ogneno oruzje na Bit Pazar

  • Креатор на темата Standarden Korisnik
  • Време на започнување
S

Standarden Korisnik

Гостин
dali znae nekoj dali ima ogneno oruzje na bitpazar i sto pari e
cisto me interesira
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Законите за оружје во Македонија моментално се едни од најстрогите кај шо можиш многу лошо да наебиш,далеку полошо него скоро секое друго дело,така да најтопло ти препорачувам да не те интересира нелегалното оружје и особено да не бараш таква работа на интернет,ако ти треба оружје поддај си за дозвола во МВР ќе те кошта доста и не е сигурно дека ќе ја добиеш али јебига тоа е единствен начин,другата опција ти е робија 5+ години....
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Законите за оружје во Македонија моментално се едни од најстрогите кај шо можиш многу лошо да наебиш,далеку полошо него скоро секое друго дело,така да најтопло ти препорачувам да не те интересира нелегалното оружје и особено да не бараш таква работа на интернет,ако ти треба оружје поддај си за дозвола во МВР ќе те кошта доста и не е сигурно дека ќе ја добиеш али јебига тоа е единствен начин,другата опција ти ео робија 5+ години....
Слушнал оружје на Битпазар на скечовите од К-15, инаку сите мислења му се во теми за оружје, човек што се интересира за оружје на црно не бара да вади дозвола, сигурно му треба за да го употреби и никаде да нема траг дека е негово ;) само на грешно место бара таква информација.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Da se slagam deka zakonskite odredbi se premnogu strogi vo MKD, postrogi mozebi ima samo vo Japonija, da se razbereme ne baram da bide kako vo USA kade mozes da si upucas bilo koj sto ke ti vleze vo dvor. No barem da bide popristapno i poeftino poseduvanjeto i nosenjeto oruzje na pojas.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Da se slagam deka zakonskite odredbi se premnogu strogi vo MKD, postrogi mozebi ima samo vo Japonija, da se razbereme ne baram da bide kako vo USA kade mozes da si upucas bilo koj sto ke ti vleze vo dvor. No barem da bide popristapno i poeftino poseduvanjeto i nosenjeto oruzje na pojas.
Не пристапноста само ги турка луѓето кон црниот пазар,реално дозволите се прескапи а и трговците држат доста високи цени,во србија на пример оружјето е далеку поефтино него овде,дозволата кошта негде 250еур мање више сосе обуки и слични глупости измислени за молзење народ,и плус за пиштолот минимум 500еур почетна ако сакаш нешто солидно,да не е цз99 или ттец половен и направи математика за тие пари на црно зоља можеш да земиш...
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Последно уредено:
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Не пристапноста само ги турка луѓето кон црниот пазар,реално дозволите се прескапи а и трговците држат доста високи цени,во србија на пример оружјето е далеку поефтино него овде,дозволата кошта негде 250еур мање више сосе обуки и слични глупости измислени за молзење народ,и плус за пиштолот минимум 500еур почетна ако сакаш нешто солидно,да не е цз99 или ттец половен и направи математика за тие пари на црно зоља можеш да земиш...
Tocno taka no mora da ima i zakon za koristenje na oruzjeto sto go poseduvas, zosto mi e pistol ako nemozam da go iskoristam, mora da ima zakon da mozam da upucam nekoj vo samoodbrana, ako nekoj mi vleze doma mora da imam nacin da gi zastitam moite deca i zena. Dokolku nekoj me napadne fizicki vo JSP ili na drugo mesto, mora da mozam da se zastitam. Site znaeme za onoj dedoto sto go sudea i onoj makedonecot vo Belgrad. Dokolu upucas nekogo vo samoodbrana ne treba da te maltretiraat po sudenja, treba medal da ti dadat. Sekako moze da ja kritikuvame USA za mnogu raboti, no za ova ne. Znaat kako da gi zastitat svoite gragani.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
А зошто не си направиш сам? Лесно е.
Или пак укради од футролата од некој дебел џандар и бегај.

Башка:


:tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::zver:
Тоа со крадењето нема да функсионира со оглед на тоа дека џандарите одат по двајца, и ако посегнеш по оружјето на негов колега, тој има право со закон да ти праи дупки по телото, колку ??, негов избор.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Слушнал оружје на Битпазар на скечовите од К-15, инаку сите мислења му се во теми за оружје, човек што се интересира за оружје на црно не бара да вади дозвола, сигурно му треба за да го употреби и никаде да нема траг дека е негово ;) само на грешно место бара таква информација.
Еве го:


2:55
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Tocno taka no mora da ima i zakon za koristenje na oruzjeto sto go poseduvas, zosto mi e pistol ako nemozam da go iskoristam, mora da ima zakon da mozam da upucam nekoj vo samoodbrana, ako nekoj mi vleze doma mora da imam nacin da gi zastitam moite deca i zena. Dokolku nekoj me napadne fizicki vo JSP ili na drugo mesto, mora da mozam da se zastitam. Site znaeme za onoj dedoto sto go sudea i onoj makedonecot vo Belgrad. Dokolu upucas nekogo vo samoodbrana ne treba da te maltretiraat po sudenja, treba medal da ti dadat. Sekako moze da ja kritikuvame USA za mnogu raboti, no za ova ne. Znaat kako da gi zastitat svoite gragani.
Pa ima zakon. Moes da upucas nekoj ako dosol on da te upuca de. :D

Nuznata odbrana mora da sodrzi proporcionalitet. Ne moze nekoj ako tebe te napadne fizicki so boks u jsp ti da zemes da go ubies. Imas pravo na nuzna odbrana se do stepen sto najmalku go povreduva napagacot a ja eliminira opasnosta. A ne oti vlegol da ti krade drva u dvor da go eliminiras. :D

Ti inace moes, upucavaj... posle ke se vadis na razdraznetost i strav i malce ke ti namalat... od medalot. :D
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Pa ima zakon. Moes da upucas nekoj ako dosol on da te upuca de. :D
Што и да сака да ти направи, не смееш да пукаш над колената, можеш само да го повредиш, ако го убиеш, одиш зад решетки, освен ако не си некој (син на) големец.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Што и да сака да ти направи, не смееш да пукаш над колената, можеш само да го повредиш, ако го убиеш, одиш зад решетки, освен ако не си некој (син на) големец.
Da tocno taka ke dojde doma ke ti ja povreduva familijata a ti ne smees da go upucas, nonsense. Ili nedaj boze ke te kolat vo avtobus ili na ulica, i pak nisto. Ke si go noses oruzjeto i ke se treses. Najdobro ke bide da podneseme inicajativa do novata vlada, e sega nz kako odat ovie proceduri, dali treba odreden procent na potpisi da se soberat ili da se kontaktiraat nekoi pratenici.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom