Nirvana

Член од
8 јули 2008
Мислења
4.489
Поени од реакции
8.089
Ко прво ти немаш кредибилитет да збориш за музика, пошто слушаш не-музика, такозвана металкор.
Ко второ, Прл Џем се понови од Нирвана, Нирвана се формирани пред Прл Џем, додека Mother love bone и Mudhoney се во исто време со Нирвана. Од овие сите најстари се Green River со Саундгарден и Малфанкшн. Пред Прл Џем се и Темпл оф д Дог дури кои имаат само еден албум.

А што се однесува до кој од кого е бољи. Сите се они закон. Само Нирвана помогна со вториот албум да се дознае за Сиетл.
1. не сум рекол дека прл џем е формиран пред нирвана, само реков дека саундгарден и мадер лав боун ги издадоа своите албуми пред нирвана...
2.:eek:ftopic: Ако го мразиш металкорот, не збори глупости за него, ок? и не збори дека е не-музика.. ако ти живееш малце у минатото, и ако не си навикнен на нешто што е СОВРЕМЕНО боље ти е да си ќутиш, ок?(без навреди)
3. Не го критикуј мојот кредибилитет, без разлика што слушам, тоа си е мое мислење...
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
1. не сум рекол дека прл џем е формиран пред нирвана, само реков дека саундгарден и мадер лав боун ги издадоа своите албуми пред нирвана...
2.:eek:ftopic: Ако го мразиш металкорот, не збори глупости за него, ок? и не збори дека е не-музика.. ако ти живееш малце у минатото, и ако не си навикнен на нешто што е СОВРЕМЕНО боље ти е да си ќутиш, ок?(без навреди)
3. Не го критикуј мојот кредибилитет, без разлика што слушам, тоа си е мое мислење...
Имам право на критика, слушам многу нови бендови, итн.

Саундгарден една година пред Нирвана има издадено албум. Не е тоа некој голем период, a Mother Love Bone иста година со Нирвана.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.489
Поени од реакции
8.089
Имам право на критика, слушам многу нови бендови, итн.

Саундгарден една година пред Нирвана има издадено албум. Не е тоа некој голем период, a Mother Love Bone иста година со Нирвана.
ок, сепак пред нирвана ги издале своите албуми, :smir::smir: ај више не се расправам кој кога ги издадел албумите, пошто не е тоа целта на музиката...
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Како продолжуваат работите младината ќе почне по Битлси да пљука уште малку.

Од многу луѓе сум слушнал дека буквално ги мразат Нирвана но ужуваат во Алис ин Чеинс, не им го разбирам потполно концептот. Нека постои барем минамлана почит за фактот што (по 100-ти пат) да не постоеле Нирвана не би ги ни слушанле тие групи.

ок, еве ја народски пишуем дека не ти браним да си тераш по свое, ок ми е тоа, него не пишуј дека никој ништо незнае... у тоа ми беше финтата, а и за силверчер, незнам на колку години го издадоа својот прв албум... тоа само така го пишав... зборот ми беше дека нивната музика не ми се свиѓа...
Тоа е затоа што автоматски целиш кон предрасуди, башка ги немаш слушнато.
Ако ги сакаш прл џем и саундгарден тогаш првиот албум на силверчер не ти бега затоа што (според мене) дури и се подобри-во смисла го имаат бајаги унапредено тој звук, плус податок што на тие години омилен бенд на даниел (фронтменот) биле токму саундгарден.

Останатите албуми ниту еден немаат ни допирни точки на гранџ...се кладам да слушнеш нешто друго од нив ќе најдеш нешто што ти се допаѓа.

Но ќе истакнам како и секогаш, ретко се наоѓаат либерални рок умови во Македонија, посебно во Скопје, секоја чест на искључоците.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.489
Поени од реакции
8.089
Како продолжуваат работите младината ќе почне по Битлси да пљука уште малку.

Од многу луѓе сум слушнал дека буквално ги мразат Нирвана но ужуваат во Алис ин Чеинс, не им го разбирам потполно концептот. Нека постои барем минамлана почит за фактот што (по 100-ти пат) да не постоеле Нирвана не би ги ни слушанле тие групи.


Тоа е затоа што автоматски целиш кон предрасуди, башка ги немаш слушнато.
Ако ги сакаш прл џем и саундгарден тогаш првиот албум на силверчер не ти бега затоа што (според мене) дури и се подобри-во смисла го имаат бајаги унапредено тој звук, плус податок што на тие години омилен бенд на даниел (фронтменот) биле токму саундгарден.

Останатите албуми ниту еден немаат ни допирни точки на гранџ...се кладам да слушнеш нешто друго од нив ќе најдеш нешто што ти се допаѓа.

Но ќе истакнам како и секогаш, ретко се наоѓаат либерални рок умови во Македонија, посебно во Скопје, секоја чест на искључоците.

како 1. НЕ ГИ МРАЗАМ НИРВАНА, напротив, ги сакам, само не повеќе од Прл Џем,Алис ин Чеинс,Саундгарден, КендлБокс и уште некои... ете тоа е тоа...
2.Не целам кон предрасуди, едноставно не ги сакам Силверчер, еве ти кажувам како е иам слушнато некои песни од албумот Freak Show и FrogStomp и стварно не ми се свиѓат
3.неможеш да ме убедиш дек силверчер се боље од Прл Џем, Алис ин Чеинс, Саундгарден и др. Ако тебе ти се повеќе свиѓат не значи дека и на мене треба повеќе да ми се свигат..
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
како 1. НЕ ГИ МРАЗАМ НИРВАНА, напротив, ги сакам, само не повеќе од Прл Џем,Алис ин Чеинс,Саундгарден, КендлБокс и уште некои... ете тоа е тоа...
2.Не целам кон предрасуди, едноставно не ги сакам Силверчер, еве ти кажувам како е иам слушнато некои песни од албумот Freak Show и FrogStomp и стварно не ми се свиѓат
3.неможеш да ме убедиш дек силверчер се боље од Прл Џем, Алис ин Чеинс, Саундгарден и др. Ако тебе ти се повеќе свиѓат не значи дека и на мене треба повеќе да ми се свигат..
Имаат уште 3 албума, а точно после freak show почнувам екстремниот период.
Нормално дека нема да те убедам, плус не пишав дека ти ги мрзиш нирвана.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.868
Поени од реакции
11.121
Ne e tolku vazno koj pred kogo sto izdal, povazno e koj kolku kvalitetno nesto izdal. A fakt e deka Nevermind e revolucija kolku i da go prajte deka e komercijala ili neznam sto. Plus toa golem del od metalot megju koj i thrashot (mojot omilen pravec na metal) e zasenet na pocetokot na 90-te tokmu od pojavata na Nirvana, toa go kazuvaat i vo dokumentarecot Get Thrashed clenovi na thrash metal bendovi. Znaci Nirvana se revolucija i se najzasluzni za scenata vo Sietl i opsto za grunge stilot toa e fakt i nema sto da se komentira tuka. Inace samo da se izjasnam site bendovi sto gi spomnavte se dobri ali ne mozat so Nirvana sepak.
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Замислете некој плука по нирвана а перл џем му се омилена група
хехеххе смешки
 

Ш Т Е Т Н И К

Досадија
Член од
18 февруари 2008
Мислења
633
Поени од реакции
25
A да чепнефме малце историја на гранџ бендовиве имам нешто читано од wikipedia ама не беше како шо треба. Дајте да слусшнам нешто да си проширам знаењава :coffee:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Најпознат меѓу старите, а и најоформен во гранџ концептот гранџ бенд се Грин Ривер, бенд кој што ги имал Марк Арм, Стив Тарнер, Џеф Амент, Стоун Госард, позакон амин. Марк Арм и Стив Тарнер не се откажуваат од гранџот со Мадхани. Соник Јут се големо влијание у дисторзиите. Малфанкшн иако се постари, Ендрју Вуд многу се лигави ко за гранџ вокал, а и бендот не е комплетен гранџ.
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
50
Поени од реакции
5
Lele me kako mi ja pogodivte temava!!!!!

ja sum vi zhiva enciklopedija za NIRVANA.

The Gods of Music.

koj saka da znae neshto poveke za NIRVANA slobodno prashajte me, znam SE.

Zapamtete Kurt ne se samoubi tukugo ubija prijateli na Courtney fucking Love


od kade ovaa informacija???????? :S i LOVE KURT COBAINNNNNNNNNN!!!!!!!!!!!!

Ова сега ме вреѓаш или ??? Типот бил цело време у некој филм... а и со толкава слава нормално доаѓа и дрогичка по малце поише и оп ... лош филм и се рокнал ... :P 8) :P

SEPAK TAKA E!!!!!! :(

NIRVANA.

za mene sekogas ke ostanat najgolem bend bidejki tie se `vinovni` sto pocnav da slusam vistinska muzika. mozebi veke slusam i razlicni pravci na metalot i rockot no NIRVANA sekogas ke ostane specificna grupa.


SE SOGLASUVAM TAKA E!!!!!!! I LOVE KURT COBAIN!!!!!!!!!
 

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
прво нешто коа почнав да слушам рок беше Нирвана
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Lele me kako mi ja pogodivte temava!!!!!

ja sum vi zhiva enciklopedija za NIRVANA.

The Gods of Music.

koj saka da znae neshto poveke za NIRVANA slobodno prashajte me, znam SE.

Zapamtete Kurt ne se samoubi tukugo ubija prijateli na Courtney fucking Love










od kade ovaa informacija???????? :S i LOVE KURT COBAINNNNNNNNNN!!!!!!!!!!!!
Курт се убил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom