NBA 2008/09

Статус
Затворена за нови мислења.

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Со мало задоцнување...
Започнува уште една НБА сезона..ова е 63 по ред..Ќе биде запаметена како прва сезона без Seattle SuperSonics..кои во јули го променија градот и името на клубот..Oklahoma City Tunders..
Годинешниот 58 -ми по ред All-Star ќе се одржи на 15.02.2009 во Phoenix..
Ќе почнеме од екипите..

тимови од кои се очекува да бидат изненадување..
1. New Orleans Hornets
2. Portland Trail Blazers
3. Houston Rockets
4. Miami Heat
5. Los Angeles Clippers

играчи кандидати за МВП..
1. LeBron James, Cleveland
2. Kobe Bryant, LA Lakers
3. Kevin Garnett, Boston
4. Dwight Howard, Orlando
5. Dwyane Wade, Miami

rookies на кои треба да се внимава..
1. Greg Oden, Portland
2. Michael Beasley, Miami
3. O.J. Mayo, Memphis
4. Rudy Fernandez, Portland
5. Danilo Gallinari, New Yorк


Има уште еден куп информации кои може да се додадат а кои ги очекувам од вас..за почеток денешните резултати..

30.10.08
LA Lаkers - LA ClipPers 117:79
New Orlenas - Golden State 108:103
Houston - Memphis 82:71
Toronto - Philadephia 95:84
Atlanta - Orlando 99:85
New Jersey - Washington 95:85
New York - Miami 120:115
Detroit - Indiana 100:94
Minnesota - Sacramento 98:96
Milwaukee - Oklahoma 98:87
Phoenix - San Antonio 103:98
Utah - Denver 98:94
 
Член од
19 март 2007
Мислења
372
Поени од реакции
1
Сезонава ќе биде многу интерсна ги гледав двете утакмици што ги играа лејкерс и можам да кажам дека сите играчи во текот на летото напреднале, ме изненадува тревор ариза, бајнам уште кога беше драфтот фил џексон кажа во него дека го гледа новиот шек, штета што се повреди лани ама сега се враќа во форма и уште напредува, фармар напреднал со шутот за 3. За коби и гасол нема потреба да зборам. очекувам финале Лејкерс-Бостон 2ра сезона по ред
 

Perfecto

Rugged'n'Raw
Член од
15 февруари 2007
Мислења
1.408
Поени од реакции
152
Здраво во уште интересна сезона пред нас!

За се е рано да се коментира, ама морам (од пуста желба) :)

Очекувам rookie на годината да е Грег Оден, ако успее да остане здрав. Еве денешните снимки не изгледат најдобро и е аут 3-4 недели, а изигра само 13 минути во НБА :(

Шапиони очекувам да се Лејкерс, затоа што стигнаа до финале без Бајнам и Ариза, а тие двајца даваат и тоа какво дефанзивно присуство, присуство со скокови ( Бостон имаа 30 скокови повеќе од Лејкерс во финалето). Само да нема проблеми со повреди, само тоа се молам.

За MVP и јас мислам дека ќе е Леброн, сега го доби и Мо Вилјамс, мислам дека ќе се снајдат заедно добро, по ова што го видов во пред-сезоната и завчера против Бостон.

Стално може да изненади и Коби, ама сега има во Лејкерс премногу ротации, премногу измени, ама Коби си е Коби факинг Блек Мамба :)

Портланд и Хјустон се тимови кои ќе изненадат, иако за Хјустон не сум сигурен затоа што едноставно не можат да се куртулат од повреди. Еве T-mac направи пред некое време повторно две операции на рамото и коленото...јебига.

А за Хорнетси нема што да изненадат тие, тие изненадија лани, а сега...е сега од нив се очекува Западно финале и титула. Го имаат и Џемс Поузи кој во 3 години има освоено 2 титули, тоа шампиноско присуство му требаше на Крис Пол и бандата.

Сезоната почна добро, очекувано победи и порази од сите тимови. Вчера ги гледав Торонто против Филаделфија...очекував Џермејн Онил да блесни ама Бош беше тој што ја заврши работата за Рапторси.

Исто и Лејкерс ги гледав во градското дерби и не изгледаше најдобро за Лејкерс на почеток. Бајрон Дејвис два три дриблинзи Радманович на земја...скок--шту кош 33-32 за Клиперс :kesa:
Е пазете сега влегува втората постава на Лејкерс составена од Ариза, Одом, Фармар и Машината + Гасол. 33-42 за Лејкерс.
Па подинамична кошарка неам видено не знам од кога, абе како Таз-манија да е на теренот и му ја имаш дадено топката... Сите млади дечки пичат по теренот, плус го имаат Одом да ги води по теренот и стварно тоа функцинира. :smir:

P.S Еве едно интересно клипче како Одом го почна првиот меч завчера :)

 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
има пренос на некоја МК ТВ или на ОБН или сл.????
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
1.482
Поени од реакции
22
Во пресметките за Rookie на годината испуштен ви е Derrick Rose . Прв пик на драфтот. Плејмејкер игра за Чикаго. Има лом да прави типчето. А, лани уште пред да почне сезоната знаев дека Дурант ќе биде најдобар руки.
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
534
На кој ТВ ќе ги даваа ?! - инаку ја сум голем фан на Лејкерс а и на сите тимови кои играат добро :wink: некако симпатични ми беа прошлата сезона Њу Орлеанс баш ми се свиѓаше нивната игра и се надеввам дека ќе стигнат далеку а за Бостон да не зборимо.
 

vac 13

партизановец
Член од
21 мај 2008
Мислења
5.426
Поени од реакции
530
znam deka u nedela ke gi davaat Denver ne znam so kogo na Obn
 

Грмуш

Пичкмајчин
Член од
11 октомври 2007
Мислења
1.118
Поени од реакции
90
Очекувам Филаделфија конечно да покаже нешто...Па и јас да се порадувам малку!:vozbud:
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Portland bez Oden edno 2-4 nedeli , se povredi na duelot so LA , seuste nema dadeno nitu eden poen vo NBA , a bese prv pik na draftot 2007 .
 

pirlo21

којотот
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.051
Поени од реакции
2.055
Според мене сезонава ќе биде битка меќу Лејкерс и Селтикс, и истотака очекувам сезонава конечно нешто посеризозно да направи Феникс, а иначе ќе си навивам за Сакраменто. Бтв стварно Мтв ќе дава како лани?
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
1.482
Поени од реакции
22
Според мене на Истокот ќе биде вака: Бостон,Детроит,Кливленд,Торонто,Чикаго,Филаделфија,Њу Џерси и Индијана (ако заборавив некој потсетете)
А Западот како е секојпат ќе биде многу интересен. И да редно е веќе Феникс да направи нешто(Ме потсетуват на Арсенал во фудбал).
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
30.10.08
Cleveland - Charlotte 96:79
Dallas - Houston 102:112
Phoenix - New Orleans 95:108
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom