Neotel интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
7 јули 2014
Мислења
346
Поени од реакции
165
И Телеком се такви.
Јас бев Неоком на пракса и барем јас тоа што го видов ме изненади.
Еве пример Финки им се јавија, имале нешто проблем со интернетот, и одма средија.
Сум имал интернет од Телеком, и мислев дека не се добри, ама во споредба со иве од Телеком се многу многу подобри.
 
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.061
Поени од реакции
454
Сум имал интернет од Телеком, и мислев дека не се добри, ама во споредба со иве од Телеком се многу многу подобри.
добро зависи како гледаш. можеш погоре да погледнеш, имам слики од нивната оперема, и да, они не фрлаат многу за квалитетна опрема како што прават Телеком, ама пак имаат поевтин интернет.
Мене како вработено лице ми нудат за 990ден. 100/100 U/D, 80 канали и тоа на Android апарат.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
2.791
Поени од реакции
1.710
добро зависи како гледаш. можеш погоре да погледнеш, имам слики од нивната оперема, и да, они не фрлаат многу за квалитетна опрема како што прават Телеком, ама пак имаат поевтин интернет.
Мене како вработено лице ми нудат за 990ден. 100/100 U/D, 80 канали и тоа на Android апарат.
Ај вака бидејќи си нивен корисник ме интересираат неколку работи:
1. Дали го даваат истиот модем како Телеком HG8245H?
2. Дали има можност истиот да го стават во Bridge па PPPoE конекцијата да ја остварувам преку сопствен рутер?
3. Како е меѓународен пееринг, и латенција кон надвор? Телеком знам оди преку Новател БГ.

НеоТВ:
1. Општо квалитет на слика, битрејт? Колку канали истовремено може да се снимаат/гледаат? На Телеком кај мене е 3 СД + 2 ХД (макс 36.5 Mbps bandwidth cap).
 
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.061
Поени од реакции
454
Ај вака бидејќи си нивен корисник ме интересираат неколку работи:
1. Дали го даваат истиот модем како Телеком HG8245H?
2. Дали има можност истиот да го стават во Bridge па PPPoE конекцијата да ја остварувам преку сопствен рутер?
3. Како е меѓународен пееринг, и латенција кон надвор? Телеком знам оди преку Новател БГ.

НеоТВ:
1. Општо квалитет на слика, битрејт? Колку канали истовремено може да се снимаат/гледаат? На Телеком кај мене е 3 СД + 2 ХД (макс 36.5 Mbps bandwidth cap).
Се ќе биде, за две три недели ќе се смениме.
Ние можеме уште сега ама таткоми сака договор за телефони, раскинување интернет и Max TV, нов телефон во 1 ден.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
2.791
Поени од реакции
1.710
Се ќе биде, за две три недели ќе се смениме.
Ние можеме уште сега ама таткоми сака договор за телефони, раскинување интернет и Max TV, нов телефон во 1 ден.
Во ред, извини мислев дека веќе си нивен корисник :)

Благодарам однапред!
 
Член од
13 јуни 2018
Мислења
8
Поени од реакции
7
Neotel so novi rodendenski ponudi? Nekoj na optika da kaze speedtest od evropska zemja kako odi, ping i brzina?
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.654
Поени од реакции
1.244
Neotel so novi rodendenski ponudi? Nekoj na optika da kaze speedtest od evropska zemja kako odi, ping i brzina?
Ако немаат своја мрежа, се шлепаат на оптиката на Телеком. Така што, ако знаеш Македонски Телеком каква е брзината и пингот, тогаш е исто.
 
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.061
Поени од реакции
454
Ако немаат своја мрежа, се шлепаат на оптиката на Телеком. Така што, ако знаеш Македонски Телеком каква е брзината и пингот, тогаш е исто.
Неотел си имаат и нивна оптичка мрежа, и преку на Телеком, но само се редиректираат од нивната централа. Незначи дека сега ако се преку Телеком, дека ќе ги имаат брзините или лимитот кој што Телеком го има. Они едноставно ја користат нивната мрежа за редирекција, не за друго.
Мене тој паќет што ми го понудија, ми рекоа дека може само преку нивната мрежа. Ако нема од нивната мрежа, но има од онаа на Телеком, тогаш јас ќе си плаќам колку што си е паќетот под default, без попуст.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.654
Поени од реакции
1.244
Неотел си имаат и нивна оптичка мрежа, и преку на Телеком, но само се редиректираат од нивната централа. Незначи дека сега ако се преку Телеком, дека ќе ги имаат брзините или лимитот кој што Телеком го има. Они едноставно ја користат нивната мрежа за редирекција, не за друго.
Мене тој паќет што ми го понудија, ми рекоа дека може само преку нивната мрежа. Ако нема од нивната мрежа, но има од онаа на Телеком, тогаш јас ќе си плаќам колку што си е паќетот под default, без попуст.
Кај мене нема Неотел оптика, туку оди преку Телеком, што значи дека нема да имам попусти и такви чуда ако решам утре да мигрирам?
 
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.061
Поени од реакции
454
Кај мене нема Неотел оптика, туку оди преку Телеком, што значи дека нема да имам попусти и такви чуда ако решам утре да мигрирам?
Ќе имаш ако они нудат понуди, но попуст како за вработен, шеф, директор, итн... е тие попусти нема да ги имаш.
Пр. Ако плаќаш 50/50, а на нив им текне да направат понуда тие што имаат 50/50 да плаќаат за 50/50, но да им се дуплирани брзините, тогаш ти автоматски ќе бидеш префлен на 100/100 брзини, но самп дур трае нивната понуда. А понуди они нудат random.
Еве сега имаат понуда за нивниот роденден.
Оваа понуда може да заврши крајта на септември, и кој си ја фати, 2 години ќе си плаќа поевтино. Па така да, ако некој се приклучил на Неотел пред да ја дадат оваа понуда, овој месец ке си плаќа по попустот што го даваат се до крајта на месецот (дур трае понудата). Истото важи и за брзините, пр. ако нудат дуплирани брзини.
Следна понуда, можно е за нова година да им биде, барем така беше минатата година.
И, иначе сега видов на нивниот сајт, за оптика го користат овој рутер најверојатно:
ON-SALE-Brand-new-English-Version-ZTE.jpg
Станува збор за ZTE ZXHN F660
 
Член од
13 јуни 2018
Мислења
8
Поени од реакции
7
3-4 дена сум веќе на Неотел, пакетот е 50/50 со 1 андроид бох за телевизор и акаунти за два андроид уреди.
Преку оптика на телеком сум поврзан и разлика во интернетот нема, можда Неотел има подобар response. За парите дефинитивно добиваш супер услуга - интернет, меѓутоа, телевизијата е ТАПА! Нема контраст, врска нема од HD, Мах ТВ беше подобро.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.347
Поени од реакции
3.654
Има ли начин телевизијата да биде поврзана директно со телевизор а не преку Андроид боксот што го даваат?
 
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.061
Поени од реакции
454
Има ли начин телевизијата да биде поврзана директно со телевизор а не преку Андроид боксот што го даваат?
Неверувам.
Освен ако самиот Телевизор е Android TV, па тогаш ваљда.
Автоматски споено мислење:

3-4 дена сум веќе на Неотел, пакетот е 50/50 со 1 андроид бох за телевизор и акаунти за два андроид уреди.
Преку оптика на телеком сум поврзан и разлика во интернетот нема, можда Неотел има подобар response. За парите дефинитивно добиваш супер услуга - интернет, меѓутоа, телевизијата е ТАПА! Нема контраст, врска нема од HD, Мах ТВ беше подобро.
Прати ping од speedtest резултат.
И јас чекам да дојдат да ме приклучат па ќе ви кажам.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.347
Поени од реакции
3.654
Неверувам.
Освен ако самиот Телевизор е Android TV, па тогаш ваљда.
Да, на андроид ТВ мислам. Значи уствари сакам да го скокнам користењето на второ далечинско.
 
На врв Bottom