MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Проверете дали можете да снимате на двата канал Еуроспорт истовремено, пуштете на Еуроспорт 2 претиснете на црвеното кружно копче на далечинското, потоа префрлете на Еуроспорт 1 и пак на истото копче.
Кога пуштам еден од Eurosport каналите да снима другиот Eurosport почнува да кочи и кога ќе се среди сликата не дава да се снима на едниот Eurosport. Бара да се исклучи и избрише снимањето на другиот Eurosport.
 
Последно уредено:
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Кога пуштам еден од Eurosport каналите да снима другиотEurosport почнува да кочи и кога ќе се среди сликата не дава да се снима на едниот Eurosport додека не се исклучи и избрише снимањето на другиот Eurosport.
Баш ова, им пишав на Телекомци и ме прават будала, ми велат дека може на 4 канали да се снима истовремено (што е точно за другите канали) но ете го ставам вечер во 2:30 да се снима Нејтан Чен и во исто време се обидувам да поставам снимање за Сноуборд на другиот Еуроспорт и не ми дозволува (мора да одбереш едно снимање).
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Баш ова, им пишав на Телекомци и ме прават будала, ми велат дека може на 4 канали да се снима истовремено (што е точно за другите канали) но ете го ставам вечер во 2:30 да се снима Нејтан Чен и во исто време се обидувам да поставам снимање за Сноуборд на другиот Еуроспорт и не ми дозволува (мора да одбереш едно снимање).
Според одговор од Телеком требало да одбираме преку Menu/Снимање/Ново снимање/Канал и време да се пишува таму ама ни така не бива.
 
Член од
27 октомври 2020
Мислења
108
Поени од реакции
101
И претходно кога коментиравте за овој проблем пробав, еве и сега пак. Можам да снимам истовремено на двата Eurosport канали и да гледам истовремено 2 канали во ХД на двата ресивери. Имам оптика, со брзина 30/5. Можеби вие што сте на бакар го имате тој проблем.
 

Pece4ever

Скопјанишен
Член од
19 ноември 2009
Мислења
576
Поени од реакции
186
Imate info, zasto sk1, sk fight, pikaboo vika deka se video unavailable
 
Член од
27 октомври 2020
Мислења
108
Поени од реакции
101
Imate info, zasto sk1, sk fight, pikaboo vika deka se video unavailable
Во моментов ова ми го одговорија од Телеком:

Здраво, во моментов има технички проблем со приказот на каналите и се работи на решавање, очекуваме најскоро да бидат во ред. Се извинуваме за непријатноста.
 

Pece4ever

Скопјанишен
Член од
19 ноември 2009
Мислења
576
Поени од реакции
186
Во моментов ова ми го одговорија од Телеком:

Здраво, во моментов има технички проблем со приказот на каналите и се работи на решавање, очекуваме најскоро да бидат во ред. Се извинуваме за непријатноста.
Blagodaram
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
И претходно кога коментиравте за овој проблем пробав, еве и сега пак. Можам да снимам истовремено на двата Eurosport канали и да гледам истовремено 2 канали во ХД на двата ресивери. Имам оптика, со брзина 30/5. Можеби вие што сте на бакар го имате тој проблем.
Да за бакарот се работи и тоа само за овие два канали.
 
Член од
31 декември 2017
Мислења
271
Поени од реакции
114
Баш ова, им пишав на Телекомци и ме прават будала, ми велат дека може на 4 канали да се снима истовремено (што е точно за другите канали) но ете го ставам вечер во 2:30 да се снима Нејтан Чен и во исто време се обидувам да поставам снимање за Сноуборд на другиот Еуроспорт и не ми дозволува (мора да одбереш едно снимање).
daj boze da ne pobedi chen...dace navivaj za rusinot..ne zezaj
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
daj boze da ne pobedi chen...dace navivaj za rusinot..ne zezaj
Ќе победи нема шанси да не победи во опасна серија е, цела година растур прави, многу е фрустриран од прошлата Олимпијада и гори за одмазда, до перфекција ја извежбал кореографијата што се виде во тимската и кратката програма.
 
Член од
31 декември 2017
Мислења
271
Поени од реакции
114
Ќе победи нема шанси да не победи во опасна серија е, цела година растур прави, многу е фрустриран од прошлата Олимпијада и гори за одмазда, до перфекција ја извежбал кореографијата што се виде во тимската и кратката програма.
finalinjata treba da se navecer po kinesko vreme.a kaj nas da bide okolu pladne..ama poradi amerite prokleti da uzivaat navecer po americko vreme finalinjata se sabajle po kinesko....a kaj nas posle polnok....taka dace nokjeska nema spienje za tebe...
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Утрово исто се случи на РТС она video unavailable во 9 и нешто часот ама кратко траеше.

Ова пред промениве не се случуваше.
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.225
Поени од реакции
5.452
Малку офф, темава не е за тоа.
Иритира тоа што многу малку се вложува во подобрување на инфраструктурата кај сите оператори.
Структурата или скелетот на оптика го има од 2008 година. Македонски Железници имаат оптика со најголема пропусна моќ во Македонија, не е искористена ниту 1%. Уредот за преспојување на оптичкиот кабел чини 3000 евра. Стручен кадар има, не верувам дека сите интернет оператори заедно имаат кадар кој е постручен од оној во МЖ.
Поврзаност од Табановци до Гевгелија со крак Скопје - Кичево и Велес - Битола. Од искористеност е само ИП телефонија (локална мрежа на МЖ) со ваков уред:
500.png

Кој е воедно и модем. Звукот односно гласот на соговорникот е кристално чист и можност на групно поврзување со неколку соговорници.
Требаше МЖ да стане и оператор во фиксна телефонија, а многу лесно и интернет провајдер, но... Како и се во државата така и ова, замешана политика и наши интернет моќници, ништо од тоа. Бадијала толку големи вложувања, но кога политиката се вмешува во работата тогаш работа нема. Барем да земат нашиве интернет провајдери и да ја искористат оптиката на МЖ. Не сакаат, треба да се плати за користење на инфраструктурата. Тоа беше концепт за самофинансирање и остана само концепт.
Сите провајдери на куп у три лепе нака одат, единствено ги интересира само профит и ништо друго, а крајната штета е на нас корисниците. Уште многу години ќе тапкаме во место.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Го вратиле превју прозорчето кога се движиш низ каналите, можеш да видиш што има на програмата пред да ја пуштиш.
 
Член од
12 ноември 2021
Мислења
120
Поени од реакции
23
Znae li nekoj ili e probal da zeme magenta 1 paket ama so 4g ruter neznam kako gi vikat tie izvinete ako gresam, mislam na bezicen internet. Bev na telekom preku bakar pred 2 godini ama ne gi biva slaba brzina a i losa e mrezata vo moeto naseleno mesto, oni togas tvrdea deka ne e do niv pa sea vikam ako e mozno i na mesto kade ima moznost za bakar da se zeme bezicen internet so max tv
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom