Nirvana

Ш Т Е Т Н И К

Досадија
Член од
18 февруари 2008
Мислења
633
Поени од реакции
25
А бе историја бенд се xD само ме интересираше дали на некој поќе му го праат џонија другиве гранџери или нирвана и никој друг :tv:
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
Нирвана и никој друг :vozbud::vozbud::vozbud:


п.с добро може и ганс енд роусес
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Од кој тапанар?

Зборам за споредба Дејв версус Чед.
А бе чед лупаше поморбидно и очигледно беше супер за првичниот "underground" имиџ на нирвана, но дејв е едноставно подобар...брзина, јачина, техника...итн.:)
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.489
Поени од реакции
8.089
А дали сметате дека Нирвана се најдобриот Гранџ бенд или се подобри Алис ин Чеинс, Перл Џем, Силвер Чеар, Грин ривер или сл.
хммм.... се согласувам со Ш Т Е Т Н И К бидејки стварно сметам дека нирвана се по тапа од овие(освен од Силвер Чеир)... бендовиве постојат 2-3 години пред нирвана, и мислам дека нирвана само им го отвори патот кон успехот на овие другиве. Секоја чест до Нирвана и членовите, ги слушав порано, Курт ми беше идол и све тоа... ама сепак со тек на време увидов дека Алис ин Чеинс, Пеарл Џем, Саундгарден и Мадхани се боље од Нирвана....
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
хммм.... се согласувам со Ш Т Е Т Н И К бидејки стварно сметам дека нирвана се по тапа од овие(освен од Силвер Чеир)... бендовиве постојат 2-3 години пред нирвана, и мислам дека нирвана само им го отвори патот кон успехот на овие другиве. Секоја чест до Нирвана и членовите, ги слушав порано, Курт ми беше идол и све тоа... ама сепак со тек на време увидов дека Алис ин Чеинс, Пеарл Џем, Саундгарден и Мадхани се боље од Нирвана....
Податоците ви се неточни.
Нирвана, Прл Џем, Алис ин чеинс, се горе долу од исто време некаде 1987-88, Грин Ирвер се некоја година пред нив и се едни од пионерите на нешто што подоцна беше етикетирано како гранџ музика.

Силверчер се појавија после смрта на Кобејн и само првиот албум им е пост-гранџ, кој ги слушал ги засакал, кој не ги слишал само пљука по нив зошто не ги знае.
Алис ин Чеинс, Прл Џем, Саундагрден Мадхани итн..., не се подобри во никој случај. Но пак не е тоа моментот, се се сведува на тоа дека не би биле ни подобри ни полоши да не биле Нирвана, значи милиони долари или работење како ѕидар е моментот.

Но нормално е претпоставувам да се пљука по курт и нирвана...разбирам јас-се е од незнаење.
Ама кога тогаш учителката ќе ве фати дека не сте учеле и тогаш ве бркаат од школо и ќе се дружите со синан.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.489
Поени од реакции
8.089
Податоците ви се неточни.
Нирвана, Прл Џем, Алис ин чеинс, се горе долу од исто време некаде 1987-88, Грин Ирвер се некоја година пред нив и се едни од пионерите на нешто што подоцна беше етикетирано како гранџ музика.

Силверчер се појавија после смрта на Кобејн и само првиот албум им е пост-гранџ, кој ги слушал ги засакал, кој не ги слишал само пљука по нив зошто не ги знае.
Алис ин Чеинс, Прл Џем, Саундагрден Мадхани итн..., не се подобри во никој случај. Но пак не е тоа моментот, се се сведува на тоа дека не би биле ни подобри ни полоши да не биле Нирвана, значи милиони долари или работење како ѕидар е моментот.

Но нормално е претпоставувам да се пљука по курт и нирвана...разбирам јас-се е од незнаење.
Ама кога тогаш учителката ќе ве фати дека не сте учеле и тогаш ве бркаат од школо и ќе се дружите со синан.
само ти све знаеш за гранџ движењето :pos2::pos2: хмм како прво, саундгарден и мадер лав боун(подоцна членовите на мадер лав боун после смртта на Ендрју Вуд, ја формираа групата Перл Џем додавајки го Еди Ведер) кога ги издадоа своите први албуми нирвана не беше ни формирана... т.е истата година се формира... и како второ, силверчеир се тапа само затоа што кога излегоа со нивниот прв албум беа дечишта со по 17 години(ако не се лажам)... а и ја реков дека според мене Нирвана се по-тапа од Прл Џем, Алис ин Чеинс, Саундгарден и останатите, а додека ти мислиш дека е се до незнаење, така да, ке те молам 1. симни се на земја и не летај у облаци (без навреда) 2. Не пишувај некои измислици кои никој не ги напишал, ниту мислел да ги напише... :salut::salut:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
само ти све знаеш за гранџ движењето :pos2::pos2: хмм како прво, саундгарден и мадер лав боун(подоцна членовите на мадер лав боун после смртта на Ендрју Вуд, ја формираа групата Перл Џем додавајки го Еди Ведер) кога ги издадоа своите први албуми нирвана не беше ни формирана... т.е истата година се формира... и како второ, силверчеир се тапа само затоа што кога излегоа со нивниот прв албум беа дечишта со по 17 години(ако не се лажам)... а и ја реков дека според мене Нирвана се по-тапа од Прл Џем, Алис ин Чеинс, Саундгарден и останатите, а додека ти мислиш дека е се до незнаење, така да, ке те молам 1. симни се на земја и не летај у облаци (без навреда) 2. Не пишувај некои измислици кои никој не ги напишал, ниту мислел да ги напише... :salut::salut:
Бате ја ти пишав народски за да разбешер...ама џабе:)))
Силверчер имаа по 14...ај нема врска џабе и 100 километри да напишам пак на исто ќе бидеме...поздрав и уживај со ерикфокс ем си .
 

Ш Т Е Т Н И К

Досадија
Член од
18 февруари 2008
Мислења
633
Поени од реакции
25
Ја кажаф дека според мене НИРВАНА се најдобри предходно убо прочитајте. Она горе са алис и компанија требаше прашалник да стаам ама згрешиф јбг. :]
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.489
Поени од реакции
8.089
Бате ја ти пишав народски за да разбешер...ама џабе:)))
Силверчер имаа по 14...ај нема врска џабе и 100 километри да напишам пак на исто ќе бидеме...поздрав и уживај со ерикфокс ем си .
ок, еве ја народски пишуем дека не ти браним да си тераш по свое, ок ми е тоа, него не пишуј дека никој ништо незнае... у тоа ми беше финтата, а и за силверчер, незнам на колку години го издадоа својот прв албум... тоа само така го пишав... зборот ми беше дека нивната музика не ми се свиѓа...
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
само ти све знаеш за гранџ движењето :pos2::pos2: хмм како прво, саундгарден и мадер лав боун(подоцна членовите на мадер лав боун после смртта на Ендрју Вуд, ја формираа групата Перл Џем додавајки го Еди Ведер) кога ги издадоа своите први албуми нирвана не беше ни формирана... т.е истата година се формира... и како второ, силверчеир се тапа само затоа што кога излегоа со нивниот прв албум беа дечишта со по 17 години(ако не се лажам)... а и ја реков дека според мене Нирвана се по-тапа од Прл Џем, Алис ин Чеинс, Саундгарден и останатите, а додека ти мислиш дека е се до незнаење, така да, ке те молам 1. симни се на земја и не летај у облаци (без навреда) 2. Не пишувај некои измислици кои никој не ги напишал, ниту мислел да ги напише... :salut::salut:
Ко прво ти немаш кредибилитет да збориш за музика, пошто слушаш не-музика, такозвана металкор.
Ко второ, Прл Џем се понови од Нирвана, Нирвана се формирани пред Прл Џем, додека Mother love bone и Mudhoney се во исто време со Нирвана. Од овие сите најстари се Green River со Саундгарден и Малфанкшн. Пред Прл Џем се и Темпл оф д Дог дури кои имаат само еден албум.

А што се однесува до кој од кого е бољи. Сите се они закон. Само Нирвана помогна со вториот албум да се дознае за Сиетл.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom