mst Defrag - Никогаш повеќе не дефрагментирајте!

Член од
23 ноември 2005
Мислења
14
Поени од реакции
0
jas pa kako sto imam slusnato ova defragmentiranjeto ne e dobro za kompjuterot zatoa sto briselo nekoi podatoci od hard diskot t.e. zapamteni igri, moze da ti go padne windowsot itn.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.182
Поени од реакции
34.398
2pac напиша:
jas pa kako sto imam slusnato ova defragmentiranjeto ne e dobro za kompjuterot zatoa sto briselo nekoi podatoci od hard diskot t.e. zapamteni igri, moze da ti go padne windowsot itn.
Како може да брише игри, па уште од тоа да ти падне Windows-от? :raz:

Дај прво размисли убаво што кажуваш пред да го кажеш, па после кажи го. И не земај „здраво за готово“ се што ќе ти кажат „стручните“ другари во маало.

Mst Defrag е одличен програм.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Добра програма за тие што го дефрагментираат компјутерот често и го форматираат еднаш годишно (иако под Windows XP супер работи и defalut програмата Disk Defragmenter). Инаку јас лично никогаш не го дефрагментирам компјутерот не вреди што и да правам пак ми станува се "каша" и затоа на секој два месеца одново го инсталирам :).
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.182
Поени од реакции
34.398
MSV(support) напиша:
Diskeeper 9 е бољи.
А си го пробал и ова па да ни објасниш „стручно“ за разликите, мааните и добрите работи на двата програми?
 
Член од
23 ноември 2005
Мислења
14
Поени од реакции
0
Acid напиша:
Како може да брише игри, па уште од тоа да ти падне Windows-от? :raz:

Дај прво размисли убаво што кажуваш пред да го кажеш, па после кажи го. И не земај „здраво за готово“ се што ќе ти кажат „стручните“ другари во маало.

Mst Defrag е одличен програм.
prvo jas so moite drugari vo mala za ova ne praam muabet. inace imam zboruvano so servis kade sto rabotev i toj kaza a i mene mi se ima sluceno deka defragmentot vo sredvanjeto na hardot moze da ti izbrise zapamtenata igra (ne igrata) . Inace moze da izbrise i nekoj file od windowsot a so toa ke go pade i cel windows.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.182
Поени од реакции
34.398
Мене не ми се случило, незнам како само вам ви се случуваат вакви работи... :)
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
не е могуче тоа, можно е со некој клинер да ти се деси тоа (многу мала веројатност) но со дефрагментер нема шанса
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Еден совет кога ги користите програмите што дефрагментираат во позадина:
Понекогаш може да ви се деси после прекинување на дефрагментација да не можете да отворите некој фолдер.

Access denied?

Затоа што дефрагментацијата е прилично комплицирана работа(физичко поместување на датотеките на хардискот) самата програма превзема сопственост над фолдерот што го дефрагментира во моментот.Поради разни причини може да се случи програмот да не ја врати сопственоста на фолдерот кон администраторите на компјутерот.
Во тој случај кратката и едноставната порака може да ве наведе на тоа дека имате вирус во компјутерот.
Во прашање е само обично превземање на сопственоста(ownership).

btw: Ако сте спремни да платите Diskeeper 9. Не си играјте со датотеките на хард-дискот.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.182
Поени од реакции
34.398
A советот беше? :)

Како и да е, не сум имал никакви проблеми.
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Па враќање на сопственоста.

RESOLUTION
To resolve this issue, you must turn off Simple File Sharing, and then take ownership of the folder:
1. Turn off Simple File Sharing:
a. Click Start, and then click My Computer.
b. On the Tools menu, click Folder Options, and then click the View tab.
c. Under Advanced Settings, click to clear the Use simple file sharing (Recommended) check box, and then click OK.
2. Right-click the folder that you want to take ownership of, and then click Properties.
3. Click the Security tab, and then click OK on the Security message, if one appears.
4. Click Advanced, and then click the Owner tab.
5. In the Name list, click your user name, Administrator if you are logged in as Administrator, or click the Administrators group.

If you want to take ownership of the contents of that folder, click to select the Replace owner on subcontainers and objects check box.
6. Click OK.

You may receive the following error message, where Folder is the name of the folder that you want to take ownership of:
You do not have permission to read the contents of directory Folder. Do you want to replace the directory permissions with permissions granting you Full Control? All permissions will be replaced if you press Yes.
7. Click Yes.
8. Click OK, and then reapply the permissions and security settings that you want for the folder and the folder contents.


Не го објаснив затоа што не сакав да ја развлекувам темата.
 
Член од
18 ноември 2005
Мислења
271
Поени од реакции
4
Ej daj ako moze nekoj da mi go prati crack-ot zasto od rabota sum na internet i blokirani mi se site tie sajtovi i + astalavista.com.
Sakam da go probam.
Fala.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
А помага ова враќање на сопственоста и за други работи? Мене еден другар ми даде зип фајл со некои материјали за нешто, го одзипував на десктоп, и нешто се деси и повеќе не можев ништо со фолдерот да направам. А имав ХП и администраторски права нормално, ама ни програми го бришеа, ништо. Може тоа Ownership да има нешто врска?
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Да, можеби.
Види во Owner да не е некој идентивикациски број наместо
<CompName>/Administratos
Ако е друг, гарант е тоа. Подеси се како сопственик и бриши.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom