Microsoft say Macedonia

Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Браво дечки темата стои не е избришана

Треба помош од сите за ова

Пратете протестна порака до Микрософт од овде
https://support.microsoft.com/contactus/emailcontact.aspx?scid=sw;en;1208&ws=mscom

Поврзете се со служител на Микрософт од овде
https://support.microsoft.com/contactus/chatcontact.aspx?scid=sw;en;1406&ws=support

Мораме да им здосадиме. Кој знае англиски нека се сврзе со служител преку чат и нека го информира за проблемот и нека му каже за кампањата шо ја водиме во Македонија и дека на тој начин и тие губат клиенти. Исто така можете да побарате да не преименуваат во Македонија.

Кој не знаме добро англиски може едноставно да копира дел од текстовите од кампањата и нека ги прати ко порака на вториот линк.

Голема заслуга за ова имаат Goodman и Hitch секоја чест

Инаку за кревање на моралот ве информирам дека и Марко Чаласан се вклучи во иницијативата

Поздрав до сите
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Браво за Марко Чаласан ако не именува Microsoft со Македонија тоа ќе биде по голема заслуга и поради него.
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Живти онлајн петицијата кога оној Венко Глигоров од Логин системи, кои се официјален претставник за Мајкрософт, пред некој ден зборуваше дека сами сме си криви што сме во ОН под БЈРМ.
Така да на него е најубаво да му пишувате.
п.с. убаво е и на други, за да го сменат..Таков дефетизам оддамна немам видено.
Најубаво на нему да му пишуваме а? Еј фала шо ни кажа. А ти шо праиш тебе воопшто ли не те интересира овој проблем? Па земи прати му еден мејл, барем толку можеш. А инаку за твоја информација До Логин во последниот месец беа пратени над 1000 електронски пораки, а од порано имајки предвид дека иницијативата трае веќе неколку години сигурно бројот на пораките испратени е петцифрен. Колку што знам од Логин немаат одговорено на ниедна порака.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Еве што пратив овде:
https://support.microsoft.com/contactus/emailcontact.aspx?scid=sw;en;1208&ws=mscom


Using the "F" word is insult



Our country IS NOT FYRO Macedonia
Our language is not FYRO Macedonian.

By doing that, you offend the Macedonian customers which are using the software from Microsoft.

Our country is Macedonia, our language is Macedonian.
We expect to respect the basic human right - to call us by our name.

Otherwise , we will be forced to seek an alternative operating system and software.
 
H

HITCH

Гостин
Живти онлајн петицијата кога оној Венко Глигоров од Логин системи, кои се официјален претставник за Мајкрософт, пред некој ден зборуваше дека сами сме си криви што сме во ОН под БЈРМ.
Така да на него е најубаво да му пишувате.
п.с. убаво е и на други, за да го сменат..Таков дефетизам оддамна немам видено.
Не знам кој го напишал ова ама само да ти покажам во изминатиов период колку меилови му имам пратено на Венко ќе ти се стемни не најде време за да ми пише еден збор. Затоа треба да му се оди кај него на работа на еден разговор друго чаре нема.
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Ех колку се израдував сега од сабајле... отварам маил и читам:
I've updated our country list.

cheers,
Chris Maunder

Co-founder
The Code Project
www.codeproject.com



Со само една преписка со еден од ко-основачите на еден од најголемите портали, Македонија е со Македонија... Истото е и со www.asp.net... Колку малку некогаш е доволно за да промениш нешто, успехот те мотивира да продолжиш натаму, па почнете...
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
воа е за поздравување,убав ден ке биде:smir:
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Браво Дејан, секоја чест. Треба сите да се активираме и ќе успееме. Имам како мета неколку страници кои не фиромизираат ама ќе почекаат малку дека целото внимание ми го одзема иницијативата Микрософт кажи Македонија и ова новото граѓанско движење. Инаку би сакал да ве информирам дека по неколкудневна недостапност, НА ПЕТИЦИЈАТА МИКРОСОФТ КАЖИ МАКЕДОНИЈА ПОВТОРНО Е ДОТАПНА ЗА ГЛАСАЊЕ И ИМА 9977. Уште малку недостасува до бројот 10 000 и го праќаме официјаното протестно писмо со сите потписи во него!
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Еве што ми стигна како одговор на пратениот меил до Микрософт, во врска со името:





Hello,

Thank you for contacting Microsoft Customer Service.

We cannot fully understand your message. In order to assist you, we need further information.

Please restate and clarify your message with the following information, to analyze and understand your issue in a better way:

1. The exact issue that you are referring to?
2. Are you referring to the content on a website? If so, please provide the exact webpage.

I look forward to your reply with the above information.

Thank you,

Roshi
Microsoft Customer Service Representative
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Roshi? :pos:

MS аутсорсира Customer Support во Индија. Нормално дека нема да разберат што сакаш да им кажеш! :pos:
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
[SIZE=+6]9996 Total Signatures[/SIZE]
уште само 4 потписа и праќаме. Ајде народе кој ќе биде потпишан на место број 10 000 ќе раскажува после на внуците си :smir:
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
[SIZE=+6]9996 Total Signatures[/SIZE]
уште само 4 потписа и праќаме. Ајде народе кој ќе биде потпишан на место број 10 000 ќе раскажува после на внуците си :smir:

[SIZE=+6]10013 Total Signatures

ајде
[/SIZE]
 

Kajgana Shop

На врв Bottom