NBA 2023/24

Koи тимови ке изборат плеј оф? (покрај фаворитите за титула)


  • Вкупно гласачи
    69
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.558
Поени од реакции
9.616
Збораме за физички предиспозиции, не за техничка совршеност во играта.
Хаким не е најдоминантен центар на сите времиња заради физичките предиспозиции, ниту некогаш бил замешан во таков вид на муабет од некого.

Технички, можеби еден од најпотованите НБА играчи воопшто.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.519
Поени од реакции
16.222
Не знам кој спомна, ама ги боли кур Американците за еден Ембид дали ке игра за нив. Едноставно дечкото ја користи шансата да лапне медал(и) со најсилната репрезентација на светот и тоа е тоа.
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
707
Поени од реакции
1.792
Na Embiid i Jokic daj im 40 slobodni 35 ke gi pogodat, toa drvoto od 40, 20 bunari

Dve raboti so nie neli od fotelja ne gi zabelezyvame,
1. General ili Vanlok, ne znam nekoj ti pisa dali si nekogas zastanal do nekoj visok i tezok na kosarka ? Znaes so e body check ? I kako prvo i osnovno legenda ne te pravat statistika samo, zaradi shaq Nba gi smeni pravilata na igrata . Mozes toa da go percepiras ? Zaradi 216 cm i 140 kg tezok covek gi smenija pravilata poso bese tolku dominanten toa e gamechanger , denes go nemas , moze ovoj wembi da bide ama daleku e sega za sega

2. Luge koga ke izvadete statistika deka eve ke go fauliram 20 pati... Svesni ste deka toa znaci avtomatski 4 igraci od vkupno 12 ti se iskluceni ? Kosarka imas igrano znaes kolku e fizicka igra , kondiciono kolku crpi ? Ne na eden kos street basket , iskluci 4 igraci i ostavi 7-8 neka trcaat board to board, pa ima sekoja utakmica da go papa porazot so 20-30 kosa sekoj tim.
Daj malce realnosta doprete ja so brojkive duri od rakav koga se vadat, i drygo stvarno misete deka seq ne go fauliraa namerno, pa posoe reagirase ovoj komesarot pred kelavicava deka taka ja unistyvat igrata....
Автоматски споено мислење:

Na Embiid i Jokic daj im 40 slobodni 35 ke gi pogodat, toa drvoto od 40, 20 bunari

Dve raboti so nie neli od fotelja ne gi zabelezyvame,
1. General ili Vanlok, ne znam nekoj ti pisa dali si nekogas zastanal do nekoj visok i tezok na kosarka ? Znaes so e body check ? I kako prvo i osnovno legenda ne te pravat statistika samo, zaradi shaq Nba gi smeni pravilata na igrata . Mozes toa da go percepiras ? Zaradi 216 cm i 140 kg tezok covek gi smenija pravilata poso bese tolku dominanten toa e gamechanger , denes go nemas , moze ovoj wembi da bide ama daleku e sega za sega

2. Luge koga ke izvadete statistika deka eve ke go fauliram 20 pati... Svesni ste deka toa znaci avtomatski 4 igraci od vkupno 12 ti se iskluceni ? Kosarka imas igrano znaes kolku e fizicka igra , kondiciono kolku crpi ? Ne na eden kos street basket , iskluci 4 igraci i ostavi 7-8 neka trcaat board to board, pa ima sekoja utakmica da go papa porazot so 20-30 kosa sekoj tim.
Daj malce realnosta doprete ja so brojkive duri od rakav koga se vadat, i drygo stvarno misete deka seq ne go fauliraa namerno, pa posoe reagirase ovoj komesarot pred kelavicava deka taka ja unistyvat igrata....
Nekoj veke go pisal ova , se izviniyvam ilz sega gi docitav komentarite .
Ali Kobe mislam pisa isto , pogolem flex od toa da ti si faktor poradi koj menyvaat pravila nema.....
 
Последно уредено:

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.354
Поени од реакции
7.500
Го гледав цел натпревар. Индијана се баш симпатична екипа имам пишано неколку пати. Сиакам одлично се вклопува како за играч што немал прописен тренинг со екипата, ама... од другата страна го имаш актуелниот шампион и Јокиќ. Во прва или втора четвртина имаше слична акција во која што мораше да шутира и испадна бунар, ама затоа следната таква ситуација даде кош и на крај кога беше најбитно кога Индијана бркаа изедначување/водство Јокиќ ги потопи со тројкава.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.289
Поени од реакции
3.042
Го гледав цел натпревар. Индијана се баш симпатична екипа имам пишано неколку пати. Сиакам одлично се вклопува како за играч што немал прописен тренинг со екипата, ама... од другата страна го имаш актуелниот шампион и Јокиќ. Во прва или втора четвртина имаше слична акција во која што мораше да шутира и испадна бунар, ама затоа следната таква ситуација даде кош и на крај кога беше најбитно кога Индијана бркаа изедначување/водство Јокиќ ги потопи со тројкава.
Халибуртон им е моторот во екипата.
Немам видено без него шо скор имаат, ама он ги држи конците , плус со Сиакам сеа сериозна екипа се според мене ако се здрави прави.
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.660
Поени од реакции
12.519
zaradi shaq Nba gi smeni pravilata na igrata . Mozes toa da go percepiras ? Zaradi 216 cm i 140 kg tezok covek gi smenija pravilata poso bese tolku dominanten toa e gamechanger , denes go nemas

Овој дел и ја сакам да го користам како аргумент ама е малку безвезен да го спомнуваш за Шек. Колку што знам, ниту едно правило не е сменето контра Шек, напротив, го “регулираа“ хек-а-шекот, што според мене беше тотално легитимна тактика ама нема везе.

Башка и тоа што некој форсирал промена на НБА правила, не значи дека е ГОАТ калибар. Јебига, онака први што ми текнуваат што смениле правила, Баркли, Ајверсон, Харден, Аренас, па ниту еден не би го ставил ни во дискусија за најдобар на своја позиција.... Океј, можда Ајверсон, ама е голем прашалник.

Шек е гејмчејнџер, пошто тимови регрутираа големи и дебели играчи, што беа отепани во напад само за да му играат, каква таква, одбрана, и пак не можеа. Шек смени како изгледаше и играше цела НБА во барем најмалку 10 години. Шек натера ликови да се кажуваат дека се пониски и послаби и да играат PF само за да не играат против него.

Едино други што можам да се сетам дека направиле нешто слично се Џордан и Кари, емто и тие не до степенот на Шек а и променти во НБА не се само ради нив. Во времето на Џордан 2way player е генерално очекувано. За ерата на Кари, колку по негова лична заслуга, толку до целиот систем и останатите добри шутери покрај него.

За мене лично, Шек е уникат во смислата на гејмчејнџер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom