NBA сезона 2009/2010

Perfecto

Rugged'n'Raw
Член од
15 февруари 2007
Мислења
1.408
Поени од реакции
152
Не знам само која сила ја имаат Лејкерс. И Феникс и Оклахома да имаа малку повеќе среќа, друга ќе беше работата.
Да се надеваме дека вечер ќе има трошка правда, и Феникс ќе му го извади рбетот на шампионот, па после за мајсторката ќе видиме што како ...
Абе среќа имаат Лејкерси, три години по ред во финале, среќа е тоа јас ви кажувам од сигурни извори.
 
T

the Carpenter

Гостин
Супер што им ја пресмета и оваа година како да играат во Финале.
Плус, многу умешно од тебе што зборуваш за минатите две финалиња, за кои не реков ништо, туку спомнав само за Оклахома и Феникс.
Трето, има да се игра уште еден натпревар минимум. После тоа, ќе видиме. Засега, ниту Лејкерс не е во финале (фала Богу), ниту Феникс. Само Бостон Селтикс.
Инаку, да ... немаат среќа Лејкерси ... ама ич!!! Само да губеле во последна секунда ... бре бре бре ... цела сезона!
 

Perfecto

Rugged'n'Raw
Член од
15 февруари 2007
Мислења
1.408
Поени од реакции
152
Епа како твојот пост имам реплицирано не еднаш, сто пати. Како Лејкерс се ваделе во последна секунда, како стално имаат среќа. И гледам пак и пак... и пак ...дежа ву. Досадно е веќе.

И што да ти реплицирам, кога кажа дека имале само среќа, толку. Објасни на што мислиш, во која серија, каква среќа имале? Топката нон стоп иди кај нив? Вработуваат шамани, со цел да тунелираат магија? Каква е таа среќа што зборуваш?
 
T

the Carpenter

Гостин
Друже, според тебе значи, не постои среќа/несреќа. Штом е таква работата, што има да ти кажувам приказни за тројки во последни секунди, за кош од втора во последна секунда, .... сепак, Лејкерс немаат шамани. Тоа значи дека се им е заслужено. Се им е под конец.
Поздрав до вечер
 

Perfecto

Rugged'n'Raw
Член од
15 февруари 2007
Мислења
1.408
Поени од реакции
152
Не, според мене среќата си ја креираш сам. Еве Артест како си ја креира среќата.


Виде кој го чуваше Артест? Ричардсон.

Е тој Ричардсон треба да се врати на кошаркарските темели, и таму сигурно има една добра лекција. Се вика : " Секогаш знај кај ти е играчот што треба да го чуваш "

И втора исто важна лекција : " Box out ".

Е овие лекции да ги применеше Ричардсон во најважниот момент на цела утакмица, ќе имаше продолженија. Немаше да има среќа, туку продолженија.

P.S Вчера Двајт Хауард, во последната секунда од натпреварот, да погодеше тројка од центар, немаше ништо да значи, затоа што резултатот не беше блиску и немаше можност да се промени. Е овие среќните Лејкерс играат до крај ,веруваат во победа и скоро секогаш имаат можност за таа победа. Не може некој тим што губи со 30 разлика да направи нешто во своја корист, во последна секунда. Еве вчера да водеше Феникс со 5-10 разлика, и таа двојката на Артест немаше ништо да значи. А и овие Лејкерси не се вратија од 18 поени негатива туку имаа 18 поени предност , и контрола на резултатот низ цела утакмица. Ова во мојот вокабулар не е среќа.

P.P.S Кога зборуваше за таа твоја среќа, некако си го заборавил последниот напад на Феникс, кога за 9 секунди имаа два офанзивни скока и упатија 3 шутеви за тројка. Некој од нас има селективна меморија, се прашувам кој?
 
Член од
16 август 2009
Мислења
2.213
Поени од реакции
1.713
Сосема заслужено финале за Бостон Селтикс. Го направија сарма на Орландо, нека јадат леб и сол, па може ќе ги победат некогаш. Расположени речиси сите, во свој стил на домашен терен им одржаа уште една лекција на неискусните момци од Орландо. Двајт Хауард некако не може да поднесе елиминација а? Стално некои намерни педерски фаули, и претходните утакмици со Гарнет, Перкинс и Дејвис. Толку е глуп шо на Нејт Робинсон му направи фаул, а овој мрднат сакаше да куца преку Хауард :pos2:

Со овој состав, и никаквата клупа, Орландо може да сонува за финале. Среќа лани Гарнет шо беше повреден иначе, ќе ги збришеа пак, и пак ќе беше Бостон-Лејкерс финалето, како и пред 2 години, а и сега највероватно. Глеам многу драми имало Феникс-ЛА, 5от меч, интересен финиш, се исто ми е кој ќе влезе во големото финале, само Рондо да е жив и здрав.
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.409
Поени од реакции
428
Епа како твојот пост имам реплицирано не еднаш, сто пати. Како Лејкерс се ваделе во последна секунда, како стално имаат среќа. И гледам пак и пак... и пак ...дежа ву. Досадно е веќе.

И што да ти реплицирам, кога кажа дека имале само среќа, толку. Објасни на што мислиш, во која серија, каква среќа имале? Топката нон стоп иди кај нив? Вработуваат шамани, со цел да тунелираат магија? Каква е таа среќа што зборуваш?
Ете зошто и јас се наелектризирав пред некој ден. Сега си ти во моја позиција само различна приказна.

И да не се сватиме пак погрешно, јас потполно се согласувам со постот твој :smir:
 

Eric The King

Why always us!:)
Член од
21 април 2010
Мислења
3.297
Поени од реакции
1.245
Епа како твојот пост имам реплицирано не еднаш, сто пати. Како Лејкерс се ваделе во последна секунда, како стално имаат среќа. И гледам пак и пак... и пак ...дежа ву. Досадно е веќе.

И што да ти реплицирам, кога кажа дека имале само среќа, толку. Објасни на што мислиш, во која серија, каква среќа имале? Топката нон стоп иди кај нив? Вработуваат шамани, со цел да тунелираат магија? Каква е таа среќа што зборуваш?
Jaс не знам што се замараш со такви пациенти, Лејкерс водеше цело време, на крајот Феникс стигна, имаше 4 обиди едноподруго за три поени и при секој шут топката се враќаше кај нив се додека не погодија, ама тоа не е среќа, знаење е, знаат Феникс како да шутнат и ако промашат кај нив да се врати топката, а Лејкерс стално имаат среќа, не знам како и до овде стигнале, и годинава и сите години уназад!

За Бостон што да кажам, не сум заприметил дека и Робинсон го зеле од Њу Јорк, дури вчера видов. Јас не знам како може толку ѕвезди во тим да земат, изгледа сите што не освоиле титула одат таму за 5 пати помала плата за да освојат, инаку др објаснување нема. Едноставно се многу моќни и иако сум за Лејкерс, поголеми шанси им давам зошто имаат 5 ол стар играчи, на 2-ца да не им оди, на тројца ќе им тргне и тешко е да ги победиш!
 

Perfecto

Rugged'n'Raw
Член од
15 февруари 2007
Мислења
1.408
Поени од реакции
152
Jaс не знам што се замараш со такви пациенти, Лејкерс водеше цело време, на крајот Феникс стигна, имаше 4 обиди едноподруго за три поени и при секој шут топката се враќаше кај нив се додека не погодија, ама тоа не е среќа, знаење е, знаат Феникс како да шутнат и ако промашат кај нив да се врати топката, а Лејкерс стално имаат среќа, не знам како и до овде стигнале, и годинава и сите години уназад!
И јас не знам понекогаш што се замарам, но еве ќе го чекам одговорот на Карпентер, па белки сум се замарал за нешто.


JЗа Бостон што да кажам, не сум заприметил дека и Робинсон го зеле од Њу Јорк, дури вчера видов. Јас не знам како може толку ѕвезди во тим да земат, изгледа сите што не освоиле титула одат таму за 5 пати помала плата за да освојат, инаку др објаснување нема. Едноставно се многу моќни и иако сум за Лејкерс, поголеми шанси им давам зошто имаат 5 ол стар играчи, на 2-ца да не им оди, на тројца ќе им тргне и тешко е да ги победиш!


Бостон имаат длабока клупа, без сомнеж. Но гледам тука спомна дека има 5 ол стар играчи...Ол старот не е некое сериозно и дефинитвно мерило, затоа што и фановите имаат голем удел, така да Јао ако беше здрав, сакал или неќел, добар или лош - ќе имаше место во ол-старот.

Но сега се мислам за првата петторка на NBA за 2010 (ова е некое мерило ако мериме така :) ) :

C - Dwight
F - Durant
F - Lebron
G - Wade
G - Kobe

Тука нема никој од Бостон, но Бостон игра најдобра тимска игра. Тоа е најбитно. Синхронизирани до перфекција. Посебно во одбрана. Е таа тимска игра ги турна првите тројца од најдобрата петторка. Прво Wade, па Lebron, и вчера Dwight, можно да е нареден Коби.

Се надевам и посакувам да не е така, но Лејкерс сеуште имаат бизниси со Феникс.

Плус се најискусни, искуството не може да му го одземеш на некој, или да го заборавиш, посебно не такво.
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
1.016
Поени од реакции
50
Робинсон не е ништо поќе од добра резерва и тоа ако му е денот. Ѕвезда е точно, ама во натпреварите за забивање. Многу тренери имат изјавено дека е тешко копиле по нашки т.е има многу лош карактер и ретко кој можи накрај да излези со него. Од кога си даде "авто-кош", уште толку му се влошија односите со тренерот и то беше и главна причина шо го трампаја. Значи јас не го сметам за ништо посебно, а гледам и во Бостон не ја добива потребната минутажа. Свесен е Риверс дека не му треба уште еден трошач на топки.

Интересна утакмица беше Лејкерс - Феникс. Цело време Лејкерс го контролираше резултатот, за на крајот Феникс да се врати после тројката на Ричардсон од табла. На крајот за Артест дури и жал ми падна. Да не го погодеше победничкиот кош навивачките жив ќе го залапеа. Инаку Феникс е вкрај незгодна екипа, со самото тоа што му даваат редовно на Лејкерс + 100 поени на нивни терен имаат респект од мене. Мислам дека денес ќе тепа Феникс, за да падни во Стејплс по некој ден. Коби ѕверски игра низ цел плеј-оф. Скока, асистира, дава поени, дури и почна и рампи да дели.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
pa i lejkers ne se vo podredena polozba artest, gasol, odom, kobe se se ovie vrvni igraci nadopolnati so fisher i ostanatite spored mene barem za nijansa podobar kolektiv od seltiksi, no........ ne zaboravajte go feniks :D
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
466
Поени од реакции
30
MIAMI so WADE 4:1,CLEVELAND so LeBRON 4:2,ORLANDO so HOWARD 4-2,timska igra FOREVER!!

Voa stoi vo soblekuvalnite na BOSTON kratko i jasno,kolku FINO:
INDIVIDUALS WIN GAMES
BUT
TEAMS WIN TITLES
 

BATISTUTA 9

Fiorentina-Partizan-Real
Член од
17 мај 2008
Мислења
2.085
Поени од реакции
266
pa i lejkers ne se vo podredena polozba artest, gasol, odom, kobe se se ovie vrvni igraci nadopolnati so fisher i ostanatite spored mene barem za nijansa podobar kolektiv od seltiksi, no........ ne zaboravajte go feniks :D
не ме зафркавај, имав ептен големо мислење за него, и како дефанзивец и како шутер, ама тотално ме разочара оваа сезона... освен дефанзивата шутот му е умри боже склопи се!!! мојот шут е попрацизен и подефиниран од неговиот 100%...
мислев дека со него ќе имаме уште еден одличен шутер и огормна подршка за Коби, ама ништо од тоа не видов... тотална утка било не продолжувањето на Тревор Ариза, добивме во дефанзива ама офанзивата ни е катастрофа со артест
додека Бостон и дефанзивно се добри а богами и офанзивно, ако не му оди Пирс еве го Реј и обратно, плус голем е вештиот рондо...
точно дека никој од овие не може да му парира на Коби офанзивно ама се дополнуваат сите, шо ги прави моментално според мене подобри за нијанса... а и кога колку толку го запреа Хауард ќе се снајдат и во Гасол...
ама да видиме кога е Коби во прашање, никогаш не вели никогаш не за друго џабе не е најдобриот играч на планетата :pipi:
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
Phoenix - LA Lakers - x-2 @ 31 :smir:

Се надевам ќе играме со Лејкерс во финалето. Да го повторимо повторно епските натпревари од пред 2 години, comeback-ови од 20 поени разлика.......Waitng for you in the final!!!!
 

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
Од 2:30 h е после така???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom