Nikon F

Член од
19 јуни 2013
Мислења
14
Поени од реакции
1
Pa vaka,mi treba mala pomos od nekoj po iskusen vo ovaa oblast,denovive bev vo Svajcarija i dobiv na poklon kozna torba od nikon i vo nea telo od Nikon F i nekolku objektivi,me zacudi toa sto se e besprekorno novo i sto na torbata i na samoto telo e izgrafirano ime Paul Derron,teloto kako sto primetiv e dosta zacuvano objektivite isto ima i dosta filtri,nekoj si kabelcinja mal blic cetkicki za cistenje,i kup drugi raboti,pa me interesirase dokolku nekoj znae nesto povekje za objektivive ili aparatov da mi kaze nesto,dali vredi,dali da go sitnam za nekoja para i za kolku bi mozel ili da si go cuvam za ukras EVE NEKOLKU SLIKI OD CEL KOMPLET https://www.facebook.com/georgjiev.angel/media_set?set=a.10200372469173751.1073741828.1215850849&type=1
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.830
Поени од реакции
2.029
Можеби би можел да продадеш тука. Само реалната цена некој треба да ти ја одреди.
 
Член од
19 јуни 2013
Мислења
14
Поени од реакции
1
Toa i mislev ako ima nekoj tuka sto moze da pomogne okolu procenkata komplet so objektivite filtrite torbata kolku bi mozel da kosta,i da mi kaze nesto povekje za nego i za imeto izgrafirano na nego ako nekoj slusnal za covekov !!!
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.944
Ангел, колку и да не ме интересира фотографија јас не би продавал вакво нешто. Името си го стаил чоекот за поштен наоѓач какви ги има полно во Швајцарија да му го врати, ако го изгуби.
Јас не фрлам такви аналогни ствари - техника од 70-ти, 80-ти, имаат некоја посебна естетика и работени се претежно во сериозни држави (во кои не спаѓаат Кина, Бангладеш, Виетнам исл.)...

п.с. миле'то врз звучката дома ти е врв, извини вака :D
 
Член од
19 јуни 2013
Мислења
14
Поени од реакции
1
Haahhahaa,ne e kaj mene slikano ama nema veza,znaci ti vikas da go cuvam,megju toa me buni aj ke razberam na etiketa da go pise imeto na coekot ama i grafirano na samoto telo toa me buni malku!!!
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.652
Поени од реакции
584
Ангел, колку и да не ме интересира фотографија јас не би продавал вакво нешто. Името си го стаил чоекот за поштен наоѓач какви ги има полно во Швајцарија да му го врати, ако го изгуби.
Јас не фрлам такви аналогни ствари - техника од 70-ти, 80-ти, имаат некоја посебна естетика и работени се претежно во сериозни држави (во кои не спаѓаат Кина, Бангладеш, Виетнам исл.)...

п.с. миле'то врз звучката дома ти е врв, извини вака :D
Сосема се согласуем со пријателов горе, тоа се чува.


Haahhahaa,ne e kaj mene slikano ama nema veza,znaci ti vikas da go cuvam,megju toa me buni aj ke razberam na etiketa da go pise imeto na coekot ama i grafirano na samoto telo toa me buni malku!!!
Едноставно чоекот бил перфекционист, татко ми на шестари го има гравирано името за да не му ги крадат. Тек па за касетофони, лајтшоуа, апарати, звучници, на се ќе го најдеш, изгравирано у метал/дрво/пластика што и да е.
 
Член од
19 јуни 2013
Мислења
14
Поени од реакции
1
A bar da mi vrshi rabota so nekoj od novive DSLR jas licno imam Nikon D5000,sega planiram da zemam 7100,dali objektivive bi bile kompaktni so nekoj od ponovive modeli,ako ne da sme zdravi i zivi ke si go cuvam !!!
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.944
Haahhahaa,ne e kaj mene slikano ama nema veza,znaci ti vikas da go cuvam,megju toa me buni aj ke razberam na etiketa da go pise imeto na coekot ama i grafirano na samoto telo toa me buni malku!!!
:D За милето....сероња сум јбг, мала шала....
Етикетата, гравираното....па тоа ти зборам, порано (без штампачи) така се праеа работи, аналогно. Татко ми во Германија има направено такви, ги лепеше на актовки, куфери исл.

A bar da mi vrshi rabota so nekoj od novive DSLR jas licno imam Nikon D5000,sega planiram da zemam 7100,dali objektivive bi bile kompaktni so nekoj od ponovive modeli,ako ne da sme zdravi i zivi ke si go cuvam !!!
Па штом планираш таков сериозен апарат да купуваш сигурно си упатен во фотографија, не знам дали има смисла да ти даваме памет. Објективите од d5000 би требало да се компатибилни на d7100, треба да си провериш, а од овој не сум сигурен. Никон го вградува моторот за AF во самиот објектив, а не во телото, што не верувам дека овие објективи имаат такво нешто. Сепак, има разни конвертори, рингови па може и од Никон, кој може да одиграат некаква функција.
Во секој случај, јас ова би си го чувал....освен ако можеш некоја супер цена да добиеш од некој колекционер или сл.
 
Член од
19 јуни 2013
Мислења
14
Поени од реакции
1
Kaj moze da probam da vidam nesto nekoj kolekcioneri tuka kaj nas sto ke mi kazat,ne poznavam nekoj takvi bar kaj mene u Veles nema!!!
 
На врв Bottom