Mystery machine

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Имаше ваква емисија на тв. Дампер, товарно возило со носивост од околу 30-тина тона, исклучиво за работа во рудници. Даваа како се стартова машината, правеа редовен сервис на 2 недели менување масло, филтри за воздух, филтер за хидрауликата и сл. Ме зачуди суспензијата која воопшто ја нема! Што би издржало толкав товар? Можете да замислите какво е чувството да се вози вакво чудо. Ѕверска машина, но нејзината употреба поради набавната цена, цената на одржување и потрошувачката на дизел е единствено исплатлива ако работи 24 часа на ден, 6 дена во неделата (на 2 недели им треба 2 дена да го сервисираат!).
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Кога веќе спомна возење како стојат брзините - која е максимална брзина?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ух, кој ги знае брзините? Сигурно има некој пренос сличен како камионите со 14 брзини.
За максимална, мислам дека 30км/ч е и тоа исклучиво за празен по асфалтен пат (највероватно ако го преместуваат од еден рудник во друг)
 

Nitro

Veltro
Член од
11 октомври 2007
Мислења
260
Поени од реакции
2
Ух, кој ги знае брзините? Сигурно има некој пренос сличен како камионите со 14 брзини.
За максимална, мислам дека 30км/ч е и тоа исклучиво за празен по асфалтен пат (највероватно ако го преместуваат од еден рудник во друг)
Dzish мислам дека се дупло побрзи од тоа, нема врска шо се огромни имаат прејаки мотори(дизел исклучиво), кога се натоварени мислам дека тоа им е максимална, а кога се празни мислам дека 65-70 им е максимална не ме држи за збор...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Па пред се зависи од моделот и производителот за тоа колку има носивост и крајна брзина. Имаа едно време вакви, ама многу помали и постари во РЕК Битола, кон крајот на 80-тите. Татко ми имаше возено, (тогаш работеше во Маврово, помагаа нешто во РЕК па онака за проба повози). Потоа ги преместија некаде ама каде веза немам.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Да не си малку офф-топик со ова? Сепак ова неможе да се вози, ниту пак има машина :smir:
Зошто бе Џиш, нека си има слобода, така ја имав замислено темата.
И пиштолот е машина од некој вид:)
Нека се забавуваме и погодуваме.
Инаку пиштолот е австриски и доста е добар, бар така велат, не се закочува и не прави проблеми.
Конкрит, личи, личи на тој.:)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Nekoj Glock.....tolku fusarski ????
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ух... Ми има паднато во рака ваков Глок (незнам дали беше ист калибар сеедно), но како што бев одушевен од Хеклер долга 9-ка... Нешто невероватно!
 

Roswell

Tu Sei Tutta La Mia Vita
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.619
Поени од реакции
29
Ух... Ми има паднато во рака ваков Глок (незнам дали беше ист калибар сеедно), но како што бев одушевен од Хеклер долга 9-ка... Нешто невероватно!
"Кажуваат" дека Хеклер долга 9-ка бил неодолив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom