Moviespotting 2019

Дискусија во форумот 'Филм и ТВ' започната од Zlatikevichius, 29 декември 2018.

?

Колку филмови сметате дека може да изгледате во 2019?

 1. Noob level (читај: не сум за овој подфорум) - 10

  7,7%
 2. Film Club level - 26

  3,8%
 3. Very Easy level - 60

  13,5%
 4. Easy level - 100

  30,8%
 5. Medium level - 150

  21,2%
 6. Hard level - 200

  11,5%
 7. Very Hard level - 300

  9,6%
 8. One-per-day level - 365

  0 гласови
  0,0%
 9. I-Have-No-Life level - 400

  1,9%
 10. whatto (рекорден) level (од 2017) - 512

  0 гласови
  0,0%
 1. Zlatikevichius

  Zlatikevichius :)

  Член од:
  17 октомври 2011
  Мислења:
  7.027
  Допаѓања:
  14.378
  ТРГНУВАМЕ ВО ПРВО ОДДЕЛЕНИЕ! Да, шест годинки наполнивме, многу пат поминавме, многу филмови избројавме... Спремни сме за на училиште. Или во бројки: за 5 години броеле повеќе од 120 луѓе и избројале точно 20 219 филма!!!!!!!!! Ако земеме во просек секој филм да траел по 90 минути, заедно сме потрошиле 3 години, 5 месеци и 18 дена пред филмското платно/ТВ екранот. Сме напишале точно 2 001 мислење! Продолжуваме понатаму, и во 2019. Прво да се потсетиме како требаше, иако сите знаат:

  3 дена се доволни за секој да одлучи на каков предизвик ќе се нафати. Исто, 3 дена се доволни за да ја дополните Moviespotting 2018 со сѐ што сте гледале во меѓувреме, и после ќе им речам на @wot и @џимеј да стават катанец таму. Еве како изгледа листата на луѓето кои во 2018 изгледале барем 3 филма (последните податоци се преземени од Moviespotting 2018 на 29.12.2018, 12:00 часот):

  @whatto - 355
  @faraon - 300
  @Хоуп - 278
  @Zlatikevichius - 246
  @Васил МКД - 192
  @grande-juve - 183
  @Huddle - 180
  @Anon - 178
  @'DIABLO' - 157
  @MAJA 345 - 145
  @devilko - 111
  @Донев - 103
  @shumecha.tableta - 100
  @Хефест - 100
  @reddevil4ever - 95
  @wot - 73
  @Goodfella - 41
  @Љубовен Каскадер - 40
  @џимеј - 33
  @ob1 - 29
  @Saladin - 22
  @FilipMKD007 - 18
  @Adidya..Fanox on Faja :D - 10
  @Ron Burgundy - 7
  @coraline - 4
  @Near - 3

  Или вкупно - 3003 spotted филмови што е за дури 1585 филма помалку од лани, или за цели 2087 филма помалку од 2016, што само по себе говори многу. Броеле само 26 души, или 11-мина помалку од лани, а 24 помалку од 2016. Во 2018 испишавме точно 18 страници со 259 мислења што пак е послабо од ланските 386 или далеку послабо од 559-те во 2016. Се надевам во 2019 ќе се вратат луѓето, како на форумов, така и во подфорумов и темава, и ќе изброиме дупло повеќе!

  Ви посакувам филмска Нова 2019, многу часови поминати пред платното / екранот и многу насмевки и аплаузи по THE END натписот. Па, честито, првачиња, и let the Moviespotting 2019 begin!
   
  На џимеј, Huddle, dragonsky и уште 16 други им се допаѓа ова.
 2. whatto

  whatto

  Член од:
  26 јуни 2013
  Мислења:
  2.395
  Допаѓања:
  10.058
  За ова година одам со 100 филма....
  Се читаме.
   
  На џимеј му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Zlatikevichius

  Zlatikevichius :)

  Член од:
  17 октомври 2011
  Мислења:
  7.027
  Допаѓања:
  14.378
  :confused: :cautious:
   
 4. whatto

  whatto

  Член од:
  26 јуни 2013
  Мислења:
  2.395
  Допаѓања:
  10.058
  Тоа е Злате.Им препуштам на помладите генераци да растурат на Македонската филмоманска сцена,ја пополека си го трасирам патот за филмски пензионер или како што милиувам да си се наречам себеси ветеран:pos:.Сакам да никне некое дете вака на кајгана па да ни врти филмови,да клоца едноставно,да кичми со очно безумие на торентско силување па да си се препознам во него.Ете за 2018 мислев дека ќе изгледам до 200 филма,ама се ипостави поинаку ама тоа беше поради Икс причини.За 2019 па и понатаму во годините мислам дека ќе спласнува целата енергија,мислам дека се познавам себеси,си ги познавам очите,улогава која ја толкувам.Ама ајде како и секогаш ја сум отворен за промени,заедно со ова мислење кое може да подлегне на измени
  Тука сум како и да е не бегам никаде : )
   
  На Beginner, Васил МКД, џимеј и уште 5 други им се допаѓа ова.
 5. reddevil4ever

  reddevil4ever

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  5.927
  Допаѓања:
  3.294
  5то броење за мене. Минатите 4: 150, 150, 100, 105. 505 филмови за 4 години.
  Одам јас пак со 100ка иако се надевам дека нема да стигнам до толку. Еве нека бидат 95, да израмнам на 600. :D
   
  На Васил МКД, џимеј, whatto и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. 'DIABLO'

  'DIABLO'

  Член од:
  5 август 2016
  Мислења:
  243
  Допаѓања:
  147
  Минатата година одбрав 300, мислев дека ќе изгледам и повеќе од тоа. Но стигнав до 166. Оваа година одбирав Hard Level би требало да изгледам барем 200.
   
 7. draey

  draey

  Член од:
  4 јуни 2016
  Мислења:
  87
  Допаѓања:
  73
  Новогодишно се почастив со:

  1. Batman Begins 2005 - 8.5
   
  На Васил МКД, џимеј, Хефест и уште 3 други им се допаѓа ова.
 8. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  10.238
  Допаѓања:
  15.203
  1. Dunkirk (2017) - 8/10 rewatch
   
  На Васил МКД, Хефест, ob1 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. wot

  wot њ

  Член од:
  20 мај 2008
  Мислења:
  17.327
  Допаѓања:
  26.855
  lani izbrav 100, i predizvikot bese da ne gi nadminam mislam
  za 2019 pojacuvame na 150, mislam deka koga gledav po 350 u godina, kako posrekjen da bev :D

  1. Die Hard (1988) - 4
   
  На Васил МКД, џимеј, grande-juve и уште 6 други им се допаѓа ова.
 10. xope

  xope

  Член од:
  10 април 2018
  Мислења:
  1.555
  Допаѓања:
  1.608
  Васил МКД, whatto, Хефест и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. MAJA 345

  MAJA 345

  Член од:
  14 октомври 2010
  Мислења:
  3.597
  Допаѓања:
  11.020
  Мислам дека оваа е четврта година по ред што ги бројам во темава и од година во година се помалку и помалку се, лани беа 145. Секогаш пишам 100, зашто сакам да намалам со гледање, али изгледа тоа ништо не ми значи. Ај годинава бар да не надминам со многу.
  За прв филм одбирам некој од оние фил гуд што ми се, што обавезно ги имам гледано веќе, за да тргне фино годината и да не се разочарам со некој непознат филм. :D

  1. Brooklyn (2015) - 9/10 Репризиран по трет пат и пак со иста заинтересираност си го изгледав. Ми текна пред некое време, али не го симнав тогаш, па сега искористив прилика. Ептен ми е по ќејф, секогаш нешто ново си наоѓам што не сум го приметила баш, овојпат укапирав дека тој период ја имале најдобрата мода. :D
   
  На Васил МКД, ob1, Zlatikevichius и уште 4 други им се допаѓа ова.
 12. whatto

  whatto

  Член од:
  26 јуни 2013
  Мислења:
  2.395
  Допаѓања:
  10.058
  На Beginner, Васил МКД, џимеј и уште 5 други им се допаѓа ова.
 13. Хефест

  Хефест

  Член од:
  15 ноември 2008
  Мислења:
  4.810
  Допаѓања:
  7.391
  На Васил МКД, џимеј, MAJA 345 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 14. Adidya..Fanox on Faja :D

  Adidya..Fanox on Faja :D

  Член од:
  15 јули 2009
  Мислења:
  2.194
  Допаѓања:
  1.233
  Odam so 100ka ovaa godina!
   
 15. Kangchenjunga

  Kangchenjunga

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  2.371
  Допаѓања:
  5.691
  Мислам дека и оваа година ќе бидам некаде меѓу 70 и 80, ја нема во анкетата таа опција, па ај нека биде малку поамбициозно - 100.

  1. Encounters at the End of the World (2007)
  2. Cobra Verde (1987)
   
  На ob1, Хефест, Васил МКД и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели преку: