ја извадиш, инаку никогаш нема да добиеш, посебно за пиштол, за ловна пушка полесно даваат дозволи, за пиштол е потешко.
 
Последно уредено:
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Глупости,не ни треба оружје за тука во Мк,ова не е странство
 
С

Смрдливка

Гостин
Темава ја читам "орално оружје на Бит пазар" ај си викам Бит пазар и се е можно ама мајка му стара какво им е тоа орално оружје, а тоа да ти било огнено.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom