Mr. Bean

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Сигурно се сеќавате на комичната британска серија „Mr. Bean“, со секојдневните авантури на истоимениот лик, глумен од Рован Аткинсон. Овој викенд во Британија се одбележаа 25 години од почетокот на оваа култна серија.

Аткинсон, ѕвездата и креаторот на серијата, годишнината ја прослави во Бакингемската палата, целосно во карактер. Актерот се појави со неговиот познат автомобил, со омиленото плишано мече и ја рекреираше една од најпознатите сцени во серијата - кога мистер Бин ќе направи шопинг и предметите ќе го преполнат автомобил, па ќе мора да најде алтернативен начин на возење на возилото.

„Mr. Bean“ оригинално се прикажуваше во периодот 1990-1995 година, но и многу по тоа уживавме и се смеевме во серијата, на репризите што ги прикажуваа на телевизиските канали.








Извор на текстот и сликите: www.kajgana.com
Извор на видеото: YouTube



СРЕЌНА 25 ГОДИШНИНА МР.БИН!
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Значи потребни беа отприлика исто толку години 25 (мање една до две) за да тогаш една ретардирана реакција, постане сега тренд, зараза па дури и болест кај многумина.

Селфи

 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Никогаш не ми се допаѓал дебилниот хумор на Мр. Бин, за разлика од Black Adder, која е апсолутно генијална серија. Како куриозитет, цитати од таа серија се наоѓаат собрани во он лајн библиотеката на Принстон Универзитетот. Цитати од типот на можеби најгенијалната споредба на сите времиња, поглуп план не сум слушнал од оној на Абрахам Линколн кога рекол, доста се шуткам низ дома, ќе одам во театар.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Никогаш не ми се допаѓал дебилниот хумор на Мр. Бин, за разлика од Black Adder, која е апсолутно генијална серија. Како куриозитет, цитати од таа серија се наоѓаат собрани во он лајн библиотеката на Принстон Универзитетот. Цитати од типот на можеби најгенијалната споредба на сите времиња, поглуп план не сум слушнал од оној на Абрахам Линколн кога рекол, доста се шуткам низ дома, ќе одам во театар.
Мислам дека ,,револуционерноста" кај Бин е тоа што успеа да се направи каква таква комедија која не се темели на добрите реплики (добро и Чаплин пример во својата ера е препознатлив) но ете во ера каде најчесто ситкомите/комедиите англиски нели се темелат на хумор низ добри реплики, Бин е малку поинакво остварување.

Јас кога ќе се спомне Бин секогаш се навраќам едно добри 15-тина години во детството. Такво некое чувство ми буди :) на топлина, на детски спокој и гледање телевизија без да му ја мислам многу многу за живот, опкружување и така натака. Зарибал со колата, насмеј се, бебето летнало со балонот в облаци, пак смешки детски.

Сега не би го гледал за смеа, би го гледал ради евоцирање спомени од мал, ама и до тоа не ми е дојдено пример.

А Black Adder е веќе класи над Бин, фино скоцкано по периоди со сите мани и доблести низ историјата.
 

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Абе Бин е легенда, само фацата да му ја видите одма на Бин ви текнува.
Го зимам Џони Инглиш за пример, еве кога го има на ТВ кога ќе се појави Рован мене прва слика и прво што ми текнува е Бин а не Џони Инглиш. Дури по секунда - две се свестувам дека е Џони Инглиш.
Не знам зошто не сними уште некој филм како Бин, а не Џони Инглиш. Некоја акција. :D
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Не може баш да се споредува Мистер Бин со Црна Змија. Мистер Бин му е забава за целото семејство, со целна група публика од 5 до 95 годишна возраст. Нормално дека ќе биде нешто дебилно базирано на пантонима. Нешто што е најсмешно за деца, ама и возрасен да не може да се воздржи. Затоа го обожаваат.

Blackadder гледам не им е смешна на сите. Памтам како дете ја даваа и Blackadder одвреме-навреме на некоја телевизија. Јас ја гледав дека „еее види, Мистер Бин“, ама не ми беше баш интересна. А како ќе ми биде кога не сум знаел ни кој е Линколн, ни кој е Црвениот Барон, ни каде е Непал, ни ништо, многу јасно дека нема да го сфаќам хуморот. Дури кога ја гледав пак после години сфатив колку е генијална и сега комотно ја ставам меѓу омилените телевизиски и филмски остварувања.
 
C

cige

Гостин
Знае некој како се викаше епизодата како што оди на балет, театар или опера и една кокона пред него му смета со пердувите и овој и ги извади и и ги лупна како на индијанец?
 
Член од
13 јануари 2016
Мислења
81
Поени од реакции
46
Нема посмешна англиска серија и воопшто од оваа.
Сите епизоди се која од која посмешна а најсмешна ми е онаа кога иде со женска му во кино и ги плаши сите пред филмот а ќе умреше од страв самиот, back to school mr.bean,и првата the return of mr.bean кога не знаеше ништо од испитот а на крај сфати дека ги решавал погрешните задачи...се скинав од смеење... :-D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom