Nudes (интимни фотографии / Јавна соба)

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Не е точно ова. Еднаш прочитав една на Фејсбук пиша (му се обраќаше на некој од реалниот живот)
„А бе сељак, не сум облекла кратко фустанче за ти да ми свиркаш туку да се разладам, жешко е“.
БУАХАХАХА yeah right.

А која му е поентата на тој што им свирка на девојки? Поголем дел од девојките велат дека се облекуваат онака како што се чувствуваат тој ден. Јас девојките што се облекуваат така како што сакаат можам да ги разберам, а со овие свиркачиве што правиме? Како нив да ги разбереме?
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Уф леле, јас кога резимирам не резимирам туку цели есеи пишувам. Туку ајде ќе пробам.

Главните поенти се дека: полот е битен во вц, спална и слични околности кои се телесно ориентирани, во други околности не треба да е значаен полот туку компетенциите на личноста, што таа личност има да понуди. Епа, контрарно на ова, жените моментално со своето облекување исполнуваат машки фантазии и се користат како алатки за економски профит бидејќи "sex sells". Поентата е - секој нека носи што сака и што му е автентично, но да нема такво облекување само за да се задоволи тој стандард или да се прави она што е очекувано, тоа е веќе експлоатација и себе-експлоатација на жените, прво од економска природа па и со сите последователни аспекти. Многу често не станува збор за личен избор во облекувањето туку за интернализиран стандард кој е наменет за задоволи машка фантазија која жените се трудат да ја исполнат за да се чувствуваат дека се „доволно добри“. Значи, машките перверзии не треба да го одредуваат дрес-кодот на жените, а воедно и сите треба да се едуцираме за да го правиме она што е автентично за нас, не да ја одржуваме таа машка фантазија како стандард, ниту да се трудиме да ја исполниме. Особено младите генерации треба да ги едуцираме за овие теми.

За да се направи промена на овој менталитет, треба да се тргнеме од функционирањето каде третираме се, вклучувајќи ги меѓучовечките односи, како пазар, берза, простор за експлоатација и профит. Овој феномен е примарно настанат поради тоа што цел свет е ориентиран кон профит. Наместо да се трудиме што е можно повеќе да експлоатираме и „профитираме“, да се трудиме повеќе да даваме од себе, да имаме некој значаен придонес преку интелект, духовност, љубов, вклучување, прифаќање итн. Мажите и жените сме ист вид, треба да работиме заедно со цел да достигнеме ниво на функционирање што ќе биде за доброто на сите, наместо да одиме едни против други.

Еве ова е отприлика.
Иако Садгуру мудро збори, ова ќе се деси кога сончевиот систем ќе биде најблиску до центарот на галаксијата, за колки илјади години ќе биде пак златното доба де потсети не?

Сепак ќе го гледам видеото, долго е и ова.

Не е точно ова. Еднаш прочитав една на Фејсбук пиша (му се обраќаше на некој од реалниот живот)
„А бе сељак, не сум облекла кратко фустанче за ти да ми свиркаш туку да се разладам, жешко е“.
БУАХАХАХА yeah right.
Една пријатељица беше брутално искрена - " Сакам да дркаат на мене."

Она дефинитивно се облекува за да иницира машки фантазии.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Иако Садгуру мудро збори, ова ќе се деси кога сончевиот систем ќе биде најблиску до центарот на галаксијата, за колки илјади години ќе биде пак златното доба де потсети не?


Една пријатељица беше брутално искрена - " Сакам да дркаат на мене."

Она дефинитивно се облекува за да иницира машки фантазии.
90 посто така брат
 
M

Macedon1um

Гостин
Не е точно ова. Еднаш прочитав една на Фејсбук пиша (му се обраќаше на некој од реалниот живот)
„А бе сељак, не сум облекла кратко фустанче за ти да ми свиркаш туку да се разладам, жешко е“.
БУАХАХАХА yeah right.
Немора да читаш на фејсбук, сврти некоја страна поназад во темава каде што некоја член/ка кажа дека жените по социјални мрежи постирале провокативни фотографиии не за да привлечат внимание од машките туку за да ги правеле љубоморни останатите девојки :ROFLMAO:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
у наше време немаше ни телефон статичен, бар не секој, а не па дебилен, интернет и др.... ама имаше други работи....
некаде во 60/70-тите, сала на КК Работнички во Градски Парк... пред да почне утакмицата со Млада Босна, се загреваа кошаркашите... еден од босанските играчи беше блиску до бините... таму, во првиот ред, седеа 2 фуфици со миниќи, веројатно некј србинки... едната му дофрли на босанскиот кошаркаш :
што си зинуо, никад ниси видео пишу ?? .. видео сам много, одговара овој, али нисам тако гадну:icon_mrgr:
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Немора да читаш на фејсбук, сврти некоја страна поназад во темава каде што некоја член/ка кажа дека жените по социјални мрежи постирале провокативни фотографиии не за да привлечат внимание од машките туку за да ги правеле љубоморни останатите девојки :ROFLMAO:
Ама точно е, сегашната на бившиот ќе биде љубоморна оти он ко ќе ја види ќе дрка на неа.
Покомплексна и повеќеслојна динамика е, во исто време повеќе ачивменти има.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.755
Поени од реакции
9.558
А која му е поентата на тој што им свирка на девојки? Поголем дел од девојките велат дека се облекуваат онака како што се чувствуваат тој ден. Јас девојките што се облекуваат така како што сакаат можам да ги разберам, а со овие свиркачиве што правиме? Како нив да ги разбереме?

Ме мрзи да читам, уште повеќе да пишувам, но што е проблемот со свиркачите!?
Па нема никаков проблем, напротив, баш убав начин за изразување на емоција, восхит...сакам кога ми свиркаат, дали колешки или колеги, познати или непознати..јас исто свиркам кога нешто кај некого ќе ме бендиса...и на шефот мој му свиркам кога ќе дојде на работа пицнат и намирисан.
За женските од јавна соба нема да коментирам...секоја ќе си го добие колку што умее да издржи, колку и е прагот на срамот, колку ќе и издржи грбот од теретот..
Некоја психички ќе падне, но повеќето девојки ќе извлечат поука а малкумина ќе профитираат со лесна брза заработувачка.
Зарем женскиот свет не разменува машки голи тела од познати пријатели или колеги, комшии....!?
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Ме мрзи да читам, уште повеќе да пишувам, но што е проблемот со свиркачите!?
Па нема никаков проблем, напротив, баш убав начин за изразување на емоција, восхит...сакам кога ми свиркаат, дали колешки или колеги, познати или непознати..јас исто свиркам кога нешто кај некого ќе ме бендиса...и на шефот мој му свиркам кога ќе дојде на работа пицнат и намирисан.
За женските од јавна соба нема да коментирам...секоја ќе си го добие колку што умее да издржи, колку и е прагот на срамот, колку ќе и издржи грбот од теретот..
Некоја психички ќе падне, но повеќето девојки ќе извлечат поука а малкумина ќе профитираат со лесна брза заработувачка.
Зарем женскиот свет не разменува машки голи тела од познати пријатели или колеги, комшии....!?

Па може да се даде комплимент , ако веќе е поради тоа. Не мора да се свирка. Ама вие си знаете најубаво.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.755
Поени од реакции
9.558
Па може да се даде комплимент , ако веќе е поради тоа. Не мора да се свирка. Ама вие си знаете најубаво.
Свирка и комплимент е уште поубаво...две во едно:icon_lol:..всушност свирката е музички комплимент...зборови не се потребни секогаш:свиркам::свиркам:
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.269
Поени од реакции
970
Свирка и комплимент е уште поубаво...две во едно:icon_lol:..всушност свирката е музички комплимент...зборови не се потребни секогаш:свиркам::свиркам:


Еве и анкета и мислења има на кајгана што мислеле луѓето пред повеќе од една деценија за свирка.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
Ама точно е, сегашната на бившиот ќе биде љубоморна оти он ко ќе ја види ќе дрка на неа.
Покомплексна и повеќеслојна динамика е, во исто време повеќе ачивменти има.
Никогаш не ми текнало да ставам провокативна слика за да направам некоја девојка било бивша или сегашна љубоморна. Патем со скоро голем број бивши девојки на дечковците сум во добри односи. Еднаш ми се деси со женската на симпатијата да си излезиме, во кафана, појма немав дека му е женска, дури другиот ден разбрав, каква вечер поминавме, женско друштво, топ.
:LOL:
Малце непријатно ми падна др ден кога разбрав која е девојката, ама нема везе, ден денес сум во добар однос.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Никогаш не ми текнало да ставам провокативна слика за да направам некоја девојка било бивша или сегашна љубоморна. Патем со скоро голем број бивши девојки на дечковците сум во добри односи. Еднаш ми се деси со женската на симпатијата да си излезиме, во кафана, појма немав дека му е женска, дури другиот ден разбрав, каква вечер поминавме, женско друштво, топ.
:LOL:
Малце непријатно ми падна др ден кога разбрав која е девојката, ама нема везе, ден денес сум во добар однос.
За друга праевме муабет, ти со евидентно по ова шо пиша - супер. (y)

Туку има и такви ко оваа за која муабетевме.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
За друга праевме муабет, ти со евидентно по ова шо пиша - супер. (y)

Туку има и такви ко оваа за која муабетевме.
Знам, затоа се надоврзав.
Секакви девојки постојат.
Кога сме на темата за нудс.
Внука ми има 6 години, ме гледа со телефонот во рака и ми вика тета немој да користиш поќе фејсбук и инстаграм едно чупе си ставала слики на инстаграм и некој манијак ќе ја злоупотребел. o_O
 
Член од
12 февруари 2020
Мислења
41
Поени од реакции
145
Верувам дека тоа е работа на личен избор. Ги разбирам луѓето кои сакаат да примаат и да испраќаат интимни фотографии. Мислам дека интимните фотографии можат навистина да бидат добра активност на двојките и може да им овозможи на партнерите да се чувствуваат и секси и флертувачки и може да ги разгори страстите... Но тоа е така се додека тоа останува помеѓу партнерите. А откако врската ќе се распадне ништо повеќе не е безбедно во овој свет на технологија и сите можности што ги овозможува интернетот. Убавите спомени може да ви се вратат на многу лош начин и да ви нанесат и стрес и болка и непотребни понижувања од околината. Јас лично не правам nudes фотографии. Комплетно ми била неприфатлива идејата да и пратам на било која партнерка фотографија од мојот полов орган. Таа идеја не само што ми е неприфатлива туку ми изгледа крајно идиотска. Не заради можната јавна објава на таквите фотграфии - опериран сум од тоа што мисли околината за мене, битно ми е што мислам јас за моите постапки. Од друга страна, да бидам искрен - сум добивал такви фотографии од партнерките- но никогаш по мое барање или заради задоволување на некоја моја желба. Никогаш не сум ги злоуптребил тие фотографии и редовно сум ги бришел -најчесто веднаш.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
А која му е поентата на тој што им свирка на девојки? Поголем дел од девојките велат дека се облекуваат онака како што се чувствуваат тој ден. Јас девојките што се облекуваат така како што сакаат можам да ги разберам, а со овие свиркачиве што правиме? Како нив да ги разбереме?
Богами свиркањето е посебен феномен. Или она сељачкото довикување по женско. Не сум разбрал никој никогаш да има ќарено нешто од свиркање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom