MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.390
Поени од реакции
570
И сега кога веќе имаме 4K рисивери Телеком ќе воведе ли бар некој 4К (некомпресиран во 4 мегабита) канал бар за корисниците на оптика или за украс ќе ни бидат новиве рисивери? Спорт Клуб веќе 5-6 години емитува 4К канал, а наскоро се збори Арена дека ќе воведе исто така. Или сега и за ова ќе чекаме 10-15 години?
ќе си почекаме ,кај се брзаме
Они уште немаат асален HD сигнал пуштено , а не па 4к .

Мада ко ќе ми текне , на времето Телеком имаше посебен пакет со HD канали кои со доплата се активираа, така да и ова не е лоша идеја
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.457
Поени од реакции
2.807
ќе си почекаме ,кај се брзаме
Они уште немаат асален HD сигнал пуштено , а не па 4к .

Мада ко ќе ми текне , на времето Телеком имаше посебен пакет со HD канали кои со доплата се активираа, така да и ова не е лоша идеја
Ако планираат 4К да воведуваат и да им го овозможат и на АДСЛ корисниците нека се убијат и нека не воведуваат подобро. 20-25 Мегабита се МИНИМУМ за 4К.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
819
Поени од реакции
1.287
Ако планираат 4К да воведуваат и да им го овозможат и на АДСЛ корисниците нека се убијат и нека не воведуваат подобро. 20-25 Мегабита се МИНИМУМ за 4К.
За АДСЛ корисниците шансите за 4к се еднакви на нула. Инаку скоро и да нема worldwide 4к канал кој оди во ИПТВ сервис а да не е компресиран. Плус големите компании имаат скапи транскодери и компресија во комбинација со hevc добива прилично мал битрејт. СК 4К е околу 15-18 mbps
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
1.729
Поени од реакции
2.389
Во активни дополнителни ТВ Пакети ми стои дека имам Арена Спорт 6,7,8 но никаде ги нема каналиве за да ги гледаш.Колку што ми е познато, на телеком овие Арена 6-8 ги нема во понуда. Да не мислат на Премиум 1, 2 и 3 ?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.228
Поени од реакции
7.747
Во активни дополнителни ТВ Пакети ми стои дека имам Арена Спорт 6,7,8 но никаде ги нема каналиве за да ги гледаш.Колку што ми е познато, на телеком овие Арена 6-8 ги нема во понуда. Да не мислат на Премиум 1, 2 и 3 ?
Пред постоењето на Аrena Premium каналите кратко имавме 6, 7 и 8 Аrena Sport канали но брзо во Македонија тие ги заменија со Premium 1, 2 и 3.

Не знам каде тоа го гледаш ама претпоставувам останало од тогаш така и не го смениле.
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
1.729
Поени од реакции
2.389
Пред постоењето на Аrena Premium каналите кратко имавме 6, 7 и 8 Аrena Sport канали но брзо во Македонија тие ги заменија со Premium 1, 2 и 3.

Не знам каде тоа го гледаш ама претпоставувам останало од тогаш така и не го смениле.
На Магента боксот, кога одам во преглед на дополнителни пакети. Боксот Магента е ставен денес, чисто за инфо.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.295
Поени од реакции
662
На Магента боксот, кога одам во преглед на дополнителни пакети. Боксот Магента е ставен денес, чисто за инфо.
Колку време чекаше да ти ја донесат магентата? И дали предходно имаше макств?

Sent from my M2101K9G using Tapatalk
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
1.729
Поени од реакции
2.389
Колку време чекаше да ти ја донесат магентата? И дали предходно имаше макств?

Sent from my M2101K9G using Tapatalk
Имав предходно Макс Тв. Магентата на две живеалишта да ми ја сменат ја пријавив во исто време. На едното место дојдоа за 2 недели, ова денес каде што местеа чекав месец ипол.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.228
Поени од реакции
7.747
На Магента боксот, кога одам во преглед на дополнителни пакети. Боксот Магента е ставен денес, чисто за инфо.
Ај сликни да видиме тоа. Ако имаш Фејсбук прашај ги Teлеком за тие Arena Sport канали.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.295
Поени од реакции
662
Ај сликни да видиме тоа. Ако имаш Фејсбук прашај ги Teлеком за тие Arena Sport канали.
Да не се гратис каналиве пошо нова магентатв е? Ама најдобро да си праша да не излезе после да му ги наплатат каналиве...цела држава хоштаплерска е
Автоматски споено мислење:

Во активни дополнителни ТВ Пакети ми стои дека имам Арена Спорт 6,7,8 но никаде ги нема каналиве за да ги гледаш.Колку што ми е познато, на телеком овие Арена 6-8 ги нема во понуда. Да не мислат на Премиум 1, 2 и 3 ?
Овие канали ги пише на сајтот од телеком...
 

Attachments

Член од
22 ноември 2009
Мислења
1.729
Поени од реакции
2.389
Да не се гратис каналиве пошо нова магентатв е? Ама најдобро да си праша да не излезе после да му ги наплатат каналиве...цела држава хоштаплерска е
Автоматски споено мислење:


Овие канали ги пише на сајтот од телеком...
Проверував на сајтот, и да вака стојат. Ме збуни и мене. Кога ќе бидам во можност ќе сликнам ќе постирам тука.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.295
Поени од реакции
662
Прашано колку време би се чекало за нова инсталација и одговор од телеком. Ако се 15 работни дена, реално месец минимум е значи
 

Attachments

  • 17,6 KB Прегледи: 24
  • 33,6 KB Прегледи: 24
Член од
7 јануари 2015
Мислења
941
Поени од реакции
620
Значи практично ти менуваат услуга, пакети и цена а до кога ти важи договорот ти останува од стариот Magenta 1?

Исто јас колку што разбирам треба да видат дали има услови за MagentaTV.

Стариот договор ти бил обновен во јануари годинава или предходната година?
Нема врска, ако си потпишал договор пред 1 година, менуваш на нова платформа, договорот ќе се обнови после една година, како што ќе се обновеше и без промената. Не прават од нула да почне одбројувањето на двете години.
Е сеа прашање е зошто го прават ова. Ја мислам за да си ќарат неколку стотки, пошто новите тарифи се малце поскапи. Девојчето ми рече епа исто ќе плаќаш, ама кога видов мојот пакет што беше Л, сега е со помалку канали, па морав да покачан на икс л пакет за да гледам се што гледав порано.
Две три стотчиња секој месец од мене од тебе....лепота....крадци!

Sent from my phone using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
782
Поени од реакции
816
Нема врска, ако си потпишал договор пред 1 година, менуваш на нова платформа, договорот ќе се обнови после една година, како што ќе се обновеше и без промената. Не прават од нула да почне одбројувањето на двете години.
Е сеа прашање е зошто го прават ова. Ја мислам за да си ќарат неколку стотки, пошто новите тарифи се малце поскапи. Девојчето ми рече епа исто ќе плаќаш, ама кога видов мојот пакет што беше Л, сега е со помалку канали, па морав да покачан на икс л пакет за да гледам се што гледав порано.
Две три стотчиња секој месец од мене од тебе....лепота....крадци!

Sent from my phone using Tapatalk
HBO и арените ги даваат на најскапите пакети само, на Л нема повеќе ХБО. Ни беше порано скапо, ако ни е сега нека покачуваат само на цените. Ја стасавме Европа со цените на услугите.
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
1.729
Поени од реакции
2.389
IMG_20240620_205358.jpg IMG_20240620_205408.jpg

Еве за што зборев погоре.Стои дека имам пакет Арена 6,7,8 но канали никаде нема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom