MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
31 декември 2017
Мислења
271
Поени од реакции
114
Za site ljubitel na tenis, koj poradi totalniot ignorantski odnos kon baranje to na nivnite korisnici vo odnos na reemotuvanjeto na Eurosport 1 i 2,ne mozat da go sledat Roland Garros mozete da gi gledate polufinalinjata i golemoto finale (eventualno dzokovic vs nadal na 11oktomvri) na rtrs kanalot koj e del od balkan paketot..... Pozdrav
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
190
Поени од реакции
106
Viasat kanalite pusteni vo HD
Naskoro i nov mk regionalen kanal vo istokot Mnet HD

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Сега приметувам, VH1 Classic ја тргнале, абе крв да плукаат.
Сега дур сум дома во позадина што да пуштам? Фешн тв.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Сега приметувам, VH1 Classic ја тргнале, абе крв да плукаат.
Сега дур сум дома во позадина што да пуштам? Фешн тв.
Vh1 classic е преименувана во mtv 80's.и ја има на махтв:D
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.896
Поени од реакции
7.570
Сега приметувам, VH1 Classic ја тргнале, абе крв да плукаат.
Сега дур сум дома во позадина што да пуштам? Фешн тв.
Не е тргната туку самиот канал VH1 Classic eвропската верзија е згасната и на нејзино место од самиот канал е започнат нов канал MTV 80s. Уште од поодамна е започнат тој процес на гасење на VH1 Classic со пуштање листа од 80тите песни со логото MTV 80s.

MTV Rock сега е MTV 90s.
Автоматски споено мислење:

Viasat kanalite pusteni vo HD
Naskoro i nov mk regionalen kanal vo istokot Mnet HD

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
Во некој пакет се тие Viasat HD каналите? Рестартирав ресиверот но не ги наоѓа.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Vh1 classic е преименувана во mtv 80's.и ја има на махтв:D
Никогаш нема mtv 80`s да биде тоа што беше VH1 Classic. Едниве пуштаат класици од 60 па се до 00`s додека на другиве има поп глупости. Среќа Pink Rock`n`Roll пуштаат слична музика, па колку толку замена е.
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
190
Поени од реакции
106
Не е тргната туку самиот канал VH1 Classic eвропската верзија е згасната и на нејзино место од самиот канал е започнат нов канал MTV 80s. Уште од поодамна е започнат тој процес на гасење на VH1 Classic со пуштање листа од 80тите песни со логото MTV 80s.

MTV Rock сега е MTV 90s.
Автоматски споено мислење:


Во некој пакет се тие Viasat HD каналите? Рестартирав ресиверот но не ги наоѓа.
Gi ima nema potreba na restart ke go zabelezis kvalitetot na slikata deka e vo HD
Inace ne pisuva HD na kanalot

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.896
Поени од реакции
7.570
Gi ima nema potreba na restart ke go zabelezis kvalitetot na slikata deka e vo HD
Inace ne pisuva HD na kanalot

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
Сепак не се во HD можеби e подобрена сликата ама HD не е. Спореди ги со ВВС Earth HD и МTV Live HD, HBO HD, MРТ HD, Сител HD, Teлма HD.. и ќе приметиш дека не се HD Viasat Nature, Viasat History, Viasat Explorer.
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
190
Поени од реакции
106
Сепак не се во HD можеби e подобрена сликата ама HD не е. Спореди ги со ВВС Earth HD и МTV Live HD, HBO HD, MРТ HD, Сител HD, Teлма HD.. и ќе приметиш дека не се HD Viasat Nature, Viasat History, Viasat Explorer.
Ne gi sporeduvaj telma i mtv so ovie kanali daleku se so poslab kvalitet a viasat kanalite se vo HD rezolucija zatoa sto gi imam istite kanali i na satelitska tv i se vo HD rezolucija nema nekoja razlika

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Сепак не се во HD можеби e подобрена сликата ама HD не е. Спореди ги со ВВС Earth HD и МTV Live HD, HBO HD, MРТ HD, Сител HD, Teлма HD.. и ќе приметиш дека не се HD Viasat Nature, Viasat History, Viasat Explorer.
Како да биде квалитетот на ниво на тие телевизии, кога емитуваат спотови од осумдесетите и деведесетите снимени во SD?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.896
Поени од реакции
7.570
Како да биде квалитетот на ниво на тие телевизии, кога емитуваат спотови од осумдесетите и деведесетите снимени во SD?
Пишав MTV Live HD а тоа е канал кој емитува спотови и концерти од доста поново време.

Viasat не се HD. Тоа знам бидејќи барем кај мене бидејќи е полоша интернет линијата и увек кога ќе пуштам HD замрзнува сликата и му треба 5-10 секунди да се одмрзне, исто така знам дека на два ресивери а имам од првите од времето кога и беа на почетоците MaxTV и секогаш кога ќе се пушти HD канал на еден а има пуштено на другиот ресивер HD канал бара да се исклучи на едниот HD каналот за да може да се гледа на другиот HD каналот.

Јас мислам (а можеби и сум грешка) дека Teлеком може сите канали да ги пушти во најдобриот квалитет на слика SD па така да оние телевизии кој имаат подесено за да може да емитуваат и во HD ќе изгледаат приближно толку добро како да се HD. Сепак мислам дека намерно Телеком намалува на квалитет на каналите за да може да работи добро па да може додека ти се пуштени МаxTV два ресивери сето тоа да нема многу успорувања или прекини и да не го троши и успорува многу интернетот.
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.742
Поени од реакции
1.170
Во сетинзите на самиот рисивер има опција ХД каналите да ги прикажува во 720 или 1080 линии. По дефаулт сите се наместени на 720. Одкога го сменив на 1080 и сликата се подобри на ХД каналите.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.896
Поени од реакции
7.570
Во сетинзите на самиот рисивер има опција ХД каналите да ги прикажува во 720 или 1080 линии. По дефаулт сите се наместени на 720. Одкога го сменив на 1080 и сликата се подобри на ХД каналите.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Да има во сетинзите ама да напоменам за тие што не знаат за HD мора да го искористите кабелот кој го даваат HDMI не оној SCART и секако најбитно е телевизорот да ви биде од понова генерација телевизори што подржуваат HD.

Квалитетот на сликата на каналите зависи од канал до канал како операторот го има земено да го пренесува до нас корисниците. Како што пишав и предходно мислам дека и малку намерно намалуваат на квалитет на сликата кај SD каналите а причините ги напишав предходно зошто е тоа така го прават.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom