Microsoft курсеви за систем администратори и програмери

Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Momci ajd pomos informacija

Drugar mi se vrati od NJemacka sea go interesira da zapise nekoj kurs MIkrosoftov sto go ima u Semos za administratori i programeri ...

kurs za administratori bil 1800 evrra... da ne znaete i nekoja druga firma koj ja izdava taa MIkrosoft licenca ?

cul na zapad se plaka toa nema plata pod 3000 evra za programeri , pa da mi kazete

tesko li e toa da se nauci programer?

tesko li e sistem administrator da se nauchi ?

ima li rabota tuka ili na zapad za toa ?

znaete li nekoj sto raboti toa tuka i na zapad ?

sto e podobro da izbere da nauchi administrator ili programer ?

za sto ima poveke rabota ...?

jas sum bas tapa ne znam nisto POMOSH :smir:

Mislam sekoe info za ovie kursovi e dobredojden

Fala :smir:
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Семос, веројатно Александрија и Microsoft академија.. последново има курсеви за студенти на ПМФ.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
izvini kaj e taa mikrosoft akademija ?
На ПМФ (Институт за информатика).. таму има курсеви за ASP.NET и ADO.NET, a на Cisco академијата (исто на ПМФ) има курсеви/испити за CCNA.. само се се ова "почетни" сертификати. Еве линк до курсевите во "Александрија", а тука од "Семос".. тука има курсеви и за повисоки нивоа.

Треба време, пари, нерви, предзнаење и способност за учење. И во зависност од сертификатот, ќе треба да преполага на неколку години. За плати, појма немам. Совет - ако му фаќа око, нека брка администрирање на било што (MCSA, CCNA, CCNP, CCIE).. програмери има еден куп, и без и со сертификати.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Fala druze...

aj ako znae nekoj neka pojasni sto sve mora da znae toj sistem administrator ama za nas prostite ko mene ...
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Шведска знам човек што има земено сертификати од Microsoft и го коштало некаде околу 100$ долари по сертификат ако не и мање.
Не мора да го посетуваш курсот можеш и од дома да си учиш и на крај одиш на полагањето и заштедуваш минимум илјада евра а може и више.
 

ElektriX

Велешанче :)
Член од
30 март 2007
Мислења
127
Поени од реакции
3
Шведска знам човек што има земено сертификати од Microsoft и го коштало некаде околу 100$ долари по сертификат ако не и мање.
Не мора да го посетуваш курсот можеш и од дома да си учиш и на крај одиш на полагањето и заштедуваш минимум илјада евра а може и више.
Да да,има книги за мајкрософт сертификати..(татко ми купуваше порано,имаше мислам и положено за некој сертификат али поради недостаток на време остана на тоа...)
Во Македонија незнам дали имаше книги,но во соседните држави имаше,во Белград имам видено,а во Бугарија и грција сигурно има...а и цените не беа скапи...
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Да да,има книги за мајкрософт сертификати..(татко ми купуваше порано,имаше мислам и положено за некој сертификат али поради недостаток на време остана на тоа...)
Во Македонија незнам дали имаше книги,но во соседните држави имаше,во Белград имам видено,а во Бугарија и грција сигурно има...а и цените не беа скапи...
Не мора да ги купуваш можеш на торент да ги најдеш.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Vaka...

Momci ako znaete nekoj nevraboten tip/ ili vraboten a mu treba extra kesh sto ima MCSI polozeno sertifikat ...

Za 3 saata poducuvanje i spremanje na ispit MCSA i MCSI dnevno , 5 dena u nedelata ...mesecno drugar mi ke mu plati 200 evra ... kancelarija i uslovi za rabota obezbedeni

Ako Vi tekne na nekoj dajte info na pp.

Fala odnapred
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Хмм има Микрософт Академија и на ПМФ ?? И дали може некој линк од веб страна да ми дае -.- пошо на овие на ФЕИТ уште им фалат луѓе ...

@Winston
На запад се плаќаат програмерите ептен ... али пошто ти си од земја во подем . . . твојата работна рака е поефтина . . .нормално ако се мислат кого да земат ќе те земат тебе ... али ќе те плаќаат помалце =)
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Momci ajd pomos informacija

Drugar mi se vrati od NJemacka sea go interesira da zapise nekoj kurs MIkrosoftov sto go ima u Semos za administratori i programeri ...

kurs za administratori bil 1800 evrra... da ne znaete i nekoja druga firma koj ja izdava taa MIkrosoft licenca ?

cul na zapad se plaka toa nema plata pod 3000 evra za programeri , pa da mi kazete

tesko li e toa da se nauci programer?

tesko li e sistem administrator da se nauchi ?

ima li rabota tuka ili na zapad za toa ?

znaete li nekoj sto raboti toa tuka i na zapad ?

sto e podobro da izbere da nauchi administrator ili programer ?

za sto ima poveke rabota ...?

jas sum bas tapa ne znam nisto POMOSH :smir:

Mislam sekoe info za ovie kursovi e dobredojden

Fala :smir:
Druze drugarti ako znae angliski moze da si izvadi i video predavanja ispit po ispit jas se zaebav plativ ednas ama od togas samo so video predavnja najcesto od CBT nuggets si ucam i ekstra e
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
40
Поени од реакции
4
Baram mentor za java programiranje, spremam ispit i mi treba coek da mi objasni nekoi raboti.. ke si platam kolku treba. Pisete u sanduce.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Може да се учи и дома за вакви сертификати. Книгите в раце, 3-4 виртуелни машини, и страна по страна ќе се помине книгата и некој видео туторијал.
3000 ден е некаде полагање на испит (мислам дека цената варира во зависност од испитот-сертификатот).
Сега освен во Скопје, има и во Штип мислам(за полагање, не курсеви), на универзитетот „Гоце Делчев“, на Информатичкиот факултет. Па некој ако има од источна Македонија, може да оди до Штип.
Но...
Ако не сте вработени, и сами да давате 500 евра за курс, е нелогично и може да биде и бесцелно. Најдобро е фирмата да плати :) И да ве искористи потоа :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom