Oсум млекари казнети за продажба на лажни производи.

Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.115
Поени од реакции
4.623
Осум млекари заработиле казни бидејќи продавале лажни прозводи и ги доведувале потрошувачите во заблуда. Продавале растителни масти, а ги означувале како сирење, урда, павлака и останати млечни производи. Сите заработиле по 5.000 евра и веднаш ги повлекле производите од продажба. Според првиот човек на Агенцијата за храна и ветеринарство, правилникот за храна точно определува дека ниту една млекара не смее да продава сирење, а во него да нема воопшто млеко.

Од идната година овие производи нема да смеат ниту да стојат на исто место со млечните производи при продажба. Агенцијата реши да ги оддели за потрошувачите полесно да ги распознаваат.

- Дали вие имате забележано во маркетите амбалажа растителна маст или се е под ознака сирење? Порано имаше, сега се помалку има производи со таква амбалажа, вели Дејан Рунтевски.
http://www.sitel.com.mk/osum-mlekari-kazneti-za-prodazhba-na-lazhni-proizvodi

Бидејќи не ги кажаа по име кои се тие 8 млекари јас би замолил ако некој има повеќе информации да ги каже на форумов за да знаеме утре да ги избегнуваме.Во секој случај јас преку луѓе ќе се обидам да ги дознаам нивните имиња.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
тооооооооо мајсторе(y)
само нешто казниве мали
што се 5000 евра(очекувајте дека за два-три месеци истото ќе го произведуваат
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.115
Поени од реакции
4.623
тооооооооо мајсторе(y)
само нешто казниве мали
што се 5000 евра(очекувајте дека за два-три месеци истото ќе го произведуваат
Абе ние да ги дознаеме имињата и да се објават јавно па после они пак нека прават далавери.Викаат ако еднаш ме излажеш срам да ти е ама ако по вторпат ме излажеш мене треба да ми биде срам.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Па дали се нормални бе, се повеќе гледам да земам македонски производи за да помогнам, а вие глеј ги шо праат, и после ќе купуваме странско па ќе купуваме! (n)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Тоа за ваше здравје, соја, ваму,таму за да се намалат мастите.
Сакате да бидете дебели како Американците?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Amerite se debeli zasto pijat cisto mleko !!! Ne te razbrav bas naj naj
Ниту јас :unsure: ....Како мислиш дебели се оти пијат чисто млеко? Ние какво млеко пиеме?
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
WTF? Како бе се дебели што пијат чисто млеко, тие се дебели што немаат време да си зготват за јадење, 12 саата работат и конзумираат брза храна која што е претерано штетна, и после дебели биле е ќе бидат, а тоа сигурно не е од млекото...
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Па ти пиша дека за наше здравје ставале соја , па затоа те прашав (освен ако не си бил ироничен) ;)
Па технички гледано растителниот кашкавал и сирење се прави од соја, и содржи помалку масти од млечните производи.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
И на крај ќе излези дека се тоа некој вонаби млекари кои уствара работат и продават низ маало што се вика. Колку што скопска и прилепска пивара ќе ги казнат кога кокаколата и пепсиот се водичка тогаш и битолска , здравје, или некја друга млекара ќе добијат казна... Ситните ќе платат и патат а големите ќе не е*аваат во здрав мозок...
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Да се продава сирење, урда, павлака и останати млечни производи, а во нив да нема воопшто млеко и млекарите да бидат казнети само парично со по 5000 евра е крајно безобразно.
Тие производи ги конзумирале мали деца, болни луѓе. Во нормална држава за вакви измами на сопствениците би им се забранило да се занимаваат повеќе со таква дејност, па да видат после останатите дали ќе се осмелат на таков чекор. Кај нас во најмала рака треба да се објават имињата на млекарите, па граѓаните самите нека им пресудат дали ќе купуваат повеќе од нивните производи.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Деновиве државата ни се растура а вие со млекарите се замарате... Само Македонецот тоа го може никој друг! :facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom